Aktualności z życia SPFL Air-Action

   23 czerwca 2018   |   XIV MAŁOPOLSKI PIKNIK LOTNICZY

XIV Małopolski piknik lotniczy już za nami! Zmienna pogoda, niska podstawa chmur, a przez to mniejsze zainteresowanie publiczności w połączeniu z powtarzalnym repertuarem z poprzednich edycji implikuje pytanie, czy ta impreza lotnicza umiera, czy może już umarła…? W tym roku zrezygnowano ze startów i lądowań na “przymuzealnym” pasie startowym. Oś pokazów była wyznaczona skośnie do pasa z minimalną wysokością pokazu rzędu KILKASET METRÓW!  Mieszkańcy okolicznych wieżowców nad którymi w ciasnych zwrotach wiły się pokazowe samoloty mogli najlepiej podziwiać kunszt pilotów. Szersza relacja niebawem.

   22 czerwca 2018   |   KAWALERYJSKIE ŚWIĘTO

18 czerwca swoje święto obchodzi 25. Brygada Kawalerii Powietrznej. Z tej okazji w weekend 22-24 czerwca 2018 roku zorganizowano w Tomaszowie  Mazowieckim cały cykl imprez i uroczystości. Na lotnisku w Glinniku  gospodarze w krótkim pokazie dynamicznym zaprezentowali własne  umiejętności, demonstrując w pozorowanym ataku na stanowisko dowodzenia  przeciwnika atuty jednostki aeromobilnej: zaskoczenie, szybkość i wysoki  poziom wyszkolenia. Prezentację dopełniły niedzielne zajęcia na Zalewie  Sulejowskim pomyślane tak, aby publiczność mogła jak najlepiej  obserwować skoki oraz zajęcia z ratownictwa.

