Aktualności z życia SPFL Air-Action

   4 kwietnia 2014   |   MIŃSKI KWIECIEŃ-PLECIEŃ

W dniu 3 kwietnia liczna ekipa SPFL po raz kolejny odwiedziła gościnne progi 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Dla wielu z nas była to pierwsza okazja w tym sezonie do powąchania lotniczej nafty i posłuchania grzmotu potężnych silników mińskich „Smokerów”. Zgodnie z tradycyjnym przysłowiem „Kwiecień-plecień, co przeplata trochę zimy, trochę lata” uraczeni zostaliśmy huśtawką pogodową godną tego porzekadła. Aura zmieniała się jak w kalejdoskopie, zmuszając nas do ciągłego zabezpieczania aparatów i nas samych, by po chwili deszczu stać ponownie w pełnym słońcu. Nie przeszkodziło to jednak w podziwianiu licznych startów i lądowań, w tym wylotów parami oraz tych bardzo widowiskowych – odbywających się w zupełnych ciemnościach. Pełna relacja oraz zdjęcia już wkrótce.

   4 kwietnia 2014   |   KRZESIŃSKA PREMIERA

Sezon fotograficzny 2014 rozpoczęliśmy wyjątkowo intensywnie! Dowodem tego są liczne wizyty w bazach w Łasku, Mińsku Mazowieckim, Krakowie czy Świdwinie. Minione, wyjątkowo słoneczne czwartkowe popołudnie, ekipa SPFL spędziła tym razem na lotnisku w Krzesinach. Ustawieni w pobliżu drogi kołowania podziwialiśmy urodę polskich F-16 stacjonujących w 31. Bazie Lotniczej. Następnie obserwowaliśmy starty i lądowania, oczywiście przez wizjery naszych aparatów. O fotograficznych rezultatach tej krótkiej, aczkolwiek bogatej w atrakcje wizyty dowiecie się już wkrótce.

   31 marca 2014   |   CZAS NA ŚWIDWIN

W tym roku członkowie naszego stowarzyszenia mieli już okazję fotografować Migi 29 w Mińsku Mazowieckim, F-16 w Łasku czy Casy w podkrakowskich Balicach. W dniu 31. marca 2014 roku nadszedł czas na Świdwin. 21 Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie przyjęła nas jak zwykle serdecznie, a grupa fotografów z SPFL nie mogła się doczekać pierwszych startów naszych modelek – „suczek” dwudziestych drugich. Fakt, iż tego dnia odbywały się również loty wieczorno nocne, dodatkowo rozbudził nasze fotograficzne apetyty, gdyż liczyliśmy iż choć część fotografii uda się wykonać w taki sposób aby za tło samolotów służyły promienie zachodzącego słońca. Co prawda godziny startów i lądowań niezupełnie pokryły się z momentem zachodu, to ilość lotów, możliwość fotografowania z wielu punktów, jak i prezentacja samolotów w kilku konfiguracjach podwieszeń, sprawiło iż wszyscy uczestnicy wyjazdu uznali go za bardzo udany. Efekty naszych fotograficznych działań, pojawią się wkrótce na naszej stronie www, oraz profilu FB.

   27 marca 2014   |   GPR PO RAZ TRZECI…

…czyli Gorąco Pozdrawiamy Ratowników. Jeszcze matryce nie wystygły po ostatniej sesji, a już pojawiła się okazja na kolejne kadry. Dzięki uprzejmości personelu 3 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Krakowa dostaliśmy propozycję fotografowania ratowników podczas wieczornych ćwiczeń z użyciem lin. Takiej okazji nie mogliśmy przegapić! Więcej już wkrótce.

   22 marca 2014   |   GWIEZDNE EPKK

W czwartkowy wieczór 20 marca mieliśmy okazję ponownie gościć w bazie 3 Grupy Ratowniczo Poszukiwawczej stacjonującej na krakowskich Balicach. Tym razem zaproszono nas na nocny dyżur, co oprócz obserwowania lotów popularnego “Czajnika”, umożliwiło nam zrealizowanie pomysłu “gwiezdnej” sesji. Okazało się, że fotografia lotnicza i astrofotografia ma jeden wspólny mianownik… niebo. Efekty naszej nocnej wizyty na EPKK już wkrótce.

