Aktualności z życia SPFL Air-Action

   15 października 2012   |   ANTEK IDZIE DO CYWILA

Zbliża się dzień w którym leciwe An-2, wielozadaniowe samoloty transportowe, popularne „Antki”, które przez ponad 50 lat były na wyposażeniu naszej armii zostaną ostatecznie oficjalnie wycofane ze służby w Wojsku Polskim. Ta leciwa konstrukcja powstała w 1947 roku i jest częścią powojennej historii Polskich Sił Powietrznych. Przez wiele lat samolot stanowił podstawę transportu powietrznego, był wykorzystywany do szkolenia nowych pilotów, szkolenia skoczków spadochronowychi oraz do wielu innych zadań. Skoro więc nadarzyła się okazja sfotografowania Antka podczas jednego z jego ostatnich lotów na służbie, to nie mogło tam zabraknąć fotografów SPFL, o czym napiszemy w obszernej relacji już niebawem.

   4 października 2012   |   KRZESINY – ZLOT 2012

W dniach 2-4 października 2012 odbywa się coroczny kurs szkoleniowo metodyczny kierowniczej kadry lotnictwa wojskowego ZLOT 2012. Tradycyjnie już można było fotografować przyloty dowódców na krzesińskie lotnisko. Pogoda dopisała, latające maszyny również – w sumie przyleciało prawie 50 statków powietrznych. Na zakończenie dnia odbył się pokaz likwidacji skażeń personelu latającego.

   26 września 2012   |   ANAKONDA 2012

Ostatnie dni września upłynęły pod znakiem największych w 2012 roku ćwiczeń wojskowych na terenie Polski. Stało się to pretekstem do odwiedzin w 21 Bazie Lotnictwa w Świdwinie. Nijako przy okazji postanowiliśmy znaleźć się na terenie nieodległego poligonu w Drawsku Pomorskim, gdzie z aparatami mogliśmy podglądać wybrane epizody ćwiczeń. Niebawem szersza relacja – zapraszamy!

   23 września 2012   |   NATO DAYS 2012

Dni NATO organizowane co roku w czeskiej Ostravie na stałe weszły już do naszego kalendarza pokazów lotniczych. Ze względu na zupełnie nietypowe usytuowanie osi pokazów, istnieje możliwość fotografowania latających maszyn z bardzo bliskiej odległości. Nie może więc dziwić, że tegoroczną edycję odwiedziła wyjątkowo liczna grupa fotografów. Efekty naszej wizyty będą dostępne już wkrótce w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   14 września 2012   |   SANICOLE SUNSET AIRSHOW

Sanicole Sunset Airshow – impreza, która już na stałe wpisała się w europejski kalendarz imprez lotniczych. W tym roku odbyła się już trzecia edycja tego niecodziennego wydarzenia. Wyraz „niecodziennego” ma tu dwojakie znaczenie – zarowno czegoś niezwykłego, jak i nie odbywającego się w dzień, a wszystko to dlatego, że pokazy zaczynają się o zachodzie słońca,a kończą praktycznie w nocy. Dzięki temu na niebie możemy zobaczyć niezwykłe widowisko. Oczywiście wszystko to co było widoczne próbowaliśmy uwiecznić za pomocą naszych aparatów. Efekty naszych działań wkrótce w tradycyjnym dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   9 września 2012   |   CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2012

Największe cywilne pokazy lotnicze naszych południowych sąsiadów miały miejsce w dniach 8 i 9 września na lotnisku w Hradec Kralove. Spośród zaproszonych dwunastu państw swoje umiejętności w powietrzu reprezentowały miedzy innymi zespoły: Breitling Jet Team, Baltic Bees, Krila Oluje, The Flying Bulls oraz nasze Orliki. Nie zabrakło również popisów solistów jak choćby belgijskiego F-16, słowackiego MiG’a-29, akrobacji szybowcowych i prezentacji możliwości śmigłowców. Zapraszamy już wkrótce na dłuższą relację.

   2 września 2012   |   SLOVAK INTERNATIONAL AIR FEST 2012

W dniach 1 i 2 września 2012 roku ekipa SPFL odwiedziła słowacki Sliač, biorąc udział w imprezie lotniczej pod nazwą “Slovak International Air Fest”. Organizatorzy pokazów zapewnili atrakcje zarówno miłośnikom “palników”, jak i wielbicielom klasycznych “warbirdów”. Pomimo zmiennej pogody humory dopisywały, co w połączeniu z bogatym programem zaowocowało tysiącami zdjęć, z których najlepsze wkrótce będzie można ocenić w relacji z pokazów.

   1 września 2012   |   MAŁOPOLSKI PIKNIK LOTNICZY – REAKTYWACJA

Po rocznej przerwie Małopolski Piknik Lotniczy powrócił do kalendarza krajowych imprez lotniczych. W pierwszy weekend września nad krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego znów można było podziwiać w locie samoloty, śmigłowce, wiatrakowce i motolotnie. Jurgis Kairys, Uwe Zimmermann, Grupa Akrobacyjna Żelazny z Jerzym Makulą, Aerobatic Yakkers – dla nich warto było, bez względu na pogodę, spędzić sobotę i niedzielę na czyżyńskim lotnisku.

   24 sierpnia 2012   |   MIŃSKIE PRZYGOTOWANIA

Za nami kolejna wyprawa członków SPFL do zaprzyjaźnionej 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Dobra pogoda, przyjazna atmosfera, starty w parach maszyn MiG-29 oraz SU-22, to jest to, co „lotnicze świry” lubią najbardziej. Loty odbywały się w ramach ćwiczeń przed obchodami Święta Lotnictwa. To co widzieliśmy i zdążyliśmy uwiecznić w postaci fotografii zobaczymy niebawem.

   14 sierpnia 2012   |   MORSKIE POKAZY LOTNICZE W DARŁOWIE

W dniu 14 sierpnia 2012 roku przy Darłowskiej plaży, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Z okazji prezentacji nowego sztandaru 44. Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz obchodów 50-lecia pobytu lotnictwa MW w Darłowie, odbyły się pierwsze i jedyne w kraju pokazy nad morzem. Program imprezy przewidywał dwa bloki. Podczas pierwszego mieli się zaprezentować zaproszeni goście – z Sił Powietrznych Szwecji formacja JAS 39 Gripen, z Polskich Sił Powietrznych Su-22 i Mig-29, oraz z Polskich Wojsk Lądowych Mi-24. Pokaz wszystkich samolotów odrzutowych był wielkim rozczarowaniem zarówno dla nas jak i dla zgromadzonej publiczności. „Honor” gości uratowała pełna dynamiki prezentacja śmigłowca Mi-24. Drugi blok pokazów był zarezerwowany dla lotnictwa Marynarki Wojennej, a udział w nim wzięły śmigłowce: SH-2G, Mi-2, Mi-14Ł/R, Mi-14PŁ oraz samoloty Bryza. Ta część imprezy wprowadziła wszystkich w niekłamany zachwyt. Wielkie brawa należą się pilotom Marynarki Wojennej, którzy podczas tego „domowego” występu, stanęli na wysokości zadania i w pełni zaprezentowali kunszt swoich umiejętności jak i możliwości pilotowanych maszyn. W najbliższym czasie na naszych stronach umieścimy obszerniejszą relację wraz z odpowiednią „ilustracją” fotograficzną.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.