Aktualności z życia SPFL Air-Action

   18 sierpnia 2014   |   VI NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY

W dniach 16-17 sierpnia 2014 odbył się VI Piknik Lotniczy organizowany przez Aeroklub Nowotarski. Mimo niezbyt zachęcającej prognozy pogody na lotnisku zgromadziło się wielu pasjonatów lotnictwa. Na szczęście sobotnie pokazy odbyły się prawie bez zakłóceń. Największymi gwiazdami tegorocznej edycji były grupy akrobacyjne: Royal Jordanian Falcons, Grupa „Żelazny” oraz ”Orlik”. Dodatkową atrakcją stał się przylot (niestety tylko na statykę) śmigłowca MI-24. Bardzo widowiskowy program pokazał także Dusan Samko. Uzupełnieniem pokazów były loty samolotów Jak-18, RWD 5, Boeing Stearman, Zlin Z-37 Ćmelak, Piper Cub L-4H i Tulak Auster. Na relację zaprosimy niebawem.

   17 sierpnia 2014   |   EASTBOURNE AIRBOURNE 2014

Co roku w połowie sierpnia na plaży w Eastbourne w Wielkiej Brytanii organizowane są czterodniowe pokazy. Na liście zaproszonych gości standardowo znajdują się stali brytyjscy „bywalcy” – Red Arrows, Breitling Wingwalkers, Eurofighter Typhoon czy też Battle of Britain Memorial Flight – skład, który można oglądać na niemal wszystkich pokazach organizowanych na Wyspach. Jednak miejsce to przyciąga jak magnes poszukiwaczy nietypowych kadrów – albowiem na zachód od miasta rozciągają się malownicze kredowe klify Beachy Head, obok których mają w zwyczaju przelatywać samoloty rozpoczynające i kończące pokaz. A że przelatują przeważnie poniżej klifu – można liczyć na uchwycenie ich na tle fal i znajdującej się u podnóży klifu latarni morskiej. W tym roku dodatkową atrakcją programu miał być przelot dwóch Lancasterów – więc nie mogło nas tam zabraknąć. Już niedługo zaprosimy na relację z długiego weekendu na Wyspach Brytyjskich.

   15 sierpnia 2014   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO OD ZAPLECZA

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego. Data bliska każdemu wielbicielowi polskich sił zbrojnych. Aby tysiące widzów obejrzało w piątek największą od kilku lat defiladę z okazji tego święta, kilkadziesiąt osób w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego od rana przygotowywało i sprawdzało maszyny, a następnie oczekiwało w pełnej gotowości na rozkaz, aby o czasie maszyny wzbiły się w powietrze i uczestniczyły w podniebnym pokazie sił zbrojnych.

   14 sierpnia 2014   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO – PRÓBA GENERALNA WOJSK LOTNICZYCH

Przygotowań do defilady ciąg dalszy. Tym razem wzięliśmy udział w generalnej próbie wojsk lotniczych, która odbyła się 14 sierpnia 2014 roku na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Duża część statków powietrznych biorących udział w tym przedsięwzięciu stacjonowała na terenie mińskiej bazy i stąd wznosiła się w powietrze, aby po uformowaniu szyku z pozostałymi samolotami startującymi z innych baz, zaprezentować się nad naszymi głowami.

   12 sierpnia 2014   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO – PRÓBA GENERALNA

Nie samym lotnictwem człowiek żyje. Czasem fotografując lotnictwo odczuwamy potrzebę “zejścia na ziemię”. Święto Wojska Polskiego jest znakomitym do tego pretekstem. 15 sierpnia odbędzie się w Warszawie uroczysta parada i festyn z udziałem wszystkich rodzajów wojsk. Osobiście będzie można podziwiać nowoczesne uzbrojenie, którym dysponują nasze siły zbrojne. Mieliśmy przyjemność gościć na próbie generalnej śledząc z uwagą przygotowania do defilady. Możecie być pewni, że będzie imponująca!

