JESIEŃ W 23. BLT (Polska, EPMM)Znakomita większość fanów lotnictwa spodziewała się zakończenia sezonu pokazowo-lotniczego w Axalp w Szwajcarii, jednak nie członkowie SPFL.
W środę 23 listopada 2016 na specjalne zaproszenie od Dowództwa  jednostki odwiedziliśmy po raz kolejny 23 Bazę Lotnictwa  Taktycznego w Janowie koło Mińska Mazowieckiego.
W związku z planowanymi zmianami strukturalnymi w jednostce wspólnie z kadrą lotniczą chcieliśmy zamknąć tą wizytą bieżący sezon lotniczy.
Prognozy pogody zapowiadały bardzo przyzwoite warunki do fotografowania, a plan lotów popołudniowo-nocnych budził wielkie nadzieje na złapanie niezapomnianych kadrów.
Podczas naszej obecności mieliśmy okazję, by odwdzięczyć się pilotom za ich gościnność naszymi zdjęciami, które dzisiaj dumnie wiszą na ścianach domku pilota.
Plan lotów przewidywał starty i lądowania najmłodszych stażem pilotów w ramach szkolenia i treningów na nowym dla nich statku powietrznym, jakim jest MiG-29.  Mieliśmy również okazję obserwować start pary dyżurnej w pełnym bojowym rynsztunku. Dwa ostatnie starty były wykonane przez bardziej doświadczonych pilotów a wręcz „MiG Masterów”, a wśród nich – pułkownika pilota Piotra „Kumana” Iwaszkę.  Większość startów była okraszona dynamicznym rozbiegiem na dopalaniu. Po powrocie z wyznaczonej strefy powietrznej treningu piloci kilkukrotnie wykonywali rutynowe touch & go  oraz przeloty na niskim pułapie, na co pozwalały rezerwy paliwa w zbiornikach samolotów. Wszystko to, wraz z otaczająca nas scenerią i pogodą, wymalowało w matrycach naszych aparatów fantastyczne obrazy.
Po lądowaniach z użyciem spadochronów hamujących i kołowaniach na CPPS mogliśmy z bliska obserwować i fotografować pracę techników i pilotów w ramach obsługi polotowej, również w scenerii zachodzącego słońca.
Wizyta 23 listopada była nie tylko zwieńczeniem fotograficznego sezonu dla pilotów z Mińska i świrów lotniczych z Air-Action, ale także okazją do jakże miłego spotkania, podczas którego można było powymieniać sie fotograficznymi doświadczeniami z minionego okresu i powspominać lotniczy 2016 rok. A wszystko to w jakże zacnym towarzystwie MiG-ów i pilotów kultywujących tradycje 1PLM oraz Dywizjonu 303.

Łukasz Kulik