Aktualności z życia SPFL Air-Action

   24 stycznia 2015   |   A TYMCZASEM W MEIRINGEN…

Co roku Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, ze względu na ilość i rangę przybywających na nie gości, ma zapewnioną ochronę sił powietrznych. W zeszłym roku organizatorzy WEF podpisali kontrakt z Austrią i spotkanie chroniły Eurofightery, w tym wszystkie działania prowadzone były przez samych Szwajcarów. Na centrum operacji powietrznych wyznaczono doskonale nam znaną bazę w Meiringen, gdzie na czas Szczytu stacjonowały zarówno Hornety, jak i samoloty Northrop F-5. Sprzyjająca pogoda, malownicze zbocza górskie obsypane śniegiem jako tło i loty zaplanowane bardzo nietypowo jak na Szwajcarię aż do późnych godzin wieczornych – nie mogliśmy przegapić takiej okazji. 23 i 24 stycznia spędziliśmy fotografując niezliczone starty i lądowania razem z innymi lotniczymi świrami z zachodniej Europy. Szczególnie zachwycająco prezentowały się uzbrojone F-5 z zespołu Patrouille Suisse, które na równi z „normalnymi” wersjami tego samolotu patrolowały przestrzeń powietrzną nad Davos. Teraz pozostaje nam czekać na jesienną wizytę w Meiringen – przy okazji Axalp.

   18 listopada 2014   |   KABINA TRENINGOWO SYMULACYJNA, CZYLI SYMULATOR MIG-29

W chwili montażu z pewnością nie dorównywała wyrafinowaniem technicznym swoim zachodnim odpowiednikom, lecz w państwach Układu Warszawskiego KTS 21, czyli kabina treningowo symulacyjna samolotu MiG-29, bo o niej mowa, z pewnością mogła uchodzić za supertechnikę. Dziś, po 25 latach użytkowania MiGa-29 w Polsce i nieustannego rozwoju trenażerów, powoli nadchodzi czas zakończenia jej eksploatacji, choć urządzenie pozostaje wciąż sprawne. Z pewnością to efekt prostoty i niezawodności przyjętych rozwiązań oraz pieczołowitej dbałości o sprzęt opiekujących się nim żołnierzy.

   13 listopada 2014   |   WINGS OVER HOUSTON AIRSHOW 2014

W dniach 1-2 listopada 2014 roku mieliśmy okazję poznać prawdziwą teksańską fantazję podczas pokazów Wings Over Houston 2014. Na pokazy do Houston przyciągnęła nas możliwość zobaczenia na żywo legendarnych Blue Angels. Wszystkie inne punkty programu wydawały się z początku mniej ciekawe. Na miejscu okazało się jednak jak bardzo byliśmy w błędzie. Zobaczyliśmy bowiem kapitalne inscenizacje przedstawiające walki lotnictwa USA na wielu frontach. Była wojna na Pacyfiku, w Europie i w Korei. Był też oczywiście Wietnam. Wszystko było szalenie widowiskowe spowite całą gamą efektów specjalnych. Wyjątkowego smaczku dodawał fakt, że w prezentacjach brały też udział samoloty i formacje, których nie mieliśmy przyjemności wcześniej fotografować! Występ zespołu Blue Angels był tylko i aż pięknym uwieńczeniem tych niesamowitych pokazów!

   4 listopada 2014   |   ZŁOTA POLSKA JESIEŃ NA EPSN

Tegoroczna jesień cały czas rozpieszcza nas ciepłem i niesamowitymi kolorami, którymi maluje polskie krajobrazy. Zachęceni warunkami atmosferycznymi postanowiliśmy sprawdzić, jak się jesień prezentuje na terenie lotniska 21 BLT w Świdwinie. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się że „złote” są nie tylko elementy przyrody, ale i zdarzają się „pozłacane” egzemplarze Su-22. W dniu 04.11.2014 odbywały się loty dzienno-nocne. Podczas dnia zapełnialiśmy karty pamięci w naszych aparatach, a po zapadnięciu zmroku, kiedy fotografowanie nie było już możliwe, po prostu podziwialiśmy spektakl w stylu „światło i dźwięk” jaki mimowolnie tworzyli piloci Su-22 startujących z hukiem silników i blaskiem dopalaczy. Efekty naszych fotograficznych działań pojawią się wkrótce na naszej stronie www oraz profilu FB.

   28 października 2014   |   ZLOT 2014

ZLOT 2014. Pod takim hasłem kryje się najważniejsze wydarzenie w polskim lotnictwie wojskowym. 28 października rozpoczął się doroczny 3-dniowy kurs szkoleniowo-metodyczny kadry kierowniczej w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego. W pierwszy dzień szkolenia piloci wykonywali zadania na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach. Po zakończeniu operacji samoloty wylądowały w bazie na Krzesinach. Dzięki uprzejmości bazy my również tam byliśmy! Piękna, słoneczna pogoda oraz różnorodność statków powietrznych sprawiły, że ten dzień zapamiętamy na długo. Relację i uwiecznione przez nas fotografie zaprezentujemy wkrótce. Zapraszamy!

