Aktualności z życia SPFL Air-Action

   23 września 2015   |   JESIENNY SPRAWDZIAN PRZECIWLOTNIKÓW

Początek jesieni to nadal pracowity okres dla personelu Sił Powietrznych. Korzystając z przychylnej aury można zweryfikować w poligonowej praktyce nabytą i szlifowaną przez cały sezon wiedzę. Służą temu między innymi niezwykle widowiskowe strzelania bojowe. Na stanowiskach ogniowych pododdziały 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

   20 września 2015   |   NATO DAYS – OSTRAVA 2015

“Dni NATO” w Ostrawie – to już impreza niemal tak kultowa, jak Air Show w Radomiu, czy alpejskie pokazy w szwajcarskim Axalp. W Ostrawie po prostu nie wypada nie być. Dla większości z nas “Dni NATO” to ostatnia duża impreza kończąca fotolotniczy sezon. Najważniejszą rzeczą jest jednak to, że możemy się spotkać w tak licznym gronie (w tym roku było nas ok. 30 osób), porozmawiać o mijającym sezonie, wymienić doświadczenia, pobiesiadować wspólnie przy grillu i znakomitym czeskim piwie na słynnym już “buraczanym polu”, po prostu pobyć ze sobą i cieszyć się chwilą. Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie przywieźli do swych domów kart zapełnionych zdjęciami samolotów. W tej edycji “Dni NATO” mogliśmy podziwiać nad naszymi głowami m.in. zespół Ramex Delta (Mirage 2000N), szwedzką rodzinę (JAS-39C Gripen, AJS37 Viggen, J29F Tunnan, SK 35C Draken, Saab 105), F-16 (Zeus Team), MiG-29 (Słowackich Sił Powietrznych), a także dostojny przelot samolotu Boeing E-3 Sentry AWACS. Bardzo duże wrażenie zrobił na widzach pokaz polskich “ORLIKÓW” oraz występ pary czeskich samolotów ALCA okraszony pięknymi flarami. Każdy wyjazd do Ostrawy jest inny, niepowtarzalny, wyjątkowy. Ten też taki był i niestety przeszedł już do historii. Do zobaczenia za rok na błękitnym szlaku.

   20 września 2015   |   BELGIJSKI LOTNICZY WEEKEND

W Belgii weekend 18-20 września 2015 r. był prawdziwym lotniczym świętem. Na piątek 18.09 był zaplanowany Sunset Airshow, jedna z najciekawszych imprez na lotniczej mapie Europy. Z kolei w sobotę 19.09 w bazie wojskowej Kleine Brogel był zorganizowany Spotter Day, gdzie prezentowały się maszyny biorące udział w niedzielnym Sanicole Airshow. Oczywiście ekipa SPFL brała udział w tych wszystkich wydarzeniach ale tym razem w bardzo ograniczonym zakresie. Wynikło to z faktu, iż głównym celem naszego wyjazdu był udział w innym projekcie odbywającym się w powiązaniu z tymi imprezami, projekcie polegającym na sesjach zdjęciowych Air to Air, w których uczestniczyły Belgijskie Siły Powietrzne jak i samoloty z innych państw przybyłych na Airshow. Wkrótce zaprezentujemy obszerniejszą relację z tych wydarzeń jak i materiał zdjęciowy.

   19 września 2015   |   SOUTHPORT AIR SHOW – CZYLI OSTATNI TAKI POKAZ

W sobotę, 19 września 2015 r., wybraliśmy się do Wielkiej Brytanii do uroczego miasteczka Southport. Ten nadmorski kurort przywitał tysiące entuzjastów lotnictwa, którzy tłumnie przybyli aby zobaczyć ostatni w historii przelotu Avro Vulcan w eskorcie zespołu akrobacyjnego Red Arrows. Jednak prawdziwą gwiazdą pokazów okazał się Eurofighter Typhoon w magicznym pokazie. Pełna fotorealacja już wkrótce na naszej stronie.

