Aktualności z życia SPFL Air-Action

   26 czerwca 2014   |   SPOTKANIE Z ORLIKAMI

26 czerwca 2014 roku w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego – „gnieździe” Zespołu Akrobacyjnego Orlik – zorganizowany został Media Day. Późnym popołudniem odbyła się prezentacja zespołu i omówieniu planu pokazu. Następnie udaliśmy się na stojankę, gdzie uwieczniliśmy pracę mechaników przygotowujących samoloty do wylotu. A potem już z końca pasa fotografowaliśmy starty, widowiskowy pokaz umiejętności pilotów i kołowania w promieniach zachodzącego słońca. Zdjęciowe efekty naszej wizyty pokażemy już niedługo.

   24 czerwca 2014   |   SZKOLENIE TRWA!!!

Niesamowite warunki pogodowe, jakie panowały późnym popołudniem 24 czerwca 2014 roku nad lotniskiem 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, spowodowały podjęcie decyzji o odwiedzeniu progów lotniska, aby uwiecznić samoloty MiG-29 w tle zachodzącego słońca. Czasu na fotografowanie było mało, ponieważ z każdą minutą robiło się coraz ciemniej i ciemniej. Niemniej jednak na kartach zarejestrowaliśmy kilka kadrów, które pięknie oddają ten klimat. Zdjęcia już niebawem tam gdzie zwykle.

   23 czerwca 2014   |   MIRAGE NA EPMB

Po raz drugi w odstępie miesiąca miłośnicy lotnictwa odwiedzili lotnisko w Malborku w ramach „Media Day”. Tym razem magnesem przyciągającym „lotniczych świrów” były wspólne loty naszych „Smokerów” i francuskich Mirage 2000. Mimo niezbyt zachęcającej pogody, pod bramą bazy spotkało się liczne grono pasjonatów samolotów. Poszukiwanie ciekawych kadrów rozpoczęliśmy od statyki, gdzie pozowały nam francuskie i polskie myśliwce. Następnie nasze obiektywy skierowaliśmy na pas startowy, gdzie mogliśmy obserwować starty i lądowania. Media Day zakończył się super pokazem pilotażu Fulcruma. Dziękujemy i prosimy o więcej takich dni.

   23 czerwca 2014   |   POLOWANIE NA TYGRYSA – NATO TIGER MEET 2014

Rafale, Eurofightery, Mirage 2000, Tornada, Falcony, Jastrzębie i Hornety to zestaw, który podniesie ciśnienie u każdego entuzjasty lotnictwa. Jeżeli dodamy do tego specjalne okolicznościowe malowania, oraz wyjątkowy „tygrysi klimat” imprezy otrzymamy jedyny w swoim rodzaju dzień spotterski… a nawet dwa ;) W dniach 19 i 23 czerwca w gościnnych progach bazy TLG-51 „Immelman” w Schlezwig–Jagel odbyły się dni spotterskie NATO Tiger Meet 2014. Tegoroczne ćwiczenia zgromadziły blisko pięćdziesiąt maszyn z dziesięciu krajów. Dla nas szczególnie ważne były tygrysie szesnastki z biało-czerwoną szachownicą. W tym roku po raz pierwszy jako pełnoprawna „tygrysia” jednostka uczestniczyła w ćwiczeniach 6 ELT z Krzesin. Duża liczba wylotów, atrakcyjne malowania okolicznościowe oraz widowiskowa „tygrysia” defilada szybko zapełniły nasze karty niezapomnianymi kadrami. Na ich prezentację zapraszamy już wkrótce.

   22 czerwca 2014   |   DANIA NA ZIMNO, DANIA NA GORĄCO…

Dania… cytując napotkanego na lotnisku Polaka mieszkającego w tym kraju od wielu lat “Lato bywa tutaj nienachalne, w ubiegłym roku było w środę…”. Coś w tym jest. Piękna, słoneczna pogoda i niemiłosiernie uciążliwy wiatr – oto co zastało nas w niedzielę 22 czerwca w Karup. Krótkie, bo jednodniowe pokazy, a jednocześnie szeroka różnorodność maszyn w powietrzu. Podziwiać i oczywiście fotografować mogliśmy zarówno śmiglaki, jak i sporo samolotów odrzutowych takich jak F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Super Hornet, Eurofighter czy Gripen. Nie zabrakło również jednego z najlepszych zespołów pokazowych na świecie, czyli Red Arrows. Pełna relacja oraz galeria zdjęć już wkrótce na naszej stronie.

