Aktualności z życia SPFL Air-Action

   16 czerwca 2014   |   VII RODZINNY PIKNIK LOTNICZY GRYŹLINY 2014

W dniu 15 czerwca 2014 roku odbył się VII Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach. Ta znana i bardzo lubiana impreza w tym roku zapowiadała się wyjątkowo atrakcyjnie. Swoją obecność na niej zapowiedzieli między innymi Jurgis Kairys, zespół akrobacyjny Scandinavian Airshow oraz… MiG-29 z Mińska Mazowieckiego w pokazie dynamicznym! Takie były zapowiedzi lecz niestety warunki pogodowe sprawiły, że pokaz MiGa został odwołany a GRUMMAN G-164A Ag-Cat z wingwalker’kami ledwo doleciał do Gryźlin po wielu przygodach. Mimo złej pogody gwiazdy, które doleciały skutecznie robiły co tylko mogły by publiczność była więcej niż zadowolona. Latanie było na tyle intensywne, że rozgoniło potężne masy chmur znad Gryźlin i podczas kulminacyjnego momentu imprezy, czyli wspólnego niebywale spektakularnego pokazu wszystkich trzech największych atrakcji imprezy, pojawiło się piękne słoneczko w otoczeniu błękitu nieba!

   15 czerwca 2014   |   PRUSZCZ NA MOKRO

Sobota, 14 czerwca 2014 roku. Tego dnia odbyło się Święto 49 Bazy Lotniczej połączone z obchodami 85-lecia Aeroklubu Gdańskiego. Baza przywitała publiczność wietrzną i deszczową pogodą. Niestety, w miarę upływu czasu było już tylko gorzej. Pomimo niesprzyjających warunków odbył się dynamiczny pokaz miejscowego Mi-24D, gościnnie występującej pary Hindów z Inowrocławia oraz śmigłowca SW-4 z Dęblina. Odbiór bardzo dynamicznych pokazów zakłócał padający deszcz. Po zakończeniu części dynamicznej uwaga nielicznej widowni przeniosła się na wystawę statyczną sprzętu użytkowanego przez 49 Bazę oraz miejscowy aeroklub. Zdecydowanie negatywnym bohaterem Święta była aura – pogarszające się warunki atmosferyczne zmusiły publiczność do odwrotu, a organizatorów do skrócenia obchodów.

   12 czerwca 2014   |   KAMERA… AKCJA!!!

… czyli Hollywood w Świdwinie, bo SPFL nie tylko fotografią stoi. W ostatnim czasie odwiedziliśmy 21 BLT dwukrotnie – 27.05 oraz 11.06.2014. Tym razem cel naszych wizyt był inny niż zwykle, bo mało fotograficzny, za to bardzo filmowy. Z okazji rocznicy 30-lecia Su-22 na polskim niebie, mała ale prężna grupa filmowa z SPFL postanowiła nakręcić film promujący i upamiętniający to wydarzenie. Idąc „za ciosem” postanowiliśmy stworzyć również materiał o Su-22 Sukhoi Display Team. Oczywiście będąc na lotnisku podczas lotów nie dało się nie fotografować, tak więc i skromny materiał fotograficzny też powstał. Efekty naszych fotograficznych działań pojawią się wkrótce na naszej stronie www oraz profilu FB. Premiery filmów będą miały zapewne miejsce podczas Święta Bazy w Świdwinie, które odbędzie się w dniu 28.06.2014.

   11 czerwca 2014   |   UPALNY WIECZÓR NA EPMM

Późnym popołudniem 10 czerwca 2014 roku członkowie SPFL po raz kolejny zawitali w gnieździe mińskich Smokerów. Gospodarze przywitali nas gorącymi podmuchami gazów wylotowych oraz możliwością podziwiania wspaniałego treningu do następnych pokazów w promieniach zachodzącego słońca. Do późnych godzin nocnych atmosferę podgrzewały nam dopalacze Mig-ów, odpalane również przez piękne panie pilotki z 23 Bazy. Zdjęcia z tego niezwykle udanego wypadu pokażemy już wkrótce.

   8 czerwca 2014   |   DZIEŃ DZIECKA W JAROMER-JOSEFOV

W dniu 7 czerwca 2014 roku w Aeroklubie Jaroměř – Josefov w Czechach odbył się dzień otwarty połączony z Dniem Dziecka. Rano mogliśmy podziwiać modele samolotów, a po południu spektakularne pokazy czeskich pilotów, którzy prezentowali swoje umiejętności latając kilka metrów nad ziemią.

   5 czerwca 2014   |   NOCNE LOTY NA EPMM

Piękna pogoda w dniu 4 czerwca zachęciła nas do krótkiej wizyty w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego i pomimo późnego rozpoczęcia ćwiczeń i małej liczby maszyn na lotach, po raz kolejny okazało się, że te niedostatki zostały zastąpione przez jak zwykle wspaniałe podejście do nas mińskich pilotów! Starty na dopalaczach, parami, dodatkowo wylot pary dyżurnej, spowodowały, iż było krótko ale treściwie, a nasze migawki zostały solidnie rozgrzane. Już niedługo będziecie mogli obejrzeć efekty naszej wizyty w 23. BLoT.

