PIKNIK LOTNICZY W 23. BAZIE LOTNICTWA TAKTYCZNEGO (Polska, EPMM)Od początku roku, kiedy aktualizujemy informacje dotyczące pokazów lotniczych oraz układamy swoje plany na sezon lotniczy, jako stałego obowiązkowego punktu wypatrywaliśmy pikniku w Mińsku. Niestety na wielu forach, oficjalnych witrynach i fanpejdżach nie było żadnych przesłanek dotyczących tej małej, ale jakże urokliwej imprezy. Pierwsza wzmianka o pikniku w 2016 pojawiła się późną wiosną i mogliśmy spokojnie odetchnąć, że jednak święto 23. BLT nas nie ominie.
10 września, to data pikniku, który można powiedzieć przechodzi do historii z uwagi na kilka bardzo ważnych faktów, zarówno dla samej jednostki operacyjnej kultywującej tradycje 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki jak również dla wszystkich pasjonatów lotnictwa i fotografów lotniczych. Pierwszy powód wyjątkowości to zakończenie projektu pod nazwą “Kosynierzy Warszawscy”, polegającego na okolicznościowym malowaniu naszych MiG-ów. Ostatnie malowanie otrzymał samolot o nb 54 (2960532354). Ten egzemplarz zwięcza dzieło wolontariuszy Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. Kolejna nie lada gratka to pierwszy publiczny wspólny pokaz samolotu MiG-29 pilotowny przez ppłk. Piotra “Kumana” Iwaszko z Arturem Kielakiem, który zasiadł za sterami samolotu XA-41. Co prawda można było zobaczyć ESF już w Krzesinach na rocznicy służby samolotów F-16, jednak ta impreza miała charakter otwarty, dla wszystkich chętnych.
Pod bramą bazy, już przed godziną 9:00, było bardzo tłoczno. Ochrona trzymała wszystkich ostatkiem sił aż do przewidzianej godziny otwarcia. Po dotarciu do strefy publicznej na statyce przyciągał wzrok najświeższego malowania naszego MiGa-29 wraz z pełnym uzbrojeniem. Część oficjalną rozpoczął pokaz zespołu MiG-29/FF Extreme Sky Force. Pokaz unikalny na skalę światową. Niezwykła dynamika oraz odległość miedzy statkami powietrznymi zapierały dech w piersiach. Kolejnymi perełkami były: Su-22 Role Demo, pokaz ratownictwa i podejmowanie poszkodowanego z powietrza. Zakończenie pikniku stanowił pokaz mistrzowskiego pilotażu na samolocie MiG-29 przez kpt. Adriana Rojka. Dla wielu była to główna atrakcja tej imprezy. Część statyczną stanowiła jak zwykle wystawia sprzętu wojskowego, aktualnych i zabytkowych statków powietrznych oraz duża liczba stoisk firm i instytucji związanych z wojskowością i lotnictwem.

Łukasz Kulik