   9 września 2015   |   PODWIECZOREK NA EPMM

9 września 2015 roku, skromna, dwuosobowa ekipa SPFL po raz kolejny zawitała w gościnne progi 23. BLT w Mińsku Mazowieckim. Głównym celem wizyty było omówienie kilku, bardzo ważnych kwestii dotyczących naszej przyszłej współpracy oraz podtrzymanie doskonałych relacji z pilotami i dowództwem bazy. Nie bylibyśmy jednak sobą, wiedząc o planowanych na to popołudnie lotach, gdyby w bagażniku naszego auta nie znalazły się fotograficzne plecaki. Około godziny 17.00, po załatwieniu wszystkich pilnych spraw mogliśmy oddać się przyjemnościom związanym z uwiecznianiem na matrycach naszych aparatów pięknych Smokerów z mińskiej bazy. Z informacji jakie uzyskaliśmy wynikało, że jedna para znajduje się już w powietrzu i wkrótce powinna zbliżać się do lądowania. Pospiesznie udaliśmy się w dogodne naszym zdaniem miejsce w pobliżu pasa. Wkrótce po tym, na horyzoncie dostrzegliśmy zbliżające się maszyny. MiGi przelatując nad lotniskiem kilkukrotnie wykonały odejście w prawo po czym powracały ćwicząc tzw. lądowanie z breake’a czyli gwałtowny nawrót w kierunku pasa startowego. Po przećwiczeniu tych manewrów jeden za drugim z gracją wylądowały wyrzucając za sobą spadochrony hamujące. Następnym punktem odbywających się ćwiczeń był start pary MiGów. Kilka minut później miała zaprezentować się nasza pokazowa “szparka” z ogromnym kościuszkowskim emblematem wymalowanym na grzbiecie. Dwie pierwsze maszyny, startując co prawda bez dopalaczy, za to ze sporą ilością dymu, fantastycznie rysowały się na tle co raz bardziej malowniczego nieba. Gwoździem programu jak się jednak okazało był kolejny start. Pełny dopalacz, przechył w lewo, idealnie pod nasze obiektywy wywołał w nas dziecinny wprost entuzjazm. To jest to na co czekaliśmy! Kwintesencja tego o czym marzy każdy fotograf lotniczy – piękna maszyna w kadrze, światło i dopalacze! Po kilkudziesięciu minutach maszyny powracają do bazy, jedna z nich wykonuje przy tym fantastyczne low-passy znikając co chwila za linią drzew na horyzoncie. Jest na co popatrzeć. Przed nami finał dzisiejszych ćwiczeń, jest około 20.00, robi się naprawdę ciemno. Jak nas poinformowano, wystartują jeszcze cztery maszyny w dwóch parach. Oczekując na ich starty mamy okazję do fotograficznych zabaw z lądującą co chwila Casa C-295, która intensywnie krążąc nad lotniskiem ćwiczy w warunkach nocnych. Przemieszczamy się na ostatnią dzisiaj już miejscówkę blisko miejsca startu. Pierwsza para uruchamia światła oraz dopalacze. Ruszają! Huk jest niesamowity. Białe, oślepiające wręcz dopalacze rozświetlają na chwilę panujący mrok. Druga para rusza po chwili za nimi, tym razem o wiele ciszej gdyż startują bez wspomagania. Po kilkudziesięciu sekundach, wykonując zwrot, maszyny znikają nam z pola widzenia. To już koniec na dzisiaj – co za podwieczorek na EPMM !

   9 września 2015   |   KATASTROFA LOTNICZA – SPOKOJNIE TO TYLKO ĆWICZENIA!

