Aktualności z życia SPFL Air-Action

   29 września 2018   |   PIKNIK SZYBOWCOWY LESZNO 2018Organizatorzy tej imprezy nazwali ją „mini piknikiem”. Jak dla mnie słowo „mini” jest nie na miejscu. Fakt, nie trwała cały dzień, ale ilość atrakcji i ich jakość nie pasuje do tego słowa. W powietrzu prezentowały się: Leszczyńskie Stowarzyszenie Spadochroniarzy Feniks, lokalna grupa paralotniowa Fly2Live, ultralekki Falcon 2000S (pilot Mikołaj Tolkacz), Yak 3 za sterami którego zasiadł Mateusz Strama, Cellfast Flying Team, zespół sześciu motoparalotniarzy The Flying Dragons Team, szybowiec S-1 Swift pilotowany przez Jana Makulę, brytyjski zespół Sydney Charles Display Team na motoszybowcach Grob G-109, dwupłatowiec Bücker Bü-131 Jungman (pilot Jan Rudzinskyj) a także śmigłowiec Robinson R44. Impreza oczywiście w duchu Leszna – loty dzienne i nocne, zakończone pokazem fajerwerków. Jak na piknik rodzinny przystało – nie zabrakło atrakcji dla dzieci, cateringu oraz lotów widokowych śmigłowcem Robinson R44 oraz muzyki na żywo. Po tym pikniku czekam z niecierpliwością na kolejny, w przyszłym roku. Było naprawdę super!

   24 września 2018   |   “BORSUKI” W KRZESINACH

Lubię takie krótkie, aczkolwiek intensywne wizyty w bazie. Ciepły, słoneczny wrześniowy dzień zapowiadał dobre warunki do sfotografowania… no właśnie, Borsuków w akcji? Tak, tym razem w 31-szej Bazie Lotnictwa Taktycznego stacjonowało kilka F-16C Block 30 ze 176-tej Eskadry Myśliwskiej “Badger” należącej do 115-ego Skrzydła Myśliwskiego Lotniczej Gwardii Narodowej stanu Wisconsin. To właśnie “Borsuki” operowały z naszymi “Jastrzębiami” w powietrzu w ramach ćwiczeń. Miałem okazję sfotografować przygotowania i jeden start naszych i amerykańskich maszyn. Na relację fotgraficzą, która ukaże się już wkrótce bardzo serdecznie zapraszam.

   22 września 2018   |   DUXFORD BATTLE OF BRITAIN AIRSHOW 2018

Śmigła, dopalacze, wybuchy i zapach nafty lotniczej! Jesteśmy w Duxford w Wielkiej Brytanii, gdzie właśnie odbywają się pokazy upamiętniające 78. rocznicę Bitwy o Anglię. Co do ilości i jakości maszyn, tak w powietrzu jak i na ziemi, nie mamy najmniejszych zastrzeżeń. Tego samego nie można natomiast powiedzieć o pogodzie, gdyż impreza przebiega pod znakiem chmur i deszczu. Już w krótce będziecie mogli zobaczyć jak sobie poradziliśmy i czy udało nam się odwrócić trudne warunki atmosferyczne na naszą korzyść.

   22 września 2018   |   TEKNOFEST ISTAMBUL

Myślałem, że widziałem dużo ludzi na pokazach… Myślałem, że na trybunie foto powinny być same aparaty, a przynajmniej więcej aparatów niż giwer! Tak, włączając snajperów! Myślałem, że Rosjanie przeszkadzają z szopką przy obstawie Putina… Myślałem, że jak jest tak dużo ludzi to będzie dużo ubikacji… Tak myślałem… do dziś!!! Ale było zajebiście!!! Nowe przeżycia, Nowe doświadczenia, nowa wiedza, nowi przyjaciele i oczywiście też nowe zdjęcia!!! Teknofest Istambul” zaliczony, a pełna fotorelacja już za chwileczkę, już za momencik.

   20 września 2018   |   LATAJĄCE CZOŁGI Z 49. BLOT

49. Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim. Jakie maszyny można tam zobaczyć? Oczywiście „latające czołgi” czyli Mi-24 oraz wielozadaniowe śmigłowce Mi-2. Jeśli po tych słowach oczekujecie specyfikacji technicznej – niestety, nic więcej nie napiszę. Odsyłam do oficjalnej strony tej bazy. My tam pojechaliśmy napawać się ich widokiem oraz dźwiękiem. W planie były loty popołudniowo-wieczorne. Gdy pomyśleliśmy o tych maszynach przy zachodzącym słońcu, decyzja mogła być tylko jedna – jedziemy! I nie zawiedliśmy się. Wizyta w hangarze, przygotowania maszyn do lotu, starty, loty… To było to, czego nam trzeba. Nie zawiodły nas ani Mi-2, ani Mi-24. Bardzo dziękujemy Dowódcy 49. BLot płk pil. Zbigniewowi Miturze oraz Oficerowi prasowemu mjr Pawłowi Michalskiemu za możliwość odwiedzenia bazy!

