Aktualności z życia SPFL Air-Action

   12 września 2013   |   CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2013

W dniach 07-08.09.2013r. u naszych południowych sąsiadów odbyła się kolejna, już 20. edycja imprezy znanej pod nazwą CIAF. Kolejny raz rewelacyjny pokaz dała francuska grupa Breitling Jet Team, piękne serce wyrysowały nasze Biało-Czerwone Iskry (niestety w okrojonym składzie). Zaprezentowali się również piloci z Royal Jordanian Falcons i Baltic Bees. Ekstremalnie latali mistrzowie akrobacji lotniczej: Martin Sonka i Peter Beseneyi. Tradycyjnie w Hradec Kralove wystąpili szybownicy z grupy Ocovski Bacovia. W pokazach dynamicznych można było podziwiać śmigłowce: Bell UH-1 Cobra, Mi-24, Sokół i 2 x Mi-171, które dały dynamiczny pokaz ewakuacji w warunkach bojowych. Niewątpliwie największą atrakcję stanowiły Ukraińskie Flankery – wersja dwumiejscowa w pokazie dynamicznym (tym razem z flarami) i jednoosobowa na statyce. W locie można było zobaczyć również duńskiego F-16, węgierskiego i czeskiego Gripena i Alcę. Program pokazów ułożony został w taki sposób, że nie dawał chwili wytchnienia, piękna pogoda oraz położenie lotniska z popołudniowym światłem za plecami pozwoliły “wyszaleć się” fotograficznie. Na efekty naszego fotografowania i dłuższą relację zapraszamy już wkrótce.

   4 września 2013   |   10 LAT MPL W BIELSKU-BIAŁEJ

Już po raz dziesiąty odbył się Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy w Bielsku-Białej. Mimo że impreza ma charakter lokalny, mogliśmy w tym roku zobaczyć na niej gwiazdy światowego formatu takie jak Jurgis Kairys, Artur Kielak czy Jerzy Makula. Miłośnikom rekonstrukcji historycznych na niebie pokazała się grupa Retro Sky Team. Niestety ze względu na złą pogodę zabrakło planowanego przelotu pary F-16. Co jeszcze działo się na bielskim lotnisku będziecie mogli zobaczyć już wkrótce na naszej stronie!

   3 września 2013   |   SLOVAK INTERNATIONAL AIR FEST 2013

Na największych na Słowacji pokazach lotniczych, które odbyły się tydzień po radomskim airshow, tradycyjnie nie mogło zabraknąć ekipy SPFL. Podobnie jak w Radomiu, główną atrakcją pokazów był występ ukraińskiego Su-27, ale organizatorzy zadbali o to, aby prawie każdy miłośnik lotnictwa znalazł coś dla siebie. Mogliśmy więc podziwiać popisy pilotów szybowcowych, ekstremalne ewolucje w wykonaniu gwiazd akrobacji, walkę powietrzną z okresu I wojny światowej, prezentację myśliwców z II wojny światowej oraz oczywiście pokazy współczesnych samolotów wojskowych. Pogoda dopisała, więc już wkrótce zaprezentujemy to, co udało nam się uwiecznić na kartach pamięci.

   2 września 2013   |   MAKS 2013

Międzynarodowy Salon Lotnictwa i Kosmonautyki MAKS 2013 przeszedł do historii. Podobnie jak w poprzednich latach impreza ta pokazała swoją wyjątkową potęgę! Potęgę tkwiącą nie tylko w rosyjskiej myśli lotniczej ale również w warunkach atmosferycznych, w których się odbywała. Będąc na MAKS przez sześć dni mieliśmy możliwość fotografowania zarówno w pełnym słońcu jak i w totalnej ulewie. Fotografowaliśmy z różnych perspektyw, między innymi z terenu dla publiczności, ze specjalnej media-platformy oraz z kilku miejsc poza lotniskiem. Tak, to była prawdziwa foto-lotnicza uczta! Na pełną relację oraz zdjęcia przyjdzie trochę poczekać. Jedno jest pewne – na pewno warto!

   25 sierpnia 2013   |   Z MIŃSKA NA RADOM AIR SHOW

Radom Airshow 2013 na długo pozostanie w naszej pamięci, między innymi dzięki mnogości i różnorodności samolotów które gościły na płycie radomskiego lotniska i które mogliśmy obserwować podczas kołowania tuż przed publicznością. Jednak w pokazach w Radomiu brały udział również samoloty dolatujące na nie także z innych lotnisk. Mińsk Mazowiecki był jednym z nich. Na kilka dni stał się on bazą dla pilotów Su-22 ze Świdwina, pilotów Mig-29 z Malborka, samolotów CASA i Hercules oraz Bryz. Dlatego i nas nie mogło tam zabraknąć! Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska jak wygląda „backstage” pokazów w Radomiu. Dzięki uprzejmości Dowództwa 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego otrzymaliśmy możliwość wejścia na lotnisko i uwiecznienia tych momentów na naszych zdjęciach. Już wkrótce relacja, która, mamy nadzieję, odda atmosferę przygotowań do Radom Airshow 2013.