Awaryjne lądowanie samolotu ATR-72 na podkrakowskim zalewie oraz likwidacja skutków katastrofy lotniczej – to scenariusz dużych ćwiczeń ratowniczych zorganizowanych przez krakowski port lotniczy w dniu 9 września b.r. Wzięło w nich udział ponad sto osób zaangażowanych bezpośrednio w działania oraz wszystkie kluczowe dla bezpieczeństwa służby w tym Wojskową Straż Pożarną z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego oraz Lotniskową Służbę Ratowniczo-Gaśniczą z Kraków Airport. Lotniczy epizod sprawdzianu zakładał włączenie do działań pełniącej przez 24 godziny służby SAR czyli 3 Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej z Krakowa bowiem na jej terenie odpowiedzialności zaistniało zdarzenie. Rola krakowskich ratowników lotniczych obejmowała lokalizację pływających na powierzchni wody rozbitków ocalałych z wypadku, udzielenie im pomocy poprzez zrzucenie tratwy ratowniczej oraz podjęcie z powierzchni wody i szybka ewakuacja. Na miejscu ćwiczeń nie zabrakło śledzącego przebieg akcji aparatu SPFL.

   5 września 2015   |   UZNAM AIR SHOW 2015

W pierwszy weekend września b.r., na świnoujskiej plaży, odbyły się pierwsze transgraniczne pokazy lotnicze pod nazwą “Uznam Airshow 2015″. Program imprezy zapowiadał się ciekawie,ale niestety załamanie pogody skutecznie zweryfikowało plan pokazów. W oczekiwaniu na okienko pogodowe można było odwiedzić wystawę statyczna na lotnisku Heringsdorf w hangarze nr 10. Mimo trudnych warunków pogodowych piloci postarali się o prezentacje swoich umiejętności przed publicznością zgromadzoną na plaży. W powietrze wzbiły się szybowce, samoloty RWD-5, PZL Ts-8 Bies, North American T-6 Texan. Poza tym wspaniały pokaz akrobacji na samolocie Extra 300 dał Robert Kowalik.

   5 września 2015   |   ŚWIĘTO 31. BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

W sobotę, 5 września 2015 r., na terenie lotniska Krzesiny odbyły się pokazy związane z obchodami święta 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Członkowie naszego stowarzyszenia znaleźli się w gronie fotografów i pasjonatów lotnictwa zaproszonych na tą imprezę. Na lotnisku podziwiać można było całkiem bogatą wystawę statyczną, którą stanowiły zarówno historyczne, jak i współcześnie eksploatowane przez wojsko samoloty. Tym, co nas najbardziej interesowało, były oczywiście pokazy dynamiczne, których punktem kulminacyjnym był pierwszy oficjalny występ polskiego F-16 Demo Team w wykonaniu kapitana pilota Roberta “Bluto” Gałązki. Pełniejsza relacja z tej imprezy wraz ze zdjęciami już wkrótce.

   5 września 2015   |   CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2015

W pierwszy weekend września (5-6.09.2015), jak co roku odbył się w czeskim Hradec Kralove Czech International Air Fest (CIAF). To już 22 edycja tej dwudniowej imprezy. I jak co roku organizatorzy zadbali o to, żeby zgromadzona licznie publiczność nie nudziła się. Główną atrakcją był pokaz repliki legendarnego niemieckiego odrzutowego myśliwca Me-262 “Schwalbe” oraz odrestaurowanego czeskiego Mig-a 15 UTI. Na pokazach nie mogło zabraknąć przedstawicieli SPFL, dlatego też więcej zdjęć i pełna relacja już wkrótce.

   31 sierpnia 2015   |   F-22 “RAPTOR” NA POLSKIM NIEBIE

W dniu 31.08 w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego rozpoczęła się kolejna zmiana kontyngentu USAF. Wraz z myśliwcami F – 16 do bazy w Łasku przyleciały z jednodniowa wizyta myśliwce V generacji F – 22 Raptor z 95 eskadry myśliwskiej z bazy w Tyndall na Florydzie. Była to pierwsza w historii wizyta najbardziej zaawansowanego technologicznie myśliwca na terenie polskiej Bazy. Takiej okazji nie mogli przepuścić członkowie SPFL, licznie stawiając się na terenie Bazy jak i w jej okolicach. Myśliwce pięknie zaprezentowały się w trakcie przylotów oraz w czasie dynamicznego startu, pokazując pełną moc silników wspomaganą dopalaczami. Mamy nadzieję iż wkrótce myśliwce te ponownie pojawia się w Łasku lub Krzesinach. Na pełna relację z naszego pobytu zapraszamy niebawem.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.