Aktualności z życia SPFL Air-Action

   24 lipca 2010   |   PIKNIK LOTNICZY W NOWYM TARGU

W sobotę 21 lipca 2010 wybraliśmy się na Piknik Lotniczy w Nowym Targu. Prognozy zapowiadały ulewne deszcze, pogoda jednak zaskoczyła nas na plus i zaserwowała słoneczny dzień. Dzięki temu miłośnicy lotnictwa zgromadzeni w Nowym Targu mogli zaliczyć tę imprezę do udanych. Główną gwiazdą pokazów był Marek Szufa na Christen Eagle II. Sporych emocji dostarczyły widzom również akrobacje na samolocie Extra 330 – za sterami Artur Kielak. Więcej wkrótce tam, gdzie zwykle :)

   21 lipca 2010   |   ŻAR TROPIKÓW W MIROSŁAWCU

W dniu 21 lipca 2010 odwiedziliśmy lotnisko w Mirosławcu. Była to nasza pierwsza wizyta, odkąd 12 Bazę Lotniczą w Mirosławcu i stacjonującą w niej  8 elt połączono we wspólny komponent lotniczy z 21 Bazą Lotniczą ze Świdwina, gdzie do tej pory stacjonowała 40 elt. Podczas wizyty w bazie dowódca komponentu płk dypl. pil. Ireneusz Starzyński znalazł chwilę czasu, aby z nami się spotkać.  Ku naszemu bardzo miłemu zaskoczeniu klubowe koszulki, w które byliśmy ubrani, zostały natychmiast rozpoznane i usłyszeliśmy kilka komplementów dotyczących  fotografii widniejących na internetowej stronie  stowarzyszenia. Zmotywowani słowami dowódcy, wyruszyliśmy na nasze fotograficzne łowy. Panujący na lotnisku upał spowodował,  iż po paru minutach byliśmy po prostu mokrzy. Drugim skutkiem ubocznym tak wysokiej temperatury była ogromna termika na płycie lotniska. Robiliśmy jednak wszystko aby wrócić „z tarczą”. Efekty naszych działań wkrótce zaprezentujemy w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy

   18 lipca 2010   |   ROYAL INTERNATIONAL AIR TATTOO 2010

W dniach 14-19 lipca 2010 w Fairford w Wielkiej Brytanii odbył się Royal International Air Tattoo – największe w Europie, a według organizatorów także i na świecie, pokazy lotnicze. Oczywiście na tak wspaniałej imprezie nie mogło zabraknąć fotografów z Air-Action. Od pierwszego dnia byliśmy tu silną ekipą (wcześniej odwiedziwszy także walijski Mach Loop). Zarówno pokazy jak i treningi były kapitalne i atrakcyjne dla każdego fotografa. Największą z atrakcji był pierwszy europejski pokaz najbardziej nowoczesnego samolotu piątej generacji, czyli amerykańskiego myśliwca F-22 Raptor. Były też atrakcje, o których wcześniej nie wiedzieliśmy, a okazały się naprawdę ciekawe, jak choćby atak na lotnisko dwóch Tornado, pokaz grupy akrobacyjnej We Fly Team czy… wspólny pokaz samolotów Spitfire z EF-2000 Typhoon. O tych i innych aspektach naszej wizyty na Air Tattoo  można poczytać w Gdzie i Kiedy Byliśmy.

   30 czerwca 2010   |   JASTRZĄB WIECZOROWĄ PORĄ

W dniu 30 czerwca 2010 r. po raz kolejny, w barwach SPFL, odwiedziliśmy 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, w której tego dnia zaplanowane były loty nocne. Choć to dopiero druga nasza wizyta w tym roku, to nie przyjechaliśmy tego dnia z pustymi rękoma. Nie mniej niż na wykonaniu nowych zdjęć zależało nam także na spotkaniu z Dowódcą i przekazaniu odbitek fotografii wykonanych w czasie poprzedniego wypadu. Zadanie wykonane. Kadrze spodobały się nasze zdjęcia, a nam z kolei nasze Jastrzębie w świetle zachodzącego słońca i “świetle” dopalaczy. O tym wszystkim przeczytać będzie można wkrótce w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   27 czerwca 2010   |   VII MAŁOPOLSKI PIKNIK LOTNICZY W KRAKOWIE

W dniach 26-27 czerwca po raz siódmy na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego na lotnisku Rakowice – Czyżyny w Krakowie odbył się Małopolski Piknik Lotniczy. Na krakowskim niebie zaprezentowało się wiele wspaniałych statków powietrznych. Opublikowany tuż przed piknikiem program obfitował w atrakcje, które sprawiły, że nie mogło nas tam zabraknąć. Na pikniku można było podziwiać kunszt maszyn z II Wojny Światowej i czasów powojennych, konstrukcje radzieckie, amerykańskie i polskie. Doskonałym przykładem jest amerykański Rockwell OV-10 Bronco, North American AT-6 Texan, Dornier Do-27. Za sterami Christen Eagle II wystąpił Marek Szufa, który zaprezentował także replikę Curtiss Jenny z I Wojny Światowej. Niekwestionowanym hitem był pokaz umiejętności akrobacyjnych Jurgisa Kairysa na Su-26, który sztukę akrobacji oraz panowanie nad tą maszyną opanował do perfekcji. W fantastycznym wykonaniu akrobacji szybowcowej można było podziwiać Jerzego Makulę, na specjalnie dla niego zbudowanym jedynym takim szybowcu na świecie MDM Solo Fox. Na pikniku wystąpili także członkowie Grupy Akrobacyjnej Żelazny w pokazie solowym oraz zespołowym, oraz Biało-Czerwone Iskry. Pogoda dopisała, więc wszyscy byli usatysfakcjonowani. Po więcej informacji i zdjęcia zapraszamy tam, gdzie zwykle :)

