WIZYTA W GNIEŹDZIE TYPHOONÓW (Wielka Brytania, EGXC)WIZYTA W GNIEŹDZIE TYPHOONÓW

Baza założona 75 lat temu. Dom „Battle of Britain Memorial Flight” (gdzie można spotkać Lancastery, Spitfire’y, Hurricany i Dakoty) oraz słynnego RAF Typhoon Display Team. Ale przede wszystkim to nowoczesna baza z 4 eskadrami myśliwców i 3000 personelu. Jako część systemu obronnego Quick Reaction Alert (QRA) jest w ciągłej gotowości bojowej 24/7 i w ciągu minut jest w stanie odpowiedzieć na każde zagrożenie. Tutaj historia ciągle przeplata się z nowoczesnością. To właśnie jest Royal Air Force Coningsby, której okolice odwiedziliśmy w dniach 11 i 25 marca.

Baza w Coningsby okazała się bardzo atrakcyjna dla miłośników lotnictwa. Wiele tam różnych i dość łatwo dostępnych miejsc, gdzie z bardzo bliska można podziwiać wspaniałe samoloty i ich przyjazne dla widzów załogi. Szczególnie popularna jest droga przy samym końcu pasa startowego numer 7, gdzie jedynie kilka metrów dzieli od huczących Typhoonów. To właśnie tam można spotkać całe rodziny chcące odczuć na własnej skórze potęgę silników podczas startów i lądowań.
Miejsce bardzo szczególne i warte odwiedzenia. W okolicznym barze można zamówić tradycyjne angielskie Fish & chips i podziwiać przez cały dzień piękne samoloty. Zapraszamy do RAF Coningsby!

Marek ‘Maras’ Gembka