Aktualności z życia SPFL Air-Action

   14 sierpnia 2014   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO – PRÓBA GENERALNA WOJSK LOTNICZYCH

Przygotowań do defilady ciąg dalszy. Tym razem wzięliśmy udział w generalnej próbie wojsk lotniczych, która odbyła się 14 sierpnia 2014 roku na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Duża część statków powietrznych biorących udział w tym przedsięwzięciu stacjonowała na terenie mińskiej bazy i stąd wznosiła się w powietrze, aby po uformowaniu szyku z pozostałymi samolotami startującymi z innych baz, zaprezentować się nad naszymi głowami.

   12 sierpnia 2014   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO – PRÓBA GENERALNA

Nie samym lotnictwem człowiek żyje. Czasem fotografując lotnictwo odczuwamy potrzebę “zejścia na ziemię”. Święto Wojska Polskiego jest znakomitym do tego pretekstem. 15 sierpnia odbędzie się w Warszawie uroczysta parada i festyn z udziałem wszystkich rodzajów wojsk. Osobiście będzie można podziwiać nowoczesne uzbrojenie, którym dysponują nasze siły zbrojne. Mieliśmy przyjemność gościć na próbie generalnej śledząc z uwagą przygotowania do defilady. Możecie być pewni, że będzie imponująca!

   10 sierpnia 2014   |   TOUR DE SKY 2014

Tour de Sky to największe pokazy w Finlandii, co roku organizowane w innym mieście. Po 17 latach wędrówki po tym pięknym kraju, impreza powróciła na weekend 9-10 sierpnia do Oulu – niewielkiego miasta wysuniętego 500 km na północ od Helsinek. Gospodarzy godnie reprezentował fiński Hornet oraz zespół akrobacyjny Midnight Hawks, w roli gości świetnie z kolei sprawdzili się Frecce Tricolori, holenderski F-16 i polski MiG-29 z bazy w Mińsku Mazowieckim. Co ciekawe, impreza odbywała się na funkcjonującym lotnisku komunikacyjnym, a program wzbogacały starty i lądowania samolotów rejsowych. Nazwa „Oulu” oznacza w języku lapońskim „powódź” – niestety w sobotę mieliśmy okazję przekonać się jej trafności. Na szczęście niedziela wynagrodziła nam to z nawiązką i popołudniowa część pokazów zachwycała oderwaniami i iryzacjami. Na szerszą relację z wyprawy na daleką północ zaprosimy już wkrótce.

   28 lipca 2014   |   JUŻ NIE MA DZIKICH PLAŻ…

Ciekawe czy ktoś nie wie czego dotyczy ten news? :) Tak! Byliśmy i tam :) Próbowaliśmy w tym sporcie uchwycić lotniczą nutkę. No może brzmienie, bo przecież nie było tak uwielbianego przez nas huku :) Nie znalazłszy oddaliśmy się odpoczynkowi i integracji na owych, onegdaj dzikich plażach :) OK – jutro więcej treści specjalnie dla tych, którzy wolą dokładniej wiedzieć Co? Gdzie? i Jak? :)

   27 lipca 2014   |   SKRZYDŁA WIELKIEJ WOJNY

Taką nazwę nosi nowa ekspozycja w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego, uroczyście otwarta w niedzielę 27 lipca 2014 – w przededniu setnej rocznicy wybuchu I Wojny Światowej. Ponownemu udostępnieniu publiczności unikatowych zbiorów Muzeum z czasów Wielkiej Wojny, zaprezentowanych w nowej, atrakcyjnej aranżacji, towarzyszyły m.in. pokazy latających replik samolotów z pionierskiego okresu lotnictwa, specjalnie z tej okazji przybyłych z Republiki Czeskiej.

   21 lipca 2014   |   OTWARTY DZIEŃ W 71. BAZIE SIŁ POWIETRZNYCH RUMUNII

To był totalnie zwariowany wypad. 15 godzin jazdy samochodem do miejscowości Câmpia Turzii gdzie znajduje się 71. Baza Sił Powietrznych Rumunii, 4 godziny fotografowania i kolejne 15 godzin jazdy z powrotem do Polski. Wszystko po to by spotkać się z naszymi rumuńskimi przyjaciółmi i razem fotografować podczas otwartego dnia w Bazie z okazji święta Sił Powietrznych Rumunii. Czterogodzinny pokaz był pełen foto-lotniczych ciekawostek, z których najciekawsze były oczywiście piękne rumuńskie MiGi-21 oraz Kanadyjskie F/A-18. Wróciliśmy zmęczeni ale z naładowanymi na zapas bateriami foto-lotniczego wariactwa! :)

