Aktualności z życia SPFL Air-Action

   4 kwietnia 2019   |   ROZPOCZĘCIE WIOSNY Z FITTERAMI

4 kwietnia 2019 jak co roku z początkiem wiosny odwiedziliśmy ostatni w Polsce bastion odchodzących powoli na zasłużoną emeryturę bombowców Su-22. Słynne „Fittery” służą nadal dzielnie jako samoloty szkolno-bojowe, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie odpowiednich nawyków przez personel, a także szkolenie pilotów. Zgodnie z zakładanym planem odbyły się wszystkie zaplanowane ćwiczenia, zaś my mieliśmy możliwość utrwalenia startów oraz lądowań tych już legendarnych maszyn, w tym także ciekawie pomalowanego czarnego kabana. Szczegóły już wkrótce!

   27 marca 2019   |   TEKSAŃCZYCY W POWIDZU

27 marca 2019 r. na terenie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu został zorganizowany Media Day. W ramach prowadzonego polsko-amerykańskiego szkolenia Av-Det19-1 tego właśnie dnia odbyły się zawody, w których rywalizowały polskie i amerykańskie załogi samolotów C-130 Hercules. Rywalizacja obejmowała dwie konkurencje: precyzyjne lądowanie oraz precyzyjny zrzut ładunku. Mieliśmy okazję fotografować kołowanie, zrzut ładunku oraz lądowania maszyn amerykańskich i polskich. Zawody zakończyły się dekoracją zwycięzców, którymi w tym roku zostały załogi 181th Airlift Squadron stacjonującego w Fort Worth w Teksasie. Szersza relacja fotograficzna wkrótce.

   26 marca 2019   |   TORNADO W SŁUŻBIE JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI

Z końcem marca 2019, po prawie 40 latach służby w Królewskich Siłach Powietrznych, zostaną oficjalnie wycofane wszystkie myśliwce Panavia Tornado GR4. Już wkrótce przyjrzymy się bliżej temu wspaniałemu samolotowi i opowiemy o historii służby w Royal Air Force.

   24 marca 2019   |   SŁOŃCE, PIKNIK I DWUPŁATOWCE

Przygotowania do sezonu 2019 w UK powoli się zaczynają. Przez kilka ostatnich tygodni pogoda nas nie rozpieszczała i na niebie nie działo się za wiele. W niedzielę rano przywitało nas w końcu słońce więc grupa Stampe Formation Display Team, postanowiła przeprowadzić małą próbę. Krótki pokaz samolotów z pierwszej połowy ubiegłego stulecia wywołał uśmiechy na twarzach, cieszących się niedzielnym słońcem, piknikujących rodzin.

   22 marca 2019   |   PRZEJAZDEM W LINCOLNSHIRE

Eurofighter Typhoon FGR4, czyli główny myśliwiec wielozadaniowy Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Szybki, zwinny i w rękach odpowiednio wyszkolonych pilotów niezawodny. Po wielu miesiącach trzeba było odwiedzić bazę RAF Coningsby, żeby chociaż przez chwilę pooglądać te niezwykle interesujące maszyny. 24 godziny na dobę i przez 365 dni w roku, piloci z Coningsby czuwają nad bezpieczeństwem południowej części brytyjskiej strefy powietrznej i tych właśnie samolotów używają do przechwycenia potencjalnych wrogów. Eurofighter Typhoon pozostanie głównym myśliwcem RAF do 2040, kiedy to zostanie zastąpiony przez nowo opracowaną brytyjską perełkę zwaną Tempest.

   22 marca 2019   |   PORTUGALSKA WIOSNA

Dnia 21 marca dane nam było odwiedzić gościnne progi 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Przewodnim motywem naszej tam wizyty było fotografowanie F-16 Portugalskich Sił Powietrznych, które stacjonują w Królewie w ramach misji NATO Baltic Air Policing. Mieliśmy okazję fotografować starty i lądowania gości z południa Europy. Dodatkowo, portugalscy piloci wykonali specjalnie dla nas efektowny niski przelot, nad pasem lotniska, połączony z widowiskowym rozejściem do lądowania. Pobyt na lotnisku zakończyliśmy zwiedzaniem kolekcji historycznych samolotów pieczołowicie odrestaurowanych przez techników 22 Bazy.