   18 czerwca 2018   |   SKY AVENGER 2018

„Podniebny mściciel” tak brzmi przetłumaczona nazwa ćwiczeń, które odbywają się między 18 a 29 czerwca 2018 roku w Bazie Czeskich Sił Powietrznych w miejscowości Čáslav. W trakcie trwania ćwiczeń
gospodarze, postanowili zorganizować Spotter Day dla fanów fotografii lotniczej, na który wybrała się skromna grupa naszych członków. Czynnikiem wpływającym na decyzję był fakt, że będziemy mogli zobaczyć w akcji amerykańskie F-16 z Teksasu, a dokładnie samoloty ze 149 Skrzydła Myśliwskiego stacjonującego w San Antonio oraz „latającą cysternę”, KC-135 stacjonujący, na co dzień w stanie Nebraska. Z racji tego, że są to ćwiczenia czesko- amerykańskie, nie mogło zabraknąć również całego przekroju lotnictwa Republiki Czeskiej, zatem mogliśmy spodziewać się lekkich samolotów szkolno-bojowych L-159 ALCA oraz myśliwców wielozadaniowych JAS-39 Gripen. Wyposażeni w wiedzę, co nas czeka oraz w dobre humory udaliśmy się w kierunku bramy, pod którą jak poinformował nas organizator powinniśmy się stawić o godzinie 08:00. Tam zostaliśmy wylegitymowani i wpuszczeni na teren 21 bazy lotnictwa wojskowego. Gospodarze już na wejściu sprawili nam dwie niespodzianki, pierwszą była sprawna weryfikacja naszych akredytacji, drugą był pakiet powitalny w skład, którego wchodziła naszywka z logiem odbywających się ćwiczeń „Sky Avenger 2018”, przypinka z wizerunkiem samolotu Jas-39 Grippen, książeczka przedstawiająca historię bazy w Čáslav oraz bon na lunch. O godzinie 10:00 rozpoczęły się ćwiczenia a wraz z nimi dynamiczne starty maszyn. Na przemian przed naszymi obiektywami pojawiały się amerykańskie i czeskie samoloty. Łącznie w powietrze wzbiło się kilkanaście myśliwców i samolotów bojowych, które po wykonaniu swoich misji w powietrzu wracały racząc nas niskimi przelotami nad pasem lub przelotem w formacji nad lotniskiem. Po wylądowaniu samoloty były szybko tankowane i ku naszej uciesze wzbijały się w powietrze ponownie. W okolicach południa nadszedł czas na lądowanie wszystkich maszyn oraz przerwę dla pilotów i w tym momencie organizatorzy uraczyli nas trzecią niespodzianką, jaką był przygotowany przez wojskową kuchnię gulasz z chlebem dla wszystkich uczestników Spotter Day. Trzeba przyznać, że poczęstunek był wyjątkowo smaczny, przez co wywołał na naszych zmęczonych i opalonych twarzach szeroki uśmiech. Po przerwie rozpoczęła się druga fala wylotów, która miała identyczny schemat jak pierwsza, czyli start, lądowanie na dotankowanie i powrót w powietrze. W przerwach między operacjami na pasie nie mogliśmy narzekać na nudę, ponieważ większość manewrów związanych z ćwiczeniami odbywała się w przestrzeni powietrznej nad lotniskiem. Niestety na tyle wysoko, że ciężko było dostrzec gołym okiem samoloty, ale dźwięk prowadzących w powietrzu walkę F-16 z Gripenami był słyszalny w promieniu kilkunastu kilometrów. Podczas gdy myśliwce prowadziły walki i misje w powietrzu nad lotnisko nadleciał wyczekiwany przez
wszystkich KC-135, latająca cysterna Amerykańskich Sił Powietrznych zbudowana na bazie samolotu Boeing 367-80 która służy w USAF od 1957 roku. Podczas gdy samolot prezentował się nad lotniskiem robiąc symulacje podejścia do lotniska i niski przelot nad pasem oraz ćwicząc manewry Touch & Go. Organizatorzy za naszymi plecami przygotowali nam kolejną już tego dnia niespodziankę, przynosząc baniaki z zimną wodą dla wszystkich. Nie ukrywaliśmy naszego zaskoczenia, ale nie zastanawiając się długo spragnieni ruszyliśmy w ich stronę, gdyż trzeba przyznać, że cały dzień na lotnisku w słońcu, które tylko, co jakiś czas chowało się w nielicznych w tym dniu chmurach i w ponad 30 stopniowym upale, dało nam się we znaki. Po chwili ochłody nie pozostało nam nic innego jak tylko znów wziąć aparaty w dłonie i uwiecznić na fotografiach ostatnią turę lądujących po ćwiczeniach maszyn. Gdy te kończyły swoje dobiegi na pasie startowym my rozpoczęliśmy pakowanie sprzętu i pora było ruszać w drogę do domu. Muszę przyznać, że to był jeden z tych dni, w którym daleki wyjazd na spotkanie z myśliwcami jest tak naprawdę genialną formą wypoczynku. Organizatorzy zadbali o to, abyśmy oprócz robienia zdjęć nie musieli się niczym martwić zapewnili napoje oraz posiłki, byli bardzo pomocni w kwestii tego, co będzie się działo na lotnisku, przygotowali również stoisko z pamiątkami. Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie, a na niebie było dużo rozproszonych obłoków, które idealnie kontrastowały z samolotami. Pilotom również należy się podziękowanie i pochwała, za wytrwałość i siłę, jaką pokazali podczas ćwiczeń. Zdecydowanie warto było odwiedzić Čáslav! S leteckými pozdravy
   16 czerwca 2018   |   SKY SHOW SOBIENIE KRÓLEWSKIE 2018

W dniach 16-17 czerwca niedaleko Warszawy odbyły się pokazy lotnicze SKY SHOW Sobienie Królewskie 2018. W pewnym sensie to reaktywacja pokazów lotniczych z Góraszki. Kiedy kilka lat temu “Góraszka” zniknęła z kalendarza pokazów lotniczych, zabrakło w okolicach Stolicy alternatywnej imprezy. Dlatego z dużym entuzjazmem przyjęliśmy zaproszenie na nowe lotnicze wydarzenie. SKY SHOW miało miejsce na terenie aeroklubu Silvair w sąsiedztwie pola golfowego Golf & Country Club. Na imprezę przyleciały różne statki powietrzne prezentując akrobacje, ale też inscenizacje historyczne. Były samoloty śmigłowe i odrzutowe, stare i nowsze konstrukcje. Ciekawostką był wspólny pokaz Orlików z Harvardami, a także połączenie AT-3 z Socata Morane. Czy “Sobienie” dorównały dawnej”Góraszce”? O tym niebawem w szerszej relacji z tego wydarzenia.

