Aktualności z życia SPFL Air-Action

   16 października 2014   |   A-7 CORSAIR II RETIREMENT CEREMONY

End of an Era (Koniec Epoki) – taki banner witał wchodzących do wielkiego hangaru w bazie Helleńskich Sił Powietrznych w Araxos. Rzeczywiście dla tej bazy oraz jej personelu (a szczególnie dla operującej stamtąd 336 eskadry) 17 października 2014 zapisze się jako koniec pewnej epoki. Po blisko czterdziestu latach eksploatacji, jeden z najbardziej charakterystycznych samolotów bojowych, prawdziwy wojownik Zimnej Wojny został wreszcie „zwolniony ze służby”. Tego dnia oficjalnie HAF wycofały z eksploatacji samolot A-7 Corsair II. Trzeba tu zaznaczyć, że były to już ostatnie latające tego typu maszyny na świecie! Uroczystość miała bardzo podniosły i oficjalny charakter. Była też okazją do spotkania bardzo licznej „korsarskiej rodziny”. W bazie stawiło się wielu weteranów, byłych lotników i techników związanych z eksploatacją tej maszyny w HAF. Oprócz części oficjalnej zorganizowano również pokazy w powietrzu. Mogliśmy podziwiać popisy „Daedalusa” (T-6 Texan II Demo Team), „Zeusa”, oraz oczywiście bohaterów imprezy – szturmowców A-7. Już wkrótce szersza relacja.

   11 października 2014   |   AIRE75 – 75 LAT HISZPAŃSKIEGO LOTNICTWA WOJSKOWEGO

Cały czas nie zamykamy pokazowego sezonu. W poszukiwaniu ciekawych kadrów ponownie wyruszyliśmy na południe Europy. Okazja była nie byle jaka. W dniu 11 października swoje 75-lecie obchodziła Ejército del Aire – czyli hiszpańskie lotnictwo wojskowe. Miejsce imprezy: baza lotnicza w Torrejon. Choć organizatorzy zebrali ciekawy zestaw foto-lotniczych atrakcji, nas najbardziej ciekawiły lokalne, hiszpańskie specjały: Tigre, Eurofighter, EF-18, F-5 i oczywiście… Harrier. Ponadto w programie imprezy były jeszcze pokazy: Patrulla Águila, Frecce Tricolori, Patrouille Suisse, Patrouille de France, Orlików i… długo by jeszcze można wymieniać. Zapowiadało się dużo latania więc i oczekiwania były spore. Co z tego wyszło… dowiecie się już wkrótce z szerszej relacji.

   6 października 2014   |   OFICJALNA PREMIERA ORLIKA MPT

W 42 Bazie Lotniczej w Dęblinie należącej do 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego będącego użytkownikiem samolotów PZL-130 Orlik odbył się oficjalny pokaz najnowszej odmiany tego samolotu. Noszący oficjalne oznaczenie PZL-130 MPT (Multi Purpose Trainer). Samolot został wyposażony w zmodernizowaną awionikę (tzw. glass cocpit) nawiązujący architekturą kabiny do najnowszych statków powietrznych znajdujących się na wyposażeniu Sił Powietrznych RP.

   28 września 2014   |   ATHENS FLYING WEEK – TATOI AIR SHOW

Słoneczna pogoda, piękne widoki, zabytki i wyśmienita kuchnia… z tym najczęściej kojarzy się Grecja. Dla nas ważne są jeszcze Corsairy, Apacze, Chinooki i …. „Zeus”. Kiedy właśnie owe foto-lotnicze “przysmaki” pojawiły się w programie Athens Flying Week – Tatoi Air Show, nie zastanawialiśmy się długo i postanowiliśmy odwiedzić tę ciekawą imprezę. Oprócz wymienionych już greckich specjałów organizatorzy „zaserwowali” również wiele innych atrakcji – w tym holenderskie i belgijskie Dema na F-16, polskie „Orliki” oraz MiG-29 Solo Display Demo z rewelacyjnym kpt. Adrianem Rojkiem za sterami. Chociaż pogoda była momentami bardzo wymagająca, całość imprezy trzeba uznać za bardzo udaną. Szczególne wrażenie zrobiła na nas prezentacja śmigłowców z greckiej marynarki wojennej oraz bardzo dynamiczne demo Apacza z Lotnictwa Greckich Wojsk Lądowych. Ateńskie pokazy opuściliśmy zadowoleni z obficie wypełnionymi kartami. Na szerszą relację zapraszamy już wkrótce.

   21 września 2014   |   NATO DAYS – OSTRAVA 2014

W weekend 20-21 września odbyła się kolejna edycja Dni NATO w Ostravie. Jak co roku pojawiła się na niej potężna grupa członków SPFL, aby godnie zakończyć fotolotniczy sezon. Ta niezwykle lubiana przez nas impreza i pole buraków kolejny raz potwierdziły swoją moc! Odpowiednie warunki pogodowe sprzyjały tworzeniu się uwielbianych przez nas “oderwań” i pomimo dość krótkiej listy latających maszyn, zjawiska tworzące się na skrzydłach samolotów skutecznie zachęcały nas do zapełniania kart w naszych aparatach. Połączenie genialnej atmosfery i latających nad głową “palników” musi skutkować masą dobrych kadrów, na oglądanie których zaprosimy już wkrótce do działu “Gdzie i kiedy byliśmy”.

