Aktualności z życia SPFL Air-Action

   25 kwietnia 2015   |   DEN VE VZDUCHU (Czechy, Plasy)

Wiosenna rozgrzewka trwa. Tym razem odwiedziliśmy miasteczko Plasy w zachodnich Czechach, gdzie w sobotę 25 kwietnia odbyły się sympatyczne pokazy pod nazwą Dny ve vzduchu. Intensywny, trzygodzinny program obejmował solidną mieszankę nowoczesności i tradycji. Obok dwóch wejść Gripena i Alki mogliśmy podziwiać całą gamę “drewnianego” lotnictwa (grupa Pterodactyl Flight) i dużo akrobacji na najwyższym poziomie z Martinem Sonka na czele. Wisienką na torcie okazał się przelot Twin Beech C-45H i bardzo dynamiczny pokaz wiatrakowców. Warunki foto można uznać za poprawne. Fotografowało się pod słońce, ale lekko ołowiane niebo skutecznie rozpraszało światło przez cały czas pokazów. Szersza relacja już wkrótce.

   24 kwietnia 2015   |   GPR – CZYNNIK LUDZKI

Kolejna w ostatnim czasie wizyta u krakowskich ratowników. Tym razem w piątek 24 kwietnia skromna delegacja “Air Action” poszukiwała na krakowskim lotnisku wiosennego ciepła. Piękne słońce, zielona trawa i pozytywny klimat spowodował, iż poszukiwanie to nieoczekiwanie zaowocowało sesją “modelkową”, która przyćmiła nieco nasze zainteresowanie ruchem lotniczym na samym lotnisku. Po raz kolejny dziękujemy ratownikom za przychylność i pomoc w realizacji naszych niecodziennych pomysłów.

   21 kwietnia 2015   |   LUFTWAFFE NAD MALBORKIEM

21 kwietnia 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku zorganizowała drugą edycję Spotters Day. Tematem przewodnim tej edycji była wizyta dwóch myśliwców Eurofighter EF-2000 Niemieckich Sił Powietrznych. Samoloty – jeden w wersji bojowej, drugi w szkolnej – przyleciały do nas z bazy w Laage, gdzie są częścią 73 Eskadry Lotnictwa Taktycznego “Steinhoff”. Nie mogliśmy przepuścić okazji na zobaczenie popularnych Eurofighterów w akcji. Niemieccy piloci nie zawiedli naszych oczekiwań – efektowne starty na dopalaczach, niskie przeloty nad pasem i odejścia bojowe znad lotniska to jest to, co tygryski lubią najbardziej. Całości dopełniły bardzo energetyczne starty polskich MiG-29 i belgijskich F-16, które brały udział we wspólnych ćwiczeniach z EF-2000. Wkrótce bogatsza relacja okraszona jak zwykle dużą dawką materiału fotograficznego.

   17 kwietnia 2015   |   FRISIAN FLAG 2015

Sezon powoli się rozkręca. W poszukiwaniu lotniczych wrażeń wyruszyliśmy nad Morze Północne, a dokładnie nad jego holenderskie wybrzeże. Co roku, w połowie wiosny w bazie RNLAF w Leeuwarden odbywają się ćwiczenia Frisian Flag. W tegorocznej edycji biorą udział jednostki lotnicze z Holandii, Hiszpanii, Finlandii, Niemiec, USA oraz Polski (32 BLT). Ponad pięćdziesiąt maszyn: F-16, F-18, Eurofighter i F-15 (!), wykonujących blisko sześćdziesiąt wylotów dziennie. Do tego dogodne warunki do fotografowania, piękne wiosenne światełko i świetna atmosfera. Takiej okazji nie mogliśmy przegapić. Na szerszą relację zapraszamy już wkrótce.

   31 marca 2015   |   NOCNA WIZYTA NA BALICACH

31 marca złożyliśmy przedświąteczną wizytę dyżurującym ratownikom 3 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej, pełniącym swe obowiązki na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Tradycyjnie spotkaliśmy się z miłą atmosfera i ciepłym przyjęciem u naszych przyjaciół. Wyciągnęliśmy również aparaty realizując nasze pomysły nocnych zdjęć, choć nie one były najważniejsze w tym dniu.

