Aktualności z życia SPFL Air-Action

   3 czerwca 2018   |   Aviaticka Pout 2018

Przełom maja i czerwca, w naszym fotolotniczym kalendarzu, zarezerwowany jest od dawna dla imprezy odbywającej się w czeskich Pardubicach pod nazwą Aviaticka Pout. W tym roku program podniebnych występów nie był tak bogaty jak w edycjach poprzednich, aczkolwiek nie zniechęciło to członków naszego Stowarzyszenia, aby udać się do naszych południowych sąsiadów. Oprócz legendarnego Spitfire’a w powietrzu mogliśmy obejrzeć również, mało znanego w Europie – CAC CA-12 Boomerang – australijski samolot myśliwski z okresu II wojny światowej. Poza występami samolotów historycznych (Blériot XI, Fokker Dr.1, Nieuport XII, czy też Morane BB) , w powietrzu zaprezentowały się Siły Powietrzne Republiki Czeskiej, a także czołówka czeskich akrobatów z Grupą Akrobacyjną „Flying Bulls” na czele. Więcej o tym co jeszcze latało i jak udała się impreza dowiecie się już niedługo z naszej relacji, którą jak zwykle znajdziecie w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   27 maja 2018   |   AIR & SEA SHOW MIAMI 2018

Czytając listę statków powietrznych, które miały zaprezentować się podczas Memorial Weekend na plaży w Miami można dostać zawrotów głowy: B-1, B-2, F-22, F-35 i wszystko inne co lata w US Army… A więc nie mogło i nas tam zabraknąć. Słoneczna Floryda, znana z setek filmów i seriali przywitała nas pierwszym w tym sezonie… huraganem, który otrzymał imię Alberto i skutecznie pokrzyżował nam pokazowe plany. Ale szczęście nie mogło nas opuścić i tym razem. Po piątkowo-sobotnich ulewach w niedziele na stronie organizatorów pojawiło się info, że pokazy rozpoczną się w niedziele 27 maja o 12:00… a co się działo na niebie nad Miami Beach już wkrótce w pełnej relacji.

   26 maja 2018   |   DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR W 23. BLT

Dzień Otwartych Koszar w 23. BLT co roku organizowany jest na przełomie maja i czerwca. W tym roku przypadło to na 26.05.2018. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć, zwłaszcza że jest to nasza ulubiona jednostka. Dzień ten przywitał nas piękną i słoneczną pogodą, która jak się później okazało zaczęła się dynamicznie zmieniać. Na miejscu byliśmy chwilę przed godziną 10:00, pomimo tego że z informacji jakie posiadaliśmy pierwszy pokaz w powietrzu miał się rozpocząć o godz. 12.20. Był to nasz czas na wspólne rozmowy oraz na podziwianie sprzętu eksponowanego na wystawie statycznej . Powoli zbliżała się godzina 12:00, więc postanowiliśmy udać się do wyznaczonej strefy foto, która w tym roku została nam udostępniona . Gdy już zajęliśmy miejsca i zaczęliśmy przygotowywać swoje aparaty, do naszych uszu doleciał dobrze nam znany dźwięk silnika, a w zasadzie dwóch silników Klimov RD-33 MiGa-29. Uśmiech pojawił się na naszych twarzach, bo wiedzieliśmy, że już za chwilkę zobaczymy ten piękny samolot w solowym pokazie dynamicznym, za sterami którego zasiada por.pil. Jacek „JACA” Stolarek”. Nie myliliśmy się. „Jaca” wycisnął z pilotowanego przez siebie MiGa wszystko co się dało. Był huk, ogień i naprawdę sporo flar. W porównaniu do zeszłorocznego pokazu został on nieco wzbogacony. Następny na pasie startowym pojawił się nikt inny, jak żartobliwie przez nas nazywany „Król Artur” czyli Artur Kielak na swoim XA-41. Ze swej strony mogę tylko powiedzieć, że bardzo trudno się go fotografuje, ponieważ pokaz Artura wygląda tak jakby prawa fizyki nie istniały. Zaraz po zakończeniu pokazu Artura rozpoczął się pokaz Formacji 3AT3 & Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła. Samoloty te mogliśmy podziwiać we wspólnym locie razem z An-2, którym to później można było odbyć lot widokowy. Następni w kolejce czekali już z uruchomionymi silnikami piloci z 21. BLT w Świdwinie, którzy na co dzień latają na samolotach Su-22. Dali oni wspólny pokaz w parze, jak i mieli oni swoje solowe akcenty. Zaraz po wylądowaniu drugiego Su-22 nad płytą lotniska pojawiła się para śmigłowców W-3PL „Głuszec”. Zrobili oni kilka przelotów oraz ostrych nawrotów, po czym udali się w kierunku macierzystej jednostki. W końcu nadszedł czas na to na co wszyscy czekali – duet „Xtreme Sky Force”, czyli MiGa-29 i XA-41 pilotowanych przez wcześniej dających pokazy solowe odpowiednio por.pil. Jacka „Jacy” Stolarka oraz Artura Kielaka. Para ta zaprezentowała się bardzo dobrze. W pokazie nie zabrakło dynamiki, sporej ilości dymu i flar. Podsumowując, dzień zaliczamy zdecydowanie do udanych. Pogoda dopisała, pomimo tego że w drugiej części dnia przybrała bardziej dynamiczne oblicze. W powietrzu też się dużo działo, więc za rok na święcie 23. bazy będziemy na pewno.
   19 maja 2018   |   POZNAŃ AIR SHOW 2018

