Aktualności z życia SPFL Air-Action

   24 września 2013   |   OSTRAVA NATO DAYS 2013

Ostrava NATO Days… dla nas to już kultowe pokazy… duża różnorodność maszyn w powietrzu, możliwość fotografowania z linii pokazów, dobra organizacja i jedna z ostatnich szans w sezonie aby spotkać się w większym gronie w tych pięknych okolicznościach przyrody. Niestety, w roku 2013 zostało tylko to ostatnie. Program nie należał do bogatych, dostęp do linii pokazów został szczelnie ogrodzony a samo tempo pokazów pozostawiało wiele do życzenia. Do tego pogoda dołożyła swoje trzy grosze – były to chyba najzimniejsze i najmroczniejsze ostrawskie dni NATO jakie pamiętamy. Na całe szczęście my zawsze bawimy się świetnie bez względu na to co dzieje się dokoła. Tak było i tym razem a jak wiadomo… w tak cudownej atmosferze zdjęcia robią się niemal same. Podjęliśmy więc rzucone przez organizatorów i pogodę rękawice i przystąpiliśmy do walki. Drogi Przyjacielu, jeśli zastanawiasz się kto wygrał tę nierówną walkę – zapraszamy do naszych galerii, w których już wkrótce umieścimy odpowiedź na to pytanie.

   15 września 2013   |   II ZLOT LOTNICZY SPFL

W dniach 13-15 września 2013 roku, w Międzybrodziu Żywieckim, u podnóża góry Żar, odbył się II Zlot Lotniczy SPFL! Nasze zloty lotnicze to dla nas przede wszystkim szansa oderwania się od ziemi i doświadczenia chociaż w minimalnym stopniu tego, co czują piloci w fotografowanych przez nas maszynach. Gościem specjalnym zlotu był sam Artur Kielak, który specjalnie dla nas na swoim niesamowitym XA-41 pokazał wszystko to co w jego lataniu najlepsze i to w cudownych okolicznościach górskiej przyrody! Spodziewajcie się w najbliższym czasie masy ciekawych ujęć Artura i jego samolotu! Dziś tylko i aż grupówka z “Gościem Niedzielnym” :))

   14 września 2013   |   SANICOLE SUNSET AIRSHOW

Sanicole Sunset Airshow – impreza, która już na stałe wpisała się w europejski kalendarz imprez lotniczych. W tym roku odbyła się już czwarta edycja tego niecodziennego wydarzenia. Wyraz „niecodziennego” ma tu dwojakie znaczenie – zarówno czegoś niezwykłego, jak i nie odbywającego się w dzień, a wszystko to dlatego, że pokazy zaczynają się około godziny 18, tuż przed zachodem słońca, a kończą praktycznie w nocy. Flary belgijskiego F-16 oraz holenderski AH-64 Apache, latająca “pirotechnika” w postaci SWIP Team, czy szybowca Glider FX albo Red Bull Blanix Team. Dzięki tym wszystkim atrakcjom na niebie mogliśmy zobaczyć niezwykłe widowisko. O tym, co dokładnie wydarzyło się tego dnia na lotnisku i jak niewielka ekipa SPFL ścigała na nocnym niebie znikające punkty w postaci chociażby dopalacza belgijskiego F-16, będziecie mogli dowiedzieć się już wkrótce.

   13 września 2013   |   BEMOWO ON AIR

Piknik lotniczy Bemowo ON AIR, to jedna z nielicznych okazji do fotografowania samolotów w miejskim klimacie. Impreza odbyła się po raz drugi i liczymy gorąco na jej kolejne edycje w coraz to bogatszych odsłonach. Niestety, pod względem fotograficznym wrzesień zafundował nam tym razem niemiłą niespodziankę – niskie chmury i całkowity brak słońca. Mimo wszystko możliwość zobaczenia pokazu Artura Kielaka, SB LIMa oraz wielu innych maszyn na tle warszawskich wysokościowców wynagrodziła nam całkowicie tą szaro-burą pogodę.

   12 września 2013   |   CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2013

W dniach 07-08.09.2013r. u naszych południowych sąsiadów odbyła się kolejna, już 20. edycja imprezy znanej pod nazwą CIAF. Kolejny raz rewelacyjny pokaz dała francuska grupa Breitling Jet Team, piękne serce wyrysowały nasze Biało-Czerwone Iskry (niestety w okrojonym składzie). Zaprezentowali się również piloci z Royal Jordanian Falcons i Baltic Bees. Ekstremalnie latali mistrzowie akrobacji lotniczej: Martin Sonka i Peter Beseneyi. Tradycyjnie w Hradec Kralove wystąpili szybownicy z grupy Ocovski Bacovia. W pokazach dynamicznych można było podziwiać śmigłowce: Bell UH-1 Cobra, Mi-24, Sokół i 2 x Mi-171, które dały dynamiczny pokaz ewakuacji w warunkach bojowych. Niewątpliwie największą atrakcję stanowiły Ukraińskie Flankery – wersja dwumiejscowa w pokazie dynamicznym (tym razem z flarami) i jednoosobowa na statyce. W locie można było zobaczyć również duńskiego F-16, węgierskiego i czeskiego Gripena i Alcę. Program pokazów ułożony został w taki sposób, że nie dawał chwili wytchnienia, piękna pogoda oraz położenie lotniska z popołudniowym światłem za plecami pozwoliły “wyszaleć się” fotograficznie. Na efekty naszego fotografowania i dłuższą relację zapraszamy już wkrótce.

