Aktualności z życia SPFL Air-Action

   19 sierpnia 2018   |   GDYNIA AEROBALTIC 2018

W dniach 17-19 sierpnia b.r. odbyła się kolejna edycja pokazów lotniczych „Gdynia Aerobaltic”. Dwie areny pokazów, w jakże odmiennych od siebie miejscach, (lotnisko Gdynia – Kosakowo oraz gdyńska plaża), piękna, sprzyjająca pogoda przyciągnęły tłumy widzów. W piątkowy i sobotni wieczór niebo nad Zatoką Gdańską zamieniło się w scenę, a gdyńska plaża i nadmorski bulwar w widownię. W tym podniebnym teatrze światła i dźwięku głównymi aktorami byli piloci, którzy w zapadających ciemnościach rozświetlali nadmorską przestrzeń za pomocą pirotechniki i oświetlenia led’owego zamontowanego na samolotach. Dzień drugi i trzeci gdyńskiego airshow to dynamiczne pokazy na lotnisku, w których to mogliśmy podziwiać grupy akrobacyjne, jak i występy solistów. Więcej szczegółów i zdjęć z tego wydarzenia będziecie mogli zobaczyć już niebawem, na naszej stronie.

   17 sierpnia 2018   |   ATAM #5

Morze, piaszczysta plaża i piękne Słońce, czy można pragnąc czegoś więcej. Tak wspaniała sceneria towarzyszyła nam w trakcie kolejnej odsłony ATAM. Tym razem ekipa ATAM’u wraz z naszym mobilnym centrum operacyjnym powożonym przez Piotra Jafernika i Edytę Bulowską opuściła swą macierzystą bazę i udała się nad skapany w Słońcu Bałtyk. Jest piękny słoneczny piątkowy poranek, powoli zbliżamy się do bram gdyńskiego lotniska pełni niepewności i wątpliwości czy wszystko zagra, czy Skyvan doleci na czas, grafik lotów napięty jak plandeka na Żuku, a przed nami jeszcze masa roboty, przygotowanie Skayvana, uzbrojenie aparatów, sprawdzenie zabezpieczeń. Dojeżdżając do lotniska dociera do nas pierwsza fantastyczna wiadomość, Skayvan właśnie wylądował. Nasz dyliżans właśnie kołuje i za chwile będziemy mogli zabrać się za przygotowania do lotu. Czas się kurczy. Pełni optymizmu, zabieramy się za robotę. Z 10-cio minutowym opóźnieniem wznosimy się w powietrze i znowu to wspaniałe uczucie. Otwarta rampa, zwiększający się ryk silników, szum wiatru i coraz szybciej umykający pas startowy. Po chwili już wznosimy się nad gdyńskim lotniskiem, ostry zwrot w prawo i pod naszymi nogami ukazuje się szmaragdowa tafla Bałtyku a tuz za nami do lotu podrywają się pierwsi aktorzy najwspanialszego lotniczego spektaklu…

   17 sierpnia 2018   |   28. PIKNIK LOTNICZY W TRZEBICZU NOWYM

Uwe Zimmermann. Pilot znany ze swoich niesamowitych akrobacji lotniczych po raz kolejny zaprezentował swoje umiejętności podczas  28. Pikniku Lotniczego w Trzebiczu Nowym. Oprócz Niego za sterami pozostałych maszyn zasiadło sporo utalentowanych i doświadczonych pilotów, którzy zapewnili sporo atrakcji podczas tej imprezy, odbywającej się w dniach 17-18.08.18. W tym roku udało mi się tam wybrać po raz pierwszy. Atmosfera rodzinnego pikniku była odczuwalna już od samego początku, a to głównie za sprawą dobrej lokalizacji oraz bliskiego umiejscowienia wszystkich punktów gastronomicznych i handlowych. Latające samoloty można było podziwiać dosłownie spod parasolek, relaksując się ze znajomymi. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali ochroniarze oraz wykwalifikowany personel medyczny. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się loty widokowe dla dzieci i dorosłych, czego dowodem były startujące co chwila samoloty, motolotnie oraz wiatrakowce wypełnione pasażerami. Również występy artystyczne na scenie oraz pod nią, a także zabawy i konkursy dla publiczności w każdym wieku przyciągały sporo uwagi. Całości dopełniła idealna pogoda dla tego typu imprez, dzięki czemu kolejną edycję pikniku zaliczyć należy do bardzo udanych.