W przeciągu ostatniego tygodnia uwaga pasjonatów lotnictwa skierowana była na Poznań, w którym od paru dni stacjonowały maszyny biorące udział w międzynarodowych manewrach NATO Tiger Meet. Punktem kulminacyjnym dla miłośników statków powietrznych, fotografów oraz wszystkich chcących miło spędzić czas na świeżym powietrzu w gronie rodziny lub przyjaciół – były pokazy lotnicze na lotnisku Poznań Ławica, trwające dwa dni. Program pokazów prezentował się naprawdę okazale, niestety nie zawsze udawało się organizatorom wszystko zrealizować zgodnie z założeniami. Niemniej jednak fani lotnictwa mieli, co oglądać: prezentowane były współczesne maszyny oraz te starsze, które na stałe zapisały się na kartach historii. Były więc słynne samoloty, jak Supermarine Spitfire, Sopwith Camel lub trójpłatowy Fokker Dr. I “Czerwonego Barona” oraz te nowsze, ogłuszające hukiem dopalaczy, jak Tornado, czy F-16. Nie sposób pominąć także grup akrobacyjnych oraz skoczków spadochronowych, którzy tradycyjnie z wielką dumą prezentowali nasze barwy narodowe na niebie. Nie lada gratką była prezentacja szerokiej publiczności maszyn biorących udział w manewrach NATO Tiger Meet. Okazjonalne, kolorowe malowania przygotowane specjalnie na ten rok można było podziwiać z bliska na wystawie statycznej. Z pewnością najmłodsi fani lotnictwa mieli sporo radości, a i tym starszym nie zabrakło błysku w oczach. Członkowie SPFL dużą grupą stawili się na pokazach, by uwiecznić to wszystko swoimi aparatami. Warunki do robienia zdjęć były dobre, choć z opalaniem trzeba było uważać, gdyż na bezchmurnym niebie słońce było bezlitosne przez większość dnia. Z punktu widzenia fotografa – miało to też swoje plusy; mnie osobiście urzekł piękny, czerwony samolot, który na tle czystego, błękitnego nieba wyglądał wręcz bajecznie, a widok kolorowych malowań maszyn pokazowych sprawił ogromną radość fotografującym. W niedalekiej przyszłości zaprezentujemy Państwu szerszą relację z tego wydarzenia, wzbogaconą sporą liczbą zdjęć, dlatego też zapraszamy do śledzenia wiadomości oraz odwiedzin naszej galerii!

   19 maja 2018   |   KLASYCZNY WIECZÓR Z KOLEKCJĄ SHUTTLEWORTH

Kiedy większość Europy żyła spotkaniem Tygrysów w Poznaniu, angielscy pasjonaci historycznych statków powietrznych, postanowili zorganizować małe pokazy w sobotni wieczór. Wydarzenie miało charakter nieco kameralny, a znaczne grono gości stanowiły osoby w podeszłym wieku, delektujące się winem i wyśmienitą, wiosenną pogodą. Połączenie pory dnia, rodzajów samolotów i tejże właśnie pogody, sprawiło, że postanowiłem wziąć w tym wydarzeniu udział. Relacja już wkrótce, a na zachętę dodam, że gościem specjalnym był jeden z dwóch na świecie, zachowanych w stanie latającym, bombowiec Avro Lancaster. Serdecznie zapraszam

   18 maja 2018   |   NATO TIGER MEET 2018

A więc Tiger Tiger Tiger!!! Jedne z największych ćwiczeń natowskiego lotnictwa rozgrywane jest właśnie na polskim niebie. Tradycją tych ćwiczeń jest jeden dzień przeznaczony dla fotografów i pasjonatów lotnictwa, którzy mają możliwość oglądania operacji lotniczych wykonywanych przez natowskie tygrysy. Nie co dzień można bowiem podziwiać maszyny w tak pięknym i atrakcyjnym malowaniu. I chociaż logistycznie było kilka niedociągnięć ze strony organizatorów, to samą imprezę będziemy bardzo mile wspominać. Tylu startów i lądowań odrzutowych maszyn nie ogląda się zbyt często. A na tegorocznych ćwiczeniach mieliśmy okazję oglądać tygrysie eskadry z Czech i Węgier na Gripenach, Szwajcarów z ich Hornetami, Francuzów z Rafale, Niemców z Tornadami i Tajfunami, Hiszpanów i Włochów również z Tajfunami, a także Holendrów, Greków, Belgów i Polaków na “szesnastkach”. Zapewne wielu z Was ma już swojego “tygrysiego” faworyta, dlatego niebawem będziecie mogli oddać swój głos pod zdjęciem w naszej obszernej galerii z tego arcyciekawego wydarzenia. Pozostańcie na nasłuchu !