   20 marca 2019   |   WIOSENNA AKADEMIA

Dzięki Akademii Nikona w dniach 20-21.03.2019 mogliśmy gościć w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Odbyła się tam kolejna edycja warsztatów fotografii lotniczej ze Sławkiem”Hesja” Krajniewskim. To nie tylko fantastyczna szansa do zdobycia ogromnych zasobów wiedzy, okazja do obcowania z lotnictwem wojskowym”na wyciągnięcie ręki” czy też wykonania świetnych ujęć ale również możliwość spędzenia dwóch dni w gronie ludzi pozytywnie zakręconych. Ponownie dopisało nam szczęście i mimo wcześniejszych złych prognoz pogoda była łaskawa, co zaowocowało dwoma dniami zdjęciowymi. Popołudniowe serie startów i lądowań poznańskich oraz łaskich eFów okraszone bonusem w postaci touch-and-go teksańskiego Herkulesa oraz sesja hangarowa F-16 dały przyjemne uczucie spełnienia. To był świetny moment i sposób na naładowanie do pełna naszych akumulatorów przed rozpoczynającym się właśnie sezonem.

   18 marca 2019   |   ORLIK 8

W dniach 18-19 marca brałem udział w sesjach air-to-air robiąc zdjęcia samolotom Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK 8, którym w powietrzu towarzyszyły samoloty litewskie. Była to moja pierwsza wizyta na Litwie. Nie pchałem się tam wcześniej mając świadomość dość gęstej atmosfery panującej wokół fotografowania z powietrza kolejnych zmian Baltic Air Policing. Tym razem jednak zaprosił mnie sam dowódca kontyngentu, więc blady i dumny fotografowałem podczas wszystkich trzech wylotów. Niesamowite przeżycie. Nie tylko wynikające z niebywałej precyzji z jaką latali zarówno nasi jak i litewscy piloci, ale głównie z powodu warunków do fotografowania. Z racji pory roku oraz faktu, że lataliśmy bardzo wysoko (około 3km), na rampie było okrutnie zimno! Wg pilotów temperatura wahała się między -30 a -35 stopni Celsjusza! Dwugodzinna sesja w tych warunkach sprawiła totalne zamarznięcie palców, które odrętwiałe mam do dziś (minął już tydzień!). Jednak nikogo nie obchodził mróz, podczas gdy za rampą działy się cuda. Podczas jednego z lotów, sesja odbywała się dosłownie w prześwitach deszczowo-śniegowej chmury, dzięki czemu samoloty ciągnęły za sobą przepiękne oderwania. Latały dla nas F-16C z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz samoloty L-39 Albatros Litewskich Sił Powietrznych wypożyczone do celów operacyjnych z Łotwy i żeby było egzotyczniej, Albatrosy te były w malowaniu zespołu Baltic Bees! Wrażeń mnóstwo, zdjęć jeszcze więcej. Będzie co opisywać w kolejnej relacji.

   15 marca 2019   |   WIZYTA W ŁASKIM „ARCHEO”

W ostatni piątek, tj. 15 marca b.r., dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask” mieliśmy możliwość bliższego zapoznania się z ich wyjątkową kolekcją samolotów i śmigłowców latających w Polskim Lotnictwie Wojskowym. Pięknie odrestaurowane, a w wielu przypadkach wręcz odbudowane maszyny cieszą oko miłośnika lotnictwa. Obecnie w kolekcji znajdują się: Lim-2, Mig-21MF, Mig-21PF, Mig-23MF, PZL I-22 Iryda, PZL-130 Orlik, Su-22M4, TS-11 Iskra, TS-8 Bies, Mi-2, Mi-24D. Na swoją kolej na „nowe życie” czeka obecnie MiG-29GA. Na okres przebazowania „szesnastek” do Krzesin kolekcja „Archeo” korzysta z hangarów 32BLT. Trzeba przyznać, że naprawdę świetnie się prezentują w takiej scenerii. Po więcej kadrów z tej wizyty zapraszamy już wkrótce.

   27 lutego 2019   |   INAUGURACJA SEZONU W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Koniec lutego, to środek martwego sezonu dla fotografów lotniczych w Polsce, ze względu na niesprzyjające i nieprzewidywalne warunki pogodowe. Tak było również w naszym przypadku. Pierwsze podejście do wizyty w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim pokrzyżowała pogoda, ale nie byli byśmy sobą gdybyśmy nie spróbowali ponownie. Tydzień później niż planowaliśmy, czyli 27.02.2019 nasza skromna sześcioosobowa grupa w blasku przedwiosennych promieni słońca stała pod bramą bazy, która po raz kolejny przywitała nas z niesamowitą gościnnością. Co prawda do lotów na ten dzień przewidziane były tylko 3 maszyny, ale piloci wykrzesali z nich maksimum mocy i możliwości. Po szerszą relację oraz większą ilość zdjęć zapraszamy już wkrótce.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.