Aktualności z życia SPFL Air-Action

   15 marca 2018   |   KRZYŻACKIE PRZEDWIOŚNIE

Już od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem odwiedzenia naszych przyjaciół z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. 15 marca udało się wszystko dograć. Pełni foto-lotniczego zapału, skoro świt, pomknęliśmy w kierunku Malborka. Na miejscu spotkaliśmy się z dawno niewidzianymi znajomymi pilotami. Wręczyliśmy przy okazji specjalnie wybrane na tę okazję zdjęcia pokazujące malborskich pilotów w akcji. Po krótkiej rozmowie ruszyliśmy w kierunku pasa, aby zająć nasze ulubione foto-miejscówki. Tego dnia były planowane loty treningowe MiGów z udziałem obrony przeciwlotniczej, a na koniec wspólny przelot pary Herculesów z powidzkiej bazy eskortowanej przez malborskie MiGi. Wszystko odbyło się według planu, a nasz pobyt dodatkowo urozmaicił przelot popularnego Czajnika tj. śmigłowca Mi-2. Co jeszcze dodać – pogoda dopisała, choć mogło być nieco cieplej, atrakcji lotniczych nie zabrakło… żyć nie umierać :-)

   1 marca 2018   |   MROŹNE ROZPOCZĘCIE SEZONU 2018 W KRZESINACH

Data 1.03.2018 r. zapisze się w annałach naszego stowarzyszenia, jako dzień rozpoczęcia kolejnego sezonu fotolotniczego. Swoich skromnych progów użyczyła nam 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Warunki pogodowe zapowiadały się dobrze, jedyną przeszkoda mógł być silny mróz panujący już od kilku dni w naszym kraju, ale to nie przeszkoda dla twardzieli z naszego stowarzyszenia. Szybko zebrała się ekipa i 1 marca, wczesnym popołudniem, już staliśmy wszyscy pod bramą jednostki. Zapowiadały się ciekawe loty wieczorno – nocne. Po południu zaplanowano siedem wylotów i wszystkie z nich odbyły się planowo. Niestety mróz okazał się silniejszy od nas, przyszedł moment, w którym zaczęły nam już przymarzać gacie do wiadomo czego, postanowiliśmy zakończyć sesję na lotach popołudniowych. W tym miejscu pragnę podziękować reszcie ekipy za towarzystwo, i oby cały rok był tak udany fotolotniczo jak dzisiejsze rozpoczęcie sezonu. PS. Dawno tak nie zmarzłem.

   24 lutego 2018   |   LIGHTNINGI WIECZOROWĄ PORĄ – BRUNTINGTHORPE AERODROME

W ostatnią sobotę po raz kolejny powróciliśmy w przyjazne progi, mieszczącej się na dawnym lotnisku RAF Bruntingthorpe, The Lightning Preservation Group. Tym razem miłośnicy „Błyskawic” zorganizowali wieczorno-nocną sesję zdjęciową swoich podopiecznych. Do dyspozycji zebranych fotografów przygotowano „ponaddźwiękowe modelki” w postaci dwóch English Electric Lightning F.MK6 o numerach XR728 i XR718 oraz dwóch „dosiadających je” pilotów. Zdjęcia realizowane były przed hangarem pary dyżurnej (Q-Shed) oraz w jego wnętrzu. Niewątpliwym bonusem podczas tegorocznej sesji była wyjątkowa aura. Piękny, jak na tę porę roku w Anglii, zachód słońca dodał wyjątkowego klimatu realizowanym zdjęciom.

   21 stycznia 2018   |   START SEZONU 2018

Przy okazji wizyty na Okęciu oraz krótkiej przerwy w intensywnych lotach szkolnych, miałem możliwość zwiedzenia najnowszego statku powietrznego naszych Sił Powietrznych czym w pewnym sensie rozpocząłem swój kolejny lotniczy fotosezon. Pierwszy z trzech zamówionych samolotów Boeing 737 wylądował na Okęciu w grudniu 2017 roku. Samoloty zastąpią w przewozie najważniejszych osób w państwie na dalekich dystansach wycofanego z eksploatacji w 2011 roku Tu 154M i uzupełnią flotę Gulfstreamów G550. Na regularne loty z pasażerami będziemy musieli jeszcze poczekać – obecnie trwa proces nabywania kompetencji przez przyszłe załogi. Również sam samolot musi przejść prace adaptacyjne dostosowujące go do nowej roli.

   10 stycznia 2018   |   NISKO I SZYBKO, CZYLI MACH LOOP NA NOWY ROK!