   24 marca 2015   |   GRILLOWANIE W ŚWIDWINIE

Wiosna – i ta astronomiczna, i ta prawdziwa – z przygrzewającym słońcem i coraz bardziej zieloną trawą – na dobre się u nas rozgościła. Postanowiliśmy więc w pełni skorzystać z jej uroków. Jednym z nich niewątpliwie jest grillowanie – a nie od dzisiaj wiadomo, że najlepsze „grille” są w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Tak więc wygłodniała po zimowym „poście” 10-osobowa grupa SPFL spakowała niezbędny sprzęt i ruszyła w kierunku lotniska, aby we wtorkowe popołudnie 24 marca wspólnie z pilotami i ich pięknymi maszynami rozpocząć fotograficzną ucztę. Więcej szczegółów tego smakowitego wypadu, pełnego ognia i huku dopalaczy, już niedługo na naszej stronie.

   11 marca 2015   |   WIZYTA W GNIEŹDZIE TYPHOONÓW

Baza założona 75 lat temu. Dom ‘Battle of Britain Memorial Flight’ (gdzie można spotkać Lancastery, Spitfire’y, Hurricany i Dakoty) oraz słynnego RAF Typhoon Display Team. Ale przede wszystkim nowoczesna baza z 4 eskadrami myśliwców i 3000 personelu. Jako część systemu obronnego Quick Reaction Alert (QRA) jest w ciągłej gotowości bojowej 24/7 i w ciągu minut jest w stanie odpowiedzieć na każde zagrożenie. To właśnie jest RAF Coningsbury, której okolice odwiedziliśmy w dniu 11 marca. Baza w której historia przenika się z nowoczesnością okazała się bardzo dobrym miejscem dla miłośników lotnictwa. Wiele tam różnych i dość łatwo dostępnych miejsc, gdzie można podziwiać z bardzo bliska najróżniejsze samoloty i ich przyjazne dla widzów załogi. Wkrótce zaprosimy na pełną relację z wizyty :)

   10 marca 2015   |   BLACK HAWK NA EPMM

W dniach 10-11 marca 2015 roku na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego odbyły się warsztaty fotografii lotniczej, zorganizowane w ramach Akademii Nikona. W warsztatach uczestniczyło dwóch obecnych i kilku przyszłych fotografów spod znaku SPFL – w końcu uczymy się całe życie :). Warunki pogodowe były mieszane, od słońca poprzez mgłę, do pełnego zachmurzenia. Dzięki temu na zdjęciach zarejestrowaliśmy kadry typowo wiosenne, jak i typowo jesienne. Tortem w tym dniu jak zawsze były stacjonujące na co dzień MiGi-29, a wisienką – śmigłowce Black Hawk, które przyleciały na ćwiczenia i operowały z janowskiego lotniska.

   27 lutego 2015   |   INCREDIBLE INDIA!

W dniach 16-22 lutego 2015 roku miałem wyjątkową przyjemność uczestniczyć w pokazach lotniczych towarzyszących największym targom lotniczym w Azji – Aero India 2015, które odbyły się w bazie lotniczej Yelahanka w miejscowości Bangaluru. Byłem tam na zaproszenie zespołu akrobacyjnego “Scandinavian Airshow”, który zdominował imprezę nie tylko pięknym spektaklem z dziewczynami chodzącymi po skrzydłach samolotu spowijającego niebo dymami w barwach indyjskiej flagi ale też szalonymi pokazami samolotów Viking i Wasp. W pokazach brały też udział samoloty wojskowe z indyjskimi Su-30MKI oraz Tejas na czele. Cała impreza odbywała się w totalnie egzotycznym jak dla Europejczyków klimacie, nie tylko z powodu panujących tam o tej porze roku upałów. Postaram się jak najszybciej napisać relację a zwłaszcza obrobić choć kilkadziesiąt z tych tysięcy zdjęć, które udało mi się tam poczynić. To był totalny odlot!

   18 lutego 2015   |   ŁASK NA SZARO

Kapryśna zimowa pogoda potrafi dać się we znaki fotografom lotniczym. Boleśnie przekonaliśmy się o tym odwiedzając w środę 18 lutego 32. Bazę Lotniczą w Łasku. Jeszcze we wtorek mogliśmy cieszyć się pięknym słońcem i bezchmurnym niebem, środa powitała nas gęstą mgłą, nisko zawieszonymi chmurami i marznącą mżawką. Z takimi warunkami musieliśmy się zmagać zarówno my, jak i piloci wykonujący zaplanowane ćwiczenia. Pomimo niesprzyjającej aury wypad należy zaliczyć do udanych. Karty pamięci zapełniły się kadrami z F-16, a przeszywający huk dopalaczy na długo zapadnie w pamięci. Do następnego razu.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.