Aktualności z życia SPFL Air-Action

   13 maja 2015   |   AKADEMIA NIKONA W ŁASKU

W dniach 12-13 maja 2015 roku na terenie 32. Bazy Lotniczej odbyła się kolejna edycja warsztatów fotografii lotniczej w ramach Akademii Nikona. Edycja wyjątkowa, gdyż udało się zgrać w jednym czasie i miejscu bardzo dużo trudnych do wcześniejszego zaplanowania elementów. Przede wszystkim trafiliśmy na dwa obfite w loty dni, podczas których naprawdę dużo się działo. Przeżywaliśmy nie tylko całe serie widowiskowych startów, lądowań i przelotów, ale również atak pary F-16 na lotnisko. Dzięki uprzejmości dowódcy bazy płk. Ireneusza Nowaka, jak również wspaniałych ludzi z łaskiego „Archeo”, mieliśmy możliwość fotografowania niebywale wiernie odrestaurowanych historycznych maszyn z najnowszym dziełem – samolotem MiG-23 włącznie. Wszystko to we wspaniałych warunkach pogodowych i w niesamowitej atmosferze jaką stworzyła grupa kursantów! :) Wieczorne, kilkugodzinne spotkanie z dowódcą 10. Eskadry – ppłk. Marcinem Modrzewskim, wielu z nas otworzyło oczy na to kim tak naprawdę jest współczesny polski pilot F-16. Wrażeń mnóstwo. Zdjęcia niebawem!

   3 maja 2015   |   Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI – CZYLI 3 MAJA W RIVOLTO

3 maja niewątpliwie kojarzy się nam ze świętowaniem rocznicy uchwalenia polskiej Konstytucji. Tymczasem w bazie wojskowej w Rivolto, będącej domem Frecce Tricolori, odbył się występ włoskiego zespołu otwierający sezon pokazowy. Mistrzowie zespołowego pilotażu zaprezentowali nowy program na 2015 rok, w którym to przypada 55-lecie grupy. Huczne świętowanie jubileuszu zaplanowano na 5-6 września.

   3 maja 2015   |   ABINGDON AIR & COUNTRY SHOW 2015

Długi majowy weekend i narodziny “Royal Baby” wprawiły mieszkańców Wysp Brytyjskich w doskonały nastrój. Był to więc znakomity czas na otwarcie sezonu lotniczego. W niedzielę 3 maja udaliśmy się w okolice Oxfordu na pierwsze pokazy w tym roku – Abingdon Air & Country Show 2015. Oprócz kilku bardzo dobrych pokazów akrobacyjnych oraz prezentacji “Battle Of Britain Memorial Flight” szczególnie wyczekiwany był występ pary: nowoczesnego Typhoona i legendarnego Supermarine Spitfire’a. Oba słynne myśliwce bojowe pokazały się po raz pierwszy w nowych barwach, które zostały przygotowane specjalnie z okazji 75 rocznicy bitwy o Anglię. Zapraszamy na pełną relację już wkrótce!

   29 kwietnia 2015   |   WIOSENNY ŚWIDWIN

Nie minął miesiąc, a SPFL ponownie odwiedziło gościnne progi 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. W środę 29 kwietnia dzięki uprzejmości dowództwa bazy mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy personelu naziemnego. Podziwialiśmy kilkanaście startów i lądowań SU-22 w bazie, w tym starty parami, oraz przelot niezapowiedzianego gościa z 23 BLT. Niezaprzeczalnym zwieńczeniem pobytu był wieczorne starty i lądowania w promieniach zachodzącego słońca. Zdjęcia i pełna relacja – wkrótce!

   25 kwietnia 2015   |   DEN VE VZDUCHU (Czechy, Plasy)

Wiosenna rozgrzewka trwa. Tym razem odwiedziliśmy miasteczko Plasy w zachodnich Czechach, gdzie w sobotę 25 kwietnia odbyły się sympatyczne pokazy pod nazwą Dny ve vzduchu. Intensywny, trzygodzinny program obejmował solidną mieszankę nowoczesności i tradycji. Obok dwóch wejść Gripena i Alki mogliśmy podziwiać całą gamę “drewnianego” lotnictwa (grupa Pterodactyl Flight) i dużo akrobacji na najwyższym poziomie z Martinem Sonka na czele. Wisienką na torcie okazał się przelot Twin Beech C-45H i bardzo dynamiczny pokaz wiatrakowców. Warunki foto można uznać za poprawne. Fotografowało się pod słońce, ale lekko ołowiane niebo skutecznie rozpraszało światło przez cały czas pokazów. Szersza relacja już wkrótce.