   3 czerwca 2014   |   WYPRAWA NA DRAKENA

1 czerwca 2014 roku ponownie odwiedziliśmy kraj Wikingów. Tym razem naszym celem była baza 17 Skrzydła Szwedzkich Sił Powietrznych w Kallinge. Z okazji 70 rocznicy powstania jednostki odbyły się tam Dni Otwarte oraz pokazy lotnicze. Impreza, choć nieduża, obfitowała w wiele atrakcji. Walki powietrzne samolotów historycznych. Pokaz ewakuacji zestrzelonego pilota. Prezentacje szwajcarskiego F-18, „lokalnego” Gripena, oraz to, po co tam tak naprawdę pojechaliśmy… latające zabytki z kolekcji Swedish Air Force Historic Flight. W powietrzu zaprezentowały się znane nam już z innych europejskich pokazów SK-60, Viggen, Tunnan oraz prawdziwy rarytas SK-35 Draken. Ponadto można było jeszcze zobaczyć Huntera, Vampire’y, Harwardy, Mustanga, Spitfire-a oraz cały zestaw będących na wyposażeniu SweAF śmigłowców. Ciekawe, bardzo sprawnie zorganizowane pokazy potwierdziły tezę, że warto odwiedzać również mniejsze, „lokalne” imprezy. Gościnne progi bazy F 17 opuściliśmy zadowoleni i z kartami pełnymi kadrów i ujęć filmowych. Na dorobek z naszej wyprawy zapraszamy już w wkrótce.

   2 czerwca 2014   |   WIELKA PARDUBICKA

W dniach 31 maja – 1 czerwca 2014 roku w czeskich Pardubicach odbyła się kolejna edycja festynu lotniczego, który jest nie lada gratką dla miłośników historii awiacji. Widzowie mogli oglądać piękne maszyny, które brały udział w działaniach wojennych, począwszy od I Wojny Światowej, a skończywszy na wojnie w Wietnamie. W powietrzu swoje uroki zaprezentowały m.in. Fokker EIII, Fokker Dr.I, Nieuport XII, a także Corsair F4U, Jak-3, P51 Mustang, Spitfire, T-28 Trojan, AH-1 Cobra. Na niebie pojawiły się również grupy akrobacyjne ze słynnym „Flying Bulls” na czele. Były to niezapomniane przeżycia, a każdy kolejny start i pokaz widownia oglądała z zapartym tchem. Pełny reportaż z imprezy niebawem na naszej stronie.

   26 maja 2014   |   ILA 2014

Co dwa lata na berlińskim lotnisku Berlin ExpoCenter Airport przez pięć dni odbywa się międzynarodowy salon lotniczy ILA. Choć głównie jest to impreza targowa, ostatnie trzy dni organizatorzy przeznaczają na otwarte dla szerokiej publiczności pokazy lotnicze. Pomimo swojej skali nie jest to „bardzo oblegana” przez fotografów lotniczych impreza. Niestety, ze względu na niemieckie przepisy dotyczące poziomu hałasu wszystkie loty „palników” odbywają się wysoko i dosyć daleko od pasa. W tym roku spragnieni lotniczej fotografii postanowiliśmy jednak dać sobie szansę i odwiedzić to podberlińskie lotnisko. Oprócz pokazów w powietrzu na ILA zawsze ciekawa jest ekspozycja statyczna ze szczególnie bogatą „wystawką” Luftwaffe. A co w powietrzu? W powietrzu też się trochę działo. Rewelacyjny pokaz szturmowych Tiger-ów, dynamiczne demo Luftwaffe, pokazy samolotów historycznych, turecki F-16 oraz „miński smoker” z „Kumanem” za sterami sprawiły, że wracaliśmy zadowoleni z kartami pełnymi zdjęć i filmów. Na foto i video efekty naszej wizyty zapraszamy niebawem.

   26 maja 2014   |   WEEKEND ZE SCANDINAVIAN AIRSHOW

25 maja 2014 wzięliśmy udział w pokazach lotniczych RollOut & Flygshow Hässlö, które odbyły się na lotnisku przy muzeum lotnictwa w szwedzkim Västerås. Jednak nie te pokazy lotnicze były magnesem, który przyciągnął nas w to ciekawe miejsce. Zostaliśmy tam zaproszeni przez Jacoba Holländera – charyzmatycznego lidera zespołu Scandinavian Airshow, by wziąć udział w pracach związanych z tworzeniem ich nowego, wyjątkowego pokazu! Oglądanie pracy całego zespołu, przygotowanie samolotu, pirotechniki, oprogramowania oraz samego nocnego pokazu było dla nas niesamowitym przeżyciem! Mamy nadzieję, że choć w pewnym stopniu uda nam się przekazać te emocje na zdjęciach, które już niebawem!

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.