Aktualności z życia SPFL Air-Action

   15 maja 2011   |   POLOWANIE NA TYGRYSY

W dniach 09-20 maja 2011 roku na francuskim lotnisku w Cambrai odbyły się coroczne manewry – NATO Tiger Meet. Jak nazwa wskazuje, w imprezie tej biorą udział jednostki lotnicze, mające w swoim godle tygrysa. Niewątpliwą atrakcja dla fotografów, są samoloty pomalowane specjalnie na tą okazję, w różne „tygrysie” wzory. W dniach 11, 16 i 17 maja zostały zorganizowane dni dla spotterów. Ponieważ pomysł wyjazdu pojawił się spontanicznie, niestety nie udało się już kupić wejściówek na te dni. Jednakże w tym roku w niedzielę 15 maja zorganizowano Tiger Meet Airshow, na który wstęp był wolny i nielimitowany. Program imprezy wyglądał bardzo obiecująco, więc decyzja zapadła – jedziemy. Czy udało się nam „upolować” tygrysy? Czy też może „zwierzyna” umknęła sprzed obiektywu? Szczegóły wkrótce w “Gdzie i kiedy byliśmy

   13 maja 2011   |   KRAKOWSKI PIĄTEK TRZYNASTEGO

Dnia 13 maja 2011 roku dzięki życzliwości władz Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice mogliśmy ponownie gościć na płycie krakowskiego lotniska. Nasi gospodarze zadbali o atrakcyjne miejsca, z których mogliśmy obserwować pracowity dzień służb lotniskowych, byliśmy także świadkiem przylotu rzadkiego gościa na krakowskim niebie – samolotu C-17 Globemaster. Owoce naszej wyprawy niebawem tam, gdzie zwykle, a już dziś zapraszamy do oglądania wątków w dziale zdjęciowym naszego forum.

   11 maja 2011   |   ŁASKOWE AKROBACJE

Dnia 11 maja 2011 roku dwoje fotografów SPFL miało niespodziewaną okazję gościć w 32 Bazie Lotniczej w Łasku podczas treningu czasowo stacjonującego tam zespołu “Biało-Czerwone Iskry”. Udało się im sfotografować dwa spośród trzech przewidzianych na ten dzień treningów. Pogoda dopisała aż nadmiernie – bezchmurne niebo i spory, jak na maj, upał. Więcej niebawem w Gdzie i kiedy byliśmy.

   3 maja 2011   |   SPFL BLIŻEJ NATURY

We wtorek 3 maja 2011 roku, fotografowie SPFL postanowili sprawdzić swoje umiejętności w fotografii… oczywiście lotniczej. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, iż tym razem cel wyprawy to „stalowe ptaki”, lecz te żyjące w naturze. Wszyscy liczyli, na pojawienie się bielików, a szczytem marzeń, było złapanie w kadrze tego drapieżnika podczas łowów. Ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich uczestników wyjazdu, spotkała ich tego dnia niesamowita przygoda, udało się też zrobić niezwykłe zdjęcia. Relacja z całego wydarzenia w “Gdzie i kiedy byliśmy

   28 kwietnia 2011   |   EPMM KONTRATAKUJE

28 kwietnia 2011 roku ekipa fotoreporterów SPFL po razu kolejny gościła w 23 Bazie Lotniczej w Mińsku Mazowieckim. Choć pretekstem do wizyty okazał się planowany trening dynamicznego pokazu MiGa-29, to nie samym pokazem fotograf SPFL żyje. Bardzo duża ilość startów, mnóstwo przelotów, pokaz dynamiczny MiG-a i kilka dodatkowych atrakcji czekało tego dnia, na, będących częścią ekipy, dwóch świeżo upieczonych członków naszego Stowarzyszenia. O tym jak spisały się MiGi oraz nowo przyjęci członkowie SPFL, będzie się można przekonać wkrótce z przygotowanej przez nich relacji. Zapraszamy niebawem tam, gdzie zwykle.

   20 kwietnia 2011   |   JAJECZKO NA EPMM

W dniach 20-21 kwietnia 2011 roku dzięki uprzejmości Dowództwa 23 Bazy Lotniczej w Mińsku Mazowieckim grupa członków SPFL, miała okazję znów zobaczyć w akcji nie tylko wyjątkowo piękny samolot Mig-29 ale i prawdziwy kunszt sztuki pilotażu. Dzienno–nocne loty i piękna wiosenna pogoda – tego nam było trzeba tuż przed świątecznymi porządkami. Relacja i zdjęcia już niebawem, ale juz teraz zapraszamy do oglądania pojawiających się zdjęć na naszym forum.

