Aktualności z życia SPFL Air-Action

   17 lutego 2015   |   SWEET HOME EPMM

Po nijakiej zimie i ciągle pochmurnej aurze, każdy czekał na poprawę pogody, a szczególnie mińscy lotnicy, którzy mogli rozpocząć intensywne i regularne szkolenie A.D. 2015. Z uwagi na wystawienie PKW Orlik 6 przez 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego, w bazie pozostała młodzież, która ma okazję zdobywać cenne godziny nalotu pod okiem instruktorów. Młodzi fighterzy szkolili się w walkach powietrznych, podejściach do lądowania, lotach po trasie oraz lotach w formacji. I tak minął słoneczny 17 lutego na lotnisku, w towarzystwie personelu bazy, który jak zawsze okazał się być pomocny w realizowaniu fotograficznej pasji.

   12 lutego 2015   |   SPOTTERS DAY W MALBORKU

Po raz pierwszy w 2015 roku 22. Baza Lotnictwa Taktycznego zorganizowała tzw. Spotters Day dla sympatyków lotnictwa. Magnesem miały być wspólne ćwiczenia polskich Fulcrumów z belgijskimi Viperami. Niestety zarówno pogoda, jak i sytuacja polityczna w powietrzu nie pozwoliły się cieszyć tym dniem w 100 procentach. Niemniej jednak inicjatywa 22. BLoT jak najbardziej zasługująca na pochwałę. Prosimy o więcej takich spotkań.​

   31 stycznia 2015   |   W POSZUKIWANIU ŁOPAT

Ostatnia sobota stycznia była świetną okazją, aby po długiej przerwie sprawdzić co pod łopatami słychać. Na rozwikłanie tej zagadki wyruszyła dwójka fotografów SPFL, tropów było sporo, ponieważ teren pokrywała świeża warstwa śniegu. Niestety łopat do śniegu nie udało się nam odnaleźć. Lokalna legenda głosi, że mają coś wspólnego z „mistyczną taczką” mystical wheelbarrow – very powerful and mysterious device and its mystery is only exceeded by its power. Naszym zdaniem łopaty śnieżne już dawno ustąpiły miejsca wyspecjalizowanemu sprzętowi, którego ciągłą aktywność zaobserwowaliśmy w miejscu poszukiwań. Ciężkie pługi, poruszając się ruchem konika szachowego, skutecznie przegoniły zimę z pasa startowego, dróg kołowania i wszystkich betonowych łączników. Wzorcowo utrzymana nawierzchnia pozwoliła zwiększyć tempo marszu i po krótkiej analizie zebranych śladów udało nam się odnaleźć właściwe łopaty, główny cel naszej wyprawy. Widok pięciu dużych i trzech małych, sprytnie ze sobą połączonych, a następnie przymocowanych do wielkiej zielonej skorupy wskazywał, że możemy mieć do czynienia z dziełem inżynierii niekoniecznie z tej planety. Po krótkiej rozmowie z sympatycznym człowiekiem (jak dalsze śledztwo wykazało – posiadającym wszelkie uprawnienia do dzierżenia lejców tej ogromnej maszyny) ustaliliśmy, że jest to śmigłowiec Mi-8 należący do 3 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej, a dzięki uprzejmości gospodarza udało nam się uzyskać zgodę na zebranie dowodów. O wynikach fotograficznego śledztwa „co pod łopatami słychać” poinformujemy wkrótce w naszej galerii.

   26 stycznia 2015   |   MARZENIE W OSTRAVIE

26 stycznia 2015 roku wylądował na ostrawskim lotnisku Mosnov największy używany aktualnie samolot świata Antonow An-225 Mrija (Marzenie). Samolot przyleciał po sprzęt wojskowy przeznaczony dla jednego z państw afrykańskich. Była to pierwsza z trzech planowanych wizyt. Zobaczyć na żywo ten unikatowy samolot było marzeniem niejednego lotniczego świra, toteż co najmniej kilkadziesiąt osób pojawiło się wokół lotniska na długo przed zapowiadaną godzina lądowania. Oczekiwanie opłaciło się i około 13:30 majestatyczne monstrum dotknęło kołami pas startowego. Marzenia się spełniają, trzeba tylko im w tym pomóc. My pomogliśmy.

   24 stycznia 2015   |   A TYMCZASEM W MEIRINGEN…

Co roku Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, ze względu na ilość i rangę przybywających na nie gości, ma zapewnioną ochronę sił powietrznych. W zeszłym roku organizatorzy WEF podpisali kontrakt z Austrią i spotkanie chroniły Eurofightery, w tym wszystkie działania prowadzone były przez samych Szwajcarów. Na centrum operacji powietrznych wyznaczono doskonale nam znaną bazę w Meiringen, gdzie na czas Szczytu stacjonowały zarówno Hornety, jak i samoloty Northrop F-5. Sprzyjająca pogoda, malownicze zbocza górskie obsypane śniegiem jako tło i loty zaplanowane bardzo nietypowo jak na Szwajcarię aż do późnych godzin wieczornych – nie mogliśmy przegapić takiej okazji. 23 i 24 stycznia spędziliśmy fotografując niezliczone starty i lądowania razem z innymi lotniczymi świrami z zachodniej Europy. Szczególnie zachwycająco prezentowały się uzbrojone F-5 z zespołu Patrouille Suisse, które na równi z „normalnymi” wersjami tego samolotu patrolowały przestrzeń powietrzną nad Davos. Teraz pozostaje nam czekać na jesienną wizytę w Meiringen – przy okazji Axalp.

