Aktualności z życia SPFL Air-Action

   14 lipca 2018   |   THE ROYAL INTERNATIONAL AIR TATTOO 2018

W drugi weekend lipca, w bazie lotniczej Royal Air Force w Fairford w Wielkiej Brytanii, odbyły się największe i zapewne najważniejsze pokazy lotnicze na świecie. Piękna pogoda, codziennie 8 godzin pokazów w powietrzu i najlepsi piloci z całego świata. Jak było na Royal International Air Tatto? Przekonacie się już niebawem.

   14 lipca 2018   |   BLUE SKIES KRZYSZTOF!

W dniu 14 lipca b.r.  braliśmy udział w pożegnaniu kpt Krzysztofa Sobańskiego. Kapitana żegnali bliscy, znajomi, przedstawiciele władz państwowych oraz przedstawiciele wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Na pogrzebie głos zabrał Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak, który awansował pośmiertnie porucznika Krzysztofa Sobańskiego na stopień kapitana i nadał mu Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju. Na długo pozostanie nam w pamięci mowa dowódcy 22. BLT pułkownika Mirosława Zimy. Mówił szczerze, otwarcie, chwytał za serce, pożegnał Krzysztofa jako wspaniałego człowieka, kolegę, pilota. Była to jedna z tych wyjątkowych mów, które zapadają głęboko w pamięć. Głos w pożegnaniu zabrali również koledzy Krzysztofa z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. W imieniu kolegów pożegnanie wygłosił porucznik Ireneusz Krajewski. Po mszy ciało kapitana zostało złożone na lawecie i w kondukcie żałobnym przewiezione ulicami Pruszcza Gdańskiego na cmentarz przy ul. Obrońców Pokoju, gdzie został pochowany w asyście kompanii honorowej. Mamy nadzieję iż zgodnie z obietnicą ministra obrony narodowej Polska nie zapomni o rodzinie kapitana Sobańskiego, jak i samym Krzysztofie. My, Stowarzyszenie Polskich Fotografów Lotniczych, na pewno nie zapomnimy!

   13 lipca 2018   |   DEBIUTY NA MACH LOOP

Każdego roku, lipiec w Wielkiej Brytanii jest najciekawszym miesiącem pod znakiem lotnictwa. Oprócz mniejszych pokazów w każdy weekend, jak każdy zapewne wie, organizowane jest największe na świecie show lotnicze – Royal International Air Tattoo. Impreza ta, czasami przynosi bardzo ciekawe niespodzianki. W tym roku postanowiliśmy wybrać się do Mach Loop, aby zobaczyć, czy któryś z międzynarodowych gości zaskoczy nas swoją obecnością. Nie zawiedliśmy się…
   7 lipca 2018   |   X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY

X Nowotarski Piknik Lotniczy, niczym krokusy w Dolinie Chochołowskiej, zgromadził tłumy publiczności, które mogły podziwiać piękno akrobacji powietrznych wykonywanych przez międzynarodową czołówkę “Mistrzów Sterów” oraz wybitnych Pilotów Oficerów naszej Armii . Co się działo w relacji niebawem.

   7 lipca 2018   |   YEOVILTON AIR DAY 2018

W dniu 7 lipca 2018 r., mimo 30-stopniowego upału, mimo drużyny angielskiej grającej w ćwierćfinale Mistrzostw Świata, tysiące entuzjastów lotnictwa zebrało się w Yeovilton na corocznych pokazach Royal Navy. Wybuchy, flary, szybkie myśliwce – to właśnie Yeovilton Air Day! Relacja z tych pokazów już wkrótce.

   30 czerwca 2018   |   PIKNIK LOTNICZY ŚWIDWIN 2018

Czy spontaniczne decyzje są dobre czy nie? Zapewne odpowiedź zależy od sytuacji. W naszym przypadku taka decyzja była „strzałem w 10”. Dotyczyła wyjazdu na Piknik Lotniczy organizowany 30.06.2018 na gościnnym lotnisku 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. W programie zapowiadane było sporo atrakcji – między innymi pokazy pary Su-22 oraz MiG-29 z XA-41. Plakat imprezy kusił również zapowiedzią samolotu Panavia Tornado w służbie Luftwaffe, choć tylko na wystawie statycznej. Jak było? O tym niedługo w nieco dłuższej relacji.