   14 września 2014   |   BELGIAN AIR FORCE DAYS – KLEINE BROGEL 2014

Sto lat to bardzo ładna i najczęściej hucznie obchodzona rocznica. Kiedy więc pojawiła się informacja, że w drugi weekend września Belgijskie Siły Powietrzne obchodzić będą „swoją setkę” połączoną dodatkowo z „czterdziestką” F-16, wiedzieliśmy już, że ten termin mamy zaplanowany ;). Zapowiadała się jedna z najciekawszych imprez lotniczych tego roku. Choć w trakcie przygotowań odpadło kilku „dużych graczy”, jak choćby demo kanadyjskiego F-18, to finalnie zestaw przygotowanych atrakcji wyglądał imponująco. Na lotnisku w Kleine Brogel stawiła się większość z najważniejszych zespołów pokazowych i akrobacyjnych z Europy. MiGi z Polski i Słowacji, „efki” z Turcji, Belgii, Holandii i Grecji, Rafale, Apache, Super Puma, Mi-24, Red Arrows, Al-Fursan…. uff wymieniać można by jeszcze długo. Dodatkowo gospodarze przygotowali widowiskowe Joint Air Power Demo. Na miejsce zjechała też bardzo liczna załoga SPFL… więc zapowiadała się świetna zabawa. Było co oglądać i było co fotografować. Na foto-efekty naszej wyprawy zapraszamy już wkrótce.

   13 września 2014   |   HAVACILIK FESTIVALI CZYLI PIKNIK PO TURECKU

W dniach 13-14 września na lotnisku Selçuk-Efes miała miejsce kolejna odsłona niewielkiego pikniku lotniczego. Udało nam się dotrzeć tam wraz z naszymi obiektywami. Wydarzenie, choć niewielkie pod kątem fotografii lotniczej, to jednak zapewniające możliwość fotografowania w bardzo ciekawej scenerii, w otoczeniu wspaniałych gór, budowli antycznego Efezu, czy też pobliskiego zamku pochodzącego z 6 wieku. Podczas dwudniowego pikniku na niebie zaprezentowali się między innymi: wspaniały, turecki solista Ali Ismet Öztürk, rumuński zespół Hawks of Romania czy włoski pilot Maurizio Perissinotto. Nie zabrakło oczywiście podstawowego zestawu piknikowego, czyli… wiatrakowców oraz wielu rozmaitych ultra-light’ów. Wkrótce więcej zdjęć z tej imprezy.

   13 września 2014   |   “SKRZYDŁA CHWAŁY” W SOBIENIACH KRÓLEWSKICH

„Skrzydła Chwały” to pierwszy piknik lotniczy zorganizowany z takim rozmachem w Sobieniach Królewskich. Odbył się on w sobotę 13 września z inicjatywy szkoły lotniczej Silvair. Zapowiedziano udział praktycznie wszystkich historycznych maszyn jakie znajdują się w Polsce, na pikniku mogliśmy więc podziwiać m.in. TS-8 Bies, De Haviland Tiger Moth, Taylorcraft Auster, De Haviland Chipmonk, North American Harvard, Piper Cub, Boeing Stearman, RWD 5R, oraz akrobacje na Extra 300. A obok maszyn latających, zaprezentowano również zabytkowe auta. Profesjonalizm i pozytywne nastawienie organizatorów pozwala z nadzieją patrzeć na przyszłość imprezy, która być może ma szansę stać się drugą Góraszką. Na relację zaprosimy już wkrótce.

   7 września 2014   |   CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2014

W dniach 6-7 września tradycyjnie już u naszych południowych sąsiadów w Hradec Králové miała miejsce kolejna edycja CIAFu. Była to impreza na pewno skromniejsza niż w poprzednich latach. W pokazach dynamicznych brały udział m.in. grupy akrobacyjne Red Devils, The Flying Bulls i Baltic Bees. Na czeskim niebie nie mogło również zabraknąć takich maszyn jak JAS-39 Gripen, L-159 Alca czy Mi-24 Hind. Na szczęście ubogą w fotograficzne okazje imprezę wynagrodziła nam wspaniała pogoda.

   6 września 2014   |   A TYMCZASEM W PAYERNE…

…Zweitausend meter… tyle zdążyliśmy usłyszeć ze słów spikera Air Show w szwajcarskim Payerne, gdy tuż tuż nad naszymi głowami z wielkim hukiem nadleciała formacja składająca się z 9 BAE Hawk’ów w kolorze czerwonym. Tak, to Red Arrows!!! Cóż oni nie wyprawiają!!! Mijanki na pełnej prędkości, beczki, pętle, spirale, korkociągi, a to wszystko spowite smugami gęstego, kolorowego dymu. Wrażenia niesamowite, przyprawiające o zawrót głowy. Lekkość, połączona z zegarmistrzowską wręcz precyzją, z jaką poruszają się samoloty pilotowane przez angielskich lotników na tle pięknych, szwajcarskich krajobrazów, wydają się być jakąś bajką, niesamowitą przygodą. I my w środku tych wydarzeń, zachwyceni, szczęśliwi i pełni radości… A tymczasem… przyszła pora wyłączyć transmisję na żywo z YouTube i wrócić na ziemię, do podpoznańskich Krzesin, gdzie w dniu 6 września 2014 roku członkowie Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych mieli zaszczyt gościć na Uroczystych Obchodach 60-lecia Polskich Skrzydeł na Krzesinach oraz dorocznym święcie 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Oficjalne uroczystości zostały wzbogacone o pokazy dynamiczne, jak i wystawę statyczną sprzętu wojskowego. W powietrzu mogliśmy więc oglądać samoloty F-16, MiGa-29, zespoły akrobacyjne Biało Czerwone Iskry oraz Żelazny, śmigłowiec PZL SW – 4 Puszczyk, a także zaprezentowana została akcja gaszenia pożaru przez samoloty Dromader i An-2. Na pełną relację z tego wydarzenia oraz bogaty fotoserwis zapraszamy już niebawem.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.