Aktualności z życia SPFL Air-Action

   4 września 2014   |   DZIEŃ WALK NA EPMM

Piękna, słoneczna pogoda oraz loty popołudniowo-nocne w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego to okazja nie do przegapienia dla fotografów SPFL. 4 września młodzi fighterzy szkolili się w walkach powietrznych przeciwko swoim instruktorom. Trzy wyloty pozwoliły nam zarejestrować kadry zarówno z kołowania, startów, lądowań oraz odtworzenia maszyn do lotów. A wszystko w jak zwykle przemiłym towarzystwie personelu bazy, który jak zawsze okazał się być pomocny w realizowaniu fotograficznych pomysłów.

   31 sierpnia 2014   |   LOTNICZE BESKIDY

W tym roku lotnisko w Bielsku-Białej Aleksandrowicach już po raz 11 stało się organizatorem pikniku lotniczego u stóp Beskidów. Tegoroczna edycja, która odbyła się w weekend 30-31 sierpnia, niestety nie obfitowała w atrakcje. Głównymi gwiazdami pokazów byli już tradycyjni goście wielu polskich imprez lotniczych czyli Jurgis Kairys i Artur Kielak. Oczywiście połączenie tych dwóch nazwisk musi zaowocować czymś niepowtarzalnym – jak na przykład wspólny przelot z An-2. Na szerszą relację z tego wydarzenia zaprosimy już wkrótce.

   30 sierpnia 2014   |   SŁOWACKI PRZEKŁADANIEC – SIAF 2014

Takie kulinarne porównanie, bo w weekend 30-31 sierpnia w słowackiej Sliaci mieliśmy prawie wszystko: słońce, chmury, deszcz, a nawet poranne mgły. Lotniczo gwiazdami słowackiego święta były, bez wątpienia, słowacki MiG-29AS i holenderskie demo na F-16. Obaj piloci, tj. Martin “Mat” Kuterka i Jeroen “Slick” Dickens zaprezentowali ciekawe i agresywne występy, czyli to co tygryski lubią najbardziej Więcej o innych uczestnikach i ich występach już niebawem.

   27 sierpnia 2014   |   ADIEU MIRAGE!

Korzystając z uprzejmości 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego mieliśmy okazję odwiedzić francuski kontyngent stacjonujący w Malborku, składający się z czterech maszyn Mirage 2000. Francuzi odlatują już w najbliższy poniedziałek, a ich miejsce zajmą holenderskie F-16. Była to więc jedna z ostatnich szans, żeby sfotografować te piękne maszyny na polskim niebie. Pogoda dopisała i była bardzo foto-lotnicza. Na szczególną uwagę zasłużył efektowny pilotaż w wykonaniu dowódcy francuskiego kontyngentu. Gwoździem programu okazał się jednak ponadpółgodzinny pokaz dowódcy 22BLT na “szparce”. Wkrótce bogatsza relacja z tego wydarzenia.

   26 sierpnia 2014   |   PRZEBAZOWANIE 21 BLT DO MIROSŁAWCA

W okresie letnim jednostki lotnicze często opuszczają swoje miejsca stałego bazowania np. w związku koniecznością przeprowadzenia remontów dróg startowych. Jest to okazja do zobaczenia często egzotycznych gości. Przez minione dwa miesiące na niebie Mirosławca ponownie gościły Su-22 z Bazy w Świdwinie. Jednym z ostatnich zadań którym musieli sprostać piloci ze Świdwina było strzelanie rakietami R-60 do zrzucanych nad morskim poligonem imitatorów celu CP-100. O bardzo długim dniu pełnym lotniczych wrażeń przeczytacie niebawem w naszej fotorelacji. Zapraszamy już teraz!