   30 czerwca 2018   |   HEADCORN, BATTLE OF BRITAIN AIR SHOW 2018

W samym sercu brytyjskiego hrabstwa Kent, odbywa się w ten weekend kolejna edycja pokazów o tematyce Bitwy o Anglię. Jak na razie pogoda dopisuje, zarówno maszyny jak i piloci, sprawują się wyśmienicie! Jeżeli lubicie maszyny z okresu Drugiej Wojny Światowej i dźwięk silników typu Merlin to ta mała impreza z wielkimi i znanymi aktorami jest jak najbardziej dla was! Na małą fotorelację z tego wydarzenia zapraszamy już wkrótce.
   30 czerwca 2018   |   FLY FEST POD ZNAKIEM GWIAZD

Fly Fest to nie tylko pokazy, to również piknik rodzinny oraz Międzynarodowa Wystawa Lotnicza, dzięki której możemy zapoznać się z ofertą producentów mniejszych statków powietrznych nie będących zbyt częstymi gośćmi na naszym niebie. Atrakcją skierowaną do publiczności była także możliwość odbycia lotów widokowych na pokładzie Cessny. Niewątpliwą gwiazdą tegorocznej, trzeciej już edycji Fly Fest na lotnisku aeroklubowym w Piotrkowie Trybunalskim był znakomity pilot akrobacyjny Jurgis Kairys ze swoim Su-26. Ale gwiazd było więcej! Marek Choim w zapierającej dech akrobacji i wieczornym pokazie z fajerwerkami, grupy pozytywnie zakręconych pilotów z Cellfast Flying Team czy 3AT3 Formation Flying Team a także nasz mistrz akrobacji szybowcowej Jerzy Makula. Na piotrkowskim niebie mogliśmy także oglądać i fotografować PZL M-18B Dromader, rzadko widywanego aczkolwiek pięknego dwupłatowca HATZ Classic.  I choć ogromny podziw publiczności wzbudzała akrobacja mistrza Jurgisa oraz pozostałych uczestników pokazów, to należy dodatkowo mieć na względzie panujące wtedy warunki atmosferyczne a zwłaszcza bardzo silny wiatr dający się we znaki pilotom lżejszych maszyn. Z całą pewnością przekonali się o tym piloci wiatrakowców z 57-my Team; ich pokaz był dla mnie istnym pokazem stalowych nerwów. Niezwykłym pokazem mocy swej maszyny popisał się Mateusz Strama siedzący za sterami pięknie utrzymanego Yaka-3U. Wojskowym akcentem imprezy był natomiast przylot trójki śmigłowców SW-3 Głuszec, a także akrobacja w wykonaniu pary Orlików wykonujących swe ewolucje przy niezwykłych kolorach nieba malowanych zachodzącym słońcem próbującym przebić się zza ciężkich, stalowych chmur. Wisienką na torcie był dla nas wieczorny pokaz Marka Choima na Extra 330SC, który za sprawą wyrzucanych z końcówek skrzydeł iskier rozświetlających wieczorne niebo, powodował wybuchy radości u zgromadzonej publiczności. I żeby nie było tak różowo, to muszę nadmienić, że największą bolączką były przerwy pomiędzy poszczególnymi pokazami. Miejmy nadzieję, że w kolejnej edycji tej miłej wszak imprezy, będzie pod tym względem zdecydowanie lepiej. Do zobaczenia za rok!

   29 czerwca 2018   |   AIR TO AIR MEETING 2018 vol. 1

„Home sweet home”, któż z nas nie raz to pomyślał wracając do miejsc, które uwielbiamy, gdzie otaczają nas ludzie i przedmioty za którymi tęsknimy? Po kilku długich miesiącach oczekiwania po raz kolejny przekraczam bramę Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, który powoli staje się moim „sweet home”, a skoro jestem w Piotrkowie to wiedz, że dużo się dzieje. Czas wyczekiwania i niepewności właśnie dobiegł końca, pogoda wymarzona, transport powietrzny gotowy i przede wszystkim modele niecierpliwie przebierają nogami, aby już wzbić się w powietrze, a pozować nam będzie sama extraklasa, Marek Choim, Mateusz Strama, Jurgis Kairys, niezmordowana ekipa z Cellfast Flying Team i wisienka na torcie, pan Waldek Wegner z bomba wodną czekająca na uwolnienie ze zbiorników Dromadera. I znów uciekający pas startowy pod rampą Skyvana, kilka chwil oczekiwania i na horyzoncie pojawia się pierwszy aktor wspaniałego spektaklu, lekki dreszcz emocji, pierwsze promienie Słońca załamujące się na wirującym śmigle…ach, kocham tę robotę.

   27 czerwca 2018   |   ODWIEDZINY U KRZYŻAKÓW

W dniu 27.06.2018 mieliśmy zaszczyt po raz kolejny odwiedzić 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim w której stacjonują samoloty MiG-29. Po „zameldowaniu” się na miejscu i zebraniu informacji na temat lotów oraz pogody, która jak się później okazało była prawie idealna tego dnia, postanowiliśmy udać się od razu w kierunku naszej ulubionej miejscówki z której to wychodzą najlepsze fotki. Na dzień ten zaplanowano loty szkolno-treningowe. I tak też właśnie było ponieważ mogliśmy podziwiać starty oraz lądowania zarówno w wykonaniu młodych pilotów jak i tych doświadczonych. Podsumowując dzień zaliczamy do udanych i już nie możemy doczekać się kolejnej wizyty w tej właśnie bazie.
Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.