Aktualności z życia SPFL Air-Action

   15 października 2017   |   AXALP 2017

Axalp to impreza na której zdecydowanie nie mogło zabraknąć członków SPFL. Te jesienne pokazy znane ze swojego wyjątkowego klimatu, w tym roku “zaliczyły” wyjątkowo udaną edycję! Po raz pierwszy od kilku lat pogoda naprawdę rozpieszczała widzów i z 4 planowanych dni lotnych obyły się aż 3 dni, co w przeciwieństwie do lat poprzednich jest bardzo dobrym wynikiem. To był naprawdę dobry Axalp!

   23 września 2017   |   DUXFORD BATTLE OF BRITAIN AIR SHOW 2017

Co roku w drugiej połowie września brytyjskie Imperial War Museum organizuje w Duxford pokazy lotnicze. Impreza ma upamiętniać czasy, gdy była w tym miejscu jedna z ważniejszych baz lotniczych broniących Wielkiej Brytanii przed nalotami w 1940 roku. Postanowiliśmy sprawdzić, czy zapewnienia organizatorów o wyjątkowości pokazów, to nie tylko chwyt reklamowy i 23 oraz 24 września spędziliśmy w Duxford. Czy był to dobry wybór będzie się można przekonać jak zwykle w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”, gdzie wkrótce pojawi się relacja i zdjęcia z tej imprezy.

   16 września 2017   |   JAK ZAMKI NA NIEBIE

Szwajcarskie miasto Sion słynie z win, zamków i lotnictwa. Zamek Château de Tourbillon wraz z przyległym lotniskiem został zbudowany w latach 1290-1308 przez Bonifacego de Challant. Podobno w północnej wieży była przetrzymywana księżniczka Fiona natomiast południowa wieża była wykorzystywana przez kontrolerów lotów. Legenda głosi iż pierwsze pokazy lotnicze w Sion odbyły się w 1496 r. kiedy to Leonardo da Vinci oblatywał prototyp swojej maszyny latającej…niestety nie było wtedy nikogo z SPFL aby to sfotografować… ale już w roku pańskim 2017 podczas Breitling Sion Airshow byliśmy!!! Jak wspominałem w pierwszym zdaniu Sion słynie z wina… dlatego fakty opisane powyżej niekoniecznie są autentyczne. Na obszerniejszą relację zapraszam wkrótce jak kronikarz (nie mylić z kornikiem drukarzem) spisze wszystko na pergaminie.

   16 września 2017   |   NATO DAYS – OSTRAVA 2017

Już od 16 lat w weekend, przypadający na połowę września, na lotnisku im. Leoša Janáčka w Mošnovie koło Ostrawy ma miejsce dwudniowa impreza lotnicza (i nie tylko) pod nazwą Dni NATO. Tegoroczna edycja Dni była niestety pechowa, a to z racji fatalnej pogody, panującej w naszym regionie. W sobotę niski poziom chmur uniemożliwił występ zespołu akrobacyjnego Saudi Hawks, który zapowiadał się na główną atrakcję pokazów, a pozostałych uczestników zmusił do zaprezentowania jedynie „niskiego” pokazu. W niedzielę ulewny deszcz nieodwołalnie uziemił wszystkie samoloty, pozwalając na start jedynie śmigłowcom. W żadnym wypadku nie oznacza to, że tegoroczna Ostrawa była z naszego (tj. fotograficznego) punktu widzenia imprezą nieudaną. Zarówno czwartkowe i piątkowe treningi, jak i pierwszy dzień oficjalnych pokazów gwarantowały duże możliwości robienia zdjęć – także tym uczestnikom, których udział w Dniach NATO z konieczności ograniczył się do przylotu, treningu i powrotu do domu.

   16 września 2017   |   OPEN AIR DAY 2017

W dniu 16 września odbył się Open Air Day 2017 zorganizowany przez 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. I w tym roku, zarówno frekwencja, jak i pogoda dopisały. Na ziemi można było obejrzeć historyczne już samoloty bazy oraz wiele innych atrakcji przygotowanych przez inne bazy lotnicze, różne służby i organizacje z regionu i spoza niego. Jednak największymi atrakcjami były popisy w powietrzu pilotów wojskowych i cywilnych, którzy zatrzymywali w miejscu tłumy zwiedzających i sprawiali, że wszyscy dumnie spoglądali w niebo. Niestety, to już ostatnia taka impreza w bazach lotniczych w tym roku. Już za nimi tęsknimy, za tę i wcześniejsze bardzo dziękujemy organizatorom, pilotom i pracownikom obsługi. Do zobaczenia w 2018 roku!

   11 września 2017   |   SCAMPTON AIRSHOW 2017

Po raz pierwszy w historii. Po raz pierwszy w domu słynnych “The Red Arrows”. Po raz pierwszy u nas. Już wkrótce zapraszamy na pełną relację z międzynarodowych pokazów Scampton Airshow.

   7 września 2017   |   BOURNEMOUTH AIR FESTIVAL 2017

Ostatnie dwa dni sierpnia i początek września, to czas na cykliczną imprezę lotniczą w Zjednoczonym Królestwie. W tym roku była to już dziesiąta edycja Bournemouth Air Festival, zlokalizowana w przepięknej scenerii południowego brytyjskiego wybrzeża. Impreza jak co roku rozpoczyna się w czwartek, a kończy w niedzielę i na dobrą sprawę każdego dnia można spotkać inne statki powietrzne. W tym roku największą (dosłownie) atrakcją lotniczą był bez wątpienia B-17 Flying Fortress „Sally B” z Duxford. Piękny, odrestaurowany amerykański ciężki bombowiec z okresu II wojny światowej majestatycznie unosił się nad taflą wody wzbudzając entuzjazm zgromadzonych widzów… I jakby tego było mało, po chwili dołączył do niego Bristol Blenheim Mk I ! Uwierzcie, widok tych dwóch oldschoolowych maszyn robił piorunujące wrażenie.