   15 maja 2018   |   TRENINGI EXTREME SKY FORCE

15 maja odbyliśmy pierwszą w 2018 roku wyprawę do 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Ze wstępnych informacji jakie posiadaliśmy zapowiadało się ciekawie – normalne loty treningowe oraz trening Extreme Sky Force. Gdy dotarliśmy na miejsce dowiedzieliśmy się jak faktycznie będzie wyglądał plan lotów. Niestety, latania będzie mniej niż się spodziewaliśmy – loty szkoleniowe nie odbędą się w ogóle ale za to Extreme Sky Force pojawi się na niebie dwa razy. Najwięcej zabawy  mieliśmy chyba jednak podczas fotografowania statyki. Więcej informacji oraz zdjęcia pojawią się wkrótce.

   14 maja 2018   |   MACH LOOP TU SIĘ ODDYCHA!

Już powoli staje się tradycją, że w maju wybieramy się do legendarnego Mach Loop. Nie straszne nam deszcz, mgła, wiatr, a nawet ​prażące słońce. Drugi tydzień maja spędziliśmy w przepięknych dolinach walijskich gór w oczekiwaniu na treningi lotów na niskich wysokościach. Już niedługo przedstawimy wam galerię zdjęć z naszej majówki na Mach Loopie! Zapraszamy serdecznie.

   12 maja 2018   |   SHOW NAD JEZIORAKIEM

12 maja br. Po raz drugi odbyła się Lotnicza Majówka w Iławie. Nad pięknym jeziorem Jeziorak, przy pięknej pogodzie i kilkutysięcznej widowni wśród której byli nasi ludzie z SPFL swoje podniebne show pokazali najznakomitsi piloci z Polski i z zagranicy. Na niebie pojawili się m.in. Grupa Akrobacyjna Żelazny, Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry, MiG-29 za sterami którego zobaczyliśmy Rafała Pinkowskiego. W Iławie nie mogło zabraknąć Artura Kielaka na swoim XA 41 w zapierającym dech pokazie. Po jego odwróconym low passie nad taflą wody publiczność oszalała. Bardzo atrakcyjny był również przelot w tandemie Artura i Mateusza Strama na Yaku 11. Pięknie zaprezentował się znany z opowieści A. Fiedlera “Dywizjon 303″ Spitfire za sterami którego zasiadł Stephen Stead. W górze widzieliśmy także Tiger Moth’a, Harvarda, Austera, Neuporta, Aviat A-1 Husky, Chipmunka, Cellfast Flying Team, Piper J3C Club. Pięknie zaprezentował się w swojej akrobacji Marek Choim na swoim Ekstra 330. Aaaaa i bym zapomniał, dobre piwo mają i szaszłyki, a suweniry jakie dostaliśmy to mistrzostwo świata. Na szerszą relację zapraszamy już za chwilkę.
   11 maja 2018   |   NTM’18 POLAND – KRZESINY; LET’S ROCK!

Tygrys, Panthera tigris, największy ssak drapieżny z rodziny kotowatych, budzi grozę i przerażenie. Wędruje o różnych porach dnia. Można go spotkać najczęściej o zmroku i o wschodzie słońca. Czatuje na zwierzynę w pobliżu wodopojów i przecinek leśnych. Skrada się do ofiary na tyle blisko, żeby dopaść ją kilkoma susami. Zwierzynę zabija cicho i bezszelestnie. W sobotę pierwszy raz w historii naszych sił zbrojnych do Krzesin przybyło okazałe stado tych drapieżnych kotów, by od najbliższego poniedziałku całkowicie zapanować nad polskim niebem w ramach Nato Tiger Meet 2018. Mając okazje obserwować przybycie pierwszych okazałych „kociaków”, mogliśmy ukryci gdzieś w trawie, podziwiać „kocurki” przeróżnej maści i ubarwienia. Jednego jesteśmy pewni, przez najbliższe dwa tygodnie Tygrysy będą pomrukiwać, warczeć i atakować cicho i skutecznie a my postaramy się podejść do nich jak najbliżej… STAY TUNED!

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.