Aktualności z życia SPFL Air-Action

   4 lipca 2015   |   SWEDISH ARMED FORCES AIRSHOW

Największe wojskowe lotnicze pokazy Szwecji  po dziewięciu latach przerwy zagościły ponownie w Skaraborg Wing – F7 w odległym od cywilizacji, za to malowniczym Såtenäs. Szwedzi wyciągnęli wszystko co lata i z czego słynie ich przemysł lotniczy. Cała wielopokoleniowa rodzina Saabów – Tunnan, Viggen, Draken, Gripen wykonała wspólny lot z treningowym SK 60 (Saab 105). Dobrą robotę wykonały szwedzkie Herculesy prezentując tankowanie w powietrzu, zrzut skoczków i ładunków wyrzucając przy okazji mnóstwo flar. Byłoby świetnie gdyby nie tropikalne ukropy i miejsce dla fotografujących wybrane przez organizatorów, które z Såtenäs zrobiły Poznań z czasów ostatniego Aerofestivalu. Kto był ten wie o czym mowa. Fotorelacja wkrótce.

   2 lipca 2015   |   SPFL U POWIETRZNYCH KAWALERZYSTÓW (Polska, EPTM)

Produkcja filmu Karbala stała się pretekstem do złożenia w dniu 2 lipca 2015r. wizyty u tomaszowskich lotników. Z pewnością było warto. Ekipa filmowa kręciła sceny niskich przelotów w szykach co skwapliwie wykorzystaliśmy. Ponadto bez skrępowania mogliśmy obserwować loty szkolne odbywające się przy wspaniałej lipcowej pogodzie. Relacja niebawem.

   2 lipca 2015   |   ŚMIGŁOWCE NA PODHALU

Górzyste ukształtowanie terenu, gdzie położone jest lotnisko w Nowym Targu, oraz bardzo dobre warunki atmosferyczne towarzyszyły śmigłowcom Mi24d oraz Mi2 podczas lotów szkolono – treningowych. Brały w nich udział maszyny z 56. Bazy Lotniczej z Inowrocławia oraz 49. Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego. Obydwie wchodzą w skład 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Loty odbywały się w dwóch tygodniowych turach. Ćwiczono realizację zadań w terenie górzystym oraz współpracę z personelem zabezpieczającym podczas lotów dziennych i nocnych. Fotorelacja z ćwiczeń niebawem.

   28 czerwca 2015   |   DESZCZOWY MPL

Pogoda w tym roku nie rozpieszczała widzów Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie, którzy dość tłumnie przybyli do Czyżyn. Ale pomimo niesprzyjającej aury XI edycja imprezy, która mocno wbiła się już w czerwcowy kalendarz imprez lotniczych może zostać uznana za udaną i sprawnie przeprowadzoną. Na niebie zobaczyliśmy m in. nasze Orliki oraz latający na samolotach odrzutowych Baltic Bees. Nie zabrakło stałych punktów programu z Jurgisem Kairisem na czele. Szersza relacja w wymiarze fotograficznym niebawem!

   27 czerwca 2015   |   PIKNIK SZYBOWCOWY “LESZNO. ROZWIŃ SKRZYDŁA”

Tradycyjnie już, w ostatni weekend czerwca, w dniach 27-28, odbył się Piknik Szybowcowy “Leszno. Rozwiń Skrzydła”. Najciekawszym, a jednocześnie najbardziej odróżniającym od innych pikników był sobotni, wieczorny blok pokazów. Samoloty, szybowce i inne statki powietrzne “uzbrojone” w efekty świetlne lub/i pirotechniczne dały niesamowity podniebny występ. W tym roku gwiazdą wieczoru był zdecydowanie szybowiec MDM-1 Fox. Niesamowite pulsujące światło spowijające kadłub szybowca powodowało, że wyglądał jak baśniowy stwór z innego wymiaru rzeczywistości. Podczas podniebnych ewolucji do efektów świetlnych dołączyły pirotechniczne – całe leszczyńskie niebo rozświetliło się fajerwerkami wystrzelonymi z Foxa. Godnymi uwagi były również występy “konkurencyjnych” grup paralotniarzy krakowkich Flying Dragons i loklanej grupy ze szkoły paralotniarstwa Fly2live. W tym przypadku efekty pirotechniczne połączono z bardzo efektownymi dymami. Bardzo ciekawie zaprezentował się zespół AeroSparx złożony z dwóch motoszybowców Grob-109 – lot w bardzo ciasnej formacji połączony z intensywnym wyrzucaniem iskier z końcówek skrzydeł na długo pozostanie w pamięci. Cały nocny pokaz w Lesznie odbył w bardzo ciężkich warunkach atmosferycznych, przez większość czasu padał deszcz połączony z dużym zachmurzeniem. Z tego też powodu nie doszło do występu spadochroniarzy z grypy Sky Magic. Podsumowując, leszczyński wieczór, mimo niesprzyjającej aury, był bardzo intensywnym, wizualnym przeżyciem. Liczymy, że za rok warunki będą łaskawsze i pozwolą na jeszcze większą dawkę emocji.

