Aktualności z życia SPFL Air-Action

   11 marca 2015   |   WIZYTA W GNIEŹDZIE TYPHOONÓW

Baza założona 75 lat temu. Dom ‘Battle of Britain Memorial Flight’ (gdzie można spotkać Lancastery, Spitfire’y, Hurricany i Dakoty) oraz słynnego RAF Typhoon Display Team. Ale przede wszystkim nowoczesna baza z 4 eskadrami myśliwców i 3000 personelu. Jako część systemu obronnego Quick Reaction Alert (QRA) jest w ciągłej gotowości bojowej 24/7 i w ciągu minut jest w stanie odpowiedzieć na każde zagrożenie. To właśnie jest RAF Coningsbury, której okolice odwiedziliśmy w dniu 11 marca. Baza w której historia przenika się z nowoczesnością okazała się bardzo dobrym miejscem dla miłośników lotnictwa. Wiele tam różnych i dość łatwo dostępnych miejsc, gdzie można podziwiać z bardzo bliska najróżniejsze samoloty i ich przyjazne dla widzów załogi. Wkrótce zaprosimy na pełną relację z wizyty :)

   10 marca 2015   |   BLACK HAWK NA EPMM

W dniach 10-11 marca 2015 roku na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego odbyły się warsztaty fotografii lotniczej, zorganizowane w ramach Akademii Nikona. W warsztatach uczestniczyło dwóch obecnych i kilku przyszłych fotografów spod znaku SPFL – w końcu uczymy się całe życie :). Warunki pogodowe były mieszane, od słońca poprzez mgłę, do pełnego zachmurzenia. Dzięki temu na zdjęciach zarejestrowaliśmy kadry typowo wiosenne, jak i typowo jesienne. Tortem w tym dniu jak zawsze były stacjonujące na co dzień MiGi-29, a wisienką – śmigłowce Black Hawk, które przyleciały na ćwiczenia i operowały z janowskiego lotniska.

   27 lutego 2015   |   INCREDIBLE INDIA!

W dniach 16-22 lutego 2015 roku miałem wyjątkową przyjemność uczestniczyć w pokazach lotniczych towarzyszących największym targom lotniczym w Azji – Aero India 2015, które odbyły się w bazie lotniczej Yelahanka w miejscowości Bangaluru. Byłem tam na zaproszenie zespołu akrobacyjnego “Scandinavian Airshow”, który zdominował imprezę nie tylko pięknym spektaklem z dziewczynami chodzącymi po skrzydłach samolotu spowijającego niebo dymami w barwach indyjskiej flagi ale też szalonymi pokazami samolotów Viking i Wasp. W pokazach brały też udział samoloty wojskowe z indyjskimi Su-30MKI oraz Tejas na czele. Cała impreza odbywała się w totalnie egzotycznym jak dla Europejczyków klimacie, nie tylko z powodu panujących tam o tej porze roku upałów. Postaram się jak najszybciej napisać relację a zwłaszcza obrobić choć kilkadziesiąt z tych tysięcy zdjęć, które udało mi się tam poczynić. To był totalny odlot!

   18 lutego 2015   |   ŁASK NA SZARO

Kapryśna zimowa pogoda potrafi dać się we znaki fotografom lotniczym. Boleśnie przekonaliśmy się o tym odwiedzając w środę 18 lutego 32. Bazę Lotniczą w Łasku. Jeszcze we wtorek mogliśmy cieszyć się pięknym słońcem i bezchmurnym niebem, środa powitała nas gęstą mgłą, nisko zawieszonymi chmurami i marznącą mżawką. Z takimi warunkami musieliśmy się zmagać zarówno my, jak i piloci wykonujący zaplanowane ćwiczenia. Pomimo niesprzyjającej aury wypad należy zaliczyć do udanych. Karty pamięci zapełniły się kadrami z F-16, a przeszywający huk dopalaczy na długo zapadnie w pamięci. Do następnego razu.

   17 lutego 2015   |   SWEET HOME EPMM

Po nijakiej zimie i ciągle pochmurnej aurze, każdy czekał na poprawę pogody, a szczególnie mińscy lotnicy, którzy mogli rozpocząć intensywne i regularne szkolenie A.D. 2015. Z uwagi na wystawienie PKW Orlik 6 przez 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego, w bazie pozostała młodzież, która ma okazję zdobywać cenne godziny nalotu pod okiem instruktorów. Młodzi fighterzy szkolili się w walkach powietrznych, podejściach do lądowania, lotach po trasie oraz lotach w formacji. I tak minął słoneczny 17 lutego na lotnisku, w towarzystwie personelu bazy, który jak zawsze okazał się być pomocny w realizowaniu fotograficznej pasji.

