Aktualności z życia SPFL Air-Action

   26 sierpnia 2014   |   PRZEBAZOWANIE 21 BLT DO MIROSŁAWCA

W okresie letnim jednostki lotnicze często opuszczają swoje miejsca stałego bazowania np. w związku koniecznością przeprowadzenia remontów dróg startowych. Jest to okazja do zobaczenia często egzotycznych gości. Przez minione dwa miesiące na niebie Mirosławca ponownie gościły Su-22 z Bazy w Świdwinie. Jednym z ostatnich zadań którym musieli sprostać piloci ze Świdwina było strzelanie rakietami R-60 do zrzucanych nad morskim poligonem imitatorów celu CP-100. O bardzo długim dniu pełnym lotniczych wrażeń przeczytacie niebawem w naszej fotorelacji. Zapraszamy już teraz!

   23 sierpnia 2014   |   AIRSHOW LAAGE – 10-LECIE EUROFIGHTERA W LUFTWAFFE

W sobotę 23 sierpnia 2014 roku w bazie Laage w północnych Niemczech zorganizowane zostały obchody 10 lat Eurofightera w Luftwaffe. Zaplanowano jednodniową imprezę z dwoma blokami pokazowymi, których program na pierwszy rzut oka nie zapowiadał się zbyt imponująco. Jednak znalazło się w nim kilka elementów, które zachęciły nas do kilkugodzinnej podróży samochodem i wczesnej pobudki, tak aby po 7 rano stawić się na płycie lotniska. Jednym z nich była prezentacja w powietrzu czterech Tornad – samolotów, które coraz rzadziej goszczą na pokazach, a także występ polskiego MiG-a 29 z „Kumanem” za sterami. Oprócz tego mogliśmy podziwiać grupę czterech Eurofighterów, śmigłowce Tiger i Sikorsky CH-53, a także czeskiego Gripena. Ciekawie wyglądała również część statyczna, zwłaszcza dzięki niesamowitemu porannemu światłu, które przepięknie odbijało się w kabinach i poszyciu samolotów. Najbardziej przykuwał uwagę „tygrysi” Eurofighter, którego obfotografowaliśmy ze wszystkich możliwych stron, a także ukryty w hangarze Douglas A-4 Skyhawk. Więcej – już wkrótce.

   20 sierpnia 2014   |   RODZINA W KOMPLECIE, CZYLI ŁASK W KRZESINACH

W dniu 20 sierpnia korzystając z gościnności Bazy w Krzesinach mieliśmy po raz kolejny w tym roku okazję do podglądania naszych Jastrzębi w akcji. Tym razem oprócz krzesińskich ptaszków mogliśmy podziwiać kunszt i elegancję ef-ów z Łasku, przebazowanych w sierpniu do Krzesin. Jak zawsze odbyło się kilkanaście startów w różnych konfiguracjach, które mogliśmy fotografować w dobrych warunkach pogodowych przy oszałamiającym huku dopalaczy. Przy okazji środowej wizyty udało nam się również uzgodnić kilka szczegółów związanych z organizowanym w dniu 6 września Świętem Bazy, na którym również będziemy obecni.

   18 sierpnia 2014   |   VI NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY

W dniach 16-17 sierpnia 2014 odbył się VI Piknik Lotniczy organizowany przez Aeroklub Nowotarski. Mimo niezbyt zachęcającej prognozy pogody na lotnisku zgromadziło się wielu pasjonatów lotnictwa. Na szczęście sobotnie pokazy odbyły się prawie bez zakłóceń. Największymi gwiazdami tegorocznej edycji były grupy akrobacyjne: Royal Jordanian Falcons, Grupa „Żelazny” oraz ”Orlik”. Dodatkową atrakcją stał się przylot (niestety tylko na statykę) śmigłowca MI-24. Bardzo widowiskowy program pokazał także Dusan Samko. Uzupełnieniem pokazów były loty samolotów Jak-18, RWD 5, Boeing Stearman, Zlin Z-37 Ćmelak, Piper Cub L-4H i Tulak Auster. Na relację zaprosimy niebawem.

