Aktualności z życia SPFL Air-Action

   11 listopada 2011   |   NIEFORMALNY ZLOT W ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku ekipa SPFL postanowiła uczcić Święto Niepodległości na nieformalnym Zlocie, który odbył się w Smardzewicach w otoczeniu Spalskiego Parku Krajobrazowego. Tym razem nasz Zlot miał ciepły, rodzinny charakter, członkowie SPFL mieli okazje spędzić kilka wspólnych chwil w towarzystwie żon, dzieci i naszych domowych pupili. Przez cały weekend towarzyszyła nam przepiękna słoneczna pogoda, która zachęcała do zwiedzania atrakcji ziemi Spalskiej takich jak: Błękitne Źródła w Tomaszowie Maz., bunkry kolejowe w Spale, hodowla Żubrów czy też Skansen Rzeki Pilicy. Spalskie krajobrazy wyzwoliły nas od huku dopalaczy i zapachu nafty lotniczej. Pozwoliły one uchwycić spokój i piękno miejscowej fauny i flory w otoczeniu lokalnych zabytków. Oprócz wspaniałej pogody towarzyszył nam jak zwykle doskonały nastrój, wspaniała zabawa, moc śmiechu i niezapomniane chwile. Szczegóły wkrótce.

   22 października 2011   |   WIECZÓR Z FOTOGRAFIĄ LOTNICZĄ

W dniu 22 października 2011 roku w wyjątkowym miejscu, bo w gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, odbyło się szczególne dla SPFL wydarzenie – wieczór z fotografią lotniczą połączony z wernisażem wystawy “Odloty hesji”. W programie, obok wernisażu, przewidziano prelekcje Sławka “hesji” Krajniewskiego o fotografii lotniczej, prezentację zdjęć i filmów lotniczych wykonanych przez członków Stowarzyszenia w 2011 roku, jak i pokaz i możliwość przetestowania profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Ku naszemu zaskoczeniu frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Szczególy wkrótce.

   11 października 2011   |   AXALP 2011 – ODWOŁANE

Axalp -ta spektakularna impreza jak zwykle ściąga na alpejskie szczyty wielu miłośników lotnictwa oraz wysokogórskiej wspinaczki – w tym także członków SPFL. Wielu z nas wybierało się w tym roku do Axalp po raz kolejny ale byli i tacy, którzy chcieli zasmakować w tym górskim fotografowaniu szwajcarskiego lotnictwa po raz pierwszy. Bez względu na doświadczenie, dla wszystkich nas Axalp to wyjątkowe zwieńczenie sezonu pokazów lotniczych i kapitalna możliwość aktywnego odpoczynku w pięknej scenerii szwajcarskich Alp. Los w tym roku spłatał nam wszystkim sporego figla… w związku z nagłymi silnymi opadami – w ciągu jednego dnia w Szwajcarii spadła miesięczna norma opadów – oraz związanymi z nimi podtopieniami, powodziami i osuwiskami organizatorzy – mając na uwadze konieczność zapewnienia przez wojsko pomocy rejonom dotkniętym klęską – zdecydowali się odwołać pokazy. Na szczęście nie wszystko przepadło, a o tym co jednak udało nam się sfotografować dowiecie się już wkrótce.

   4 października 2011   |   ZLOT 2011

W dniach 4-6 października 2011 roku w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach oraz w Ośrodku Szkolenia Sił Powietrznych w Kiekrzu odbył się kurs szkoleniowo-metodyczny kierowniczej kadry lotnictwa Sił Zbrojnych RP o nazwie ZLOT-2011. Pomijając aspekt szkoleniowy, 4-go października mieliśmy wyjątkową okazję pofotografować wszystkie statki powietrzne naszego wojska, które jak co roku „zleciały” się w jedno miejsce. Zdjęcia niebawem.

   25 września 2011   |   DNI NATO W OSTRAVIE

Dni NATO to coroczna impreza odbywająca się w czeskiej Ostravie. Z wielu względów nie są to zwykłe pokazy lotnicze. Oprócz sił powietrznych prezentują się tu czołgi, haubice, siły specjalne, ekipy ratownicze etc. Ciekawostką dla nas – fotografów lotniczych – jest fakt, iż oś pokazów zlokalizowana jest prostopale do osi pasa, czego efektem jest doskonała możliwość fotografowania statków powietrznych z bardzo bliskiej odłegłości. O tym co udało sie sfotografować na tegorocznych NATO DAYS, przekonacie sie wkrótce.