Sobotnie pokazy rozpoczęły się punktualnie o 12:00 przylotem niebywale popularnej wśród Brytyjczyków grupy akrobacyjnej Red Arrows… Dlaczego aż tak popularnej? Bo to jedna z najlepszych grup akrobacyjnych na świecie. I jak na tę grupę przystało nie zawiedli publiczności swoim występem. Piękne, kolorowe dymy, zapierające dech w piersiach figury, zadymienie całego nadmorskiego nieba i dynamiczny pokaz musiały się podobać nie tylko fanom awiacji, ale wszystkim zgromadzonym tam obserwatorom. W trakcie pokazów można było podziwiać takie niecodzienne maszyny jak Strikemastery czy de Havilland Sea Vampire, ale także Yaki- 50, Hawker Hurricane, grupę akrobacyjną Breitling Wingwalkers, czy też samoloty okresu I wojny zadysponowane z The Great War Display Team. I żeby się nie zachłysnąć tak do końca tą imprezą dodam, że całe pokazy odbywały się w sporej odległości od widzów zgromadzonych na plaży. Anglicy podwyższyli standardy bezpieczeństwa, a w związku z tym piloci latali na znacznym pułapie i w sporej odległości od linii brzegowej. To chyba jeden z największych mankamentów tej imprezy. Sobotnie show zakończył nocny pokaz świateł i fajerwerków, po którym na zakończenie nastąpił kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni. Impreza moim zdaniem na tyle udana, że nie mogłem doczekać się powtórki w niedzielę. Ale niestety, moje plany zweryfikowała dość okrutnie typowa angielska pogoda. Ze względu na szalejący wiatr oraz bardzo intensywne opady deszczu, niedzielna powtórka tego emocjonującego widowiska została odwołana przez organizatorów. Bezpieczeństwo pilotów i publiczności, co zrozumiałe, jest najważniejsze.
   4 września 2017   |   MOKRO W BIELSKU-BIAŁEJ

Na pierwszy weekend w stolicy podbeskidzia zaplanowano już XIV edycję pikniku lotniczego. Tegoroczna odsłona już w programie nie zapowiadała wielkich lotniczych emocji a na dodatek plany pokrzyżowała pogoda, która w sobotę “zablokowała” przelot pary F-16 a w niedzielę praktycznie wszystkie przewidziane atrakcje. Niestety tej edycji zdecydowanie nie możemy zaliczyć do udanych, dzięki czemu ostrzą się nam apetyty na kolejną, która mamy nadzieję przysporzy sporo emocji w przyszłym roku!

   4 września 2017   |   FESTYN LOTNICZY W 12. BBSP W MIROSŁAWCU

Początek września przyniósł nam zaproszenie na festyn lotniczy do 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. W planie, oprócz atrakcji naziemnych takich jak stoiska baz lotniczych, przewidziano oczywiście również pokazy w powietrzu. Na samym początku mogliśmy obserwować start śmigłowca M-28 ze skoczkami na pokładzie. Po ich szczęśliwym wylądowaniu, w powietrzu prezentowały się SH-2G Kaman z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, BSP ORBITER, następnie Mi-17 wraz z W-3 Sokół. Niewątpliwą atrakcją był pokaz dwóch Su-22 z bazy w Świdwinie. Ich lot naprawdę mógł się podobać. I na pewno podobał się wszystkim obserwującym. Czekaliśmy z niecierpliwością na pokaz MiG-29, za sterami którego zasiadał niezastąpiony por. pil. Rafał “Pinek” Pinkowski. I nie zawiedliśmy się – to była prawdziwa uczta dla oczu spragnionych widoku tego dla wielu najpiękniejszego samolotu. Następnie ponownie podziwialiśmy W-3 Sokół w pokazie ratowniczym, krótko po nim na niebie zagościł PZL M18 Dromader w symulacji gaszenia pożaru. Lotniczo festyn oficjalnie zakończył M-28 ze skoczkami. Czekaliśmy już tylko na odloty, chcieliśmy zobaczyć przelot w jednej formacji samolotów Su-22 i MiG-29. Festyn na pewno można uznać za udany. Dziękujemy 12. BBSP w Mirosławcu za jego organizację!

   2 września 2017   |   CIAF 2017

Już po raz kolejny, w dniach 2-3 .9.2017 roku, u naszych Czeskich sąsiadów, w stolicy kraju Hradeckiego, na pobliskim lotnisku odbyła się impreza znana w skrócie pod nazwą CIAF (Czech International Air Fest). Tegoroczne pokazy, jak zwykle utrzymane były na wysokim poziomie, a największe emocje i zainteresowanie wzbudzali goście z Ukrainy, latający na rzadko u nas widywanym samolocie SU-27. Imprezę osobiście uważam za bardzo udaną i niewątpliwie ja i nasze stowarzyszenie zagościmy tam jeszcze nie raz, a na szerszą relację zapraszam wkrótce.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.