   24 kwietnia 2015   |   GPR – CZYNNIK LUDZKI

Kolejna w ostatnim czasie wizyta u krakowskich ratowników. Tym razem w piątek 24 kwietnia skromna delegacja “Air Action” poszukiwała na krakowskim lotnisku wiosennego ciepła. Piękne słońce, zielona trawa i pozytywny klimat spowodował, iż poszukiwanie to nieoczekiwanie zaowocowało sesją “modelkową”, która przyćmiła nieco nasze zainteresowanie ruchem lotniczym na samym lotnisku. Po raz kolejny dziękujemy ratownikom za przychylność i pomoc w realizacji naszych niecodziennych pomysłów.

   21 kwietnia 2015   |   LUFTWAFFE NAD MALBORKIEM

21 kwietnia 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku zorganizowała drugą edycję Spotters Day. Tematem przewodnim tej edycji była wizyta dwóch myśliwców Eurofighter EF-2000 Niemieckich Sił Powietrznych. Samoloty – jeden w wersji bojowej, drugi w szkolnej – przyleciały do nas z bazy w Laage, gdzie są częścią 73 Eskadry Lotnictwa Taktycznego “Steinhoff”. Nie mogliśmy przepuścić okazji na zobaczenie popularnych Eurofighterów w akcji. Niemieccy piloci nie zawiedli naszych oczekiwań – efektowne starty na dopalaczach, niskie przeloty nad pasem i odejścia bojowe znad lotniska to jest to, co tygryski lubią najbardziej. Całości dopełniły bardzo energetyczne starty polskich MiG-29 i belgijskich F-16, które brały udział we wspólnych ćwiczeniach z EF-2000. Wkrótce bogatsza relacja okraszona jak zwykle dużą dawką materiału fotograficznego.

   17 kwietnia 2015   |   FRISIAN FLAG 2015

Sezon powoli się rozkręca. W poszukiwaniu lotniczych wrażeń wyruszyliśmy nad Morze Północne, a dokładnie nad jego holenderskie wybrzeże. Co roku, w połowie wiosny w bazie RNLAF w Leeuwarden odbywają się ćwiczenia Frisian Flag. W tegorocznej edycji biorą udział jednostki lotnicze z Holandii, Hiszpanii, Finlandii, Niemiec, USA oraz Polski (32 BLT). Ponad pięćdziesiąt maszyn: F-16, F-18, Eurofighter i F-15 (!), wykonujących blisko sześćdziesiąt wylotów dziennie. Do tego dogodne warunki do fotografowania, piękne wiosenne światełko i świetna atmosfera. Takiej okazji nie mogliśmy przegapić. Na szerszą relację zapraszamy już wkrótce.

   31 marca 2015   |   NOCNA WIZYTA NA BALICACH

31 marca złożyliśmy przedświąteczną wizytę dyżurującym ratownikom 3 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej, pełniącym swe obowiązki na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Tradycyjnie spotkaliśmy się z miłą atmosfera i ciepłym przyjęciem u naszych przyjaciół. Wyciągnęliśmy również aparaty realizując nasze pomysły nocnych zdjęć, choć nie one były najważniejsze w tym dniu.

   24 marca 2015   |   GRILLOWANIE W ŚWIDWINIE

Wiosna – i ta astronomiczna, i ta prawdziwa – z przygrzewającym słońcem i coraz bardziej zieloną trawą – na dobre się u nas rozgościła. Postanowiliśmy więc w pełni skorzystać z jej uroków. Jednym z nich niewątpliwie jest grillowanie – a nie od dzisiaj wiadomo, że najlepsze „grille” są w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Tak więc wygłodniała po zimowym „poście” 10-osobowa grupa SPFL spakowała niezbędny sprzęt i ruszyła w kierunku lotniska, aby we wtorkowe popołudnie 24 marca wspólnie z pilotami i ich pięknymi maszynami rozpocząć fotograficzną ucztę. Więcej szczegółów tego smakowitego wypadu, pełnego ognia i huku dopalaczy, już niedługo na naszej stronie.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.