   23 sierpnia 2014   |   AIRSHOW LAAGE – 10-LECIE EUROFIGHTERA W LUFTWAFFE

W sobotę 23 sierpnia 2014 roku w bazie Laage w północnych Niemczech zorganizowane zostały obchody 10 lat Eurofightera w Luftwaffe. Zaplanowano jednodniową imprezę z dwoma blokami pokazowymi, których program na pierwszy rzut oka nie zapowiadał się zbyt imponująco. Jednak znalazło się w nim kilka elementów, które zachęciły nas do kilkugodzinnej podróży samochodem i wczesnej pobudki, tak aby po 7 rano stawić się na płycie lotniska. Jednym z nich była prezentacja w powietrzu czterech Tornad – samolotów, które coraz rzadziej goszczą na pokazach, a także występ polskiego MiG-a 29 z „Kumanem” za sterami. Oprócz tego mogliśmy podziwiać grupę czterech Eurofighterów, śmigłowce Tiger i Sikorsky CH-53, a także czeskiego Gripena. Ciekawie wyglądała również część statyczna, zwłaszcza dzięki niesamowitemu porannemu światłu, które przepięknie odbijało się w kabinach i poszyciu samolotów. Najbardziej przykuwał uwagę „tygrysi” Eurofighter, którego obfotografowaliśmy ze wszystkich możliwych stron, a także ukryty w hangarze Douglas A-4 Skyhawk. Więcej – już wkrótce.

   20 sierpnia 2014   |   RODZINA W KOMPLECIE, CZYLI ŁASK W KRZESINACH

W dniu 20 sierpnia korzystając z gościnności Bazy w Krzesinach mieliśmy po raz kolejny w tym roku okazję do podglądania naszych Jastrzębi w akcji. Tym razem oprócz krzesińskich ptaszków mogliśmy podziwiać kunszt i elegancję ef-ów z Łasku, przebazowanych w sierpniu do Krzesin. Jak zawsze odbyło się kilkanaście startów w różnych konfiguracjach, które mogliśmy fotografować w dobrych warunkach pogodowych przy oszałamiającym huku dopalaczy. Przy okazji środowej wizyty udało nam się również uzgodnić kilka szczegółów związanych z organizowanym w dniu 6 września Świętem Bazy, na którym również będziemy obecni.

   18 sierpnia 2014   |   VI NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY

W dniach 16-17 sierpnia 2014 odbył się VI Piknik Lotniczy organizowany przez Aeroklub Nowotarski. Mimo niezbyt zachęcającej prognozy pogody na lotnisku zgromadziło się wielu pasjonatów lotnictwa. Na szczęście sobotnie pokazy odbyły się prawie bez zakłóceń. Największymi gwiazdami tegorocznej edycji były grupy akrobacyjne: Royal Jordanian Falcons, Grupa „Żelazny” oraz ”Orlik”. Dodatkową atrakcją stał się przylot (niestety tylko na statykę) śmigłowca MI-24. Bardzo widowiskowy program pokazał także Dusan Samko. Uzupełnieniem pokazów były loty samolotów Jak-18, RWD 5, Boeing Stearman, Zlin Z-37 Ćmelak, Piper Cub L-4H i Tulak Auster. Na relację zaprosimy niebawem.

   17 sierpnia 2014   |   EASTBOURNE AIRBOURNE 2014

Co roku w połowie sierpnia na plaży w Eastbourne w Wielkiej Brytanii organizowane są czterodniowe pokazy. Na liście zaproszonych gości standardowo znajdują się stali brytyjscy „bywalcy” – Red Arrows, Breitling Wingwalkers, Eurofighter Typhoon czy też Battle of Britain Memorial Flight – skład, który można oglądać na niemal wszystkich pokazach organizowanych na Wyspach. Jednak miejsce to przyciąga jak magnes poszukiwaczy nietypowych kadrów – albowiem na zachód od miasta rozciągają się malownicze kredowe klify Beachy Head, obok których mają w zwyczaju przelatywać samoloty rozpoczynające i kończące pokaz. A że przelatują przeważnie poniżej klifu – można liczyć na uchwycenie ich na tle fal i znajdującej się u podnóży klifu latarni morskiej. W tym roku dodatkową atrakcją programu miał być przelot dwóch Lancasterów – więc nie mogło nas tam zabraknąć. Już niedługo zaprosimy na relację z długiego weekendu na Wyspach Brytyjskich.

   15 sierpnia 2014   |   ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO OD ZAPLECZA

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego. Data bliska każdemu wielbicielowi polskich sił zbrojnych. Aby tysiące widzów obejrzało w piątek największą od kilku lat defiladę z okazji tego święta, kilkadziesiąt osób w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego od rana przygotowywało i sprawdzało maszyny, a następnie oczekiwało w pełnej gotowości na rozkaz, aby o czasie maszyny wzbiły się w powietrze i uczestniczyły w podniebnym pokazie sił zbrojnych.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.