Aktualności z życia SPFL Air-Action

   26 czerwca 2011   |   PARIS AIR SHOW 2011

W miniony weekend mieliśmy okazję pojawić się na 49-tym Międzynarodowym Salonie Lotniczym, który odbył się na podparyskim lotnisku Le Bourget w dniach 20-26 czerwca 2011 roku. Paris Air Show to niewątpliwie największe targi przemysłu lotniczego w Europie. Nie brakuje tu jednak dynamicznych pokazów najnowocześniejszych maszyn, zarówno cywilnych w postaci Airbusa A-380, jak i wojskowych typu Rafale czy Eurofighter.  Relacja już wkrótce.

   19 czerwca 2011   |   TRAGICZNY V PŁOCKI PIKNIK LOTNICZY

Będąc fotografem lotniczym, nie zawsze robienie zdjęć jest przyjemnością. Czasem w kadrze dzieją się rzeczy, których nigdy nie chcielibyśmy oglądać. Tak właśnie było wczoraj, gdy podczas wykonywania jak zwykle przepięknej akrobacji – zginął niesamowity lotnik, niezwykły pasjonat lotnictwa, wspaniały człowiek, nasz przyjaciel – Pan Marek Szufa :( Nie sposób w takiej chwili pisać relacji z pikniku. Przyjdzie na to pora. Teraz myślimy i przeżywamy tylko jedno – tą potężną stratę dla nas wszystkich, dla lotnictwa i dla lotniczej fotografii. Cześć jego pamięci! Pełna relacja dostępna tutaj.

   11 czerwca 2011   |   MOKRE… MOKRE

Dnia 11 czerwca 2011 roku ekipa SPFL wyruszyła do Zamościa odwiedzić drugą edycję Festynu Lotniczego odbywającego się na Lotnisku Zamość-Mokre. Pogoda nas nie rozpieszczała, co chwila sączył się z nieba deszczyk, a niebo było szare. Atrakcją dnia był Jurgis Kairys, który po raz pierwszy w tym sezonie gościł w naszym Kraju. Czy SPFL sprostało nie sprzyjającej aurze pogody? Przekonacie się już niebawem.

   10 czerwca 2011   |   ŚWIDWIN – REAKTYWACJA

W dniu 10 czerwca 2011 roku odwiedziliśmy 21 Bazę Lotniczą w Świdwinie. Dla części z nas, była to pierwsza wizyta nie tylko Świdwinie, ale i pierwszy pobyt w czynnej bazie wojskowej podczas rutynowych lotów ćwiczebnych. Inni wspominali pierwszy wypad „Świrów lotniczych” na to lotnisko, jaki miał miejsce w maju 2009 roku. Dzięki otwartości i uprzejmości dowódcy bazy, płk dypl. pil. Ireneusza Starzyńskiego, który wyraził zgodę na nasz pobyt, spędziliśmy dzień pełen wrażeń i emocji. Program lotów był napięty, i składał się z trzech „bloków” po kilka wylotów za każdym razem. Obszerniejsza relacja, udokumentowana materiałem fotograficznym wkrótce w “Gdzie i kiedy byliśmy” Mamy nadzieję iż relacje z wypraw do Świdwina, jak i fotografie Su-22 tam stacjonujących, będą częściej ukazywać się na stronach SPFL. Su-22, choć nie najnowocześniejsze mają olbrzymi urok i są niewątpliwą gratką dla wielu fotografów.

   5 czerwca 2011   |   100-LECIE TURECKICH SIŁ POWIETRZNYCH

Turcja to piękny kraj, kraj niezliczonych atrakcji turystycznych, kraj zróżnicowany geograficznie, kraj pełen kontrastów. Wystarczy dołożyć do tej mieszanki pokazy lotnicze, które zostały zorganizowane w dniach 4-5 czerwca 2011 roku na terenie Bazy Lotniczej w Cigli, w pobliżu Izmiru. Czy taka mieszanka może nie być wybuchowa? Czy pokazy, które zapowiadały się niezwykle interesująco, na których stawić mieli się przedstawiciele większości państw Europy, USA, Pakistanu, Turcji mogły nie spełnić oczekiwań typowego świra lotniczego? Zobaczymy to tutaj.

