Aktualności z życia SPFL Air-Action

   8 października 2010   |   ŚWIĘTO 2 SKRZYDŁA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

W dniach 7 i 8 października 2010r. odbyły się obchody święta 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, dowodzonego przez gen. bryg. pil. Włodzimierza USARKA. Z okazji święta zaplanowano w Poznaniu szereg atrakcji, m.in. defiladę pododdziałów w asyście kompanii reprezentacyjnej Sił Powietrznych, przelot nad miastem samolotów wielozadaniowych F-16 oraz pokaz musztry paradnej. Niezwykle miło jest nam poinformowac, że i nasze Stowarzyszenie miało swój dość znaczny udział w obchodach tego święta. Z tej okazji przygotowaliśmy prezentację multimediąlną “F-16 w obiektywie fotografów SPFL AIR-ACTION“, którą zaprezentowano m.in. na telebimach nowootwartego stadionu piłkarskiego przed meczem “Lotnicy-Samorządowcy” jak i w Auli Uniwersystetu im. Adama Mickiewicza, gdzie ścieżkę dźwiękową filmu zastąpiła muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod batutą mjr Pawła Joksa. Wzieliśmy też (a właściwie nasze zdjęcia F-16) udział w wystawie fotograficznej zorganizowanej w Poznańskiej Galerii Malta. Życzymy wszystkiego najlepszego!

   23 września 2010   |   TACTICAL LEADERSHIP PROGRAMME – ALBACETE 2010

Płaszczyzna przygotowania samolotów w Bazie Albacete w Hiszpanii tego popołudnia wypełniona jest po brzegi samolotami z kilkunastu państw NATO. Dziesiątki techników kręcą się przy polskich, tureckich i belgijskich F-16, brytyjskich Hawkach, francuskich Mirage 2000, niemieckich Tornado czy włoskich Eurofighterach. Huk silników przygotowywanych maszyn każe sądzić, że za chwilę na naszych oczach rozegra się genialny spektakl. Z budynków wychodzą gotowi do lotu piloci. Tak wygląda normalny dzień międzynarodowego szkolenia lotniczego pod nazwą Tactical Leadership Programme, w którym od 10 września 2010 roku uczestniczą załogi pięciu eFów z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Na pełen reportaż z wizyty zapraszamy tam, gdzie zwykle.

   20 września 2010   |   NATO DAYS – OSTRAVA 2010

To już kolejna edycja tej wyjątkowej imprezy. Wyjątkowej z racji jej szerokiego aspektu, który obejmuje pokazy wielu rodzajów wojsk i wielu aktywności NATO. Nas oczywiście najbardziej interesował aspekt lotniczy. Tu wyjątkowość polegała na tym, że poza oczywiście dużą ilością atrakcji lotniczych, mieliśmy możliwość przebywania na samej linii pokazów co zdarza się niezmiernie rzadko, żeby nie powiedzieć wcale! Kolejnym wyróżnikiem tej imprezy w całorocznym kalendarzu imprez lotniczych z udziałem SPFL było to, że na żadnym z dotychczasowych spotkań nie było tylu naszych członków! Biorąc pod uwagę powyższe jesteśmy przekonani, że galeria foto w dziale Gdzie i Kiedy Byliśmy, będzie najlepszą galerią foto z Dni NATO w Ostrawie A.D. 2010 :) Na to jednak prosimy dać nam chwilkę czasu.

   12 września 2010   |   50° ANNIVERSARIO FRECCE TRICOLORI

W dniach 11-12 września 2010 roku w Rivolto we Włoszech odbyły się wyjątkowe pokazy lotnicze.  Wyjątkowe, bo zorganizowane z okazji 50 lecia grupy nazywanej we Włoszech Pattuglia Aerobatica Nationale, a znanej lepiej na świecie pod nazwą „Freecce Tricolori”. Wyjątkowe, bo z tej okazji do Rivolto przybyły wszystkie liczące się na świecie grupy akrobacyjne: Red Arrows, Patrouille de France, Patrouille Suisse, Patrulla Aguila, Biało-Czerwone Iksry, Krila Oluje oraz Royal Jordanian Falcons. Choć, co zupełnie zrozumiałe, pokazy nastawione były na prezentacje grup akrobacyjnych, w Rivolto nie zabrakło też solistów od włoskich treningowych odrzutowców (MB.339, M.346, AMX), poprzez Spartana, Tornado, na włoskim Tifone (EF-2000) ze smugaczami kończąc. Pełna relacja już wkrótce.