   15 czerwca 2018   |   ŚWIĘTO WSOSP

Jak co roku w połowie czerwca mamy święto elitarnej placówki szkoleniowej czyli Szkoły Orląt w Dęblinie. W dniu 15 czerwca bieżącego roku na obchodach pojawił się również SPFL. Oprócz rutynowych lotów uczestniczyliśmy w uroczystej części oficjalnej.

   10 czerwca 2018   |   RAF COSFORD AIR SHOW 2018

W dniu 10 czerwca 2018 r. wybraliśmy się na jedną z największych imprez lotniczych w Wielkiej Brytanii: RAF Cosford Air Show. Te coroczne, międzynarodowe pokazy przyciągają dziesiątki tysięcy entuzjastów lotnictwa, by podziwiać umiejętności najlepszych pilotów z całego świata. W tym roku jednym z najbardziej wyczekiwanych występów był dynamiczny pokaz naszego MiG-29. Na relację i galerię z RAF Cosford zapraszamy już wkrótce.

   10 czerwca 2018   |   Z WIZYTĄ U WIKINGÓW

Niedziela 10 czerwca to dzień największej imprezy lotniczej w Królestwie Danii. Danish Air Show 2018 w tym roku odbywały się na lotnisku Air Transport Wing w pobliżu miasta Aalborg. Największą gwiazdą pokazów był, zaproszony z Norwegii, legendarny samolot myśliwski F-104 Starfighter, z racji wielu katastrof z jego udziałem zwany również Widowmakerem. Z innych, równie ciekawych samolotów, można było zobaczyć ukraiński Su-27, który swój pokaz wyjątkowo uwieńczył wyrzuceniem flar. Duże wrażenie wywarło na nas Air Power Demo, symulacja ataku na lotnisko z udziałem mysliwców F-16, śmigłowców i wojsk lądowych. Duża ilość flar, pozorowane bombardowania – to wszystko stworzyło niepowtarzalną scenerię pola walki. Do bardzo udanych należy zaliczyć występ hiszpańskiego EF-2000, efektownie zaprezentował się przedstawiciel gospodarzy, prezentujący możliwości manewrowe myśliwca F-16. Nie sposób nie wspomnieć o panujących warunkach pogodowych, były bardzo zmienne – od porannego upału przez popołudniowy deszcz aż po wieczorne przejaśnienia. Sprzyjało to wielu ciekawym zjawiskom na dynamicznie demonstrowanych maszynach. O tym oraz o innych ciekawostkach z tych pokazów będzie można przeczytać i zobaczyć w szerszej relacji już wkrótce.

