Aktualności z życia SPFL Air-Action

   13 września 2014   |   HAVACILIK FESTIVALI CZYLI PIKNIK PO TURECKU

W dniach 13-14 września na lotnisku Selçuk-Efes miała miejsce kolejna odsłona niewielkiego pikniku lotniczego. Udało nam się dotrzeć tam wraz z naszymi obiektywami. Wydarzenie, choć niewielkie pod kątem fotografii lotniczej, to jednak zapewniające możliwość fotografowania w bardzo ciekawej scenerii, w otoczeniu wspaniałych gór, budowli antycznego Efezu, czy też pobliskiego zamku pochodzącego z 6 wieku. Podczas dwudniowego pikniku na niebie zaprezentowali się między innymi: wspaniały, turecki solista Ali Ismet Öztürk, rumuński zespół Hawks of Romania czy włoski pilot Maurizio Perissinotto. Nie zabrakło oczywiście podstawowego zestawu piknikowego, czyli… wiatrakowców oraz wielu rozmaitych ultra-light’ów. Wkrótce więcej zdjęć z tej imprezy.

   13 września 2014   |   “SKRZYDŁA CHWAŁY” W SOBIENIACH KRÓLEWSKICH

„Skrzydła Chwały” to pierwszy piknik lotniczy zorganizowany z takim rozmachem w Sobieniach Królewskich. Odbył się on w sobotę 13 września z inicjatywy szkoły lotniczej Silvair. Zapowiedziano udział praktycznie wszystkich historycznych maszyn jakie znajdują się w Polsce, na pikniku mogliśmy więc podziwiać m.in. TS-8 Bies, De Haviland Tiger Moth, Taylorcraft Auster, De Haviland Chipmonk, North American Harvard, Piper Cub, Boeing Stearman, RWD 5R, oraz akrobacje na Extra 300. A obok maszyn latających, zaprezentowano również zabytkowe auta. Profesjonalizm i pozytywne nastawienie organizatorów pozwala z nadzieją patrzeć na przyszłość imprezy, która być może ma szansę stać się drugą Góraszką. Na relację zaprosimy już wkrótce.

   7 września 2014   |   CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2014

W dniach 6-7 września tradycyjnie już u naszych południowych sąsiadów w Hradec Králové miała miejsce kolejna edycja CIAFu. Była to impreza na pewno skromniejsza niż w poprzednich latach. W pokazach dynamicznych brały udział m.in. grupy akrobacyjne Red Devils, The Flying Bulls i Baltic Bees. Na czeskim niebie nie mogło również zabraknąć takich maszyn jak JAS-39 Gripen, L-159 Alca czy Mi-24 Hind. Na szczęście ubogą w fotograficzne okazje imprezę wynagrodziła nam wspaniała pogoda.

   6 września 2014   |   A TYMCZASEM W PAYERNE…

…Zweitausend meter… tyle zdążyliśmy usłyszeć ze słów spikera Air Show w szwajcarskim Payerne, gdy tuż tuż nad naszymi głowami z wielkim hukiem nadleciała formacja składająca się z 9 BAE Hawk’ów w kolorze czerwonym. Tak, to Red Arrows!!! Cóż oni nie wyprawiają!!! Mijanki na pełnej prędkości, beczki, pętle, spirale, korkociągi, a to wszystko spowite smugami gęstego, kolorowego dymu. Wrażenia niesamowite, przyprawiające o zawrót głowy. Lekkość, połączona z zegarmistrzowską wręcz precyzją, z jaką poruszają się samoloty pilotowane przez angielskich lotników na tle pięknych, szwajcarskich krajobrazów, wydają się być jakąś bajką, niesamowitą przygodą. I my w środku tych wydarzeń, zachwyceni, szczęśliwi i pełni radości… A tymczasem… przyszła pora wyłączyć transmisję na żywo z YouTube i wrócić na ziemię, do podpoznańskich Krzesin, gdzie w dniu 6 września 2014 roku członkowie Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych mieli zaszczyt gościć na Uroczystych Obchodach 60-lecia Polskich Skrzydeł na Krzesinach oraz dorocznym święcie 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Oficjalne uroczystości zostały wzbogacone o pokazy dynamiczne, jak i wystawę statyczną sprzętu wojskowego. W powietrzu mogliśmy więc oglądać samoloty F-16, MiGa-29, zespoły akrobacyjne Biało Czerwone Iskry oraz Żelazny, śmigłowiec PZL SW – 4 Puszczyk, a także zaprezentowana została akcja gaszenia pożaru przez samoloty Dromader i An-2. Na pełną relację z tego wydarzenia oraz bogaty fotoserwis zapraszamy już niebawem.