   4 kwietnia 2011   |   “ODLOTY HESJI” – WYSTAWA FOTOGRAFII LOTNICZEJ

Dnia 10 kwietnia 2011 roku o godz. 11.30 w Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii lotniczej autorstwa Prezesa SPFL – Sławka “hesji” Krajniewskiego. „Odloty hesji” to wspaniale podana, iście „odlotowa” reprezentacja najlepszych zdjęć lotniczych, które powstały w bazach Polskich Sił Powietrznych oraz na pokazach lotniczych w całej Europie. Wszystkie zostały wykonane z ziemi. Lotnictwo i fotografia. Te dwie pasje od wczesnego dzieciństwa przepełniają życie hesji. Miejsca ich przecięcia zawsze znaczone są zdjęciami lotniczymi. Jego fotografie to nie tylko dokumentalno-techniczna archiwizacja lotnictwa. Autor za ich pomocą opowiada ciekawe historie, oddaje niepowtarzalny klimat, pokazuje to, co w lotnictwie najważniejsze – jego dynamikę i piękno! Dzięki wyjątkowemu podejściu autora do fotografii lotniczej, „Odloty hesji” to wystawa, która z pewnością zachwyci nie tylko miłośników lotnictwa! Mecenasem Wystawy jest firma Nikon – marka, z którą Sławek “hesja” Krajniewski jest związany od lat. To dzięki sprzętowi Nikona realizuje on swoje foto-lotnicze wizje bez obaw o jakość zdjęć. Partnerem Wystawy jest Akademia Nikona, natomiast patronami medialnymi są: Stowarzyszenie Polskich Fotografów Lotniczych “AIR-ACTION”, miesięcznik fotograficzny “DIGITAL FOTO-VIDEO” oraz portal “LOTNICZAPOLSKA.PL“. Druk i oprawę zdjęć wykonał PROFILAB – 55 szt. o wymiarach 100×70cm, oprawa – czarne aluminum. Na internetowej stronie www.odlotyhesji.pl znajduje się dużo więcej informacji dotyczących wystawy. Zapraszamy też na autorską stronę Sławka “hesji” Krajniewskiego – www.hesja.pl – gdzie znajdziecie Państwo między innymi potężną dawkę fotografii, których tylko niewielka część zagościła w „Odlotach hesji”. Podczas wernisażu przewidziana jest prelekcja autora. W imieniu swoim i Sławka serdecznie zapraszamy.

   25 marca 2011   |   DYSKRETNY POWIEW KLASYKI

W ostatni weekend marca na krakowskim lotnisku gościł dość egzotyczny eksponat w osobie Douglas’a DC-6B z latającej kolekcji Red Bulla, którego wizyta związana była z benefisem Adama Małysza w Zakopanem. Tego dnia na EPKK można było poczuć, że kalendarz cofnął się kilkadziesiąt lat wstecz. Na relację zapraszamy tutaj.

   1 marca 2011   |   EPKS – ZIMOWE OSTATKI

Tournee po bazach ciąg dalszy… we wtorek 1 marca 2011 roku odwiedziliśmy 31. Bazę Lotniczą w podpoznańskich Krzesinach. Założenia wyjazdu ocierały się o ideał. Bardzo duża ilość planowanych popołudniowo-wieczornych wylotów i  kapitalne warunki pogodowo-klimatyczne (zimowe słoneczko i wszechobecna śniegowa blenda) dawały nadzieję  na zdjęcia w pięknym zimowym zachodzącym świetle. Apetyt związany z wyjazdem wyostrzał fakt, że prawdopodobnie więcej okazji do zdjęć w tej scenerii w tym roku już raczej nie będzie. O tym, jak plan ten został zrealizowany przeczytać będzie można wkrótce tam, gdzie zwykle.

   23 lutego 2011   |   PIERWSZE CASY ZA PŁOTY

W środę 23 lutego 2011 roku korzystając z zaproszenia dowódcy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego przetarliśmy fotograficzne szlaki na krakowskim lotnisku. Podczas lotów metodycznych zaprezentowały się w locie Casa i Bryza. Byliśmy też świadkami widowiskowego procesu odladzania samolotów. Nie mniej niż na fotografii zależało nam na spotkaniu z Dowództwem Bazy oraz jej Rzecznikiem celem omówienia zasad przyszłej i mamy nadzieję owocnej współpracy. W czasie rozmów, Lotnicy z Balic otrzymali od nas gustowny upominek, który niebawem będzie można podziwiać na ścianie Sztabu. Relacja i zdjęcia już wkrótce.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.