   18 listopada 2014   |   KABINA TRENINGOWO SYMULACYJNA, CZYLI SYMULATOR MIG-29

W chwili montażu z pewnością nie dorównywała wyrafinowaniem technicznym swoim zachodnim odpowiednikom, lecz w państwach Układu Warszawskiego KTS 21, czyli kabina treningowo symulacyjna samolotu MiG-29, bo o niej mowa, z pewnością mogła uchodzić za supertechnikę. Dziś, po 25 latach użytkowania MiGa-29 w Polsce i nieustannego rozwoju trenażerów, powoli nadchodzi czas zakończenia jej eksploatacji, choć urządzenie pozostaje wciąż sprawne. Z pewnością to efekt prostoty i niezawodności przyjętych rozwiązań oraz pieczołowitej dbałości o sprzęt opiekujących się nim żołnierzy.

   13 listopada 2014   |   WINGS OVER HOUSTON AIRSHOW 2014

W dniach 1-2 listopada 2014 roku mieliśmy okazję poznać prawdziwą teksańską fantazję podczas pokazów Wings Over Houston 2014. Na pokazy do Houston przyciągnęła nas możliwość zobaczenia na żywo legendarnych Blue Angels. Wszystkie inne punkty programu wydawały się z początku mniej ciekawe. Na miejscu okazało się jednak jak bardzo byliśmy w błędzie. Zobaczyliśmy bowiem kapitalne inscenizacje przedstawiające walki lotnictwa USA na wielu frontach. Była wojna na Pacyfiku, w Europie i w Korei. Był też oczywiście Wietnam. Wszystko było szalenie widowiskowe spowite całą gamą efektów specjalnych. Wyjątkowego smaczku dodawał fakt, że w prezentacjach brały też udział samoloty i formacje, których nie mieliśmy przyjemności wcześniej fotografować! Występ zespołu Blue Angels był tylko i aż pięknym uwieńczeniem tych niesamowitych pokazów!

   4 listopada 2014   |   ZŁOTA POLSKA JESIEŃ NA EPSN

Tegoroczna jesień cały czas rozpieszcza nas ciepłem i niesamowitymi kolorami, którymi maluje polskie krajobrazy. Zachęceni warunkami atmosferycznymi postanowiliśmy sprawdzić, jak się jesień prezentuje na terenie lotniska 21 BLT w Świdwinie. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się że „złote” są nie tylko elementy przyrody, ale i zdarzają się „pozłacane” egzemplarze Su-22. W dniu 04.11.2014 odbywały się loty dzienno-nocne. Podczas dnia zapełnialiśmy karty pamięci w naszych aparatach, a po zapadnięciu zmroku, kiedy fotografowanie nie było już możliwe, po prostu podziwialiśmy spektakl w stylu „światło i dźwięk” jaki mimowolnie tworzyli piloci Su-22 startujących z hukiem silników i blaskiem dopalaczy. Efekty naszych fotograficznych działań pojawią się wkrótce na naszej stronie www oraz profilu FB.

   28 października 2014   |   ZLOT 2014

ZLOT 2014. Pod takim hasłem kryje się najważniejsze wydarzenie w polskim lotnictwie wojskowym. 28 października rozpoczął się doroczny 3-dniowy kurs szkoleniowo-metodyczny kadry kierowniczej w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego. W pierwszy dzień szkolenia piloci wykonywali zadania na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach. Po zakończeniu operacji samoloty wylądowały w bazie na Krzesinach. Dzięki uprzejmości bazy my również tam byliśmy! Piękna, słoneczna pogoda oraz różnorodność statków powietrznych sprawiły, że ten dzień zapamiętamy na długo. Relację i uwiecznione przez nas fotografie zaprezentujemy wkrótce. Zapraszamy!

   21 października 2014   |   JESIENNIE W 23BLT

Wydaje się, że to już ostatnie chwile ze złotą polską jesienią. Wizyta angielskich Tajfunów stała się pretekstem do próby złapania resztki ciepła z jesiennego słońca na lotnisku oraz zobaczenia przyjaciół Mińska Mazowieckiego. I chociaż nie do końca sprawdziły sie przewidywania to po raz kolejny lotnisko w Janowie udowodniło, że potrafi pozytywnie zaskakiwać stęsknionych hałasu dopalaczy i zapachu nafty SPFLowiczów.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.