Aktualności z życia SPFL Air-Action

   10 lipca 2014   |   SZYBKA AKCJA Z 3.GPR

W pracy ratowników liczy się czas. Ciągłe treningi, wysoki poziom wyszkolenia oraz profesjonalizm w działaniu każdego z członków załogi pozwalają do minimum skrócić czas jaki upływa od ogłoszenia alarmu do rozpoczęciem akcji ratowniczej. Ile czasu ma fotograf aby znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie…? Spakowany ekwipunek, szybkie załatwienie formalności i… zdjęcia wkrótce tam gdzie zwykle. Dla takich chwil warto utrzymywać fotograficzny „stan gotowości”.

   6 lipca 2014   |   WADDINGTON INTERNATIONAL AIRSHOW

W dniach 5-6 lipca 2014 roku w bazie RAF Waddington w Wielkiej Brytanii odbyła się kolejna edycja corocznych pokazów. Swoją obecność zapowiedziały m.in. obchodzący 50-lecie istnienia zespół Red Arrows, Viggen i Draken z grupy Swedish Historic Flight, jak zawsze zwariowany Solo Turk w czarno-złotym F-16, a także powracający po rocznej przerwie szwajcarski Hornet. Jeśli do tego zestawu dorzucimy jedyny latający na świecie egzemplarz Vulcana oraz wspólny przelot Eurofightera i Spitfire’a w malowaniach upamiętniających D-Day – to na tej imprezie nie mogło nas zabraknąć. Dodatkową zaletą lotniska w Waddington jest rzadka możliwość fotografowania z przedłużenia pasa i drogi kołowania, z czego oczywiście chętnie skorzystaliśmy. Relacja z tego wydarzenia już wkrótce na naszej stronie.

   29 czerwca 2014   |   X MAŁOPOLSKI PIKNIK LOTNICZY

Tradycyjnie w ostatni weekend czerwca, na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny przy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbył się Małopolski Piknik Lotniczy. To już dziesiąta edycja tej wyjątkowej imprezy i jak przystało na jubileusz w tym roku roiło się od atrakcji. Po raz pierwszy nad Krakowem pojawiła się latająca legenda II wojny światowej – myśliwiec Supermarine Spitfire. Swoje powietrzne umiejętności zaprezentowali też znani i uwielbiani Jurgis Kairys, Artur Kielak, Wojciech Krupa czy Jerzy Makula. Nie zabrakło też naszego wiodącego wojskowego zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Wbrew prognozom jak i przestrogom ze sztabu kryzysowego miasta Krakowa – dopisała też pogoda! To były naprawdę dwa rewelacyjne dni podczas których z radością zapełnialiśmy swoje fotograficzne karty. Będzie co oglądać już niebawem! :)

   28 czerwca 2014   |   LESZNO ROZWIJA SKRZYDŁA

Piknik szybowcowy w Lesznie staje się stałym punktem na liście pokazów odwiedzanych przez SPFL. Co prawda nie ma tutaj tak uwielbianych przez nas „palników”, ale jest coś, co w Polsce jest rzadkością i jak magnes przyciąga fotografów lotniczych – nocne pokazy. Niesamowicie widowiskowe i sprawiające, że chciałoby się odłożyć aparat i po prostu podziwiać podniebny świetlny spektakl. Po zeszłorocznym pikniku stwierdziliśmy, że nie możemy przegapić kolejnej edycji – dlatego też w sobotę 28 czerwca 2014 roku stawiliśmy się na leszczyńskim lotnisku. Organizatorzy zapewnili sporo atrakcji – efektowne skoki spadochronowe, szybowce, grupy akrobacyjne Patrouille Reva i Pioneer Team, aż po pokaz możliwości Mi-24. Ale prawdziwe emocje wzbudził blok wieczorny, którego niekwestionowaną gwiazdą był Twister Aerobatic Team z widowiskowymi podświetleniami i efektami pirotechnicznymi. Na relację zdjęciową zaprosimy już wkrótce.

   28 czerwca 2014   |   ŚWIDWIN OPEN DAY I 30 LAT SU-22 W POLSCE

Każdy ma swoje ulubione samoloty. Są wśród nas i tacy, którym serce bije mocniej na widok startującego Su-22. 28 czerwca na lotnisku 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie odbył się piknik lotniczy z okazji święta jednostki. Oprócz tego świętowano również 30-lecie eksploatacji Su-22 w polskim lotnictwie wojskowym. Dla nas była to jeszcze jedna szczególna okazja. Tego dnia odbyła się publiczna prezentacja naszego filmu zrealizowanego dla 21 Bazy. Pokazy w powietrzu uświetnił klucz Su-22, miński Mig-29, radomskie „Orliki”, Dromader i śmigłowce Mi-2. Wśród polskich wojskowych można było zobaczyć również mundury amerykańskie, kanadyjskie i francuskie. Zagraniczni goście dopełnili także wystawę statyczną. Obok naszych Su-22, Jastrzębia, Miga-29, Sokoła, odrestaurowanego Lim-a-2, licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać amerykańskiego Black Hawka oraz kanadyjskiego Herculesa i Airbusa A-310. Świdwin opuszczaliśmy zadowoleni ze sporą liczbą ciekawych kadrów na naszych kartach. Pełna relacja już niebawem.