   9 czerwca 2018   |   OPEN AIR DAY W MALBORKU

Sezon imprez lotniczych w pełni. Praktycznie pod koniec każdego tygodnia można zaliczyć wycieczkę związaną z podziwianiem lotnictwa. Pogoda w większości przypadków dopisuje, co tylko dodatkowo zachęca do wyjazdów. Jednym z takich punktów w kalendarzu jest coroczna, jednodniowa impreza w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego – Open Air Day, w Królewie Malborskim. W tym roku niewielka grupa członków SPFL spotkała się na miejscu, by spędzić ze sobą trochę czasu oraz przy okazji realizować się w pasji, jaką jest fotografia lotnicza. Same pokazy zaliczyć należy do tych skromniejszych, co nie znaczy, że ubogich. Były tradycyjne przeloty pary Su-22 oraz solowy popis z samolotem MiG-29. Na niebie pojawiła się także nasza stara, poczciwa Iskra, na której wyszkolonych zostało wielu pilotów, a plastikowa, sklejana miniatura TS-11 wielokrotnie zdobiła półki modelarskich zapaleńców (w tym także niżej podpisanego). Poza maszynami typowo odrzutowymi, można było podziwiać trójkę znaną na pokazach jako Formacja 3AT3. Oprócz atrakcji na niebie – wiele ciekawych rzeczy działo się także nieco niżej, na ziemi. Była wystawa statyczna, na której wystawiono m. in. Irydę, Su-22 oraz popularny “ołówek”, jak nazywany jest w slangu lotniczym MiG-21. Do miejsc wartych odwiedzenia dodać można wystawę starych samochodów oraz motocykli, sprzętu wojskowego (w tym czołgu), a także możliwość spotkania się z piękną, żywą sową oraz innymi drapieżnymi ptakami, prezentowanymi przez bardzo sympatyczną i całkiem wiarygodnie ubraną “panią wiedźmę”. Nie zabrakło oczywiście stoisk gastronomicznych lub tych z pamiątkami i gadżetami lotniczymi. Co więcej – wśród tych stoisk spotkać można było bardzo ciekawą osobę: Panią Katarzynę Ochabską, autorkę książki pt. “Stanisław Skalski”. Była więc możliwość zakupu tej pozycji, zdobycia autografu i pamiątkowego zdjęcia oraz zamienienia paru słów z autorką. Jeden z naszych samolotów MiG-29 (o numerze 4105) został ozdobiony właśnie wizerunkiem naszego asa przestworzy, a było to zasługą właśnie Pani Katarzyny, pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia. Ten właśnie samolot także został zaprezentowany na wystawie statycznej. Jako że 22. BLT jest zlokalizowana blisko naszego polskiego morza oraz Malborka – jest to doskonały sposób na spędzenie kilku dni na urozmaiconej wycieczce: można zwiedzić Zamek Krzyżacki, obejrzeć pokazy lotnicze, a na koniec zrelaksować się nad wodą. W sam raz na wypad z rodziną. Kolejne wpisy już niedługo, więc zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej strony, na której na pewno na bieżąco będziemy relacjonować nasze wyjazdy.

   9 czerwca 2018   |   DNI AEROKLUBU – RYBNIK 2018

9 i 10 czerwca 2018 roku na lotnisku rybnickiego aeroklubu odbył się piknik lotniczy. Była to piąta edycja tej imprezy i jak co roku nie obyło się bez „zabawy w kotka i myszkę” z pogodą. W sobotę z powodu padającego deszczu udało się zrealizować tylko część zapowiadanego programu pokazów. W niedzielę udało się wystąpić wszystkim zapowiadanym uczestnikom pokazów, ale groźne chmury burzowe stały kilka kilometrów od lotniska i w każdej chwili istniała groźba powtórki z dnia poprzedniego. Program pokazów, podobnie jak w poprzednich latach był typowy dla lokalnego pikniku lotniczego. Gwiazdą imprezy był czeski zespół Pterodactyl Flight latający na replikach samolotów z I wojny światowej. Z samolotów historycznych można było podziwiać Austera i Chipmunka z kolekcji Jacka Mainki, a na wystawie statycznej również Pipera Cub Antoniego Nowaka i kolejnego Austera sympatycznych Anglików. Loty w formacji czterech Zlinów zaprezentował czeski zespół Follow Me, a akrobacje zespołowe stały gość pikniku – zespół Fire Birds. Indywidualny pokaz akrobacji samolotowej dał Marek Choim na Extrze 330, natomiast pokaz możliwości szybowca akrobacyjnego przedstawił najmłodszy syn Jerzego Makuli – Jan. Był też pokaz śmigłowca i wiatrakowca, zrzut wody z Dromaderów, skoki spadochronowe i występy paralotniarzy. Generalnie – piknikowo.

   6 czerwca 2018   |   F-35B DOSTARCZONO DO WIELKIEJ BRYTANII

W dniu 6 czerwca 2018, po długim transatlantyckim locie, pierwsze cztery F-35B wylądowały w nowym domu RAF Marham. Te niewidzialne dla radarów, piątej generacji, wielozadaniowe myśliwce tego wieczora dołączyły do legendarnej 617 eskadry “Dambusters”. Pełna relacja z tego wydarzenia oraz galeria już wkrótce.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.