Aktualności z życia SPFL Air-Action

   2 września 2017   |   LOTNICZE ŚWIĘTO W 31. BAZIE LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

Nic nie wskazywało na to że będzie to udana pod względem lotniczym impreza. Piątek przywitał organizatorów widocznym od kilku dni na mapach synoptyków załamaniem pogody. Obfite opady deszczu spędziły sen z oczu odpowiedzialnym za należyte przygotowanie imprezy oraz utrudniły przyloty i uniemożliwiły treningi. Na szczęście sobota przywitała wszystkich względnie dobrą pogodą zapowiadając udany dzień. Jak na święto przystało podczas okolicznościowej zbiórki wręczono nagrody i wyróżnienia. Po uroczystościach rozpoczęły się pokazy podczas których miłośnicy lotnictwa mogli oglądać w powietrzu wszystkie typy samolotów bojowych znajdujących się na wyposażeniu naszych Sił Powietrznych na czele ze stacjonującymi na Krzesinach F-16. Dodatkowymi atrakcjami był pokaz akrobacji samolotowej  Żelaznych oraz symulowana akcja gaszenia pożaru przez samolot gaśniczy An-2. Zdjęcia i bogatsza relacja niebawem.

   2 września 2017   |   SZWEDOM POTOP NIE STRASZNY

Obfitujący w lotnicze wydarzenia deszczowy weekend 2/3 września br. spędziliśmy także w Szwecji. W dwóch miastach, które szczęśliwie dało się logistycznie dobrze ogarnąć dzień po dniu, odbyły się dwie ciekawe imprezy. W sobotę 2 września jako pierwszy wystartował Örebro flygdag, a w niedzielę można było się przenieść do Nyköping gdzie na lotnisku Skavsta muzeum lotnicze F11 zorganizowało Nyköpings Flyg&Motordag. Całość wyszła dosyć atrakcyjnie ze względu podobny, ciekawy zestaw maszyn w locie, które można było fotografować pierwszego dnia na tle rozbudowujących się chmur, a drugiego w pełnym deszczu. Tak, Szwedom te warunki zupełnie nie przeszkadzały i piątka odrzutowych weteranów (Tunnan, Lansen, Draken, Saab 105, Vampire) wykonała program jak gdyby nigdy nic… No cóż, że ze Szwecji? Większy dramat dało się odczuć na ziemi, zalany sprzęt a w szczególności błotnisty parking dla wielu okazały się pułapką nie do pokonania.

   26 sierpnia 2017   |   SIAF 2017

Zgodnie z corocznym lotniczym kalendarzem ostatni weekend sierpnia to największe pokazy lotnicze na Słowacji znane jako SIAF. Od ostatnich trzech lat również tak się składa, że i “kalendarz pogodowy” dokładnie w ten sam weekend funduje nam pogodę, której fotografowie lotniczy nie lubią najbardziej! :) Ponad 30 stopni w cieniu to walka zarówno na ziemi jak i w powietrzu gdzie termika rozdaje swoje karty, skutecznie utrudniając wykonanie ostrych zdjęć. Co jednak nie zmienia faktu, że słowacy przygotowali nam sporą dawkę atrakcji z takimi rodzynkami jak B-1, B-52 czy czarny koń tegorocznej edycji Airbus A380. Szerzej o tym co jeszcze znalazło się w powietrzu już wkrótce, w pełnej relacji.

   26 sierpnia 2017   |   AIR SHOW RADOM 2017

XV edycja Pokazów Lotniczych w Radomiu stała pod znakiem zapytania. Zbyt późne przygotowania nie rokowały dobrze. Z obawami, ale i nadzieją na podniebne atrakcje w ostatni weekend sierpnia pojawiliśmy się w Radomiu. Organizatorzy deklarowali przylot takich perełek jak Su-27, B-52, B1 oraz wielu innych maszyn. Na pewno jedną z gwiazd radomskiego nieba był niesamowity duet: Artur Kielak – por. Jacek Stolarek. Nie obyło się też bez atrakcji meteorologicznych. Czy organizatorom udało się spełnić obietnice o bogatym programie? Jak ta edycja wypadła na tle poprzednich? Co udało nam się sfotografować? Odpowiedzi na te pytania już niebawem w obszerniejszej relacji.

   23 sierpnia 2017   |   EASTBOURNE INTERNATIONAL AIRSHOW 2017

Plaża, słońce, lody, zapach ryby z frytkami i zimne piwko- kto z nas nie lubi wakacji nad morzem? Jeśli dołączyć do tego kilkudniowe pokazy lotnicze, to na pewno nas tam nie zabraknie! Już wkrótce zapraszamy do relacji z Airbourne International Airshow w Eastbourne w południowej Anglii.

