Aktualności z życia SPFL Air-Action

   11 listopada 2017   |   AVIATION NATION 2017

W dniach 11-12 listopada w amerykańskiej bazie Nellis odbywały się pokazy Aviation Nation 2017 Air and Space Expo. W tym roku dodatkowo połączone z obchodami 70. rocznicy USAF, a że jest to również baza zespołu Thunderbirds na nudę nie można było narzekać. Co działo się na ziemi i w powietrzu opowiemy i pokażemy już wkrótce… Takiego zakończenia sezonu pokazowego życzymy każdemu lotniczemu świrowi…

   5 listopada 2017   |   SPOTKANIA Z HISTORIĄ

Sezon dawno już skończony. Aparaty w serwisach, przeglądanie starych zdjęć i totalna nuda… STOP! To nie w naszym stylu! Udaliśmy się do Anglii w poszukiwaniu kadrów. Jedynie 24 godziny, dwie lokalizacje i dwie epoki lotnictwa. Jak nam się udało? Już wkrótce będziecie mogli się przekonać z naszej foto relacji. Zapraszamy serdecznie.

   18 października 2017   |   ŚWIDWIŃSKA JESIEŃ

W  październiku członkowie AirAction odwiedzili 21. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Podczas wizyty mogliśmy obserwować pracę personelu wykonującego loty ćwiczebne na poligon. Piękne jesienne warunki pogodowe umożliwiły nam zrobienie dobrego materiału. Na fotorelacje zapraszamy wkrótce.

   15 października 2017   |   AXALP 2017

Axalp to impreza na której zdecydowanie nie mogło zabraknąć członków SPFL. Te jesienne pokazy znane ze swojego wyjątkowego klimatu, w tym roku “zaliczyły” wyjątkowo udaną edycję! Po raz pierwszy od kilku lat pogoda naprawdę rozpieszczała widzów i z 4 planowanych dni lotnych obyły się aż 3 dni, co w przeciwieństwie do lat poprzednich jest bardzo dobrym wynikiem. To był naprawdę dobry Axalp!

   23 września 2017   |   DUXFORD BATTLE OF BRITAIN AIR SHOW 2017

Co roku w drugiej połowie września brytyjskie Imperial War Museum organizuje w Duxford pokazy lotnicze. Impreza ma upamiętniać czasy, gdy była w tym miejscu jedna z ważniejszych baz lotniczych broniących Wielkiej Brytanii przed nalotami w 1940 roku. Postanowiliśmy sprawdzić, czy zapewnienia organizatorów o wyjątkowości pokazów, to nie tylko chwyt reklamowy i 23 oraz 24 września spędziliśmy w Duxford. Czy był to dobry wybór będzie się można przekonać jak zwykle w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”, gdzie wkrótce pojawi się relacja i zdjęcia z tej imprezy.

   16 września 2017   |   JAK ZAMKI NA NIEBIE

Szwajcarskie miasto Sion słynie z win, zamków i lotnictwa. Zamek Château de Tourbillon wraz z przyległym lotniskiem został zbudowany w latach 1290-1308 przez Bonifacego de Challant. Podobno w północnej wieży była przetrzymywana księżniczka Fiona natomiast południowa wieża była wykorzystywana przez kontrolerów lotów. Legenda głosi iż pierwsze pokazy lotnicze w Sion odbyły się w 1496 r. kiedy to Leonardo da Vinci oblatywał prototyp swojej maszyny latającej…niestety nie było wtedy nikogo z SPFL aby to sfotografować… ale już w roku pańskim 2017 podczas Breitling Sion Airshow byliśmy!!! Jak wspominałem w pierwszym zdaniu Sion słynie z wina… dlatego fakty opisane powyżej niekoniecznie są autentyczne. Na obszerniejszą relację zapraszam wkrótce jak kronikarz (nie mylić z kornikiem drukarzem) spisze wszystko na pergaminie.

   16 września 2017   |   NATO DAYS – OSTRAVA 2017

Już od 16 lat w weekend, przypadający na połowę września, na lotnisku im. Leoša Janáčka w Mošnovie koło Ostrawy ma miejsce dwudniowa impreza lotnicza (i nie tylko) pod nazwą Dni NATO. Tegoroczna edycja Dni była niestety pechowa, a to z racji fatalnej pogody, panującej w naszym regionie. W sobotę niski poziom chmur uniemożliwił występ zespołu akrobacyjnego Saudi Hawks, który zapowiadał się na główną atrakcję pokazów, a pozostałych uczestników zmusił do zaprezentowania jedynie „niskiego” pokazu. W niedzielę ulewny deszcz nieodwołalnie uziemił wszystkie samoloty, pozwalając na start jedynie śmigłowcom. W żadnym wypadku nie oznacza to, że tegoroczna Ostrawa była z naszego (tj. fotograficznego) punktu widzenia imprezą nieudaną. Zarówno czwartkowe i piątkowe treningi, jak i pierwszy dzień oficjalnych pokazów gwarantowały duże możliwości robienia zdjęć – także tym uczestnikom, których udział w Dniach NATO z konieczności ograniczył się do przylotu, treningu i powrotu do domu.

