GRILLOWANIE W ŚWIDWINIE (Polska, EPSN)24 marca 2015 roku po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Dla większości z nas była to pierwsza wizyta w jakiejkolwiek bazie lotniczej po długim okresie jesienno-zimowej przerwy i pierwsza okazja w tym roku na wspólne fotografowanie w gronie „lotniczych” znajomych. Początek sezonu okazał się wymarzony. Wstępne prognozy meteo zapowiadały piękną słoneczną pogodę i nawet kilkanaście stopni w ciągu dnia. Po dotarciu na miejsce okazało się jednak, że w promieniu ok. 10km od bazy było szaro i trochę pochmurno. Jednak na szczęście w ciągu dnia słońce co jakiś czas pojawiało się na chwilę, nie było więc źle.

Na początku spotkaliśmy się z dowódcami, którzy bardzo serdecznie nas przywitali i pokrótce opisali nam plan lotów danego dnia. Łącznie mieliśmy okazję sfotografować 3 wyloty – dzienny, popołudniowy i wieczorny. Byliśmy również bacznymi obserwatorami drobiazgowych przygotowań samolotów Su-22 do lotów, które mieliśmy okazję fotografować tuż obok płaszczyzny.

Pierwsze starty odbywały się parami. Dodatkowo piloci trenowali również przelot formacją czterech maszyn. Fotograficznie oczywiście największym wyzwaniem był ostatni, czyli wieczorny wylot. Dostarczył on nam jednak największych emocji. Początek sezonu należy więc uznać za wyjątkowo udany.

Ewa „FMS” Bartkiewicz