   12 lutego 2015   |   SPOTTERS DAY W MALBORKU

Po raz pierwszy w 2015 roku 22. Baza Lotnictwa Taktycznego zorganizowała tzw. Spotters Day dla sympatyków lotnictwa. Magnesem miały być wspólne ćwiczenia polskich Fulcrumów z belgijskimi Viperami. Niestety zarówno pogoda, jak i sytuacja polityczna w powietrzu nie pozwoliły się cieszyć tym dniem w 100 procentach. Niemniej jednak inicjatywa 22. BLoT jak najbardziej zasługująca na pochwałę. Prosimy o więcej takich spotkań.​

   31 stycznia 2015   |   W POSZUKIWANIU ŁOPAT

Ostatnia sobota stycznia była świetną okazją, aby po długiej przerwie sprawdzić co pod łopatami słychać. Na rozwikłanie tej zagadki wyruszyła dwójka fotografów SPFL, tropów było sporo, ponieważ teren pokrywała świeża warstwa śniegu. Niestety łopat do śniegu nie udało się nam odnaleźć. Lokalna legenda głosi, że mają coś wspólnego z „mistyczną taczką” mystical wheelbarrow – very powerful and mysterious device and its mystery is only exceeded by its power. Naszym zdaniem łopaty śnieżne już dawno ustąpiły miejsca wyspecjalizowanemu sprzętowi, którego ciągłą aktywność zaobserwowaliśmy w miejscu poszukiwań. Ciężkie pługi, poruszając się ruchem konika szachowego, skutecznie przegoniły zimę z pasa startowego, dróg kołowania i wszystkich betonowych łączników. Wzorcowo utrzymana nawierzchnia pozwoliła zwiększyć tempo marszu i po krótkiej analizie zebranych śladów udało nam się odnaleźć właściwe łopaty, główny cel naszej wyprawy. Widok pięciu dużych i trzech małych, sprytnie ze sobą połączonych, a następnie przymocowanych do wielkiej zielonej skorupy wskazywał, że możemy mieć do czynienia z dziełem inżynierii niekoniecznie z tej planety. Po krótkiej rozmowie z sympatycznym człowiekiem (jak dalsze śledztwo wykazało – posiadającym wszelkie uprawnienia do dzierżenia lejców tej ogromnej maszyny) ustaliliśmy, że jest to śmigłowiec Mi-8 należący do 3 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej, a dzięki uprzejmości gospodarza udało nam się uzyskać zgodę na zebranie dowodów. O wynikach fotograficznego śledztwa „co pod łopatami słychać” poinformujemy wkrótce w naszej galerii.

   26 stycznia 2015   |   MARZENIE W OSTRAVIE

26 stycznia 2015 roku wylądował na ostrawskim lotnisku Mosnov największy używany aktualnie samolot świata Antonow An-225 Mrija (Marzenie). Samolot przyleciał po sprzęt wojskowy przeznaczony dla jednego z państw afrykańskich. Była to pierwsza z trzech planowanych wizyt. Zobaczyć na żywo ten unikatowy samolot było marzeniem niejednego lotniczego świra, toteż co najmniej kilkadziesiąt osób pojawiło się wokół lotniska na długo przed zapowiadaną godzina lądowania. Oczekiwanie opłaciło się i około 13:30 majestatyczne monstrum dotknęło kołami pas startowego. Marzenia się spełniają, trzeba tylko im w tym pomóc. My pomogliśmy.

   24 stycznia 2015   |   A TYMCZASEM W MEIRINGEN…

Co roku Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, ze względu na ilość i rangę przybywających na nie gości, ma zapewnioną ochronę sił powietrznych. W zeszłym roku organizatorzy WEF podpisali kontrakt z Austrią i spotkanie chroniły Eurofightery, w tym wszystkie działania prowadzone były przez samych Szwajcarów. Na centrum operacji powietrznych wyznaczono doskonale nam znaną bazę w Meiringen, gdzie na czas Szczytu stacjonowały zarówno Hornety, jak i samoloty Northrop F-5. Sprzyjająca pogoda, malownicze zbocza górskie obsypane śniegiem jako tło i loty zaplanowane bardzo nietypowo jak na Szwajcarię aż do późnych godzin wieczornych – nie mogliśmy przegapić takiej okazji. 23 i 24 stycznia spędziliśmy fotografując niezliczone starty i lądowania razem z innymi lotniczymi świrami z zachodniej Europy. Szczególnie zachwycająco prezentowały się uzbrojone F-5 z zespołu Patrouille Suisse, które na równi z „normalnymi” wersjami tego samolotu patrolowały przestrzeń powietrzną nad Davos. Teraz pozostaje nam czekać na jesienną wizytę w Meiringen – przy okazji Axalp.

   18 listopada 2014   |   KABINA TRENINGOWO SYMULACYJNA, CZYLI SYMULATOR MIG-29

W chwili montażu z pewnością nie dorównywała wyrafinowaniem technicznym swoim zachodnim odpowiednikom, lecz w państwach Układu Warszawskiego KTS 21, czyli kabina treningowo symulacyjna samolotu MiG-29, bo o niej mowa, z pewnością mogła uchodzić za supertechnikę. Dziś, po 25 latach użytkowania MiGa-29 w Polsce i nieustannego rozwoju trenażerów, powoli nadchodzi czas zakończenia jej eksploatacji, choć urządzenie pozostaje wciąż sprawne. Z pewnością to efekt prostoty i niezawodności przyjętych rozwiązań oraz pieczołowitej dbałości o sprzęt opiekujących się nim żołnierzy.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.