   27 czerwca 2015   |   PIKNIK LOTNICZY W ŚWIDWINIE

W ostatnią sobotę czerwca tj. 27.06 b.r. odbyły się uroczystości połączone z piknikiem lotniczym, uświetniające Święto 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Nie mogło tam zabraknąć reprezentacji lotniczych świrów. Wbrew prognozom, aura tym razem sprzyjała samym pokazom i fotografowaniu. Gwoździem piknikowego programu był niewątpliwie dynamiczny pokaz pary Su-22. Bardzo efektowne (dźwiękowo i wizualnie) starty, a potem kilka przelotów w formacji, kilka niskich przejść nad pasem – wszystko to zaakcentowane efektownymi odejściami na dopalaczach. To jest to co tygryski lubią najbardziej i dla tego tylko warto było przejechać kilkaset kilometrów. Oprócz pary “suczek”, efektownie zaprezentował się nam również latający czołg Mi-24. Można było również podziwiać akcję gaszenia pożaru przez policyjnego Mi-2, czy też pełen dynamiki pokaz SW-4 Puszczyk. Wielkim nieobecnym było natomast demo na MiG-29. Na bogatszą relację i więcej zdjęć zapraszamy wkrótce.

   21 czerwca 2015   |   DNI AEROKLUBU RYBNIK 2015

Słońce, burza i deszcz z takimi warunkami zmagaliśmy się podczas Dni Aeroklubu na rybnickim lotnisku, które odbyły się w dniach 20-21.06.2015 r. Oczywiście są to warunki jak najbardziej przez nas lubiane, bo dają możliwość wykonania nieco innych niż zwykle zdjęć. W Rybniku podziwiać mogliśmy niemal stały skład większości polskich pikników lotniczych, jak m.in. Grupę ŻELAZNY, Dromadery, Pipera J-3 Cub na czele z rewelacyjnym pokazem rekonstrukcji bitwy z czasów I wojny światowej zaprezentowanym przez czeską grupę Pterodactyl Flight. Na efekty naszej wizyty zapraszamy wkrótce do działu Gdzie i kiedy byliśmy.

   20 czerwca 2015   |   BIAS 2015 – W KRAINIE WAMPIRÓW I LANCERÓW

BIAS czyli Bucharest International Air Show to największe pokazy lotnicze w Rumunii. 20 czerwca 2015 roku na lotnisku Banasea w Bukareszcie odbyła się kolejna edycja tej imprezy. Jako, że pokazy były jednodniowe a ilość atrakcji przebogata, show rozpoczął się o godzinie 10 rano a skończył godzinę po zachodzie słońca. Dzięki pomocy naszych rumuńskich przyjaciół spod znaku fotografii lotniczej, mieliśmy najlepsze możliwe warunki do fotografowania. Dla nas główną atrakcją pokazów były oczywiście rumuńskie samoloty MiG-21 LanceR, które raz po raz cieszyły nasze oczy i uszy widowiskowo pokazując swoje możliwości. Nie zawsze udało nam się uchwycić te atrakcje na zdjęciach. Low pass LanceRa połączony z wystrzeleniem serii flar na zawsze pozostanie nam jedynie w pamięci. Poza samolotami MiG-21 mieliśmy przyjemność obejrzeć pokazy większości typów maszyn użytkowanych przez Rumuńskie Siły Powietrzne oraz przez Rumuński Aeroklub. Gościnnie w imprezie wzięły udział Turkish Stars, Baltic Bees oraz brytyjski Typhoon. Niestety amerykańskie A-10 nie wystartowały z racji chwilowego załamania pogody. Całość pokazów zakończyliśmy na sympatycznym Hangar Party :)

   20 czerwca 2015   |   MIĘDZYNARODOWE POKAZY LOTNICZE DĘBLIN 2015

Jednym z głównych punktów obchodów 90-lecia “Szkoły Orląt” w Dęblinie były Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Dęblin 2015. Po ubiegłotygodniowym Aerofestivalu pozostał spory niedosyt, tak więc 20 czerwca b.r., z samego rana, na teren bazy zawitała ekipa Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych. W locie można było podziwiać m.in. gospodarzy pokazów, czyli “Biało-Czerwone Iskry”, Zespół Akrobacyjny “Orliki”, Su-22, Mi-24. Widowiskowy program uzupełnił również świetny pokaz grupy akrobacyjnej “Żelazny” wraz z szybowcem FOX, a także Boeing Stearman, Artur Kielak na swoim XA-41 oraz spora liczba innych maszyn z nieśmiertelnym RWD-5 na czele.Idealna pogoda, spora ilość dodatkowych atrakcji, pozwoliły nam na zapełnienie kart pamięci w aparatach do ostatniego kadru. Na szerszą fotorelację zapraszamy już niebawem.

   16 czerwca 2015   |   TURECKI AEROFESTIVAL – REAKTYWACJA

W dniu 16 czerwca 2015 roku grupa członków SPFL Air-Action skorzystała z zaproszenia 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Pogoda sprzyjała fotografowaniu. Obok dużej ilości startów z dopalaczem i lądowań naszych F-16 mieliśmy okazję ponownie zobaczyć gwiazdy poznańskiego Aerofestivalu – Turkish Stars. Zespół Akrobacyjny Tureckich Sił Powietrznych do dnia dzisiejszego był goszczony w podpoznańskich Krzesinach. Wkrótce bogatsza relacja i więcej zdjęć z tej wyjątkowej wizyty w gnieździe Jastrzębi. Serdecznie zapraszamy.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.