   18 września 2011   |   RODZINA POD SKRZYDŁAMI

W dniu 18 września 2011 roku na łódzkim Lublinku odbył się piknik lotniczy “Rodzina pod skrzydłami”, organizowany przez fundację Happy Kids. Piknik uświetniły loty Grupy Akrobacyjnej “Żelazny” oraz 3AT3 Formation Flying Team. W tak zwanym międzyczasie, nad głowami przelatywały też szybowce z Łódzkiego Aeroklubu. Na ziemi, w części muzealnej, tłumnie przybyli łodzianie mogli zwiedzić wnętrza niektórych znajdujących się tam statków powietrznych (Mi-6, Tu-134 i MiG-21PFM). Dla zwiedzających udostępniono też możliwość wejścia na pokład Bryzy i Sokoła. Nieco dłuższa relacja i zdjęcia niebawem.

   17 września 2011   |   LUCHTMACHTDAGEN

Odbywająca się w dniach 16-17 września 2011 roku impreza o enigmatycznie brzmiącej nazwie Luchtmachdagen to tak naprawdę Dni Otwarte Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych. Głównym celem tych jednych z największych europejskich pokazów jest zaprezentowanie obywatelom Holandii, jak siły powietrzne wykorzystują środki otrzymane od nich w postaci podatków. Na pokazach możemy zapoznać się z całą gamą maszyn będących obecnie w użyciu zarówno w Holandii, jak i poza nią – to wszystko dzięki olbrzymiej frekwencji zaproszonych gości. W sobotę 17 września ekipa SPFL, która dzień wcześniej fotografowała Sanicole Sunset Airshow stawiła się o godzinie 8 rano na lotnisku w Leeuwarden. Relacja i zdjęcia wkrótce.

   16 września 2011   |   SANICOLE SUNSET AIRSHOW

Sanicole Airshow – impreza dość wyjątkowa w europejskim kalendarzu pokazów lotniczych. Nieczęsto bowiem zdarza się, że organizatorzy fundują widzom podwójną atrakcję. Są nią organizowane na 2 dni przed właściwą imprezą pokazy o zachodzie słońca. Przynajmniej w teorii, w praktyce bowiem okazało się, że spora część imprezy odbyła się de facto w nocy. O tym co dokładnie wydarzyło się tego dnia na lotnisku i jak niewielka ekipa SPFL ścigała na nocnym niebie znikający punkt w postaci dopalacza belgijskiego F-16 będziecie mogli przeczytać już wkrótce.

   11 września 2011   |   TYLKO DLA ORŁÓW

W dniach 09-11 września 2011 roku odbył się Jesienny Zlot Lotniczy SPFL – „Tylko dla Orłów”. Za miejsce zlotu obrano przepiękny rejon Beskidów – GSS Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Zlot miał charakter wyjątkowy, ponieważ głównym jego założeniem było oderwanie się członków SPFL od ziemi czyli loty szybowcowe w okolicach góry Żar. Jak na SPFL przystało nie była to jedyna atrakcja. Specjalnie na naszą imprezę przybył Jerzy Makula – aktualny Mistrz Świata w akrobacji szybowcowej oraz członkowie grupy akrobacyjnej „Żelazny” – Panowie Wojtek Krupa i Piotr Haberland. Jak by tego było mało Jerzy Makula przyleciał ze swoim dwumiejscowym szybowcem akrobacyjnym FOX i odbył z nami kilka lotów pokazowo-akrobacyjnych, za co jesteśmy Mistrzowi niewymownie wdzięczni. Równie mile zaskoczyli nas „Żelaźni”, którzy na samolotach Extra 300 i Zlin 526F specjalnie dla naszej grupy prezentowali swoje akrobatyczne umiejętności w pilotażu samolotów. Na obszerniejszą relację ze zlotu oraz kadry podczas niego wykonane zapraszamy wkrótce.

   4 września 2011   |   BIELSKO-BIAŁE AKROBACJE

W dniach 3-4 września 2011 roku odbył się VIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej. Podczas pikniku mogliśmy zobaczyć w locie między innymi: Jurgisa Kairysa, Aerobatic Yakers, Artura Kielaka, skoki spadochroniarzy z 18-tego Bielskiego Batalion Powietrznodesantowego czy wiele innych maszyn aeroklubowych. Znaczną uwagę publiczności, jak co roku przykuwała wystawa statyczna modeli latających wykonanych przez modelarzy Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Największe zainteresowanie wzbudził jednak niespotykany dotąd pokaz Jurgisa Kairysa wraz z Aerobatic Yakers, którzy latali po zachodzie słońca.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.