Aktualności z życia SPFL Air-Action

   28 lipca 2018   |   FOYNES AIR SHOW 2018

Ostatni weekend lipca w Irlandii to nie tylko słynne Bray – Air Display. Przenieśmy się więc na zachód Irlandii. FoynesAir Show świętowało swoją piątą rocznicę z przytupem. Program rozpoczął szwedzki Viggen SE-DXO, z przerwami na krótki oddech, zza otaczającej urokliwe miasteczko Foynes góry, wyleciały dwie CASA CN 235, które patrolują na co dzień wody przybrzeżne Irlandii. Nie mogło również zabraknąć uwielbianego przez widownię byłego pilota RAF-u Richarda Goodwina w specjalnie przygotowanym na pokazy lotnicze dwupłatowcu Pitts S2S. Międzynarodowego charakteru dodał również zespół akrobatyczny z Francji Patrouille Tranchant z maszynami Fouga CM-170 Magister. Tłem dla całej imprezy było miasteczko, które zapisało się w historii lotnictwa w czasie II WŚ. Więcej w relacji już niebawem.

   28 lipca 2018   |   IV PODKARPACKIE POKAZY LOTNICZE

W ostatnią sobotę lipca w Mielcu odbyła się IV edycja Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Program rozpoczął się od prezentacji w locie samolotu Fieseler Fi-156 ”Storch”, później mogliśmy zobaczyć w locie między innymi : CSS-13, Piper Cub L-4H,RWD-5R, Jak-18 i oczywiście samolot, który był produkowany przez wiele lat w mieleckich zakładach lotniczych (powstało tu prawie 12 000, a ostatnie cztery sztuki w 2002r. ) czyli An-2. Popularny „Antek” to jeden z wielu samolotów które można było zobaczyć na mieleckim niebie historycznie związanych z PZL Mielec. Oprócz wspomnianego tu „Antka” obserwowaliśmy PZL M-28 „Bryza”, którego pilot zademonstrował możliwości tego płatowca oraz TS-11 Iskra z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Nie zabrakło oczywiście pary „Dromaderów”, które dały efektowny pokaz zrzutu środków gaśniczych. Jedną z gwiazd tegorocznych pokazów był łotewski zespół „Baltic Bees”, który tego dnia wykonywał pokazy dwa razy, a licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała podniebne akrobacje łotewskich „Pszczółek”. Oczywiście Łotysze to nie jedyny zespół akrobacyjny jaki widzieliśmy. „Celfast Flying Team”, „FireBirds” to dwa kolejne zespoły, które zaprezentowały się na tegorocznych pokazach. Maciej Pospieszyński, Mateusz Strama i Artur Kielak to piloci których nazwiska pasjonatom lotnictwa nie trzeba przybliżać. W sobotę każdy z nich pokazał co można „wycisnąć’ z samolotu, który był przez nich pilotowany. Szczególne pokaz akrobacji w wykonaniu Artura Kielaka wzbudził – jak zawsze – zachwyt zgromadzonej publiczności. Niewątpliwą atrakcją tego dnia był pokaz F-16 Tiger Demo Team Poland, nawiasem mówiąc był to powrót na mieleckie niebo po 21 latach. Kapitan Dominik “Zippity” Duda zaprezentował nowy program pokazowy, który obfitował w to co lubimy najbardziej – flary. Na pewno na długo zapadnie widzom w pamięci element pokazu „Slow pass” z flarami, który moim zdaniem jest najefektowniejszym elementem nowego programu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

   28 lipca 2018   |   BIAS 2018 NA 100-LECIE ZJEDNOCZENIA RUMUNII

Bukaresztański BIAS (Bucharest International Air Show) to renomowana impreza z gwarantowaną obecnością SPFL na pokładzie. Tegoroczne wydanie, jako że jubileuszowe, z okazji 100-lecia zjednoczenia Rumunii, zapowiadało się nadzwyczajnie, ale… trochę zawiodło. Było wszystko co zwykle na BIASie jest – flary o zachodzie słońca, gęsty program, wyjątkowe zaangażowanie Aeroklubu Rumunii, Jurgis Kairys, Air Bandits, Turkish Stars, ale odgrodzono nas od linii pokazów podwójnym płotem i, co najważniejsze, zabrakło głównej atrakcji czyli rumuńskiego MiGa-21 Lancer. To bezpośredni efekt utraty jednego z nich w niedawnej katastrofie, a i pewnie Rumuni zachwycili się swoimi F-16 kosztem Lancera właśnie. W zamian swój debiut na BIAS zaliczyły nasze Biało-Czerwone Iskry. Dwukrotnie w ciągu dnia wyjątkowo dobry pokaz dał rolniczy Kamov Ka-26 a Red Bullsi dokończyli dzieła. W sumie impreza na dużym plusie, gdyby jeszcze tylko pojawił się Lancer, do którego wszyscy nieustannie wzdychali…

   21 lipca 2018   |   PIKNIK LOTNICZY ŁOSOSINA 2018

Przed górami za lasami w dolinie kwitnącej jabłoni Firebirds i Łukasz Czepiela piknik w Łososinie urozmaicili i piknie to zrobili. Zagościły w Łososinie Mi-24 czadu dodając swym pokazem dynamicznym wraz z Czepielą. Z przyczyn wiadomych, zapowiadany MiG-29 nie wykonał ewolucji w powietrzu, co nie zniechęciło przybyłych pasjonatów lotnictwa do udziału w tym wydarzeniu. Piknik kameralny, bez reklamy w mediach, ale udany – pogoda była zdecydowanie najmocniejszą stroną! Szersza relacja, pojawi się wkrótce.