   17 sierpnia 2014   |   EASTBOURNE AIRBOURNE 2014

Co roku w połowie sierpnia na plaży w Eastbourne w Wielkiej Brytanii organizowane są czterodniowe pokazy. Na liście zaproszonych gości standardowo znajdują się stali brytyjscy „bywalcy” – Red Arrows, Breitling Wingwalkers, Eurofighter Typhoon czy też Battle of Britain Memorial Flight – skład, który można oglądać na niemal wszystkich pokazach organizowanych na Wyspach. Jednak miejsce to przyciąga jak magnes poszukiwaczy nietypowych kadrów – albowiem na zachód od miasta rozciągają się malownicze kredowe klify Beachy Head, obok których mają w zwyczaju przelatywać samoloty rozpoczynające i kończące pokaz. A że przelatują przeważnie poniżej klifu – można liczyć na uchwycenie ich na tle fal i znajdującej się u podnóży klifu latarni morskiej. W tym roku dodatkową atrakcją programu miał być przelot dwóch Lancasterów – więc nie mogło nas tam zabraknąć. Już niedługo zaprosimy na relację z długiego weekendu na Wyspach Brytyjskich.

   15 sierpnia 2014   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO OD ZAPLECZA

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego. Data bliska każdemu wielbicielowi polskich sił zbrojnych. Aby tysiące widzów obejrzało w piątek największą od kilku lat defiladę z okazji tego święta, kilkadziesiąt osób w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego od rana przygotowywało i sprawdzało maszyny, a następnie oczekiwało w pełnej gotowości na rozkaz, aby o czasie maszyny wzbiły się w powietrze i uczestniczyły w podniebnym pokazie sił zbrojnych.

   14 sierpnia 2014   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO – PRÓBA GENERALNA WOJSK LOTNICZYCH

Przygotowań do defilady ciąg dalszy. Tym razem wzięliśmy udział w generalnej próbie wojsk lotniczych, która odbyła się 14 sierpnia 2014 roku na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Duża część statków powietrznych biorących udział w tym przedsięwzięciu stacjonowała na terenie mińskiej bazy i stąd wznosiła się w powietrze, aby po uformowaniu szyku z pozostałymi samolotami startującymi z innych baz, zaprezentować się nad naszymi głowami.

   12 sierpnia 2014   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO – PRÓBA GENERALNA

Nie samym lotnictwem człowiek żyje. Czasem fotografując lotnictwo odczuwamy potrzebę “zejścia na ziemię”. Święto Wojska Polskiego jest znakomitym do tego pretekstem. 15 sierpnia odbędzie się w Warszawie uroczysta parada i festyn z udziałem wszystkich rodzajów wojsk. Osobiście będzie można podziwiać nowoczesne uzbrojenie, którym dysponują nasze siły zbrojne. Mieliśmy przyjemność gościć na próbie generalnej śledząc z uwagą przygotowania do defilady. Możecie być pewni, że będzie imponująca!

   10 sierpnia 2014   |   TOUR DE SKY 2014

Tour de Sky to największe pokazy w Finlandii, co roku organizowane w innym mieście. Po 17 latach wędrówki po tym pięknym kraju, impreza powróciła na weekend 9-10 sierpnia do Oulu – niewielkiego miasta wysuniętego 500 km na północ od Helsinek. Gospodarzy godnie reprezentował fiński Hornet oraz zespół akrobacyjny Midnight Hawks, w roli gości świetnie z kolei sprawdzili się Frecce Tricolori, holenderski F-16 i polski MiG-29 z bazy w Mińsku Mazowieckim. Co ciekawe, impreza odbywała się na funkcjonującym lotnisku komunikacyjnym, a program wzbogacały starty i lądowania samolotów rejsowych. Nazwa „Oulu” oznacza w języku lapońskim „powódź” – niestety w sobotę mieliśmy okazję przekonać się jej trafności. Na szczęście niedziela wynagrodziła nam to z nawiązką i popołudniowa część pokazów zachwycała oderwaniami i iryzacjami. Na szerszą relację z wyprawy na daleką północ zaprosimy już wkrótce.

   28 lipca 2014   |   JUŻ NIE MA DZIKICH PLAŻ…

Ciekawe czy ktoś nie wie czego dotyczy ten news? :) Tak! Byliśmy i tam :) Próbowaliśmy w tym sporcie uchwycić lotniczą nutkę. No może brzmienie, bo przecież nie było tak uwielbianego przez nas huku :) Nie znalazłszy oddaliśmy się odpoczynkowi i integracji na owych, onegdaj dzikich plażach :) OK – jutro więcej treści specjalnie dla tych, którzy wolą dokładniej wiedzieć Co? Gdzie? i Jak? :)

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.