   4 września 2014   |   DZIEŃ WALK NA EPMM

Piękna, słoneczna pogoda oraz loty popołudniowo-nocne w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego to okazja nie do przegapienia dla fotografów SPFL. 4 września młodzi fighterzy szkolili się w walkach powietrznych przeciwko swoim instruktorom. Trzy wyloty pozwoliły nam zarejestrować kadry zarówno z kołowania, startów, lądowań oraz odtworzenia maszyn do lotów. A wszystko w jak zwykle przemiłym towarzystwie personelu bazy, który jak zawsze okazał się być pomocny w realizowaniu fotograficznych pomysłów.

   31 sierpnia 2014   |   LOTNICZE BESKIDY

W tym roku lotnisko w Bielsku-Białej Aleksandrowicach już po raz 11 stało się organizatorem pikniku lotniczego u stóp Beskidów. Tegoroczna edycja, która odbyła się w weekend 30-31 sierpnia, niestety nie obfitowała w atrakcje. Głównymi gwiazdami pokazów byli już tradycyjni goście wielu polskich imprez lotniczych czyli Jurgis Kairys i Artur Kielak. Oczywiście połączenie tych dwóch nazwisk musi zaowocować czymś niepowtarzalnym – jak na przykład wspólny przelot z An-2. Na szerszą relację z tego wydarzenia zaprosimy już wkrótce.

   30 sierpnia 2014   |   SŁOWACKI PRZEKŁADANIEC – SIAF 2014

Takie kulinarne porównanie, bo w weekend 30-31 sierpnia w słowackiej Sliaci mieliśmy prawie wszystko: słońce, chmury, deszcz, a nawet poranne mgły. Lotniczo gwiazdami słowackiego święta były, bez wątpienia, słowacki MiG-29AS i holenderskie demo na F-16. Obaj piloci, tj. Martin “Mat” Kuterka i Jeroen “Slick” Dickens zaprezentowali ciekawe i agresywne występy, czyli to co tygryski lubią najbardziej Więcej o innych uczestnikach i ich występach już niebawem.

   27 sierpnia 2014   |   ADIEU MIRAGE!

Korzystając z uprzejmości 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego mieliśmy okazję odwiedzić francuski kontyngent stacjonujący w Malborku, składający się z czterech maszyn Mirage 2000. Francuzi odlatują już w najbliższy poniedziałek, a ich miejsce zajmą holenderskie F-16. Była to więc jedna z ostatnich szans, żeby sfotografować te piękne maszyny na polskim niebie. Pogoda dopisała i była bardzo foto-lotnicza. Na szczególną uwagę zasłużył efektowny pilotaż w wykonaniu dowódcy francuskiego kontyngentu. Gwoździem programu okazał się jednak ponadpółgodzinny pokaz dowódcy 22BLT na “szparce”. Wkrótce bogatsza relacja z tego wydarzenia.

   26 sierpnia 2014   |   PRZEBAZOWANIE 21 BLT DO MIROSŁAWCA

W okresie letnim jednostki lotnicze często opuszczają swoje miejsca stałego bazowania np. w związku koniecznością przeprowadzenia remontów dróg startowych. Jest to okazja do zobaczenia często egzotycznych gości. Przez minione dwa miesiące na niebie Mirosławca ponownie gościły Su-22 z Bazy w Świdwinie. Jednym z ostatnich zadań którym musieli sprostać piloci ze Świdwina było strzelanie rakietami R-60 do zrzucanych nad morskim poligonem imitatorów celu CP-100. O bardzo długim dniu pełnym lotniczych wrażeń przeczytacie niebawem w naszej fotorelacji. Zapraszamy już teraz!

   23 sierpnia 2014   |   AIRSHOW LAAGE – 10-LECIE EUROFIGHTERA W LUFTWAFFE

W sobotę 23 sierpnia 2014 roku w bazie Laage w północnych Niemczech zorganizowane zostały obchody 10 lat Eurofightera w Luftwaffe. Zaplanowano jednodniową imprezę z dwoma blokami pokazowymi, których program na pierwszy rzut oka nie zapowiadał się zbyt imponująco. Jednak znalazło się w nim kilka elementów, które zachęciły nas do kilkugodzinnej podróży samochodem i wczesnej pobudki, tak aby po 7 rano stawić się na płycie lotniska. Jednym z nich była prezentacja w powietrzu czterech Tornad – samolotów, które coraz rzadziej goszczą na pokazach, a także występ polskiego MiG-a 29 z „Kumanem” za sterami. Oprócz tego mogliśmy podziwiać grupę czterech Eurofighterów, śmigłowce Tiger i Sikorsky CH-53, a także czeskiego Gripena. Ciekawie wyglądała również część statyczna, zwłaszcza dzięki niesamowitemu porannemu światłu, które przepięknie odbijało się w kabinach i poszyciu samolotów. Najbardziej przykuwał uwagę „tygrysi” Eurofighter, którego obfotografowaliśmy ze wszystkich możliwych stron, a także ukryty w hangarze Douglas A-4 Skyhawk. Więcej – już wkrótce.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.