   10 sierpnia 2014   |   TOUR DE SKY 2014

Tour de Sky to największe pokazy w Finlandii, co roku organizowane w innym mieście. Po 17 latach wędrówki po tym pięknym kraju, impreza powróciła na weekend 9-10 sierpnia do Oulu – niewielkiego miasta wysuniętego 500 km na północ od Helsinek. Gospodarzy godnie reprezentował fiński Hornet oraz zespół akrobacyjny Midnight Hawks, w roli gości świetnie z kolei sprawdzili się Frecce Tricolori, holenderski F-16 i polski MiG-29 z bazy w Mińsku Mazowieckim. Co ciekawe, impreza odbywała się na funkcjonującym lotnisku komunikacyjnym, a program wzbogacały starty i lądowania samolotów rejsowych. Nazwa „Oulu” oznacza w języku lapońskim „powódź” – niestety w sobotę mieliśmy okazję przekonać się jej trafności. Na szczęście niedziela wynagrodziła nam to z nawiązką i popołudniowa część pokazów zachwycała oderwaniami i iryzacjami. Na szerszą relację z wyprawy na daleką północ zaprosimy już wkrótce.

   28 lipca 2014   |   JUŻ NIE MA DZIKICH PLAŻ…

Ciekawe czy ktoś nie wie czego dotyczy ten news? :) Tak! Byliśmy i tam :) Próbowaliśmy w tym sporcie uchwycić lotniczą nutkę. No może brzmienie, bo przecież nie było tak uwielbianego przez nas huku :) Nie znalazłszy oddaliśmy się odpoczynkowi i integracji na owych, onegdaj dzikich plażach :) OK – jutro więcej treści specjalnie dla tych, którzy wolą dokładniej wiedzieć Co? Gdzie? i Jak? :)

   27 lipca 2014   |   SKRZYDŁA WIELKIEJ WOJNY

Taką nazwę nosi nowa ekspozycja w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego, uroczyście otwarta w niedzielę 27 lipca 2014 – w przededniu setnej rocznicy wybuchu I Wojny Światowej. Ponownemu udostępnieniu publiczności unikatowych zbiorów Muzeum z czasów Wielkiej Wojny, zaprezentowanych w nowej, atrakcyjnej aranżacji, towarzyszyły m.in. pokazy latających replik samolotów z pionierskiego okresu lotnictwa, specjalnie z tej okazji przybyłych z Republiki Czeskiej.

   21 lipca 2014   |   OTWARTY DZIEŃ W 71. BAZIE SIŁ POWIETRZNYCH RUMUNII

To był totalnie zwariowany wypad. 15 godzin jazdy samochodem do miejscowości Câmpia Turzii gdzie znajduje się 71. Baza Sił Powietrznych Rumunii, 4 godziny fotografowania i kolejne 15 godzin jazdy z powrotem do Polski. Wszystko po to by spotkać się z naszymi rumuńskimi przyjaciółmi i razem fotografować podczas otwartego dnia w Bazie z okazji święta Sił Powietrznych Rumunii. Czterogodzinny pokaz był pełen foto-lotniczych ciekawostek, z których najciekawsze były oczywiście piękne rumuńskie MiGi-21 oraz Kanadyjskie F/A-18. Wróciliśmy zmęczeni ale z naładowanymi na zapas bateriami foto-lotniczego wariactwa! :)

   14 lipca 2014   |   WIZYTA W RAF MUSEUM

Poniedziałek, 14 lipca 2014 roku. Powrót z AIRTATTOO i Flying Legends. Samolot dopiero wieczorem. Co robić z tak pięknie rozpoczętym dniem? Oczywiście pojechać do podlondyńskiego Hendon i odwiedzić RAF Museum. Nie była to nasza pierwsza wizyta w tym miejscu, a mimo to czuliśmy się jak dzieci w sklepie z zabawkami. Dla kogoś, kto interesuje się historią lotnictwa jest to jedno z miejsc, które koniecznie powinien odwiedzić. Znajdziemy tu sporą część tego, co latało w brytyjskim lotnictwie wojskowym – zaczynając od samolotów z czasów pionierskich i I WŚ, a na obecnie używanych przez Królewskie Siły Powietrzne kończąc. Stoi nawet najnowszy F-35 – niestety tylko makieta w skali 1:1. Z historią RAF ściśle wiąże się historia naszego lotnictwa. Z samolotów, których używały nasze dywizjony w czasie II WŚ brakuje tu chyba tylko Wellingtona. Jest nawet Defiant i to dokładnie egzemplarz, który był używany przez 307 Dywizjon Lwowskich Puchaczy. Kilka godzin minęło niepostrzeżenie. Chciałoby się zostać dłużej, niestety czas odlotu do kraju zbliżał się nieubłaganie. Ale jeszcze tu wrócimy!

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.