   14 lipca 2014   |   WIZYTA W RAF MUSEUM

Poniedziałek, 14 lipca 2014 roku. Powrót z AIRTATTOO i Flying Legends. Samolot dopiero wieczorem. Co robić z tak pięknie rozpoczętym dniem? Oczywiście pojechać do podlondyńskiego Hendon i odwiedzić RAF Museum. Nie była to nasza pierwsza wizyta w tym miejscu, a mimo to czuliśmy się jak dzieci w sklepie z zabawkami. Dla kogoś, kto interesuje się historią lotnictwa jest to jedno z miejsc, które koniecznie powinien odwiedzić. Znajdziemy tu sporą część tego, co latało w brytyjskim lotnictwie wojskowym – zaczynając od samolotów z czasów pionierskich i I WŚ, a na obecnie używanych przez Królewskie Siły Powietrzne kończąc. Stoi nawet najnowszy F-35 – niestety tylko makieta w skali 1:1. Z historią RAF ściśle wiąże się historia naszego lotnictwa. Z samolotów, których używały nasze dywizjony w czasie II WŚ brakuje tu chyba tylko Wellingtona. Jest nawet Defiant i to dokładnie egzemplarz, który był używany przez 307 Dywizjon Lwowskich Puchaczy. Kilka godzin minęło niepostrzeżenie. Chciałoby się zostać dłużej, niestety czas odlotu do kraju zbliżał się nieubłaganie. Ale jeszcze tu wrócimy!

   13 lipca 2014   |   KONSTELACJA 11 GWIAZD

The Flying Legends – impreza, która pod względem rozmachu nie ma sobie równych w Europie, gromadząc co roku tysiące entuzjastów lotnictwa. Nie jest to jednak typowe air show, gdzie możemy zobaczyć różnego rodzaju samoloty – zarówno te starsze śmigłowe, jak i nowoczesne odrzutowce. Historyczne lotnisko Duxford pod Londynem w dniach 12-13 lipca jest bowiem zastrzeżone dla maszyn, które po to, aby wznieść się w powietrze, potrzebują śmigieł. Tegoroczna edycja zbiegła się niestety czasowo z inną znakomitą imprezą, jaką jest Royal International Air Tattoo w Fairford. Fakt ten spowodował u niektórych spore rozterki, którą z nich wybrać. W szeregach SPFL znaleźli się jednak tacy, którzy takowych rozterek nie mieli wcale. Gdzie jeszcze w Europie, a może i świecie, można zobaczyć przepiękną, finezyjną sylwetkę Lockheeda Super Constellation oraz formację 11 Spitfire’ów w locie?! Obszerna relacja oraz zdjęcia już wkrótce.

   13 lipca 2014   |   RIAT 2014 / 50-LECIE RED ARROWS

Największe pokazy w Wielkiej Brytanii w tym roku odbyły się w przedłużonej 3-dniowej wersji. Zostały one bowiem połączone z obchodami 50-lecia zespołu Red Arrows, a także świętowaniem 40-lecia istnienia samolotów F-16 i Hawk. W dniach 11-13 lipca nad lotniskiem w Fairford mogliśmy podziwiać śmietankę europejskich zespołów akrobacyjnych – poza Redsami zaprezentowali się Patrouille de France, Frecce Tricolori i Patrouille Suisse. Potężną dawkę huku i ognia z dopalaczy zapewniły brytyjski i włoski Eurofighter, włoskie Tornado, szwajcarski Hornet, szwedzki Gripen, a także reprezentacja pokazowych F-16 z Belgii, Holandii i Turcji. Nie mogło zabraknąć również wspaniale brzmiących „klasyków” – Lancastera, Dakoty i Spitfire’a – ten ostatni w malowaniu upamiętniającym D-Day zaprezentował się w efektownym przelocie z Eurofighterem. Jednym z ciekawszych punktów programu był pokaz polskich Su-22, które wzbudziły niekłamany zachwyt wśród zgromadzonej licznie publiczności. Już niedługo na naszej stronie pełna relacja zdjęciowa.

   13 lipca 2014   |   PIKNIK LOTNICZY FLYFEST

W dniach 12-13 lipca w Piotrkowie Trybunalskim miał miejsce piknik lotniczy pod nazwą FlyFest. Nie zabrakło na nim i nas. Choć pod względem typowo lotniczym impreza nie należała może do tych najciekawszych, to wspaniała pogoda, która zastała nas na miejscu sprawiła, że weekend na długo pozostanie w naszej pamięci. Szczególnie ciekawym i oczekiwanym elementem pokazów był Spitfire TE 184, za sterami którego siedział Jacek Mainka. Na niebie mogliśmy zobaczyć również m.in. Dromadera wykonującego standardowo zrzut wody, An-2 w bardzo niskich przelotach ze zraszaczami, Boeinga Stearmana czy też pokaz Jerzego Makuli na szybowcu Solofox. Relacja z tej imprezy wkrótce.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.