Po krótkiej przerwie świątecznej postanowiliśmy rozpocząć Nowy Rok z lotnictwem tak jak powinno się to robić, czyli jak najgłośniej i jak najbliżej akcji. Po kilkudniowej analizie pogody postawiliśmy na środę 10.01.2018 r. Jak się okazało była to bardzo trafna decyzja, bo oprócz warunków byliśmy rozpieszczani przez RAF i USAF. Panavia Tornado GR.4 z IX Eskadry z RAF Marham na początek dnia, później kilka szkoleniowych Hawk’ów z RAF Valley i długo oczekiwane F-15E Strike Eagle z 494. Eskadry Myśliwskiej “Panthers” z RAF Lakenheath. Amerykanie przećwiczyli dwa bardzo dynamiczne przeloty czterema maszynami. Po południu przyszedł czas na kilka przelotów pary Tornado GR.4 i wisienkę na torcie, czyli parę Eurofighter Typhoon FGR.4, w skład której wchodził specjalnie ozdobiony z okazji 100-lecia 41. Eskadry – Typhoon. Piloci obu maszyn, przy okazji niskiego przelotu, przećwiczyli również “Dogfight”, czyli walkę powietrzną. W taki oto sposób rozpoczęliśmy nasz lotniczy Nowy Rok 2018, który zapowiada się fantastycznie. 100 lecie RAF i 100 lecie naszych polskich Sił Powietrznych gwarantuje bardzo gorący, niekoniecznie pod względem pogody rok! Szczęśliwego Nowego Roku!

   9 grudnia 2017   |   UPALNE JACKSONVILLE

W dniach 4-5 listopada b.r. w amerykańskiej bazie w Jacksonville odbywały się pokazy lotnicze, w których miałem okazję uczestniczyć podczas mojego objazdu Florydy. Prawdziwymi perełkami air show był pokaz osławionej grupy Blue Angels oraz F-22 Raptor. Dla  świra lotniczego, który tego nie widział było to mega pozytywne przeżycie i grzechem by było nie utrwalić tego w kadrze. Więcej o imprezie w szerszej fotorelacji,  na którą zapraszam.

   17 listopada 2017   |   NIEBIESKA FLAGA NAD PUSTYNIĄ

Gorąca pustynia. Ponad osiemdziesiąt samolotów z ośmiu państw. Dwa tygodnie intensywnych lotów. Największe ćwiczenia międzynarodowe w historii Izraela. Nowe wyzwania i nowe doświadczenia. W taki sposób najczęściej określają zakończone właśnie ćwiczenie BlueFlag 2017 jego uczestnicy. Dzięki uprzejmości Izraelskich Sił Powietrznych mogliśmy wziąć udział w zorganizowanym na terenie bazy lotniczej Ovda dniu prasowym. Było to bardzo wyjątkowe wydarzenie, ponieważ chyba po raz pierwszy, bardzo dbające o bezpieczeństwo informacji Izraelskie Siły Powietrzne, dały cywilom, i to jeszcze z zagranicy, możliwość wejścia do bazy podczas lotów. Nieliczni przedstawiciele mediów (wymagane były legitymacje prasowe) mieli możliwość zapoznania się z ogólnymi założeniami ćwiczeń i złożonością kontroli przestrzeni powietrznej Izraela na co dzień i podczas ćwiczeń Blue Flag. Zaprezentowano nam też pracę jednej z rozlokowanych tam baterii systemu Partiot. Otrzymaliśmy również możliwość obserwowania serii startów i lądowań maszyn biorących udział w ćwiczeniach. W powietrze wznosiły się samoloty F-15 (IDF), F-16 (IDF, USA, PL), Tornada (IT), Mirage 2000D (FR) i Eurofighter (GER). Wizyta, chociaż krótka, była bardzo ciekawa, owocna… i mamy nadzieję, że nie ostatnia? Większa fotorelacja już wkrótce.

   11 listopada 2017   |   AVIATION NATION 2017

W dniach 11-12 listopada w amerykańskiej bazie Nellis odbywały się pokazy Aviation Nation 2017 Air and Space Expo. W tym roku dodatkowo połączone z obchodami 70. rocznicy USAF, a że jest to również baza zespołu Thunderbirds na nudę nie można było narzekać. Co działo się na ziemi i w powietrzu opowiemy i pokażemy już wkrótce… Takiego zakończenia sezonu pokazowego życzymy każdemu lotniczemu świrowi…

   5 listopada 2017   |   SPOTKANIA Z HISTORIĄ

Sezon dawno już skończony. Aparaty w serwisach, przeglądanie starych zdjęć i totalna nuda… STOP! To nie w naszym stylu! Udaliśmy się do Anglii w poszukiwaniu kadrów. Jedynie 24 godziny, dwie lokalizacje i dwie epoki lotnictwa. Jak nam się udało? Już wkrótce będziecie mogli się przekonać z naszej foto relacji. Zapraszamy serdecznie.

   18 października 2017   |   ŚWIDWIŃSKA JESIEŃ

W  październiku członkowie AirAction odwiedzili 21. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Podczas wizyty mogliśmy obserwować pracę personelu wykonującego loty ćwiczebne na poligon. Piękne jesienne warunki pogodowe umożliwiły nam zrobienie dobrego materiału. Na fotorelacje zapraszamy wkrótce.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.