Aktualności z życia SPFL Air-Action

   16 sierpnia 2013   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

Gdy w stolicy tysiące mieszkańców ustawiały się przy Alejach Ujazdowskich w oczekiwaniu na początek defilady z okazji Święta Wojska Polskiego, na lotnisku w Mińsku Mazowieckim do startu przygotowywały się załogi śmigłowców Mi-24 i W-3 Sokół. Sześć maszyn przed południem wzbiło się w powietrze, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wzięliśmy udział w tym przedsięwzięciu i my, uwieczniając w kadrze przygotowania załóg do startu, jak i sam wylot. Efekty naszych zmagań już wkrótce, a korzystając z okazji w imieniu całej ekipy SPFL życzymy świętującym wszystkiego najlepszego!

   8 sierpnia 2013   |   FOTO-LOTNICZA UCZTA W 32.BLT

Na takie warunki do fotografowania w Łasku czekaliśmy baaardzo długo! Wreszcie, 6 sierpnia 2013 roku udało nam się zgrać wszystkie interesujące nas elementy układanki w jedną całość! Tego dnia zasiedliśmy zatem do wyjątkowo wykwintnej foto-lotniczej uczty, której głównymi daniami były: piękna pogoda i wyjątkowo liczna wataha naszych eFów z ich wyjątkowymi, pozytywnie do nas nastawionymi pilotami! Na przystawkę zaserwowano: zerowe zamieszanie na lotnisku ani ze strony mediów, ani wysokich generałów oraz odpowiedni kierunek startów i lądowań! Znakomitą przyprawą okazało się być światełko zachodzącego słońca, towarzyszące lotom dzienno-nocnym! Jeśli dodać do tego wszystkiego fakt, że do konsumpcji przystąpiła wyjątkowo wesoła ekipa z SPFL to… czy można sobie wyobrazić coś piękniejszego? :)

   5 sierpnia 2013   |   “WĘGRY BIRDS” czyli NEMZETKÖZI REPÜLŐNAP KECSKEMÉT 2013

Właśnie wróciliśmy z węgierskiego Kecskemét, gdzie po dwuletniej przerwie odbyły się międzynarodowe pokazy lotnicze o dźwięcznej nazwie Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató. Jak było? Bardzo gorąco! Dosłownie i w przenośni. Pogoda dopisała aż za bardzo. W sobotę w cieniu było 38 stopni! Nie po to tam jednak jechaliśmy, by siedzieć w cieniu, więc posmażyliśmy się trochę na ponad 50-stopniowym węgierskim ogniu. Temperaturę jeszcze bardziej podgrzewały silniki biorących udział w pokazach samolotów. Było ich naprawdę sporo! Od chmary lokalnych Gripenów aż po przebój pokazów – grupę akrobacyjną Russkije Witjazi. Działo się! Efekty naszych starań pewnie nieprędko, gdyż jest do obrobienia sporo materiału. Warto jednak poczekać :)

   23 lipca 2013   |   RIAT 2013? AWESOME!

W dniach 20 i 21 lipca 2013 roku w angielskiej bazie RAF w Fairford odbyła się kolejna edycja pokazów lotniczych ROYAL INTERNATIONAL AIR TATTOO. Według organizatorów są to największe pokazy lotnicze na świecie, a my zdecydowanie się pod tym podpisujemy! Choć na samej imprezie narzekać można było momentami na – niemal tradycyjną – zmienną angielską pogodę, nie było opcji aby narzekać na to, co organizatorzy zaprezentowali zarówno na ziemi, jak i w powietrzu… i to zarówno jeśli chodzi o zespoły akrobacyjne – Frecce Tricolori, Patrouille de France, Red Arrows, Swiss PC-7 Display Team, jak i “fast jety” – włoski i brytyjski Typhoon, MiG-29, dwa Gripeny czy też niesamowity Rafale. Aby jeszcze bardziej urozmaicić pokazy organizatorzy zaplanowali kilka niespodzianek – wspólny przelot Lancastera wraz z pomalowanym specjalnie na tę okazję Tornado w ramach 70-tej rocznicy Operacji Chastise, czy też przeloty zespołu Red Arrows w formacji z pasażerskim Airbusem A380 oraz transportowym Airbusem A400M. Na zdjęcia i relację zapraszamy też tradycyjnie tam, gdzie zwykle.

   22 lipca 2013   |   ORLIKOWO

22 lipca 2013 po raz kolejny odwiedziliśmy gościnne progi bazy w Radomiu. Tym razem na specjalne zaproszenie Zespołu Akrobacyjnego “ORLIK”. Mieliśmy przyjemność fotografować dwa pełne treningi z dymami oraz przeprowadziliśmy sesję z “ludzką twarzą” do materiałów reklamowych zespołu. Piękna pogoda, wspaniali i otwarci ludzie, można chcieć więcej? :) Owoce naszych foto-starań już wkrótce!