   4 czerwca 2011   |   21.AVIATION FAIR PARDUBICE

W dniach 04-05 czerwca 2011 roku w  czeskich Pardubicach odbyła się impreza “21.Aviation Fair”, która była nie lada gratką dla miłośników staroci. Na niebie z tej okazji zaprezentowały się takie maszyny jak: P-51 Mustang, Bf-109 czy też Douglas C-47. Oprócz maszyn historycznych zobaczyć  można było m.in. pokaz grupy akrobacyjnej “The Flying Bulls”, a także dynamiczny pokaz Gripena. Dla szerokiej publiczności organizatorzy dodatkowo przygotowali szereg atrakcji naziemnych oraz rekonstrukcje historyczne. Pardubice przywitały nas palącym słońcem, a okoliczna burza na szczęście do nas nie dotarła. Obszerniejsza relacja zamieszczona jest w  dziale “Gdzie i kiedy byliśmy“.

   29 maja 2011   |   SPEEDWAY ACTION

Nie samym lotnictwem SPFL żyje. W niedzielne popołudnie dnia 29 maja 2011 roku na Stadionie Miejskim w Rzeszowie odbył się niezmiernie pasjonujący pojedynek żużlowy, na którym i my zagościliśmy z naszym sprzętem fotograficznym.  Naprzeciwko siebie stanęły dwie drużyny. Goście -  lider i główny faworyt do złota Falubaz Zielona Góra, oraz gospodarze – PGE Marma Rzeszów. Zawody od dawna uznawane były, za prawdziwy hit ostatniej kolejki pierwszej rundy rozgrywek Speedwey Ekstraligi i tak też było mimo, iż drużynie gospodarzy nie udało się pokonać lidera. Emocji nie zabrakło podczas całego pojedynku. Na torze przy ulicy Hetmańskiej zaprezentowali się publiczności znakomici zawodnicy światowej czołówki Andreas Jonsson i Greg Hancock, a także uznawany za jednego z najlepszych polskich zawodników od wielu sezonów Piotr Protasiewicz oraz nadzieja polskiego speedwaya Patryk Dudka. Na pełną relację i zdjęcia zapraszamy wkrótce.

   29 maja 2011   |   KJELLER FLYDAG

Tradycyjnie jak co roku, w ostatnia niedzielę maja odbył się piknik lotniczy na ENKJ Kjeller, zorganizowany przez seniorów lotnictwa norweskiego z Veteranflygruppen przy współudziale Nedre Romerike Flyklubb i Królewskich Sił Powietrznych. Dzięki zaproszonym gościom ze Szwecji, Danii i Norwegii można było zobaczyć, podczas pokazów dynamicznych, spora część historii lotnictwa norweskiego od lat trzydziestych aż do dzisiaj, a grupa Rusian Warbirds of Norway zaprezentowała samoloty rzadko spotykane na skandynawskim niebie. Zdjęcia i relacja już wkrótce.

   28 maja 2011   |   CASLAV OPEN DAY AIRSHOW

W dniu 28 maja 2011 roku nasi południowi sąsiedzi zorganizowali Dni Otwarte bazy wojskowej w Caslav. Choć pogoda zapowiadała się bardzo niepewnie kilku członków SPFL z południa kraju postanowiło się tam wybrać. Pomimo pogody emocji i okazji do fotografowania nie zabrakło, choćby z tego powodu, ze baza w Caslav to “gniazdo” czeskich Gripenów. Na relację i zdjęcia zapraszamy niebawem.

   21 maja 2011   |   FESTYN LOTNICZY W MICHAŁKOWIE

W dniach 21-22 maja 2011 roku na lotnisku w Michałkowie k. Ostrowa Wielkopolskiego odbył się, pod hasłem “Lotnisko bliżej miasta”, festyn lotniczy, którego organizatorem był Aeroklub Ostrowski. Organizatorzy zaplanowali na ten dzień szereg atrakcji, takich jak prezentacja w locie pary wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 Fighting Falcon z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, śmigłowca Mi-24 z 56 Pułku Śmigłowców Bojowych w Inowrocławiu, czy też pokaz akrobacji samolotowej w wykonaniu Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”. Jednak niekwestionowanym królem dnia był prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych pilotów akrobacyjnych w Polsce – Marek Szufa wraz ze swoim Christen Eagle, który w sobotę prezentował swoje umiejętności aż sześciokrotnie. Na pełną relację zapraszamy  do działu “Gdzie i kiedy byliśmy“. Osobom bardziej niecierpliwym polecamy też śledzenie działu zdjęciowego naszego forum.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.