SPOTTERS DAY W MALBORKU (Polska, EPMB)Czwartek 12 lutego był długo wyczekiwanym dniem. Spotters Day organizowany przez 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Malborku jak magnes przyciągnął spragnionych wrażeń miłośników lotnictwa wojskowego. Chętnych było tak wielu, że organizatorzy musieli zamknąć listę zgłoszeń i ponad połowa chętnych obeszła się smakiem. Nic dziwnego – przerwa w sezonie „lotniczo-pokazowym” jest dosyć długa. Główna atrakcją miały być wspólne loty naszych MiG-ów oraz belgijskich F-16, które okresowo stacjonują w Królewie Malborskim jako kontyngent, skierowany przez Dowództwo NATO do wsparcia misji Baltic Air Policing.
Przed bramą przywitał nas rzecznik bazy mjr Dariusz Mazurkiewicz i po krótkiej przejażdżce autokarem znaleźliśmy się po drugiej stronie pasa startowego. Poza kilkoma naszymi MiG-ami w powietrze wyszła para F-16 oraz pojedynczy Viper w parze z Fulcrumem, najprawdopodobniej na ćwiczebną walkę powietrzną.
Pogoda nas nie rozpieszczała, ponieważ było zimno i bardzo pochmurno, ale nikomu to specjalnie nie przeszkadzało. Ważne, że wreszcie się coś działo w powietrzu. Na zakończenie mieliśmy możliwość fotografowania z bliska kołującej po lądowaniu malborskiej pary dyżurnej, która w bliskiej odległości zaprezentowała się przed nami. Było to o tyle ciekawe i niecodzienne, że samoloty dosyć długo ciągnęły spadochrony hamujące oraz były uzbrojone w 2 rakiety R-73 każdy.
Pewnym niedosytem był brak „palników” przy startach oraz niemożność fotografowania statyki. Mimo, iż belgijskie F-16 nie są żadną nowością i praktycznie każdy widział je wielokrotnie, to zawsze jest to atrakcja i okazja by poćwiczyć „warsztat”.

Dziękujemy Dowództwu 22 BLT za zaproszenie. Mamy nadzieję na kolejne spotkania w malborskiej Bazie

Artur „Arturo” Osiak