   17 lipca 2013   |   YEOVILTON INTERNATIONAL AIR DAY 2013

W drugą sobotę lipca w bazie brytyjskiego lotnictwa morskiego (FAA) RNAS Yeovilton odbyły się pokazy Yeovilton International Air Day 2013. Impreza ta, organizowana przez Królewską Marynarkę Wojenną – Royal Navy jest na stałe wpisana w bogaty kalendarz imprez lotniczych na Wyspach Brytyjskich. Choć od czasu wycofania odrzutowych Harrierów w FAA dominują śmigłowce, organizatorzy zawsze starają się urozmaicić program zapraszając zespoły pokazowe z RAF oraz innych sił powietrznych. W tym roku oprócz bogatej kolekcji “morskich wiatraków” można było podziwiać również “fast jety” m.in. Typhoona, Gripena oraz kultowego Vulcana. Kiedy dodamy do tego grupę akrobacyjną Red Arrows, samoloty historyczne z unikalnym Swordfish’em oraz mega widowiskowe Commando Assault Demo, otrzymamy naprawdę interesującą imprezę, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Pokazy w powietrzu dopełniała ciekawa wystawa statyczna. Oprócz maszyn współczesnych można było na niej podziwiać samoloty historyczne, które służyły w FAA w przeszłości, jak np. kilka wersji Harrierów czy F-4 Phantom. Ogromną rolę odegrało tu mieszczące się w bazie, bogate w ciekawe eksponaty Muzeum Lotnictwa Morskiego. Choć Air Day w Yeovilton to nieduża impreza i nie można jej porównywać z RIAT w Fairford, to ze względu na miejsce i swoją niepowtarzalną atmosferę jest na pewno warta zobaczenia. Na uchwycone tam zdjęcia i pełną relację zapraszamy już wkrótce!

   16 lipca 2013   |   FLYING LEGENDS 2013

13 i 14 lipca 2013 roku w Duxford odbyła się impreza, na którą co roku z wytęsknieniem czekają osoby zafascynowane pięknem klasycznych samolotów z lat 30-tych i 40-tych. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorzy nie zawiedli i znowu mogliśmy fotografować nasze ulubione Spitfire’y i Mustangi oraz wiele innych maszyn, których widok u niejednego z nas powoduje szybsze bicie serca. Wkrótce w dziale “Gdzie i kiedy byliśmy” zamieścimy relację z tego wydarzenia oraz jak zwykle pokażemy efekty naszych fotograficznych dokonań.

   7 lipca 2013   |   VI RODZINNY PIKNIK LOTNICZY W GRYŹLINACH

W niedzielę 23 czerwca 2013 odbył się VI Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach. Tym razem w powietrzu mogliśmy podziwiać siedmiokrotną mistrzyni świata Rosjankę Swietłanę Kapanine, mistrza Polski w akrobatyce Artura Kielaka oraz Jurgisa Kairysa. Na płycie lotniska można było zobaczyć dwa śmigłowce Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – W-3ARM Anakonda oraz Kaman SH-2G Super Seasprite. Na relację i zdjęcia z tego wydarzenia zapraszamy już wkrótce.

   3 lipca 2013   |   AIRPOWER13

Co dwa lata w ostatni weekend czerwca w austriackim Zeltweg odbywają się największe w tym kraju pokazy. Piękna sceneria oraz niezwykle przemyślane i świetnie zorganizowane udogodnienia dla fotografów lotniczych spowodowały, że większość z nas wybrała się właśnie pod gościnne niebo Styrii. Mimo znacznych cięć w programie podziwiać mogliśmy podniebne popisy lotników ze stajni Red Bulla, możliwości wojskowych zespołów demo i grup akrobacyjnych, w tym rzadko widywanych Turkish Stars. Tradycyjnie organizatorzy nie zawiedli oczekiwań i powietrze było przepełnione mocą. Owoce naszych działań pokażemy już wkrótce!

   3 lipca 2013   |   VII PIKNIK SZYBOWCOWY “LESZNO. ROZWIŃ SKRZYDŁA!”

VII Piknik Szybowcowy “Leszno. Rozwiń skrzydła!” już tylko z nazwy jest piknikiem szybowcowym. Ogrom atrakcji, w tym wiele po raz pierwszy zaprezentowanych w Polsce, cieszył oczy i lotniczą duszę. Niesamowity nocny pokaz SWIP Team, zespołowe akrobacje jordańskich “Jastrzębi” czy też belgijskie Red Devils to jedynie mały wycinek tego, co się działo na leszczyńskim niebie. Zachwycał także nowy program Orlików, pokaz umiejętności Śmigłowcowej Kadry Narodowej, a podczas pokazów grupy Aero Gera wygrano i przegrano wiele zakładów o to, czy piloci trafią w balonik wypuszczany z płyty lotniska. Rodzinna atmosfera, moc atrakcji – czego chcieć więcej od pikniku lotniczego? Do zobaczenia za rok!

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.