Aktualności z życia SPFL Air-Action

   1 września 2018   |   CIAF 2018

W dniach 1-2.09.2018 na lotnisku w Hradec-Kralove odbyła się kolejna edycja CIAF. Nie zabrakło atrakcji dla miłośników maszyn śmigłowych, które licznie prezentowały się w pokazach dynamicznych, a wśród których niewątpliwie gwiazdą był Spitfire Mk.XVIE . Także fanom samolotów odrzutowych nie zabrakło atrakcji. SU-27 i Baltic Bees pokazały, co potrafią w powietrzu wyczyniać. Szczególnie SU-27 Ukraińskich Sił Powietrznych, który tyko tu dał pokaz z flarami. Bardzo polubiłem tu przyjeżdżać, i jest to mój stały punkt w planach wyjazdowych. Szersza relacja wkrótce.

   25 sierpnia 2018   |   AIR SHOW RADOM 2018

Czy można sobie wyobrazić większe święto lotnictwa niż 100-lecie lotnictwa wojskowego? Finał obchodów okrągłej rocznicy przypadł na AirShow w Radomiu, który zgromadził rzeszę pasjonatów lotnictwa z całego świata. Jak zwykle AirShow w Radomiu traktowany jest jako nieformalne spotkanie członków SPFL Air-Action co skutkuje pięknymi kadrami bo gdzie mogą powstać najlepsze fotografie jak nie w najlepszym towarzystwie. Fotorelacja niebawem.

   19 sierpnia 2018   |   GDYNIA AEROBALTIC 2018

W dniach 17-19 sierpnia b.r. odbyła się kolejna edycja pokazów lotniczych „Gdynia Aerobaltic”. Dwie areny pokazów, w jakże odmiennych od siebie miejscach, (lotnisko Gdynia – Kosakowo oraz gdyńska plaża), piękna, sprzyjająca pogoda przyciągnęły tłumy widzów. W piątkowy i sobotni wieczór niebo nad Zatoką Gdańską zamieniło się w scenę, a gdyńska plaża i nadmorski bulwar w widownię. W tym podniebnym teatrze światła i dźwięku głównymi aktorami byli piloci, którzy w zapadających ciemnościach rozświetlali nadmorską przestrzeń za pomocą pirotechniki i oświetlenia led’owego zamontowanego na samolotach. Dzień drugi i trzeci gdyńskiego airshow to dynamiczne pokazy na lotnisku, w których to mogliśmy podziwiać grupy akrobacyjne, jak i występy solistów. Więcej szczegółów i zdjęć z tego wydarzenia będziecie mogli zobaczyć już niebawem, na naszej stronie.

   17 sierpnia 2018   |   ATAM #5

Morze, piaszczysta plaża i piękne Słońce, czy można pragnąc czegoś więcej. Tak wspaniała sceneria towarzyszyła nam w trakcie kolejnej odsłony ATAM. Tym razem ekipa ATAM’u wraz z naszym mobilnym centrum operacyjnym powożonym przez Piotra Jafernika i Edytę Bulowską opuściła swą macierzystą bazę i udała się nad skapany w Słońcu Bałtyk. Jest piękny słoneczny piątkowy poranek, powoli zbliżamy się do bram gdyńskiego lotniska pełni niepewności i wątpliwości czy wszystko zagra, czy Skyvan doleci na czas, grafik lotów napięty jak plandeka na Żuku, a przed nami jeszcze masa roboty, przygotowanie Skayvana, uzbrojenie aparatów, sprawdzenie zabezpieczeń. Dojeżdżając do lotniska dociera do nas pierwsza fantastyczna wiadomość, Skayvan właśnie wylądował. Nasz dyliżans właśnie kołuje i za chwile będziemy mogli zabrać się za przygotowania do lotu. Czas się kurczy. Pełni optymizmu, zabieramy się za robotę. Z 10-cio minutowym opóźnieniem wznosimy się w powietrze i znowu to wspaniałe uczucie. Otwarta rampa, zwiększający się ryk silników, szum wiatru i coraz szybciej umykający pas startowy. Po chwili już wznosimy się nad gdyńskim lotniskiem, ostry zwrot w prawo i pod naszymi nogami ukazuje się szmaragdowa tafla Bałtyku a tuz za nami do lotu podrywają się pierwsi aktorzy najwspanialszego lotniczego spektaklu…

   17 sierpnia 2018   |   28. PIKNIK LOTNICZY W TRZEBICZU NOWYM

Uwe Zimmermann. Pilot znany ze swoich niesamowitych akrobacji lotniczych po raz kolejny zaprezentował swoje umiejętności podczas  28. Pikniku Lotniczego w Trzebiczu Nowym. Oprócz Niego za sterami pozostałych maszyn zasiadło sporo utalentowanych i doświadczonych pilotów, którzy zapewnili sporo atrakcji podczas tej imprezy, odbywającej się w dniach 17-18.08.18. W tym roku udało mi się tam wybrać po raz pierwszy. Atmosfera rodzinnego pikniku była odczuwalna już od samego początku, a to głównie za sprawą dobrej lokalizacji oraz bliskiego umiejscowienia wszystkich punktów gastronomicznych i handlowych. Latające samoloty można było podziwiać dosłownie spod parasolek, relaksując się ze znajomymi. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali ochroniarze oraz wykwalifikowany personel medyczny. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się loty widokowe dla dzieci i dorosłych, czego dowodem były startujące co chwila samoloty, motolotnie oraz wiatrakowce wypełnione pasażerami. Również występy artystyczne na scenie oraz pod nią, a także zabawy i konkursy dla publiczności w każdym wieku przyciągały sporo uwagi. Całości dopełniła idealna pogoda dla tego typu imprez, dzięki czemu kolejną edycję pikniku zaliczyć należy do bardzo udanych.