   22 czerwca 2014   |   50-LECIE AEROKLUBU ROW

Liczba imprez lotniczych odbywających się na Śląsku jest znikoma, trzeba więc cieszyć się z każdej inicjatywy. W miniony weekend w Aeroklubie Rybnickiego Okręgu Węglowego odbył się dwudniowy piknik lotniczy. Główną okazją do zrealizowania tej imprezy było przypadające w tym roku 50-lecie istnienia Aeroklubu ROW. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zapewnili widzom wspaniałą rozrywkę. Pokazy uświetnili nasi najlepsi akrobaci lotniczy min. Artur Kielak, Łukasz Świderski, Sebastian Nowicki, Adam Labus oraz Grupa Akrobacyjna „Żelazny”. Już wkrótce na naszej stronie pokażemy obszerniejszą relację z tego wydarzenia.

   21 czerwca 2014   |   DŁUGI WEEKEND NA POMARAŃCZOWO

Luchtmachtdagen to główne pokazy lotnicze w Holandii. Tegoroczne miały miejsce w dniach 20-21 czerwca w dawnej bazie NATO w Gilze-Rijen. Hasłem przewodnim tej edycji była Operatie Luchtsteun z punktem kulminacyjnym pod postacią Air Power Demo (symulacja ataku powietrznego z desantem na bazę). Mocnym punktem imprezy był na pewno wspólny występ demo AH-64 i F-16. Nie zawiodły Vipery z Belgii i z Grecji, szwajcarski Hornet zachwycił swoją elegancją, a wisienką na torcie był efektowny pokaz słowackiego Smokera. Na obszerniejszą relację zapraszamy wkrótce.

   19 czerwca 2014   |   WIECZORNE BALICE

Dzięki zaproszeniu od 3 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej przygotowania do długiego weekendu zaczęliśmy od bardzo spontanicznej wizyty w dniu 18 czerwca na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Popołudniowo-nocny scenariusz lotów i sprzyjająca pogoda pozwoliły nam utrwalić śmigłowce w bardzo ciekawych warunkach oświetleniowych. Zapach nafty lotniczej jak zwykle gratis. Więcej już wkrótce.

   16 czerwca 2014   |   VII RODZINNY PIKNIK LOTNICZY GRYŹLINY 2014

W dniu 15 czerwca 2014 roku odbył się VII Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach. Ta znana i bardzo lubiana impreza w tym roku zapowiadała się wyjątkowo atrakcyjnie. Swoją obecność na niej zapowiedzieli między innymi Jurgis Kairys, zespół akrobacyjny Scandinavian Airshow oraz… MiG-29 z Mińska Mazowieckiego w pokazie dynamicznym! Takie były zapowiedzi lecz niestety warunki pogodowe sprawiły, że pokaz MiGa został odwołany a GRUMMAN G-164A Ag-Cat z wingwalker’kami ledwo doleciał do Gryźlin po wielu przygodach. Mimo złej pogody gwiazdy, które doleciały skutecznie robiły co tylko mogły by publiczność była więcej niż zadowolona. Latanie było na tyle intensywne, że rozgoniło potężne masy chmur znad Gryźlin i podczas kulminacyjnego momentu imprezy, czyli wspólnego niebywale spektakularnego pokazu wszystkich trzech największych atrakcji imprezy, pojawiło się piękne słoneczko w otoczeniu błękitu nieba!

   15 czerwca 2014   |   PRUSZCZ NA MOKRO

Sobota, 14 czerwca 2014 roku. Tego dnia odbyło się Święto 49 Bazy Lotniczej połączone z obchodami 85-lecia Aeroklubu Gdańskiego. Baza przywitała publiczność wietrzną i deszczową pogodą. Niestety, w miarę upływu czasu było już tylko gorzej. Pomimo niesprzyjających warunków odbył się dynamiczny pokaz miejscowego Mi-24D, gościnnie występującej pary Hindów z Inowrocławia oraz śmigłowca SW-4 z Dęblina. Odbiór bardzo dynamicznych pokazów zakłócał padający deszcz. Po zakończeniu części dynamicznej uwaga nielicznej widowni przeniosła się na wystawę statyczną sprzętu użytkowanego przez 49 Bazę oraz miejscowy aeroklub. Zdecydowanie negatywnym bohaterem Święta była aura – pogarszające się warunki atmosferyczne zmusiły publiczność do odwrotu, a organizatorów do skrócenia obchodów.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.