Aktualności z życia SPFL Air-Action

   13 lipca 2014   |   KONSTELACJA 11 GWIAZD

The Flying Legends – impreza, która pod względem rozmachu nie ma sobie równych w Europie, gromadząc co roku tysiące entuzjastów lotnictwa. Nie jest to jednak typowe air show, gdzie możemy zobaczyć różnego rodzaju samoloty – zarówno te starsze śmigłowe, jak i nowoczesne odrzutowce. Historyczne lotnisko Duxford pod Londynem w dniach 12-13 lipca jest bowiem zastrzeżone dla maszyn, które po to, aby wznieść się w powietrze, potrzebują śmigieł. Tegoroczna edycja zbiegła się niestety czasowo z inną znakomitą imprezą, jaką jest Royal International Air Tattoo w Fairford. Fakt ten spowodował u niektórych spore rozterki, którą z nich wybrać. W szeregach SPFL znaleźli się jednak tacy, którzy takowych rozterek nie mieli wcale. Gdzie jeszcze w Europie, a może i świecie, można zobaczyć przepiękną, finezyjną sylwetkę Lockheeda Super Constellation oraz formację 11 Spitfire’ów w locie?! Obszerna relacja oraz zdjęcia już wkrótce.

   13 lipca 2014   |   RIAT 2014 / 50-LECIE RED ARROWS

Największe pokazy w Wielkiej Brytanii w tym roku odbyły się w przedłużonej 3-dniowej wersji. Zostały one bowiem połączone z obchodami 50-lecia zespołu Red Arrows, a także świętowaniem 40-lecia istnienia samolotów F-16 i Hawk. W dniach 11-13 lipca nad lotniskiem w Fairford mogliśmy podziwiać śmietankę europejskich zespołów akrobacyjnych – poza Redsami zaprezentowali się Patrouille de France, Frecce Tricolori i Patrouille Suisse. Potężną dawkę huku i ognia z dopalaczy zapewniły brytyjski i włoski Eurofighter, włoskie Tornado, szwajcarski Hornet, szwedzki Gripen, a także reprezentacja pokazowych F-16 z Belgii, Holandii i Turcji. Nie mogło zabraknąć również wspaniale brzmiących „klasyków” – Lancastera, Dakoty i Spitfire’a – ten ostatni w malowaniu upamiętniającym D-Day zaprezentował się w efektownym przelocie z Eurofighterem. Jednym z ciekawszych punktów programu był pokaz polskich Su-22, które wzbudziły niekłamany zachwyt wśród zgromadzonej licznie publiczności. Już niedługo na naszej stronie pełna relacja zdjęciowa.

   13 lipca 2014   |   PIKNIK LOTNICZY FLYFEST

W dniach 12-13 lipca w Piotrkowie Trybunalskim miał miejsce piknik lotniczy pod nazwą FlyFest. Nie zabrakło na nim i nas. Choć pod względem typowo lotniczym impreza nie należała może do tych najciekawszych, to wspaniała pogoda, która zastała nas na miejscu sprawiła, że weekend na długo pozostanie w naszej pamięci. Szczególnie ciekawym i oczekiwanym elementem pokazów był Spitfire TE 184, za sterami którego siedział Jacek Mainka. Na niebie mogliśmy zobaczyć również m.in. Dromadera wykonującego standardowo zrzut wody, An-2 w bardzo niskich przelotach ze zraszaczami, Boeinga Stearmana czy też pokaz Jerzego Makuli na szybowcu Solofox. Relacja z tej imprezy wkrótce.

   10 lipca 2014   |   SZYBKA AKCJA Z 3.GPR

W pracy ratowników liczy się czas. Ciągłe treningi, wysoki poziom wyszkolenia oraz profesjonalizm w działaniu każdego z członków załogi pozwalają do minimum skrócić czas jaki upływa od ogłoszenia alarmu do rozpoczęciem akcji ratowniczej. Ile czasu ma fotograf aby znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie…? Spakowany ekwipunek, szybkie załatwienie formalności i… zdjęcia wkrótce tam gdzie zwykle. Dla takich chwil warto utrzymywać fotograficzny „stan gotowości”.

   6 lipca 2014   |   WADDINGTON INTERNATIONAL AIRSHOW

W dniach 5-6 lipca 2014 roku w bazie RAF Waddington w Wielkiej Brytanii odbyła się kolejna edycja corocznych pokazów. Swoją obecność zapowiedziały m.in. obchodzący 50-lecie istnienia zespół Red Arrows, Viggen i Draken z grupy Swedish Historic Flight, jak zawsze zwariowany Solo Turk w czarno-złotym F-16, a także powracający po rocznej przerwie szwajcarski Hornet. Jeśli do tego zestawu dorzucimy jedyny latający na świecie egzemplarz Vulcana oraz wspólny przelot Eurofightera i Spitfire’a w malowaniach upamiętniających D-Day – to na tej imprezie nie mogło nas zabraknąć. Dodatkową zaletą lotniska w Waddington jest rzadka możliwość fotografowania z przedłużenia pasa i drogi kołowania, z czego oczywiście chętnie skorzystaliśmy. Relacja z tego wydarzenia już wkrótce na naszej stronie.