   14 marca 2014   |   SZKOLENIE SNAKE’ÓW

W dniu 13 marca 2014 roku SPFL po raz kolejny zawitało w progi 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Głównym celem fotograficznym były oczywiście loty Smokerów i szkolenie młodych adeptów sztuki lotniczej, których w tym dniu nie brakowało. Wisieńką na torcie był pierwszy wylot Kumana, który zaczął się wznawiać w lataniu pokazowym po przerwie zimowej. Piękna pogoda i mnogość maszyn na lotach pozwoliły na ich fotografowanie w różnych miejscach i konfiguracjach, a duża ilość startów i lądowań zapewniła niezapomniane wrażenia. O tym i o innych przygodach tego dnia już niebawem w relacji okraszonej zdjęciami :)

   13 marca 2014   |   TRANSPORTOWO, POSZUKIWAWCZO i RATOWNICZO

12 marca 2014 EPKK Połowę dnia i spory kawałek środowego wieczoru spędziliśmy w znajomych progach wojskowej części lotniska w Krakowie-Balicach, korzystając z pięknej pogody i niezwykłej gościnności lotników z 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej i 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Sposobności do fotografowania było mnóstwo – przez cały dzień i cały wieczór startowały i lądowały CASy, Bryzy, Mi-8 i Sokoły. Niespodziewanym, choć jedynie przelotnym (w dosłownym rozumieniu tego słowa) gościem był pojedynczy MiG-29 z bazy w Mińsku Mazowieckim. Mieliśmy także okazję obfotografować wnętrza kabin Bryzy Glass Cockpit i Mi-ósemki. Punktem obowiązkowym – jak przy każdej wizycie na EPKK – były zdjęcia w promieniach zachodzącego słońca. Prawdziwą „wisienką na torcie” był natomiast nocny start Mi-8 z 3 GPR, którego także nie mogliśmy nie uwiecznić na kartach pamięci dla siebie i potomnych.

   25 lutego 2014   |   PIERWSZE EPLK

W dniu 24.02.2014 r. liczna grupa członków Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych Air-Action miała przyjemność gościć w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Było to nasze pierwsze spotkanie z Jastrzębiami w tym roku. Na ten dzień zaplanowano rutynowe ćwiczenia, które obejmowały loty dzienne i nocne. Pogoda dopisała, więc wszystko poszło zgodnie z planem. W sumie naliczyliśmy aż 17 wylotów! Dodatkowo nad łaskim niebem zagościły też samoloty Bryza i… MiG-29! Na obszerną relację z wizyty w 32 BLoT zapraszamy niebawem.

   25 lutego 2014   |   EPMM STRIKES BACK

Początek tygodnia zaowocował nieplanowaną, kolejną już wizytą w gościnnych progach 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Na miejscu przywitała nas piękna, słoneczna pogoda oraz gospodarze, którzy zapewnili nam fantastyczne warunki do tego, co lubimy najbardziej. Bliskość pasa startowego i gromadka ryczących Fulcrumów sprawiły, że kilkugodzinny pobyt upłynął jak w oka mgnieniu. Już niedługo będziecie mogli obejrzeć efekty naszej wizyty w 23 BLoT. Zapraszamy!

   19 lutego 2014   |   EPMM – ROZPOCZĘCIE SEZONU!

Mimo nierokujących prognoz pogody, kilku z nas postanowiło właśnie dziś, 19-tego lutego, rozpocząć sezon foto-lotniczy A.D. 2014. Po raz kolejny okazało się, że pogoda to nie wszystko. Jej niedostatki zostały zastąpione przez jak zwykle wspaniałe podejście do nas mińskich pilotów oraz naszą pozytywną energię! Starty na dopalaczach, oszałamiające niskie przeloty i nocna sesja na CPPS pozostaną nam na długo w pamięci! Spotkanie po zimowym letargu pięknie naładowało nam bateryjki. Początek sezonu z tyloma emocjami? To cudowna wróżba na cały sezon 2014, który niniejszym uważamy za… otwarty!

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.