Aktualności z życia SPFL Air-Action

   9 czerwca 2015   |   HOLLYWOOD W ŚWIDWINIE

TOP GUNów dwóch… czyli Hollywood w Świdwinie po raz drugi. W zeszłym roku światło dzienne ujrzał film „Dwudziesta Pierwsza” nakręcony z okazji 30-lecia Su-22 na polskim niebie. Ponieważ spotkał się on z bardzo dobrym przyjęciem, postanowiliśmy nakręcić następny film. W tym celu odwiedziliśmy w ostatnich dniach 21 BLT dwukrotnie, a nasz scenarzysta, reżyser, operator – Przemek „Youzi” Szynkora dwoił się i troił – zbierał materiały, przeprowadzał wywiady niezbędne do powstania filmu. Choć cel wizyt był podporządkowany filmowi to i parę kadrów fotograficznych również udało się wykonać. Premiera filmu będzie miała miejsce podczas Święta Bazy w Świdwinie, które odbędzie się w dniu 27.06.2015 r., następnie film zostanie również upubliczniony na YT, a link do niego na pewno zostanie podany na naszej stronie www jak i profilu FB. Tych, co nie widzieli zeszłorocznej produkcji, lub maja ochotą ja zobaczyć jeszcze raz serdecznie zapraszamy: https://www.youtube.com/watch?v=PlOTrIAWzZM

   7 czerwca 2015   |   25. AVIATICKÁ POUT’ 2015

W dniach 06-07 czerwca 2015 roku w Pardubicach odbyły się pokazy lotnicze pod nazwą 25. Aviaticka pout. Tradycyjnie jest to nie lada gratka dla miłośników starszych konstrukcji. Z tej okazji można było podziwiać na niebie tak wspaniałe maszyny jak: P-51 Mustang, Bf-109, Spitfire czy Jak-3. Oprócz pokazów w powietrzu, przygotowano także wiele atrakcji naziemnych oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Mimo, że temperatury przypominały raczej te panujące na Saharze, nie odstraszyło to licznej reprezentacji członków naszego stowarzyszenia. Efekty naszej pracy już wkrótce będzie można podziwiać w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   31 maja 2015   |   WEEKEND ZE SCANDINAVIAN AIRSHOW

Mimo padającego rzęsistego deszczu zaczynają się treningi. Pod hangarem stoi gotowy do lotu Viking z Jacobem Holländerem za sterami. Postanawiam przebiec jakieś 100 metrów drogi kołowania, która wiedzie od hangaru na lotnisko w Västerås by zrobić zdjęcia od przodu jadącego po niej samolotu. Zaczyna się kołowanie. Wybiegam na środek drogi. Nagle zauważam, że samolot przemieszcza się w moją stronę z większą niż zwykle prędkością. Robię dosłownie trzy zdjęcia i uciekam! W tej chwili widzę, niestety już nie w wizjerze aparatu, dobrze mi znaną sylwetkę Vikinga strzelającego pionowo w górę niczym rakieta! Czyli to był…. Start?!! Tuż spod hangaru?! Z rozbiegiem nie większym niż 20 metrów??!! Masakra jakaś! Tak zaczął się kolejny wspaniały weekend ze Scandinavian Airshow. Później działo się jeszcze ciekawiej i więcej ale to już w relacji :)

   28 maja 2015   |   TRENING “ORLIKÓW”

28 maja b.r. radomski zespół akrobacyjny „Orlik” rozpoczął intensywne treningi przed zbliżającym się sezonem pokazowym. Dwa treningi w składzie 6 samolotów, włączone smugacze i sprzyjająca wiosenna pogoda, to wszystko było dane nam zobaczyć tym razem „zza ogrodzenia”. Krótki opis tego popołudniowego spotkania okraszony zdjęciami już niebawem.

   24 maja 2015   |   VE DAY W DUXFORD

Dokładnie 70 lat temu II Wojna Światowa dobiegła końca. W słynnym przemówieniu z 8 maja 1945 roku Winston Churchill ogłosił zwycięstwo sił alianckich w Europie. Aby upamiętnić tę rocznicę, udaliśmy się 24 maja 2015 r. do Duxford, gdzie przelotem myśliwców Spitfire, Hurricane, latającej fortecy B-17 i całej kolekcji historycznych samolotów podziękowano dzielnym lotnikom za powstrzymanie inwazji Hitlera. Oprócz historycznej części pokazów mogliśmy podziwiać występy nowoczesnych maszyn jak Eurofighter Typhoon FGR4, helikopterów AH-64 Apache, no i oczywiście zespołu akrobacyjnego Red Arrows. Serdecznie zapraszamy na pełną relację już wkrótce.

   23 maja 2015   |   LA FERTE-ALAIS AIR SHOW 2015

W poszukiwaniu lotniczych atrakcji ponownie wyruszyliśmy na zachód Europy. Naszym celem było pięknie położone lotnisko La Ferte-Alais pod miasteczkiem Cerny we Francji, na którym odbywały się pokazy lotnicze. W powietrzu można było podziwiać blisko 100 samolotów reprezentujących prawie wszystkie etapy rozwoju lotnictwa. Mieliśmy więc maszyny pionierów, samoloty z Wielkiej Wojny, okresu międzywojennego i drugiej wojny światowej. Następnie podziwialiśmy maszyny okresu powojennego, wojny wietnamskiej i wreszcie czasów współczesnych, z fenomenalnymi pokazami w wykonaniu Rafale. Ten ostatni samolot można było oglądać aż w dwóch prezentacjach: lotnictwa morskiego i sił powietrznych. Wielu pokazom towarzyszyły efekty pirotechniczne i inscenizacje. Dodatkowo zgromadzeni widzowie mogli zwiedzać bardzo ciekawą wystawę statyczną, której niezwykły klimat wzbogacała obecność grup rekonstrukcyjnych odtwarzających scenki rodzajowe odpowiednie dla danej maszyny.  Więcej szczegółów oraz to, co udało nam się zarejestrować, już wkrótce w pełnej relacji.

