Aktualności z życia SPFL Air-Action

   25 sierpnia 2013   |   Z MIŃSKA NA RADOM AIR SHOW

Radom Airshow 2013 na długo pozostanie w naszej pamięci, między innymi dzięki mnogości i różnorodności samolotów które gościły na płycie radomskiego lotniska i które mogliśmy obserwować podczas kołowania tuż przed publicznością. Jednak w pokazach w Radomiu brały udział również samoloty dolatujące na nie także z innych lotnisk. Mińsk Mazowiecki był jednym z nich. Na kilka dni stał się on bazą dla pilotów Su-22 ze Świdwina, pilotów Mig-29 z Malborka, samolotów CASA i Hercules oraz Bryz. Dlatego i nas nie mogło tam zabraknąć! Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska jak wygląda „backstage” pokazów w Radomiu. Dzięki uprzejmości Dowództwa 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego otrzymaliśmy możliwość wejścia na lotnisko i uwiecznienia tych momentów na naszych zdjęciach. Już wkrótce relacja, która, mamy nadzieję, odda atmosferę przygotowań do Radom Airshow 2013.

   24 sierpnia 2013   |   RADOM AIR SHOW 2013

Dobiegła końca XIII edycja AIR SHOW w Radomiu, organizowana w czasie, gdy w Polsce obchodzimy 95. rocznicę powstania lotnictwa wojskowego i 50-lecie służby rodzimego odrzutowca TS-11 Iskra. Impreza, na którą fotolotnicza Polska i Europa oczekiwała dwa lata, tym bardziej, że po ostatniej jej edycji poprzeczka została postawiona wysoko. Nie zawiedliśmy się – to była wspaniała, kilkudniowa uczta fotograficzna dla fotografów SPFL. Różnorodność maszyn była imponująca: 21 państw i 210 maszyn, w tym takie rodzynki jak piloci z Rumunii na MiG-21 czy Ukraińcy na Su-27. Oczywiście nie można również zapomnieć o rodzimych maszynach, czyli MiG-29 czy zespołach Biało-Czerwone Iskry, Orlik i Żelazny, które zaprezentowały się na wysokim, europejskim poziomie. Te kilka dni dostarczyło nam zarówno mnóstwo pięknych kadrów, ale również było przyczynkiem do spotkania się i wspólnego podziwiania piękna lotnictwa. Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać kolejnej edycji Air Show w Radomiu, a na pełną relację z tego wydarzenia zaprosimy już wkrótce.

   20 sierpnia 2013   |   ŚLĄSKI AIRSHOW!

W gorące sobotnie popołudnie 17 sierpnia na lotnisku aeroklubowym Katowice-Muchowiec odbył się Śląski Air Show. Na katowickim niebie mogliśmy podziwiać między innymi pokaz pilotażu śmigłowca marynarki wojennej Kaman SH-2G Seasprite, który zaprezentował się widzom w nowym malowaniu ze smokiem na burcie, przelot pary F-16, akrobacje na samolocie Extra-330 w wykonaniu Wojciecha Krupy, a także Jerzego Makulę za sterami szybowca MDM-1 Fox. Festyn lotniczy zgromadził tysiące widzów, a organizatorzy zapewnili moc atrakcji nie tylko entuzjastom lotnictwa, głównie dzięki ciekawym pokazom umiejętności służb mundurowych i sprzętu wojskowego. Relację z tego wydarzenia będziecie mogli zobaczyć już niebawem.

   16 sierpnia 2013   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

Gdy w stolicy tysiące mieszkańców ustawiały się przy Alejach Ujazdowskich w oczekiwaniu na początek defilady z okazji Święta Wojska Polskiego, na lotnisku w Mińsku Mazowieckim do startu przygotowywały się załogi śmigłowców Mi-24 i W-3 Sokół. Sześć maszyn przed południem wzbiło się w powietrze, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wzięliśmy udział w tym przedsięwzięciu i my, uwieczniając w kadrze przygotowania załóg do startu, jak i sam wylot. Efekty naszych zmagań już wkrótce, a korzystając z okazji w imieniu całej ekipy SPFL życzymy świętującym wszystkiego najlepszego!

   8 sierpnia 2013   |   FOTO-LOTNICZA UCZTA W 32.BLT

Na takie warunki do fotografowania w Łasku czekaliśmy baaardzo długo! Wreszcie, 6 sierpnia 2013 roku udało nam się zgrać wszystkie interesujące nas elementy układanki w jedną całość! Tego dnia zasiedliśmy zatem do wyjątkowo wykwintnej foto-lotniczej uczty, której głównymi daniami były: piękna pogoda i wyjątkowo liczna wataha naszych eFów z ich wyjątkowymi, pozytywnie do nas nastawionymi pilotami! Na przystawkę zaserwowano: zerowe zamieszanie na lotnisku ani ze strony mediów, ani wysokich generałów oraz odpowiedni kierunek startów i lądowań! Znakomitą przyprawą okazało się być światełko zachodzącego słońca, towarzyszące lotom dzienno-nocnym! Jeśli dodać do tego wszystkiego fakt, że do konsumpcji przystąpiła wyjątkowo wesoła ekipa z SPFL to… czy można sobie wyobrazić coś piękniejszego? :)

