Aktualności z życia SPFL Air-Action

   24 października 2013   |   SPADOCHRONIARSKA PRZYGODA

Kilka dni temu minęła 216 rocznica pierwszego skoku spadochronowego. Trudno o lepszą okazję by wybrać się do 8 Bazy Lotniczej w Krakowie i potowarzyszyć spadochroniarzom 6 Brygady Powietrznodesantowej w przygotowaniach do skoków i wylocie na zrzutowisko. Tym bardziej, że polskim maszynom towarzyszył Herkules z US Air Force.

   23 października 2013   |   ZLOT 2013

Choć tegoroczny sezon pokazów lotniczych już się skończył, my nie odkładamy naszych aparatów na półkę, lecz cały czas szukamy dla nich nowego zajęcia ;). 22 października w obiektach 31 BLT Poznań – Krzesiny rozpoczęła się kolejna edycja kursu szkoleniowo-metodycznego kadry kierowniczej polskiego lotnictwa wojskowego – ZLOT 2013. Jak zwykle pierwszy dzień ćwiczeń przeznaczony był na wykonanie zadań na poligonie w Nadarzycach oraz przybycie uczestników na lotnisko 31 Bazy. Dzięki uprzejmości organizatorów uczestniczyć w tym mogli również przedstawiciele grup spotterskich oraz mediów. Piękna pogoda oraz możliwość focenia praktycznie wszystkich typów statków powietrznych naszego lotnictwa ściągnęła “lotniczych świrów” z całej Polski. Nie zabrakło tam również i nas :). Bliskość pasa, ładne światełko i ponad 40 maszyn z Sił Powietrznych, Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Marynarki Wojennej ucieszyły zapewne każdego obecnego tam miłośnika biało–czerwonych skrzydeł. Na naszą relację zapraszamy już wkrótce.

   15 października 2013   |   AXALP 2013

Z początkiem października następuje koniec sezonu fotolotniczego. Oczywiście pozostają wypady do baz, ale na pokazy lotnicze trzeba poczekać do wiosny roku następnego. Na osłodę tej smutnej chwili pozostaje AXALP, czyli wręcz legendarna impreza w Szwajcarskich Alpach i można już napisać że to SPFL-owa tradycja. Tradycja ponieważ po raz siódmy – począwszy od 2007 roku nasza ekipa wspinała się na alpejskie „pagórki” w poszukiwaniu kadrów, emocji i wrażeń. W tym roku i jednych i drugich nie brakowało. Pogoda również tradycyjnie płatała nam figle, dlatego mogliśmy podziwiać tylko poniedziałkowe i wtorkowe treningi, natomiast właściwe pokazy mające się odbyć w dniach 09-10.10.2013 zostały odwołane. Pewien niedosyt pozostał, ale po raz kolejny się okazało że SPFL to nie tylko zdjęcia, ale przede wszystkim wspaniali ludzie połączeni wspólna pasją. Na szerszą relację, okraszona zdjęciami zapraszamy wkrótce.

   4 października 2013   |   POD SŁOŃCEM HISZPANII

Na przełomie września i października 2013 roku w hiszpańskim Albacete odbyła się kolejna już edycja kursu Tactical Leadership Programme. Odpowiadając na duże zainteresowanie miłośników lotnictwa, organizatorzy szkolenia zaplanowali na 2 i 3 października Dzień Spotterski. Piękna hiszpańska pogoda oraz obecność kilkudziesięciu statków powietrznych z pięciu krajów ściągnęła ponad 400 spotterów z całej Europy i USA. Nie mogło tam zabraknąć również i nas! Na lotniczych świrów czekał prawdziwie ekscytujący zestaw: francuskie Mirage 2000C i D, polskie i tureckie F-16, F-18 z Hiszpanii i Szwajcarii oraz Typhoony reprezentujące siły powietrzne Włoch i gospodarzy. Kiedy dodamy do tego liczne operacje powietrzne, pięknie rysujące światełko, świetną organizację i bardzo życzliwych gospodarzy otrzymamy prawdziwą lotniczą ucztę. TLP Team, muchas gracias y nos vemos! :) Na foto i video efekty naszej wizyty zapraszamy już niebawem.

   3 października 2013   |   WIZYTA W EPKS!

2 października 2013 roku członkowie SPFL mieli okazję odwiedzić najnowocześniejszą i największą bazę lotniczą w Polsce, siedzibę polskich Jastrzębi – Krzesiny. Na miejscu przywitała nas piękna, słoneczna pogoda oraz gospodarze, którzy zapewnili nam fantastyczne warunki do tego, co lubimy najbardziej. Ładne słoneczko, bliskość pasa startowego i gromadka ryczących na dopalaniu Jastrzębi sprawiły, że kilkugodzinny pobyt w 31 BLT upłynął jak w oka mgnieniu. Już niedługo będziecie mogli obejrzeć efekty naszej wizyty w 31 BLT. Zapraszamy!