   14 lipca 2018   |   FLYING LEGENDS 2018

Co roku w lipcu jesteśmy w Duxford aby delektować się widokiem i posłuchać dźwięku maszyn z lat trzydziestych i czterdziestych poprzedniego wieku. 14 i 15 lipca 2018 roku nie mogło być inaczej. W tych dniach odbyła się kolejna edycja kultowego „Flying Legends”. Oczywiście kolejna udana. Już sama lista maszyn, które wzięły udział w pokazach powoduje szybsze bicie serca u osób zakochanych w warbirdach. Okoł 50 maszyn – 15 Spitfire’ów, 4 Hurricane’y, 4 Mustangi, 4 Buchony, 3 Corsair’y , 3 Hawki, 2 Sea Fury, Thunderbolt, Lightning, Bearcat, Wildcat, B-17, Lancaster, Mitchell, Blenhaim, 2 Dakoty, 3 Baech 18, DC-6 i Jungmann. Był też wspólny przelot najnowszego F-35 Lightning w asyście Mustanga i Spitfire’a. Czy uda nam się oddać atmosferę tej imprezy? Ocenicie sami czytając relację, którą pojawi się niebawem na naszej stronie w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   14 lipca 2018   |   WIECZÓR W SHUTTLEWORTH

Jeżeli za jakiś czas zadamy sobie pytanie, jakie pokazy lotnicze odbywały się 14 lipca 2018 roku, to zapewne pierwszą myślą będzie Royal International Air Tatoo w Fairford. Może wielbiciele starych samolotów wymienią na pierwszym miejscu Flying Legends w Duxford, ale zapewne niewielu wymieni Shuttleworth Evening Airshow w Old Warden. Czy jednak można przejść obojętnie obok tej ostatniej imprezy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć już niedługo w relacji, którą jak zwykle znajdziecie na naszej stronie w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   14 lipca 2018   |   THE ROYAL INTERNATIONAL AIR TATTOO 2018

W drugi weekend lipca, w bazie lotniczej Royal Air Force w Fairford w Wielkiej Brytanii, odbyły się największe i zapewne najważniejsze pokazy lotnicze na świecie. Piękna pogoda, codziennie 8 godzin pokazów w powietrzu i najlepsi piloci z całego świata. Jak było na Royal International Air Tatto? Przekonacie się już niebawem.

   14 lipca 2018   |   BLUE SKIES KRZYSZTOF!

W dniu 14 lipca b.r.  braliśmy udział w pożegnaniu kpt Krzysztofa Sobańskiego. Kapitana żegnali bliscy, znajomi, przedstawiciele władz państwowych oraz przedstawiciele wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Na pogrzebie głos zabrał Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak, który awansował pośmiertnie porucznika Krzysztofa Sobańskiego na stopień kapitana i nadał mu Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju. Na długo pozostanie nam w pamięci mowa dowódcy 22. BLT pułkownika Mirosława Zimy. Mówił szczerze, otwarcie, chwytał za serce, pożegnał Krzysztofa jako wspaniałego człowieka, kolegę, pilota. Była to jedna z tych wyjątkowych mów, które zapadają głęboko w pamięć. Głos w pożegnaniu zabrali również koledzy Krzysztofa z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. W imieniu kolegów pożegnanie wygłosił porucznik Ireneusz Krajewski. Po mszy ciało kapitana zostało złożone na lawecie i w kondukcie żałobnym przewiezione ulicami Pruszcza Gdańskiego na cmentarz przy ul. Obrońców Pokoju, gdzie został pochowany w asyście kompanii honorowej. Mamy nadzieję iż zgodnie z obietnicą ministra obrony narodowej Polska nie zapomni o rodzinie kapitana Sobańskiego, jak i samym Krzysztofie. My, Stowarzyszenie Polskich Fotografów Lotniczych, na pewno nie zapomnimy!

   13 lipca 2018   |   DEBIUTY NA MACH LOOP

Każdego roku, lipiec w Wielkiej Brytanii jest najciekawszym miesiącem pod znakiem lotnictwa. Oprócz mniejszych pokazów w każdy weekend, jak każdy zapewne wie, organizowane jest największe na świecie show lotnicze – Royal International Air Tattoo. Impreza ta, czasami przynosi bardzo ciekawe niespodzianki. W tym roku postanowiliśmy wybrać się do Mach Loop, aby zobaczyć, czy któryś z międzynarodowych gości zaskoczy nas swoją obecnością. Nie zawiedliśmy się…
   7 lipca 2018   |   X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY

X Nowotarski Piknik Lotniczy, niczym krokusy w Dolinie Chochołowskiej, zgromadził tłumy publiczności, które mogły podziwiać piękno akrobacji powietrznych wykonywanych przez międzynarodową czołówkę “Mistrzów Sterów” oraz wybitnych Pilotów Oficerów naszej Armii . Co się działo w relacji niebawem.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.