   15 września 2018   |   GODZINA DUCHÓW Z „JUST JANE”

Kiedy (prawie) cała foto-lotnicza Europa bawiła w Ostrawie na pokazach NATO Days, my mieliśmy możliwość wzięcia udziału w kolejnej wyjątkowej sesji zdjęciowej zorganizowanej w Lincolnshire Aviation Heritage Centre. Jej główną gwiazdą była „Just Jane”, a dokładniej Lancaster mk VII, NX611. Jak zwykle towarzyszyła jej grupa statystów odtwarzająca załogę bombowca oraz personel naziemny jednej z baz Bomber Command z okresu drugiej wojny światowej. Oprócz sesji statycznej, nasza „gwiazda” zaprezentowała się również podczas dynamicznego kołowania. Prawdziwą „wisienką na torcie” była jednak wieczorna część sesji, a szczególnie wyjątkowo klimatyczna „godzina duchów”. Świetna organizacja, cierpliwi statyści i niezła, jak na te porę roku w Anglii pogoda, zaowocowała serią ciekawych kadrów, którymi podzielimy z Wami się już wkrótce.

   15 września 2018   |   NATO DAYS 2018

Jak co roku w połowie września (15-16.09) spotkaliśmy się w Ostravie na NATO DAYS. W tym roku wyjątkowe z dwóch powodów. Oficjalny, podobnie jak w Polsce, Republika Czeska obchodzi 100-lecie swojego powstania (28.10.1918) i wszędzie na terenie pokazów natykaliśmy się na elementy przypominające o tym ważnym święcie. Nieoficjalny to zamknięcie dużej części terenów poza lotniskiem, które do tej pory wykorzystywaliśmy jako najlepsze miejscówki do fotografowania. Natura postanowiła nam zrekompensować te niedogodności i szczodrze obdarzyła warunkami jakich najstarsi fotografowie nie pamiętają. Resztę dołożyli piloci, którzy w trakcie pokazów dawali z siebie wszystko… Już niedługo na naszej stronie relacja, okraszona zdjęciami pełnymi oderwań, iryzacji, flar i dynamiki, czyli tego co fotolotnicze świry kochają najbardziej!

   9 września 2018   |   GIDROAVIASALON 2018

Dwunasty salon techniki lotniczej związanej z wodą czyli Gidroaviasalon 2018 odbył się jak zwykle w rosyjskim Gelendżyku nad Morzem Czarnym. To na tyle egzotyczna impreza, do tego odgrywana w przepięknych okolicznościach przyrody, że śmiało można zapomnieć o tegorocznych brakach. A tych było sporo bo organizatorzy przegrali z warunkami pogodowymi, hydrolatania było jak na lekarstwo, a samej techniki lotniczej mniej niż przed dwoma laty. Za to widok zespołu Striżi w trudnych warunkach pogodowych, na tle zatoki Zołotaja Buchta i okolicznych gór rekompensował dosłownie wszystkie braki. Brak latania dało się zresztą, zwyczajem SPFL, przekuć w sukces. Wiadomo, należało się bratać z miejscowym ludem – o czym w relacji wkrótce.

   8 września 2018   |   SKRZYDŁA NAD KAZIMIERZEM

Tradycyjnie już, w drugi weekend września miało miejsce wydarzenie lotniczo-kulturalne pt. Skrzydła nad Kazimierzem. To już trzecia edycja tej stale rozwijającej się imprezy. W tym roku nad Kazimierzem Dolnym można było podziwiać dwa zespoły akrobacyjne Sił Powietrznych. W sobotę prezentował się ZA Orlik z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, a w niedzielę Biało Czerwone Iskry z 41. Bazy Lotnictw Szkolnego w Dęblinie. Dodatkowo w sobotę imprezę uświetnił przelot samolotów biorących udział w rajdzie po południowej Polsce, pośród których perełką był Stinson 108, jeden z najstarszych latających w Polsce samolotów. Pokazom w powietrzu towarzyszył szereg imprez kulturalnych w samym Kazimierzu, m. in. spotkanie absolwentów Liceum Lotniczego z Dęblina, zjazd motocyklistów ze Stowarzyszenia “Polish Wings”, koncerty zespołów muzycznych na kazimierskim rynku, projekcja filmów z cyklu Fly Film Festival czy pokaz laserów późnym wieczorem w sobotę. Na więcej zdjęć z tej imprezy zapraszamy już wkrótce.

   1 września 2018   |   SIAF 2018

Czyli znane i lubiane największe pokazy lotnicze na Słowacji, które jak co roku oferowały całkiem sporo atrakcji. Niestety tegoroczną edycję można zaliczyć do nieco uboższych jeśli chodzi o program, za to zdecydowanie bogatszą jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, zapewniając całkiem spory przegląd zdarzeń od upalnego słońca przez silny wiatr po małą ulewę i burzę. W kwestii  atrakcji  powietrznych zdecydowaną ciekawostką był pokaz możliwości słowackich MiG-29 latających parą z efektami pirotechnicznymi.  O tym co jeszcze zobaczyliśmy na SIAFie poczytacie i zobaczycie jak zwykle w szerszej relacji!

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.