   5 września 2010   |   WARSZTATY SPFL PARADIZO

Każdy musi sobie czasem polatać… dlatego w dniach 03-05 września 2010 r.  zorganizowaliśmy iście odlotowe warsztaty. Celem imprezy było  testowanie najnowszych, profesjonalnych obiektywów ze stajni Nikona, nauka poprawnego kadrowania, wykorzystania światła błyskowego oraz zastanego. Podczas całych warsztatów górowały zajęcia praktyczne i – jak to w SPFL bywa – niesamowita wręcz zabawa. Z powodów technicznych [ciężko było sztucznie doświetlić samoloty na wysokościach przelotowych :) ] musieliśmy, nie bez przyjemności, do współpracy zaangażować modelki. W związku z powyższym już niebawem w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy” pojawi się obszerniejsza relacja, ale bez nawet jednego zdjęcia samolotu! Mamy nadzieję, że to posunięcie nie zniechęci miłośników naszych zdjęć lotniczych do jej odwiedzenia. Jesteśmy wręcz przekonani, że sprawi, iż jeszcze częściej coraz szersze rzesze amatorów dobrej fotografii będą odwiedzać naszą stronę :) Skąd ta pewność? Przekonacie się już niebawem…

   4 września 2010   |   CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2010

W dniach 4-5 września część ekipy SPFL uczestniczyła w pokazach CIAF 2010 w miejscowości Hradec Kralove.  Część naszych przybyła już w piątek koło południa, co dało im niemal nieograniczony dostęp do statyki (w kolejnych dniach było to nieco utrudnione przez barierki i taśmy) oraz przylotów i treningów.  Weekend obfitował w bardzo zmienną pogodę,  jednak nie zniechęcała ona rzeszy sympatyków lotnictwa, których mnóstwo było zarówno na samym lotnisku jak i pod jego płotem. Obszerniejsza relacja już wkrótce w dziale “Gdzie i kiedy byliśmy“:)

   11 sierpnia 2010   |   KECSKEMET AIRSHOW

W dniach 7-8 sierpnia 2010 r. w miejscowości Kecskemét (Węgry) odbyły się międzynarodowe pokazy lotnicze i wojskowe armii węgierskiej zwane w skrócie Kecskemét Airshow. Jest to jedna z największych imprez lotniczych w Europie. Dla potwierdzenia tegoż statusu oraz upamiętnienia setnej rocznicy lotnictwa węgierskiego organizatorzy pokazów zadbali o rewelacyjny zestaw atrakcji. W Kecskemét Airshow udział wzięły topowe, europejskie zespoły akrobacyjne z włoskim Frecce Tricolori na czele, który to zespół w tym roku obchodzi swoje 50-cio lecie. Jeżeli chodzi o dynamiczne pokazy pojedynczych samolotów, również było na czym „zawiesić” obiektyw. Przegląd był pełny – od najnowocześniejszych maszyn klasy Rafale, Eurofighter czy F/A-18 aż po konstrukcje już wychodzące z użycia jak MiG-21 czy Mirage F-1. Statyka również była przepełniona atrakcjami z Su-27 i F-15 na czele. Na tak zacnej imprezie nie mogło zabraknąć fotografów z Air-Action! Byliśmy tam już od piątkowych przylotów i treningów. Jak to u nas: połączenie wspólnego spotkania z lotniczym fotografowaniem poskutkowało wspaniałą zabawą! Pościg za kadrami przerywany salwami śmiechu i popijaniem kultowej „Coli Light” to coś co lubimy najbardziej. Efekty tej wyrafinowanej mieszanki do obejrzenia już na naszym forum oraz wkrótce na stronie w dziale Gdzie i Kiedy Byliśmy.

   7 sierpnia 2010   |   XI MAZURSKI FESTYN LOTNICZY

W dniach 6 – 8 sierpnia po raz jedenasty odbył się mazurski festyn lotniczy. Miejscem tegorocznej imprezy było malownicze Jezioro Niegocin, a same pokazy można było podziwiać z giżyckiej plaży. Nad mazurską wodą zaprezentowały się wspaniałe maszyny, a miejsce pokazów było pięknym dodatkiem do całości imprezy. Nie mogło oczywiście nas tam zabraknąć. Obszerniejsza relacja zamieszczona zostanie wkrótce w “Gdzie i kiedy byliśmy.

   30 lipca 2010   |   BIAŁO-CZERWONI W MIROSŁAWCU

Dnia 30 lipca 2010 w 12 Bazie Lotniczej w Mirosławcu miało miejsce niecodzienne wydarzenie - na lotnisku wylądował zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry w celu tankowania i przygotowania samolotów do przelotu nad Kostrzynem. Przelot, a właściwie „namalowanie” na niebie biało-czerwonej flagi, było jednym z najważniejszych punktów programu otwarcia Przystanku Woodstock, zorganizowanego już po raz szesnasty przez Jurka Owsiaka. Po pokazie nad Kostrzynem samoloty powróciły do Mirosławca, aby ponownie uzupełnić paliwo. Przed wylądowaniem piloci zaprezentowali próbkę swoich akrobacyjnych umiejętności obsłudze bazy, co skrzętnie fotograficznie wykorzystaliśmy. Obszerniejsza relacja zamieszczona zostanie wkrótce w „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   24 lipca 2010   |   PIKNIK LOTNICZY W NOWYM TARGU

W sobotę 21 lipca 2010 wybraliśmy się na Piknik Lotniczy w Nowym Targu. Prognozy zapowiadały ulewne deszcze, pogoda jednak zaskoczyła nas na plus i zaserwowała słoneczny dzień. Dzięki temu miłośnicy lotnictwa zgromadzeni w Nowym Targu mogli zaliczyć tę imprezę do udanych. Główną gwiazdą pokazów był Marek Szufa na Christen Eagle II. Sporych emocji dostarczyły widzom również akrobacje na samolocie Extra 330 – za sterami Artur Kielak. Więcej wkrótce tam, gdzie zwykle :)

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.