   15 sierpnia 2018   |   DEFILADA POWIETRZNA W ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

15 sierpnia, jak co roku, obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. Tegoroczne uroczystości miały wymiar szczególny, ponieważ powiązane zostały ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości. Głównym elementem centralnych obchodów była Wielka Defilada Niepodległości, która odbyła się w Warszawie na Wisłostradzie. Wzięło w niej udział ponad 1000 żołnierzy, 200 pojazdów oraz ponad 900 rekonstruktorów formacji  historycznych. Oprócz rzutu lądowego nad zgromadzonymi widzami przeleciała złożona ze 100 maszyn defilada powietrzna. W jej skład weszły praktycznie wszystkie typy statków powietrznych pozostających w polskim lotnictwie wojskowym. Niestety w tym roku nie zobaczyliśmy odrzutowych MiG-29 i Su-22 oraz śmigłowców SW-4. Przyjemniejszą niespodzianką było za to uczestnictwo maszyn USAF. W defiladzie wziął udział latający tankowiec KC-135 oraz cztery samoloty F-22. Raptor-y zaprezentowały się publiczności w przelocie w formacji „klin” prowadzonej przez polskiego F-16 z 2 SLT. Dla nas powietrzna defilada miała znacznie szerszy obraz niż to, co zobaczyć można było nad Warszawą i na ekranach telewizorów. Przez kilka dni poprzedzających uroczystości, dzięki uprzejmości dowództwa 23BLT i 41BLsz oraz 25BKPow, mogliśmy towarzyszyć załogom maszyn biorących udział w defiladzie podczas ich treningów oraz prób. Już wkrótce zapraszamy do obejrzenia materiałów, które udało nam się zarejestrować.

   15 sierpnia 2018   |   LOTNICZA SZARŻA W GRUDZIĄDZU

Because I was inverted! Czyli Lotnicza szarża w Grudziądzu – wyczyn Artura Kielaka, który na stałe zapisze się na kartach lotniczej historii. 15 sierpnia corocznie w całym kraju odbywają się pikniki militarno-patriotyczne. W tym dniu Aeroklub Nadwiślański na czele z Panią Prezes Hanną Gołuńską i UM Grudziądza – miasta z lotniczymi tradycjami zorganizowały niezwykły pokaz wpisany w uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Publiczność zgromadzona nad brzegiem Wisły miała możliwość podziwiania akrobacji samolotowej na mistrzowskim poziomie w wykonaniu Artura Kielaka, który przygotował dla widzów niezwykłą niespodziankę, rozpoczynając swój pokaz od efektownych przelotów pod najdłuższym w Polsce mostem drogowo-kolejowym. Artur wykonał 3 przeloty za każdym razem zwiększając stopień trudności poprzez ustawienie swojego XA-41 w “lot trawersem” podczas drugiego przelotu, a trzeci przelot wykonał w pozycji odwróconej.

   13 sierpnia 2018   |   ZLOT SAMOLOTOWY – PŁOCK 2018

Już po raz drugi w tym roku Stowarzyszenie Aeroklub Ziemi Mazowieckiej zorganizowało Zlot Samolotowy. Sprzyjająca pogoda przyciągnęła tysiące płocczan i nie tylko, na nasze lotnisko. Nasze Stowarzyszenie reprezentowałem tylko ja w swojej skromnej osobie, a szkoda, bo impreza lotniczo była bardzo ciekawa. Kilkadziesiąt statków powietrznych przyleciało na lotnisko Aeroklubu m.in. RAF Harvard T2B, Tecnam P2006T, Carbon Cub EX, Piper Cub, Cessna 152, Zliny była Wilga, MP-02 “Czajka”. Swoje umiejętności zaprezentował Wojciech Bógdał mistrz świata w paralotniarstwie. Nie lada atrakcją był skok spadochronowy z szybowca, rzadkość na krajowych pokazach. Pięknie prezentowała się znana Grupa Sky Magic.