   5 sierpnia 2013   |   “WĘGRY BIRDS” czyli NEMZETKÖZI REPÜLŐNAP KECSKEMÉT 2013

Właśnie wróciliśmy z węgierskiego Kecskemét, gdzie po dwuletniej przerwie odbyły się międzynarodowe pokazy lotnicze o dźwięcznej nazwie Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató. Jak było? Bardzo gorąco! Dosłownie i w przenośni. Pogoda dopisała aż za bardzo. W sobotę w cieniu było 38 stopni! Nie po to tam jednak jechaliśmy, by siedzieć w cieniu, więc posmażyliśmy się trochę na ponad 50-stopniowym węgierskim ogniu. Temperaturę jeszcze bardziej podgrzewały silniki biorących udział w pokazach samolotów. Było ich naprawdę sporo! Od chmary lokalnych Gripenów aż po przebój pokazów – grupę akrobacyjną Russkije Witjazi. Działo się! Efekty naszych starań pewnie nieprędko, gdyż jest do obrobienia sporo materiału. Warto jednak poczekać :)

   23 lipca 2013   |   RIAT 2013? AWESOME!

W dniach 20 i 21 lipca 2013 roku w angielskiej bazie RAF w Fairford odbyła się kolejna edycja pokazów lotniczych ROYAL INTERNATIONAL AIR TATTOO. Według organizatorów są to największe pokazy lotnicze na świecie, a my zdecydowanie się pod tym podpisujemy! Choć na samej imprezie narzekać można było momentami na – niemal tradycyjną – zmienną angielską pogodę, nie było opcji aby narzekać na to, co organizatorzy zaprezentowali zarówno na ziemi, jak i w powietrzu… i to zarówno jeśli chodzi o zespoły akrobacyjne – Frecce Tricolori, Patrouille de France, Red Arrows, Swiss PC-7 Display Team, jak i “fast jety” – włoski i brytyjski Typhoon, MiG-29, dwa Gripeny czy też niesamowity Rafale. Aby jeszcze bardziej urozmaicić pokazy organizatorzy zaplanowali kilka niespodzianek – wspólny przelot Lancastera wraz z pomalowanym specjalnie na tę okazję Tornado w ramach 70-tej rocznicy Operacji Chastise, czy też przeloty zespołu Red Arrows w formacji z pasażerskim Airbusem A380 oraz transportowym Airbusem A400M. Na zdjęcia i relację zapraszamy też tradycyjnie tam, gdzie zwykle.

   22 lipca 2013   |   ORLIKOWO

22 lipca 2013 po raz kolejny odwiedziliśmy gościnne progi bazy w Radomiu. Tym razem na specjalne zaproszenie Zespołu Akrobacyjnego “ORLIK”. Mieliśmy przyjemność fotografować dwa pełne treningi z dymami oraz przeprowadziliśmy sesję z “ludzką twarzą” do materiałów reklamowych zespołu. Piękna pogoda, wspaniali i otwarci ludzie, można chcieć więcej? :) Owoce naszych foto-starań już wkrótce!

   17 lipca 2013   |   YEOVILTON INTERNATIONAL AIR DAY 2013

W drugą sobotę lipca w bazie brytyjskiego lotnictwa morskiego (FAA) RNAS Yeovilton odbyły się pokazy Yeovilton International Air Day 2013. Impreza ta, organizowana przez Królewską Marynarkę Wojenną – Royal Navy jest na stałe wpisana w bogaty kalendarz imprez lotniczych na Wyspach Brytyjskich. Choć od czasu wycofania odrzutowych Harrierów w FAA dominują śmigłowce, organizatorzy zawsze starają się urozmaicić program zapraszając zespoły pokazowe z RAF oraz innych sił powietrznych. W tym roku oprócz bogatej kolekcji “morskich wiatraków” można było podziwiać również “fast jety” m.in. Typhoona, Gripena oraz kultowego Vulcana. Kiedy dodamy do tego grupę akrobacyjną Red Arrows, samoloty historyczne z unikalnym Swordfish’em oraz mega widowiskowe Commando Assault Demo, otrzymamy naprawdę interesującą imprezę, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Pokazy w powietrzu dopełniała ciekawa wystawa statyczna. Oprócz maszyn współczesnych można było na niej podziwiać samoloty historyczne, które służyły w FAA w przeszłości, jak np. kilka wersji Harrierów czy F-4 Phantom. Ogromną rolę odegrało tu mieszczące się w bazie, bogate w ciekawe eksponaty Muzeum Lotnictwa Morskiego. Choć Air Day w Yeovilton to nieduża impreza i nie można jej porównywać z RIAT w Fairford, to ze względu na miejsce i swoją niepowtarzalną atmosferę jest na pewno warta zobaczenia. Na uchwycone tam zdjęcia i pełną relację zapraszamy już wkrótce!

   16 lipca 2013   |   FLYING LEGENDS 2013

13 i 14 lipca 2013 roku w Duxford odbyła się impreza, na którą co roku z wytęsknieniem czekają osoby zafascynowane pięknem klasycznych samolotów z lat 30-tych i 40-tych. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorzy nie zawiedli i znowu mogliśmy fotografować nasze ulubione Spitfire’y i Mustangi oraz wiele innych maszyn, których widok u niejednego z nas powoduje szybsze bicie serca. Wkrótce w dziale “Gdzie i kiedy byliśmy” zamieścimy relację z tego wydarzenia oraz jak zwykle pokażemy efekty naszych fotograficznych dokonań.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.