   18 sierpnia 2017   |   DZIEŃ OTWARTY W 41. BAZIE LOTNICTWA SZKOLNEGO

Osiemnastego sierpnia br. odwiedziliśmy Dęblińską bazę w ramach dnia otwartego. Poza możliwością obejrzenia z bliska codziennych zadań pracowników, Dowództwo bazy zorganizowało małe show w powietrzu, z którego zdjęcia już niedługo będziecie mogli oglądać.

   17 sierpnia 2017   |   BOJOWE WIATRAKI NAD USTKĄ

Krótki wypad nad morze nie dla wszystkich oznacza wakacyjny wypoczynek? W ostatnim tygodniu nad plażami Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce odbyło się szkolenie wydzielonego komponentu 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. W działaniach poligonowych wzięły udział załogi i personel 49. i 56. Bazy Lotniczej. Ćwiczenie obejmowało strzelanie do celów powietrznych i nawodnych z wykorzystaniem uzbrojenia rakietowego i artyleryjskiego. W powietrzu szkoliły się załogi śmigłowców Mi-2, Mi-24 i W-3PL Głuszec. Dobre warunki pogodowe i duża aktywność w powietrzu zaowocowały sporą liczbą ciekawych kadrów do których obejrzenia zapraszamy już wkrótce.

   12 sierpnia 2017   |   NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 2017

IX już edycja Nowotarskiego Pikniku Lotniczego odbyła się 12-13 sierpnia 2017 r. Na gościnnym lotnisku należącym na co dzień do Aeroklubu Nowotarskiego przez dwa weekendowe dni zaroiło się od znakomitych pilotów i ich latających maszyn. Jak co roku organizatorzy zadbali o mnogość lotniczych atrakcji, a dzięki stałej współpracy z wojskową 56. Bazą Lotniczą z Inowrocławia zobaczyliśmy w pokazie dynamicznym także śmigłowce MI-24/MI-35. Choć pogoda nie rozpieszczała na nowotarskim niebie lotnicze ewolucje wykonywali min. Jurgis Kairys na samolocie SU-31, Adam Labus, Łukasz Świderski, Sebastian Nowicki z zespołu akrobacyjnego Firebirds, Łukasz Czepiela na samolocie EDGE 540 TK. Nie zabrakło wiatrakowców, śmigłowców, samolotów zabytkowych tj. Piper Cub, Boening Stearman… Wkrótce pełna relacja z tej imprezy.

   11 sierpnia 2017   |   GDYNIA AEROBALTIC 2017

W dniach 11 i 12 sierpnia na gdyńskiej plaży odbyły międzynarodowe wieczorno-nocne pokazy lotnicze Gdynia AeroBaltic 2017. Na tej imprezie nie mogło zabraknąć członków naszego STO. Jak zwykle pogoda i humory dopisały. To niecodzienne widowisko składało się z dwóch części: bloku lotniczego i części audiowizualnej. Na blok lotniczy składały się zarówno występy zespołów akrobacyjnych jak i solistów. Swoje umiejętności zaprezentowali: grupa AeroSPARX na motoszybowcach Grob G109 ze swoim liderem Guy Westage. Przepiękne malowane światłem widowisko pokazał Johan Gustafsson. Następnie lotnicze niebo wypełnili: grupa FIREFLIES na Van’s RV-4, Sky Magic, 3AT3 Formation Flying Team, Artur Kielak Xtreme Aerobatics, Grupa Akrobacyjna Żelaźni, PZL TS-11 ISKRA, Marek Choim na Extra 330SC, W-3 Anakonda, PZL M-2 z Sky Camp. Na obszerniejszą relację zapraszamy wkrótce.

   10 sierpnia 2017   |   A PO NOCY PRZYCHODZI DZIEŃ, A PO BURZY… SŁOŃCE

10 sierpnia b.r. mieliśmy możliwość ponownego zagoszczenia w progach 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Powodem naszej wizyty był jeden z kilku treningów do defilady, która odbędzie się 15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego. Podziwialiśmy starty w różnych konfiguracjach samolotów MiG-29 oraz Su-22, śmigłowców PZL W3 Sokół, Mi-24 i Mi-8, jak również późniejsze przeloty w formacjach. Na obszerniejszą fotorelację zapraszamy już niebawem.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.