   21 października 2014   |   JESIENNIE W 23BLT

Wydaje się, że to już ostatnie chwile ze złotą polską jesienią. Wizyta angielskich Tajfunów stała się pretekstem do próby złapania resztki ciepła z jesiennego słońca na lotnisku oraz zobaczenia przyjaciół Mińska Mazowieckiego. I chociaż nie do końca sprawdziły sie przewidywania to po raz kolejny lotnisko w Janowie udowodniło, że potrafi pozytywnie zaskakiwać stęsknionych hałasu dopalaczy i zapachu nafty SPFLowiczów.

   16 października 2014   |   A-7 CORSAIR II RETIREMENT CEREMONY

End of an Era (Koniec Epoki) – taki banner witał wchodzących do wielkiego hangaru w bazie Helleńskich Sił Powietrznych w Araxos. Rzeczywiście dla tej bazy oraz jej personelu (a szczególnie dla operującej stamtąd 336 eskadry) 17 października 2014 zapisze się jako koniec pewnej epoki. Po blisko czterdziestu latach eksploatacji, jeden z najbardziej charakterystycznych samolotów bojowych, prawdziwy wojownik Zimnej Wojny został wreszcie „zwolniony ze służby”. Tego dnia oficjalnie HAF wycofały z eksploatacji samolot A-7 Corsair II. Trzeba tu zaznaczyć, że były to już ostatnie latające tego typu maszyny na świecie! Uroczystość miała bardzo podniosły i oficjalny charakter. Była też okazją do spotkania bardzo licznej „korsarskiej rodziny”. W bazie stawiło się wielu weteranów, byłych lotników i techników związanych z eksploatacją tej maszyny w HAF. Oprócz części oficjalnej zorganizowano również pokazy w powietrzu. Mogliśmy podziwiać popisy „Daedalusa” (T-6 Texan II Demo Team), „Zeusa”, oraz oczywiście bohaterów imprezy – szturmowców A-7. Już wkrótce szersza relacja.

   11 października 2014   |   AIRE75 – 75 LAT HISZPAŃSKIEGO LOTNICTWA WOJSKOWEGO

Cały czas nie zamykamy pokazowego sezonu. W poszukiwaniu ciekawych kadrów ponownie wyruszyliśmy na południe Europy. Okazja była nie byle jaka. W dniu 11 października swoje 75-lecie obchodziła Ejército del Aire – czyli hiszpańskie lotnictwo wojskowe. Miejsce imprezy: baza lotnicza w Torrejon. Choć organizatorzy zebrali ciekawy zestaw foto-lotniczych atrakcji, nas najbardziej ciekawiły lokalne, hiszpańskie specjały: Tigre, Eurofighter, EF-18, F-5 i oczywiście… Harrier. Ponadto w programie imprezy były jeszcze pokazy: Patrulla Águila, Frecce Tricolori, Patrouille Suisse, Patrouille de France, Orlików i… długo by jeszcze można wymieniać. Zapowiadało się dużo latania więc i oczekiwania były spore. Co z tego wyszło… dowiecie się już wkrótce z szerszej relacji.

   6 października 2014   |   OFICJALNA PREMIERA ORLIKA MPT

W 42 Bazie Lotniczej w Dęblinie należącej do 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego będącego użytkownikiem samolotów PZL-130 Orlik odbył się oficjalny pokaz najnowszej odmiany tego samolotu. Noszący oficjalne oznaczenie PZL-130 MPT (Multi Purpose Trainer). Samolot został wyposażony w zmodernizowaną awionikę (tzw. glass cocpit) nawiązujący architekturą kabiny do najnowszych statków powietrznych znajdujących się na wyposażeniu Sił Powietrznych RP.

   28 września 2014   |   ATHENS FLYING WEEK – TATOI AIR SHOW

Słoneczna pogoda, piękne widoki, zabytki i wyśmienita kuchnia… z tym najczęściej kojarzy się Grecja. Dla nas ważne są jeszcze Corsairy, Apacze, Chinooki i …. „Zeus”. Kiedy właśnie owe foto-lotnicze “przysmaki” pojawiły się w programie Athens Flying Week – Tatoi Air Show, nie zastanawialiśmy się długo i postanowiliśmy odwiedzić tę ciekawą imprezę. Oprócz wymienionych już greckich specjałów organizatorzy „zaserwowali” również wiele innych atrakcji – w tym holenderskie i belgijskie Dema na F-16, polskie „Orliki” oraz MiG-29 Solo Display Demo z rewelacyjnym kpt. Adrianem Rojkiem za sterami. Chociaż pogoda była momentami bardzo wymagająca, całość imprezy trzeba uznać za bardzo udaną. Szczególne wrażenie zrobiła na nas prezentacja śmigłowców z greckiej marynarki wojennej oraz bardzo dynamiczne demo Apacza z Lotnictwa Greckich Wojsk Lądowych. Ateńskie pokazy opuściliśmy zadowoleni z obficie wypełnionymi kartami. Na szerszą relację zapraszamy już wkrótce.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.