   25 września 2013   |   ODLOTY W LOCIE

Wtorkowy wieczór 24 września 2013 roku był wieczorem wyjątkowym. W imponujących wnętrzach głównej siedziby LOT-u miało miejsce uroczyste otwarcie przeglądu filmów Fly Film Festivalu. Jednak to nie możliwość zrobienia zdjęcia z kapitanem Wroną czy posłuchania gry Krzesimira Dębskiego spowodowały liczne przybycie ekipy SPFL. Magnesem stał się wernisaż wystawy „Odloty hesji 2” Sławka Krajniewskiego – pomysłodawcy naszego stowarzyszenia, który od lat zaraża nas miłością i pasją do lotnictwa, i który od wczoraj oprócz tytułu prezesa SPFL nosi równie zaszczytny tytuł ambasadora Fly Film Festivalu. Były przemówienia, dyplomy, bukiety kwiatów – ale przede wszystkim kolejna okazja do spotkania się świrów lotniczych i podziwiania przepięknych zdjęć. Hesja – cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w Twoim święcie i jeszcze raz wielkie gratulacje od całego SPFL-u!

   24 września 2013   |   OSTRAVA NATO DAYS 2013

Ostrava NATO Days… dla nas to już kultowe pokazy… duża różnorodność maszyn w powietrzu, możliwość fotografowania z linii pokazów, dobra organizacja i jedna z ostatnich szans w sezonie aby spotkać się w większym gronie w tych pięknych okolicznościach przyrody. Niestety, w roku 2013 zostało tylko to ostatnie. Program nie należał do bogatych, dostęp do linii pokazów został szczelnie ogrodzony a samo tempo pokazów pozostawiało wiele do życzenia. Do tego pogoda dołożyła swoje trzy grosze – były to chyba najzimniejsze i najmroczniejsze ostrawskie dni NATO jakie pamiętamy. Na całe szczęście my zawsze bawimy się świetnie bez względu na to co dzieje się dokoła. Tak było i tym razem a jak wiadomo… w tak cudownej atmosferze zdjęcia robią się niemal same. Podjęliśmy więc rzucone przez organizatorów i pogodę rękawice i przystąpiliśmy do walki. Drogi Przyjacielu, jeśli zastanawiasz się kto wygrał tę nierówną walkę – zapraszamy do naszych galerii, w których już wkrótce umieścimy odpowiedź na to pytanie.

   15 września 2013   |   II ZLOT LOTNICZY SPFL

W dniach 13-15 września 2013 roku, w Międzybrodziu Żywieckim, u podnóża góry Żar, odbył się II Zlot Lotniczy SPFL! Nasze zloty lotnicze to dla nas przede wszystkim szansa oderwania się od ziemi i doświadczenia chociaż w minimalnym stopniu tego, co czują piloci w fotografowanych przez nas maszynach. Gościem specjalnym zlotu był sam Artur Kielak, który specjalnie dla nas na swoim niesamowitym XA-41 pokazał wszystko to co w jego lataniu najlepsze i to w cudownych okolicznościach górskiej przyrody! Spodziewajcie się w najbliższym czasie masy ciekawych ujęć Artura i jego samolotu! Dziś tylko i aż grupówka z “Gościem Niedzielnym” :))

   14 września 2013   |   SANICOLE SUNSET AIRSHOW

Sanicole Sunset Airshow – impreza, która już na stałe wpisała się w europejski kalendarz imprez lotniczych. W tym roku odbyła się już czwarta edycja tego niecodziennego wydarzenia. Wyraz „niecodziennego” ma tu dwojakie znaczenie – zarówno czegoś niezwykłego, jak i nie odbywającego się w dzień, a wszystko to dlatego, że pokazy zaczynają się około godziny 18, tuż przed zachodem słońca, a kończą praktycznie w nocy. Flary belgijskiego F-16 oraz holenderski AH-64 Apache, latająca “pirotechnika” w postaci SWIP Team, czy szybowca Glider FX albo Red Bull Blanix Team. Dzięki tym wszystkim atrakcjom na niebie mogliśmy zobaczyć niezwykłe widowisko. O tym, co dokładnie wydarzyło się tego dnia na lotnisku i jak niewielka ekipa SPFL ścigała na nocnym niebie znikające punkty w postaci chociażby dopalacza belgijskiego F-16, będziecie mogli dowiedzieć się już wkrótce.

   13 września 2013   |   BEMOWO ON AIR

Piknik lotniczy Bemowo ON AIR, to jedna z nielicznych okazji do fotografowania samolotów w miejskim klimacie. Impreza odbyła się po raz drugi i liczymy gorąco na jej kolejne edycje w coraz to bogatszych odsłonach. Niestety, pod względem fotograficznym wrzesień zafundował nam tym razem niemiłą niespodziankę – niskie chmury i całkowity brak słońca. Mimo wszystko możliwość zobaczenia pokazu Artura Kielaka, SB LIMa oraz wielu innych maszyn na tle warszawskich wysokościowców wynagrodziła nam całkowicie tą szaro-burą pogodę.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.