   20 czerwca 2010   |   IV PŁOCKI PIKNIK LOTNICZY 2010

W dniu 20 czerwca 2010 roku odbyła się impreza lotnicza, jakiej do tej pory Płock, a prawdopodobnie i cała Polska dawno nie widziała. Główną atrakcją tego pikniku było samo miejsce pokazów. W odróżnieniu od wielu podobnych imprez lotniczych w całej Polsce, tym razem wszystko rozegrało się nad Wisłą, a zmagania pilotów można było śledzić ze skarpy znajdującej się dobre kilkadziesiąt metrów powyżej poziomu rzeki, dzięki czemu przelatujące maszyny znajdowały się wielokrotnie na równi, a nierzadko poniżej publiczności. Okoliczności te spowodowały, że same pokazy w ekspresowym tempie określone zostały przez Świrów Lotniczych jako “polskie Axalp”. Po więcej informacji i zdjęcia zapraszamy tam, gdzie zwykle :)

   19 czerwca 2010   |   85-LECIE WYŻSZEJ SZKOŁY OFICERSKIEJ SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE

Z okazji 85-lecia Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w sobotę, 19 czerwca 2010 roku w Dęblinie zorganizowany został Piknik Lotniczy. Ciekawy program, obejmujący m.in. walkę powietrzną myśliwców MiG-29 i F-16, pokaz polskiej grupy akrobacyjnej Biało-Czerwone Iskry (7 x TS-11 Iskra), pokaz łotewskich akrobatów Baltic Bees (4 x L-39 Albatros), świeżo odremontowanego samolotu Lim-2 czy też historycznego Hawker Huricane’a przyciągnęły spore tłumy na dęblińskie lotnisko. Niestety pogoda nie sprzyjała, wobec czego samoloty prezentowały się w dość znacznej odległości od publiczności. Po szczegółową relację zapraszamy do działu “Gdzie i kiedy byliśmy“.

   18 czerwca 2010   |   LUCHTMACHTDAGEN GILZE-RIJEN 2010

Welkom op de Luchtmachtdagen 2010 – Vliegbasis Gilze-Rijen. W dniach 18-19 czerwca 2010 odbyły się największe pokazy lotnicze w Holandii, których gospodarzem jest baza lotnicza w Gilze-Rijen. Wydarzenie tej rangi skupiło w jednym miejscu rzeszę spotterów oraz miłośników fotografii lotniczej z całej Europy. W tym towarzystwie nie mogło oczywiście zabraknąć ekipy SPFL. Pomimo pewnego bałaganu ze strony organizatorów program pokazów, choć skromniejszy niż w latach poprzednich, prezentował się bardzo obiecująco. Pomimo niesprzyjającej pogody nasze karty pamięci zapełniły się wieloma fotografiami, a nasza grupa propagowała  Stowarzyszenie po raz pierwszy – oficjalnie – w Holandii. Obszerniejsza relacja w dziale “Gdzie i kiedy byliśmy”.

   13 czerwca 2010   |   XV MIĘDZYNARODOWY PIKNIK LOTNICZY W GÓRASZCE

W dniach 12-13 czerwca 2010 r. w podwarszawskiej Góraszce odbyła się kolejna, tym razem jubileuszowa, edycja Międzynarodowego Pikniku Lotniczego organizowanego przez Fundację „Polskie Orły”. Przez dwa dni tegoż weekendu lotnisko w Góraszce odwiedziła rzesza miłośników lotnictwa. Frekwencja była naprawdę imponująca, a całej dwudniowej imprezie towarzyszyła przepiękna letnia pogoda, do której Piknik ma najwyraźniej szczęście. W powietrzu działo się bardzo dużo. Swoją obecnością zaszczycili Góraszkę między innymi Hurricane i Spitfire, zespoły Flying Bulls i Baltic Bees, a jedną z najciekawszych pozycji programu był odrestaurowany SB Lim-2. Nie zabrakło oczywiście przepięknego jak zawsze pokazu Jerzego Makuli na jego Foxie czy Roberta Kowalika na Extrze 300. Góraszka to także pierwsze pokazy, na których oficjalnie zadebiutowała ekipa SPFL w nowych firmowych koszulkach, oraz na których można było osobiście zapoznać sie z albumem “Odloty hesji“, jak i jego autorem. Relacja i zdjęcia już wkrótce w dziale “Gdzie i kiedy byliśmy“, natomiast debiut ekipy SPFL już teraz znalazł swoje odzwierciedlenie na naszym forum w “Góraszkowym wątku bacstage’owym“.

   12 czerwca 2010   |   ILA 2010 W BERLINIE

W dniach 08-13 czerwca 2010 r. na berlińskim lotnisku Schönefeld odbywały się największe targi przemysłu lotniczego w Europie – ILA 2010 [Internationale Luft und Raumfahrtausstellung]. Podczas targów miały miejsce pokazy lotnicze, a piątek, sobota i niedziela były dniami otwartymi dla publiczności. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć ekipy z SPFL. Podczas pokazów można było zobaczyć prawdziwe „rodzynki”, takie jak Me 262, Bf-109 czy pasażerskiego olbrzyma A380 w pokazie dynamicznym. Fotografowanie na tej imprezie nie jest niestety najłatwiejszym zadaniem, z powodu wielu uwarunkowań. Obszerniejsza relacja wkrótce w dziale “Gdzie i kiedy byliśmy”.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.