   23 maja 2015   |   DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W CASLAV

23 maja 2015 roku, w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w czeskim Čáslav zorganizowano „Dzień otwartych drzwi”. Główną atrakcją imprezy były pokazy lotnicze, podczas których wystąpiło kilku gości z zagranicy, a także zaprezentowano w powietrzu prawie wszystkie typy statków powietrznych jakie obecnie użytkuje czeskie lotnictwo wojskowe. Do ciekawszych prezentacji można zaliczyć przelot formacji złożonej z 10 Gripenów, którą utworzyły samoloty z Czech, Węgier i Szwecji oraz występy solistów z Belgii i Szwecji. Oprócz współczesnych maszyn wojskowych licznie zaprezentowały się maszyny historyczne, w tym Mustang i Spitfire. Nie zabrakło także akrobacji w wykonaniu maszyn cywilnych. Pogoda, z powodu pełnego pokrycia nieba chmurami, nie pomagała w fotografowaniu. Walczyliśmy jednak dzielnie.

   16 maja 2015   |   MIĘDZYNARODOWY ZLOT DWUPŁATOWCÓW W PILE – HISTORIA BEZ HISTORII…

W sobotę 16 maja po raz drugi odbył się Międzynarodowy Zlot Dwupłatowców w Pile. Stare samoloty mają duszę, mają swoją historię, która fascynuje niejednego fana awiacji, mają w sobie jakiś magnes, który przyciąga do nich wielu obserwatorów. Dlatego też kilku członków naszego stowarzyszenia, kierowanych chęcią obejrzenia i uwiecznienia na zdjęciach tych pięknych maszyn, wybrało się do Piły. Dla nas – doświadczonych i zaprawionych w bojach bywalców różnych pokazów lotniczych i pikników, wystarczy kilka pierwszych minut aby stwierdzić – „Będzie się działo!!!”. Tutaj, niestety, nikt nie mógł wypowiedzieć tych słów. Działo się mało, żeby nie powiedzieć, że nie działo się nic. Jeden grupowy przelot dwupłatowców (kilka sztuk) na dużej wysokości, dwa Dromadery z pobliskiej Leśnej Bazy Lotniczej, które starały się ugasić ledwo co widoczny ogień, mała liczba widzów, spiker, który z minuty na minutę coraz bardziej wszystkich zniechęcał do pobytu na lotnisku oraz mało uprzejmi pracownicy ochrony, którzy chcieli uprzykrzyć nam życie, mimo posiadania przez nas akredytacji prasowych – to nie było to, na co wszyscy czekaliśmy. Śmiało można stwierdzić, że był to zlot bez historii… Jednak na każdej mało udanej imprezie jest ktoś, kto ją ratuje lub ma szansę uratować. W tym przypadku, tym kimś byli Jacob Holländer i zespół – Scandinavian Airshows, którzy udźwignęli ten ciężar i uraczyli nas dwukrotnie dynamicznym pokazem. Dzięki Scandinavian Airshows wracaliśmy do domów bogatsi o kolejne zdjęcia, którymi w niedługim czasie podzielimy się na naszej stronie.

   15 maja 2015   |   WIZYTA W DĘBLINIE

Dziewięćdziesiąta rocznica pojawienia się polskich skrzydeł nad Dęblinem jest doskonałym pretekstem do pochwalenia się gospodarzy lotniska w Dęblinie dotychczasowym wysiłkiem włożonym w modernizację infrastruktury 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Nowe inwestycje mają przygotować lotnisko do bezpiecznego użytkowania nowych samolotów szkolnych M-345 “Master” które niebawem pojawią się na dęblińskim niebie. Jako jednym z pierwszych udało nam się zobaczyć niektóre z zakończonych inwestycji. Wszyscy będą mogli je podziwiać w trakcie zbliżającego się Pikniku Lotniczego z okazji 90-tej rocznicy powstania Szkoły Lotniczej w Dęblinie.

   14 maja 2015   |   ĆWICZENIA LION EFFORT – CASLAV, CZECHY

Ćwiczenia dla użytkowników samolotu JAS-39 Gripen przeprowadza się w cyklu trzyletnim i po poprzednich edycjach zorganizowanych na Węgrzech (2009) i w Szwecji (2012) przyszła kolej na Czechy i bazę Gripenów w miejscowości Caslav. Tradycyjnie organizatorzy zadbali o fotografujących, organizując w dniu 14 maja Spotters Day, który wypełniły dwie tury startów do ćwiczeń (a więc i lądowań) takich maszyn jak L-159 ALCA, Mi-171, Mi-24 i oczywiście samych Gripenów. Na szczęście załamanie pogody, które nawiedziło zachodnie Czechy wcześnie rano, z pewnym trudem, ale skutecznie wycofało się znad lotniska, umożliwiając zarówno przeprowadzenie ćwiczeń, jak i fotografowanie. Szersza relacja już wkrótce.
Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.