   4 sierpnia 2018   |   MAZURY AIR SHOW 2018

Gdyby tak podsumować tegoroczne Mazury AirShow 2018, to można by je streścić słowami piosenki: “Błękit jeziora dokoła, a tam w oddali gdzieś las. Słońce i przestrzeń nas woła, tutaj więc spędź wolny czas. Hej, Mazury, jak wy cudne! Gdzie jest taki drugi kraj!”. No powiedzcie sami, czy gdzieś tak na pokazach lotniczych pachnie tak lasem, jeziorem, wolnością i przestrzenią? A przy tym możliwość ochłody w wodach Niegocina, albo rozłożenie się na kocyku na plaży… ech… Wszystko to przy obserwacji tych co skaczą i pływają, a dodatkowo co latają, to miły dla oka relaks, o którym niedługo przeczytacie w relacjach wypoczętego reportera AirAction :)
   28 lipca 2018   |   BRAY – AIR DISPLAY 2018

W ostatni weekend lipca na południe od stolicy Irlandii, odbyły się 13 coroczne pokazy lotnicze Bray – Air Display. Na niebie podziwiać mogliśmy między innymi maszyny z przełomu lat 30. -40. ubiegłego stulecia jak Messerschmitta 109 i Mustanga TF-51D. Następnie pochmurne irlandzkie niebo przecięły Czerwone Strzały w swoim 11 występie na zielonej wyspie. „Naszych” również nie mogło zabraknąć – patrolującego przybrzeżne wody S-92 Sikorsky oraz wojskowych Pilatusów PC-9M. A to wszystko w pięknej scenerii nadmorskiej promenady ze stolicą w tle. Do Pełnej relacji zapraszamy już niebawem.

   28 lipca 2018   |   FOYNES AIR SHOW 2018

Ostatni weekend lipca w Irlandii to nie tylko słynne Bray – Air Display. Przenieśmy się więc na zachód Irlandii. FoynesAir Show świętowało swoją piątą rocznicę z przytupem. Program rozpoczął szwedzki Viggen SE-DXO, z przerwami na krótki oddech, zza otaczającej urokliwe miasteczko Foynes góry, wyleciały dwie CASA CN 235, które patrolują na co dzień wody przybrzeżne Irlandii. Nie mogło również zabraknąć uwielbianego przez widownię byłego pilota RAF-u Richarda Goodwina w specjalnie przygotowanym na pokazy lotnicze dwupłatowcu Pitts S2S. Międzynarodowego charakteru dodał również zespół akrobatyczny z Francji Patrouille Tranchant z maszynami Fouga CM-170 Magister. Tłem dla całej imprezy było miasteczko, które zapisało się w historii lotnictwa w czasie II WŚ. Więcej w relacji już niebawem.

   28 lipca 2018   |   IV PODKARPACKIE POKAZY LOTNICZE

W ostatnią sobotę lipca w Mielcu odbyła się IV edycja Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Program rozpoczął się od prezentacji w locie samolotu Fieseler Fi-156 ”Storch”, później mogliśmy zobaczyć w locie między innymi : CSS-13, Piper Cub L-4H,RWD-5R, Jak-18 i oczywiście samolot, który był produkowany przez wiele lat w mieleckich zakładach lotniczych (powstało tu prawie 12 000, a ostatnie cztery sztuki w 2002r. ) czyli An-2. Popularny „Antek” to jeden z wielu samolotów które można było zobaczyć na mieleckim niebie historycznie związanych z PZL Mielec. Oprócz wspomnianego tu „Antka” obserwowaliśmy PZL M-28 „Bryza”, którego pilot zademonstrował możliwości tego płatowca oraz TS-11 Iskra z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Nie zabrakło oczywiście pary „Dromaderów”, które dały efektowny pokaz zrzutu środków gaśniczych. Jedną z gwiazd tegorocznych pokazów był łotewski zespół „Baltic Bees”, który tego dnia wykonywał pokazy dwa razy, a licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała podniebne akrobacje łotewskich „Pszczółek”. Oczywiście Łotysze to nie jedyny zespół akrobacyjny jaki widzieliśmy. „Celfast Flying Team”, „FireBirds” to dwa kolejne zespoły, które zaprezentowały się na tegorocznych pokazach. Maciej Pospieszyński, Mateusz Strama i Artur Kielak to piloci których nazwiska pasjonatom lotnictwa nie trzeba przybliżać. W sobotę każdy z nich pokazał co można „wycisnąć’ z samolotu, który był przez nich pilotowany. Szczególne pokaz akrobacji w wykonaniu Artura Kielaka wzbudził – jak zawsze – zachwyt zgromadzonej publiczności. Niewątpliwą atrakcją tego dnia był pokaz F-16 Tiger Demo Team Poland, nawiasem mówiąc był to powrót na mieleckie niebo po 21 latach. Kapitan Dominik “Zippity” Duda zaprezentował nowy program pokazowy, który obfitował w to co lubimy najbardziej – flary. Na pewno na długo zapadnie widzom w pamięci element pokazu „Slow pass” z flarami, który moim zdaniem jest najefektowniejszym elementem nowego programu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.