   15 sierpnia 2018   |   DEFILADA POWIETRZNA W ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

15 sierpnia, jak co roku, obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. Tegoroczne uroczystości miały wymiar szczególny, ponieważ powiązane zostały ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości. Głównym elementem centralnych obchodów była Wielka Defilada Niepodległości, która odbyła się w Warszawie na Wisłostradzie. Wzięło w niej udział ponad 1000 żołnierzy, 200 pojazdów oraz ponad 900 rekonstruktorów formacji  historycznych. Oprócz rzutu lądowego nad zgromadzonymi widzami przeleciała złożona ze 100 maszyn defilada powietrzna. W jej skład weszły praktycznie wszystkie typy statków powietrznych pozostających w polskim lotnictwie wojskowym. Niestety w tym roku nie zobaczyliśmy odrzutowych MiG-29 i Su-22 oraz śmigłowców SW-4. Przyjemniejszą niespodzianką było za to uczestnictwo maszyn USAF. W defiladzie wziął udział latający tankowiec KC-135 oraz cztery samoloty F-22. Raptor-y zaprezentowały się publiczności w przelocie w formacji „klin” prowadzonej przez polskiego F-16 z 2 SLT. Dla nas powietrzna defilada miała znacznie szerszy obraz niż to, co zobaczyć można było nad Warszawą i na ekranach telewizorów. Przez kilka dni poprzedzających uroczystości, dzięki uprzejmości dowództwa 23BLT i 41BLsz oraz 25BKPow, mogliśmy towarzyszyć załogom maszyn biorących udział w defiladzie podczas ich treningów oraz prób. Już wkrótce zapraszamy do obejrzenia materiałów, które udało nam się zarejestrować.

   15 sierpnia 2018   |   LOTNICZA SZARŻA W GRUDZIĄDZU

Because I was inverted! Czyli Lotnicza szarża w Grudziądzu – wyczyn Artura Kielaka, który na stałe zapisze się na kartach lotniczej historii. 15 sierpnia corocznie w całym kraju odbywają się pikniki militarno-patriotyczne. W tym dniu Aeroklub Nadwiślański na czele z Panią Prezes Hanną Gołuńską i UM Grudziądza – miasta z lotniczymi tradycjami zorganizowały niezwykły pokaz wpisany w uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Publiczność zgromadzona nad brzegiem Wisły miała możliwość podziwiania akrobacji samolotowej na mistrzowskim poziomie w wykonaniu Artura Kielaka, który przygotował dla widzów niezwykłą niespodziankę, rozpoczynając swój pokaz od efektownych przelotów pod najdłuższym w Polsce mostem drogowo-kolejowym. Artur wykonał 3 przeloty za każdym razem zwiększając stopień trudności poprzez ustawienie swojego XA-41 w “lot trawersem” podczas drugiego przelotu, a trzeci przelot wykonał w pozycji odwróconej.

   13 sierpnia 2018   |   ZLOT SAMOLOTOWY – PŁOCK 2018

Już po raz drugi w tym roku Stowarzyszenie Aeroklub Ziemi Mazowieckiej zorganizowało Zlot Samolotowy. Sprzyjająca pogoda przyciągnęła tysiące płocczan i nie tylko, na nasze lotnisko. Nasze Stowarzyszenie reprezentowałem tylko ja w swojej skromnej osobie, a szkoda, bo impreza lotniczo była bardzo ciekawa. Kilkadziesiąt statków powietrznych przyleciało na lotnisko Aeroklubu m.in. RAF Harvard T2B, Tecnam P2006T, Carbon Cub EX, Piper Cub, Cessna 152, Zliny była Wilga, MP-02 “Czajka”. Swoje umiejętności zaprezentował Wojciech Bógdał mistrz świata w paralotniarstwie. Nie lada atrakcją był skok spadochronowy z szybowca, rzadkość na krajowych pokazach. Pięknie prezentowała się znana Grupa Sky Magic.

   4 sierpnia 2018   |   MAZURY AIR SHOW 2018

Gdyby tak podsumować tegoroczne Mazury AirShow 2018, to można by je streścić słowami piosenki: “Błękit jeziora dokoła, a tam w oddali gdzieś las. Słońce i przestrzeń nas woła, tutaj więc spędź wolny czas. Hej, Mazury, jak wy cudne! Gdzie jest taki drugi kraj!”. No powiedzcie sami, czy gdzieś tak na pokazach lotniczych pachnie tak lasem, jeziorem, wolnością i przestrzenią? A przy tym możliwość ochłody w wodach Niegocina, albo rozłożenie się na kocyku na plaży… ech… Wszystko to przy obserwacji tych co skaczą i pływają, a dodatkowo co latają, to miły dla oka relaks, o którym niedługo przeczytacie w relacjach wypoczętego reportera AirAction :)
   28 lipca 2018   |   BRAY – AIR DISPLAY 2018

W ostatni weekend lipca na południe od stolicy Irlandii, odbyły się 13 coroczne pokazy lotnicze Bray – Air Display. Na niebie podziwiać mogliśmy między innymi maszyny z przełomu lat 30. -40. ubiegłego stulecia jak Messerschmitta 109 i Mustanga TF-51D. Następnie pochmurne irlandzkie niebo przecięły Czerwone Strzały w swoim 11 występie na zielonej wyspie. „Naszych” również nie mogło zabraknąć – patrolującego przybrzeżne wody S-92 Sikorsky oraz wojskowych Pilatusów PC-9M. A to wszystko w pięknej scenerii nadmorskiej promenady ze stolicą w tle. Do Pełnej relacji zapraszamy już niebawem.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.