   4 września 2013   |   10 LAT MPL W BIELSKU-BIAŁEJ

Już po raz dziesiąty odbył się Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy w Bielsku-Białej. Mimo że impreza ma charakter lokalny, mogliśmy w tym roku zobaczyć na niej gwiazdy światowego formatu takie jak Jurgis Kairys, Artur Kielak czy Jerzy Makula. Miłośnikom rekonstrukcji historycznych na niebie pokazała się grupa Retro Sky Team. Niestety ze względu na złą pogodę zabrakło planowanego przelotu pary F-16. Co jeszcze działo się na bielskim lotnisku będziecie mogli zobaczyć już wkrótce na naszej stronie!

   3 września 2013   |   SLOVAK INTERNATIONAL AIR FEST 2013

Na największych na Słowacji pokazach lotniczych, które odbyły się tydzień po radomskim airshow, tradycyjnie nie mogło zabraknąć ekipy SPFL. Podobnie jak w Radomiu, główną atrakcją pokazów był występ ukraińskiego Su-27, ale organizatorzy zadbali o to, aby prawie każdy miłośnik lotnictwa znalazł coś dla siebie. Mogliśmy więc podziwiać popisy pilotów szybowcowych, ekstremalne ewolucje w wykonaniu gwiazd akrobacji, walkę powietrzną z okresu I wojny światowej, prezentację myśliwców z II wojny światowej oraz oczywiście pokazy współczesnych samolotów wojskowych. Pogoda dopisała, więc już wkrótce zaprezentujemy to, co udało nam się uwiecznić na kartach pamięci.

   2 września 2013   |   MAKS 2013

Międzynarodowy Salon Lotnictwa i Kosmonautyki MAKS 2013 przeszedł do historii. Podobnie jak w poprzednich latach impreza ta pokazała swoją wyjątkową potęgę! Potęgę tkwiącą nie tylko w rosyjskiej myśli lotniczej ale również w warunkach atmosferycznych, w których się odbywała. Będąc na MAKS przez sześć dni mieliśmy możliwość fotografowania zarówno w pełnym słońcu jak i w totalnej ulewie. Fotografowaliśmy z różnych perspektyw, między innymi z terenu dla publiczności, ze specjalnej media-platformy oraz z kilku miejsc poza lotniskiem. Tak, to była prawdziwa foto-lotnicza uczta! Na pełną relację oraz zdjęcia przyjdzie trochę poczekać. Jedno jest pewne – na pewno warto!

   25 sierpnia 2013   |   Z MIŃSKA NA RADOM AIR SHOW

Radom Airshow 2013 na długo pozostanie w naszej pamięci, między innymi dzięki mnogości i różnorodności samolotów które gościły na płycie radomskiego lotniska i które mogliśmy obserwować podczas kołowania tuż przed publicznością. Jednak w pokazach w Radomiu brały udział również samoloty dolatujące na nie także z innych lotnisk. Mińsk Mazowiecki był jednym z nich. Na kilka dni stał się on bazą dla pilotów Su-22 ze Świdwina, pilotów Mig-29 z Malborka, samolotów CASA i Hercules oraz Bryz. Dlatego i nas nie mogło tam zabraknąć! Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska jak wygląda „backstage” pokazów w Radomiu. Dzięki uprzejmości Dowództwa 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego otrzymaliśmy możliwość wejścia na lotnisko i uwiecznienia tych momentów na naszych zdjęciach. Już wkrótce relacja, która, mamy nadzieję, odda atmosferę przygotowań do Radom Airshow 2013.

   24 sierpnia 2013   |   RADOM AIR SHOW 2013

Dobiegła końca XIII edycja AIR SHOW w Radomiu, organizowana w czasie, gdy w Polsce obchodzimy 95. rocznicę powstania lotnictwa wojskowego i 50-lecie służby rodzimego odrzutowca TS-11 Iskra. Impreza, na którą fotolotnicza Polska i Europa oczekiwała dwa lata, tym bardziej, że po ostatniej jej edycji poprzeczka została postawiona wysoko. Nie zawiedliśmy się – to była wspaniała, kilkudniowa uczta fotograficzna dla fotografów SPFL. Różnorodność maszyn była imponująca: 21 państw i 210 maszyn, w tym takie rodzynki jak piloci z Rumunii na MiG-21 czy Ukraińcy na Su-27. Oczywiście nie można również zapomnieć o rodzimych maszynach, czyli MiG-29 czy zespołach Biało-Czerwone Iskry, Orlik i Żelazny, które zaprezentowały się na wysokim, europejskim poziomie. Te kilka dni dostarczyło nam zarówno mnóstwo pięknych kadrów, ale również było przyczynkiem do spotkania się i wspólnego podziwiania piękna lotnictwa. Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać kolejnej edycji Air Show w Radomiu, a na pełną relację z tego wydarzenia zaprosimy już wkrótce.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.