   29 czerwca 2014   |   X MAŁOPOLSKI PIKNIK LOTNICZY

Tradycyjnie w ostatni weekend czerwca, na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny przy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbył się Małopolski Piknik Lotniczy. To już dziesiąta edycja tej wyjątkowej imprezy i jak przystało na jubileusz w tym roku roiło się od atrakcji. Po raz pierwszy nad Krakowem pojawiła się latająca legenda II wojny światowej – myśliwiec Supermarine Spitfire. Swoje powietrzne umiejętności zaprezentowali też znani i uwielbiani Jurgis Kairys, Artur Kielak, Wojciech Krupa czy Jerzy Makula. Nie zabrakło też naszego wiodącego wojskowego zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Wbrew prognozom jak i przestrogom ze sztabu kryzysowego miasta Krakowa – dopisała też pogoda! To były naprawdę dwa rewelacyjne dni podczas których z radością zapełnialiśmy swoje fotograficzne karty. Będzie co oglądać już niebawem! :)

   28 czerwca 2014   |   LESZNO ROZWIJA SKRZYDŁA

Piknik szybowcowy w Lesznie staje się stałym punktem na liście pokazów odwiedzanych przez SPFL. Co prawda nie ma tutaj tak uwielbianych przez nas „palników”, ale jest coś, co w Polsce jest rzadkością i jak magnes przyciąga fotografów lotniczych – nocne pokazy. Niesamowicie widowiskowe i sprawiające, że chciałoby się odłożyć aparat i po prostu podziwiać podniebny świetlny spektakl. Po zeszłorocznym pikniku stwierdziliśmy, że nie możemy przegapić kolejnej edycji – dlatego też w sobotę 28 czerwca 2014 roku stawiliśmy się na leszczyńskim lotnisku. Organizatorzy zapewnili sporo atrakcji – efektowne skoki spadochronowe, szybowce, grupy akrobacyjne Patrouille Reva i Pioneer Team, aż po pokaz możliwości Mi-24. Ale prawdziwe emocje wzbudził blok wieczorny, którego niekwestionowaną gwiazdą był Twister Aerobatic Team z widowiskowymi podświetleniami i efektami pirotechnicznymi. Na relację zdjęciową zaprosimy już wkrótce.

   28 czerwca 2014   |   ŚWIDWIN OPEN DAY I 30 LAT SU-22 W POLSCE

Każdy ma swoje ulubione samoloty. Są wśród nas i tacy, którym serce bije mocniej na widok startującego Su-22. 28 czerwca na lotnisku 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie odbył się piknik lotniczy z okazji święta jednostki. Oprócz tego świętowano również 30-lecie eksploatacji Su-22 w polskim lotnictwie wojskowym. Dla nas była to jeszcze jedna szczególna okazja. Tego dnia odbyła się publiczna prezentacja naszego filmu zrealizowanego dla 21 Bazy. Pokazy w powietrzu uświetnił klucz Su-22, miński Mig-29, radomskie „Orliki”, Dromader i śmigłowce Mi-2. Wśród polskich wojskowych można było zobaczyć również mundury amerykańskie, kanadyjskie i francuskie. Zagraniczni goście dopełnili także wystawę statyczną. Obok naszych Su-22, Jastrzębia, Miga-29, Sokoła, odrestaurowanego Lim-a-2, licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać amerykańskiego Black Hawka oraz kanadyjskiego Herculesa i Airbusa A-310. Świdwin opuszczaliśmy zadowoleni ze sporą liczbą ciekawych kadrów na naszych kartach. Pełna relacja już niebawem.

   27 czerwca 2014   |   SPITFIRE NA BALICACH

W dniu 27 czerwca 2014 roku Supermarine Spitfire pilotowany przez polskiego pilota Jacka Mainkę zagnieździł się na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy obejrzeć i obfotografować tę legendarną maszynę z bardzo bliska. Pokaz pilotażu Spitfire’a będzie można podziwiać podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego już w ten weekend. Wielkie podziękowania dla personelu 3 GPR oraz 8 BLTr za gościnę.

   26 czerwca 2014   |   SPOTKANIE Z ORLIKAMI

26 czerwca 2014 roku w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego – „gnieździe” Zespołu Akrobacyjnego Orlik – zorganizowany został Media Day. Późnym popołudniem odbyła się prezentacja zespołu i omówieniu planu pokazu. Następnie udaliśmy się na stojankę, gdzie uwieczniliśmy pracę mechaników przygotowujących samoloty do wylotu. A potem już z końca pasa fotografowaliśmy starty, widowiskowy pokaz umiejętności pilotów i kołowania w promieniach zachodzącego słońca. Zdjęciowe efekty naszej wizyty pokażemy już niedługo.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.