   27 czerwca 2014   |   SPITFIRE NA BALICACH

W dniu 27 czerwca 2014 roku Supermarine Spitfire pilotowany przez polskiego pilota Jacka Mainkę zagnieździł się na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy obejrzeć i obfotografować tę legendarną maszynę z bardzo bliska. Pokaz pilotażu Spitfire’a będzie można podziwiać podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego już w ten weekend. Wielkie podziękowania dla personelu 3 GPR oraz 8 BLTr za gościnę.

   26 czerwca 2014   |   SPOTKANIE Z ORLIKAMI

26 czerwca 2014 roku w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego – „gnieździe” Zespołu Akrobacyjnego Orlik – zorganizowany został Media Day. Późnym popołudniem odbyła się prezentacja zespołu i omówieniu planu pokazu. Następnie udaliśmy się na stojankę, gdzie uwieczniliśmy pracę mechaników przygotowujących samoloty do wylotu. A potem już z końca pasa fotografowaliśmy starty, widowiskowy pokaz umiejętności pilotów i kołowania w promieniach zachodzącego słońca. Zdjęciowe efekty naszej wizyty pokażemy już niedługo.

   24 czerwca 2014   |   SZKOLENIE TRWA!!!

Niesamowite warunki pogodowe, jakie panowały późnym popołudniem 24 czerwca 2014 roku nad lotniskiem 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, spowodowały podjęcie decyzji o odwiedzeniu progów lotniska, aby uwiecznić samoloty MiG-29 w tle zachodzącego słońca. Czasu na fotografowanie było mało, ponieważ z każdą minutą robiło się coraz ciemniej i ciemniej. Niemniej jednak na kartach zarejestrowaliśmy kilka kadrów, które pięknie oddają ten klimat. Zdjęcia już niebawem tam gdzie zwykle.

   23 czerwca 2014   |   MIRAGE NA EPMB

Po raz drugi w odstępie miesiąca miłośnicy lotnictwa odwiedzili lotnisko w Malborku w ramach „Media Day”. Tym razem magnesem przyciągającym „lotniczych świrów” były wspólne loty naszych „Smokerów” i francuskich Mirage 2000. Mimo niezbyt zachęcającej pogody, pod bramą bazy spotkało się liczne grono pasjonatów samolotów. Poszukiwanie ciekawych kadrów rozpoczęliśmy od statyki, gdzie pozowały nam francuskie i polskie myśliwce. Następnie nasze obiektywy skierowaliśmy na pas startowy, gdzie mogliśmy obserwować starty i lądowania. Media Day zakończył się super pokazem pilotażu Fulcruma. Dziękujemy i prosimy o więcej takich dni.

   23 czerwca 2014   |   POLOWANIE NA TYGRYSA – NATO TIGER MEET 2014

Rafale, Eurofightery, Mirage 2000, Tornada, Falcony, Jastrzębie i Hornety to zestaw, który podniesie ciśnienie u każdego entuzjasty lotnictwa. Jeżeli dodamy do tego specjalne okolicznościowe malowania, oraz wyjątkowy „tygrysi klimat” imprezy otrzymamy jedyny w swoim rodzaju dzień spotterski… a nawet dwa ;) W dniach 19 i 23 czerwca w gościnnych progach bazy TLG-51 „Immelman” w Schlezwig–Jagel odbyły się dni spotterskie NATO Tiger Meet 2014. Tegoroczne ćwiczenia zgromadziły blisko pięćdziesiąt maszyn z dziesięciu krajów. Dla nas szczególnie ważne były tygrysie szesnastki z biało-czerwoną szachownicą. W tym roku po raz pierwszy jako pełnoprawna „tygrysia” jednostka uczestniczyła w ćwiczeniach 6 ELT z Krzesin. Duża liczba wylotów, atrakcyjne malowania okolicznościowe oraz widowiskowa „tygrysia” defilada szybko zapełniły nasze karty niezapomnianymi kadrami. Na ich prezentację zapraszamy już wkrótce.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.