ANAKONDA W MALBORKU (Polska, EPMB)ANAKONDA-16 to największe w tym roku ćwiczenie na obszarze Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz największe w najnowszej historii Polski ćwiczenie wojskowe na terenie kraju.
7 czerwca b.r. był dniem, w którym członkowie naszego stowarzyszenie mieli przyjemność odwiedzić 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Okazja ku temu była nie byle jaka – na tzw. przebazowaniu w Królewie stacjonowały MiGi-29 z dobrze nam znanej 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Jak by tego było mało, do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego przybyli dzień wcześniej goście z Sił Powietrznych Bułgarii w sile dwóch MiG’ów-29, jeden w wersji szkolnej, drugi w wersji bojowej. Jako samolot wsparcia towarzyszył im C-27 Spartan, na którego pokładzie przybyło około 50 żołnierzy. Razem z pilotami z Malborka i Mińska Mazowieckiego wzięli udział w ćwiczeniu ANAKONDA-16. Celem ćwiczenia była szeroko pojęta współpraca między pilotami, nawigatorami i obsługą naziemną. Zaplanowano dwie tury startów. Mieliśmy okazję podziwiać i uwiecznić w swoich aparatach starty parami w wykonaniu naszych pilotów jak i gości z Bułgarii. Miłym dodatkiem były wyloty malborskiego MiGa na tzw. oblot. Piloci oprócz wykonywanych swoich rutynowych zadań, zataczali bezpośrednio nad naszą grupą fotograficzną kręgi, tak, jakby specjalnie pozowali nam do zdjęć, czego nie omieszkaliśmy skrupulatnie wykorzystać.
W tym miejscu słowa podziękowania należą się naszemu opiekunowi, kpt. Tomaszowi Basarabowi – rzecznikowi prasowemu Dowódcy Bazy, za to, że m.in. dzięki niemu mogliśmy tak wspaniale spędzić ten dzień.

Piotr “brovarsky” Łykowski