   24 sierpnia 2013   |   RADOM AIR SHOW 2013

Dobiegła końca XIII edycja AIR SHOW w Radomiu, organizowana w czasie, gdy w Polsce obchodzimy 95. rocznicę powstania lotnictwa wojskowego i 50-lecie służby rodzimego odrzutowca TS-11 Iskra. Impreza, na którą fotolotnicza Polska i Europa oczekiwała dwa lata, tym bardziej, że po ostatniej jej edycji poprzeczka została postawiona wysoko. Nie zawiedliśmy się – to była wspaniała, kilkudniowa uczta fotograficzna dla fotografów SPFL. Różnorodność maszyn była imponująca: 21 państw i 210 maszyn, w tym takie rodzynki jak piloci z Rumunii na MiG-21 czy Ukraińcy na Su-27. Oczywiście nie można również zapomnieć o rodzimych maszynach, czyli MiG-29 czy zespołach Biało-Czerwone Iskry, Orlik i Żelazny, które zaprezentowały się na wysokim, europejskim poziomie. Te kilka dni dostarczyło nam zarówno mnóstwo pięknych kadrów, ale również było przyczynkiem do spotkania się i wspólnego podziwiania piękna lotnictwa. Z niecierpliwością będziemy wyczekiwać kolejnej edycji Air Show w Radomiu, a na pełną relację z tego wydarzenia zaprosimy już wkrótce.

   20 sierpnia 2013   |   ŚLĄSKI AIRSHOW!

W gorące sobotnie popołudnie 17 sierpnia na lotnisku aeroklubowym Katowice-Muchowiec odbył się Śląski Air Show. Na katowickim niebie mogliśmy podziwiać między innymi pokaz pilotażu śmigłowca marynarki wojennej Kaman SH-2G Seasprite, który zaprezentował się widzom w nowym malowaniu ze smokiem na burcie, przelot pary F-16, akrobacje na samolocie Extra-330 w wykonaniu Wojciecha Krupy, a także Jerzego Makulę za sterami szybowca MDM-1 Fox. Festyn lotniczy zgromadził tysiące widzów, a organizatorzy zapewnili moc atrakcji nie tylko entuzjastom lotnictwa, głównie dzięki ciekawym pokazom umiejętności służb mundurowych i sprzętu wojskowego. Relację z tego wydarzenia będziecie mogli zobaczyć już niebawem.

   16 sierpnia 2013   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

Gdy w stolicy tysiące mieszkańców ustawiały się przy Alejach Ujazdowskich w oczekiwaniu na początek defilady z okazji Święta Wojska Polskiego, na lotnisku w Mińsku Mazowieckim do startu przygotowywały się załogi śmigłowców Mi-24 i W-3 Sokół. Sześć maszyn przed południem wzbiło się w powietrze, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wzięliśmy udział w tym przedsięwzięciu i my, uwieczniając w kadrze przygotowania załóg do startu, jak i sam wylot. Efekty naszych zmagań już wkrótce, a korzystając z okazji w imieniu całej ekipy SPFL życzymy świętującym wszystkiego najlepszego!

   8 sierpnia 2013   |   FOTO-LOTNICZA UCZTA W 32.BLT

Na takie warunki do fotografowania w Łasku czekaliśmy baaardzo długo! Wreszcie, 6 sierpnia 2013 roku udało nam się zgrać wszystkie interesujące nas elementy układanki w jedną całość! Tego dnia zasiedliśmy zatem do wyjątkowo wykwintnej foto-lotniczej uczty, której głównymi daniami były: piękna pogoda i wyjątkowo liczna wataha naszych eFów z ich wyjątkowymi, pozytywnie do nas nastawionymi pilotami! Na przystawkę zaserwowano: zerowe zamieszanie na lotnisku ani ze strony mediów, ani wysokich generałów oraz odpowiedni kierunek startów i lądowań! Znakomitą przyprawą okazało się być światełko zachodzącego słońca, towarzyszące lotom dzienno-nocnym! Jeśli dodać do tego wszystkiego fakt, że do konsumpcji przystąpiła wyjątkowo wesoła ekipa z SPFL to… czy można sobie wyobrazić coś piękniejszego? :)

   5 sierpnia 2013   |   “WĘGRY BIRDS” czyli NEMZETKÖZI REPÜLŐNAP KECSKEMÉT 2013

Właśnie wróciliśmy z węgierskiego Kecskemét, gdzie po dwuletniej przerwie odbyły się międzynarodowe pokazy lotnicze o dźwięcznej nazwie Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató. Jak było? Bardzo gorąco! Dosłownie i w przenośni. Pogoda dopisała aż za bardzo. W sobotę w cieniu było 38 stopni! Nie po to tam jednak jechaliśmy, by siedzieć w cieniu, więc posmażyliśmy się trochę na ponad 50-stopniowym węgierskim ogniu. Temperaturę jeszcze bardziej podgrzewały silniki biorących udział w pokazach samolotów. Było ich naprawdę sporo! Od chmary lokalnych Gripenów aż po przebój pokazów – grupę akrobacyjną Russkije Witjazi. Działo się! Efekty naszych starań pewnie nieprędko, gdyż jest do obrobienia sporo materiału. Warto jednak poczekać :)

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.