   16 września 2017   |   OPEN AIR DAY 2017

W dniu 16 września odbył się Open Air Day 2017 zorganizowany przez 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. I w tym roku, zarówno frekwencja, jak i pogoda dopisały. Na ziemi można było obejrzeć historyczne już samoloty bazy oraz wiele innych atrakcji przygotowanych przez inne bazy lotnicze, różne służby i organizacje z regionu i spoza niego. Jednak największymi atrakcjami były popisy w powietrzu pilotów wojskowych i cywilnych, którzy zatrzymywali w miejscu tłumy zwiedzających i sprawiali, że wszyscy dumnie spoglądali w niebo. Niestety, to już ostatnia taka impreza w bazach lotniczych w tym roku. Już za nimi tęsknimy, za tę i wcześniejsze bardzo dziękujemy organizatorom, pilotom i pracownikom obsługi. Do zobaczenia w 2018 roku!

   11 września 2017   |   SCAMPTON AIRSHOW 2017

Po raz pierwszy w historii. Po raz pierwszy w domu słynnych “The Red Arrows”. Po raz pierwszy u nas. Już wkrótce zapraszamy na pełną relację z międzynarodowych pokazów Scampton Airshow.

   7 września 2017   |   BOURNEMOUTH AIR FESTIVAL 2017

Ostatnie dwa dni sierpnia i początek września, to czas na cykliczną imprezę lotniczą w Zjednoczonym Królestwie. W tym roku była to już dziesiąta edycja Bournemouth Air Festival, zlokalizowana w przepięknej scenerii południowego brytyjskiego wybrzeża. Impreza jak co roku rozpoczyna się w czwartek, a kończy w niedzielę i na dobrą sprawę każdego dnia można spotkać inne statki powietrzne. W tym roku największą (dosłownie) atrakcją lotniczą był bez wątpienia B-17 Flying Fortress „Sally B” z Duxford. Piękny, odrestaurowany amerykański ciężki bombowiec z okresu II wojny światowej majestatycznie unosił się nad taflą wody wzbudzając entuzjazm zgromadzonych widzów… I jakby tego było mało, po chwili dołączył do niego Bristol Blenheim Mk I ! Uwierzcie, widok tych dwóch oldschoolowych maszyn robił piorunujące wrażenie.

Sobotnie pokazy rozpoczęły się punktualnie o 12:00 przylotem niebywale popularnej wśród Brytyjczyków grupy akrobacyjnej Red Arrows… Dlaczego aż tak popularnej? Bo to jedna z najlepszych grup akrobacyjnych na świecie. I jak na tę grupę przystało nie zawiedli publiczności swoim występem. Piękne, kolorowe dymy, zapierające dech w piersiach figury, zadymienie całego nadmorskiego nieba i dynamiczny pokaz musiały się podobać nie tylko fanom awiacji, ale wszystkim zgromadzonym tam obserwatorom. W trakcie pokazów można było podziwiać takie niecodzienne maszyny jak Strikemastery czy de Havilland Sea Vampire, ale także Yaki- 50, Hawker Hurricane, grupę akrobacyjną Breitling Wingwalkers, czy też samoloty okresu I wojny zadysponowane z The Great War Display Team. I żeby się nie zachłysnąć tak do końca tą imprezą dodam, że całe pokazy odbywały się w sporej odległości od widzów zgromadzonych na plaży. Anglicy podwyższyli standardy bezpieczeństwa, a w związku z tym piloci latali na znacznym pułapie i w sporej odległości od linii brzegowej. To chyba jeden z największych mankamentów tej imprezy. Sobotnie show zakończył nocny pokaz świateł i fajerwerków, po którym na zakończenie nastąpił kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni. Impreza moim zdaniem na tyle udana, że nie mogłem doczekać się powtórki w niedzielę. Ale niestety, moje plany zweryfikowała dość okrutnie typowa angielska pogoda. Ze względu na szalejący wiatr oraz bardzo intensywne opady deszczu, niedzielna powtórka tego emocjonującego widowiska została odwołana przez organizatorów. Bezpieczeństwo pilotów i publiczności, co zrozumiałe, jest najważniejsze.
Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.