Aktualności z życia SPFL Air-Action

   24 marca 2016   |   Z WIZYTĄ U KAWALERZYSTÓW

Sezon zimowy to generalnie pauza w naszej foto-lotniczej działalności. Spragnieni wrażeń, chętnie przyjęliśmy zaproszenie od 7 Dywizjonu Lotniczego. Dnia 24 marca odwiedziliśmy siedzibę tegoż dywizjonu w Nowym Glinniku. Dywizjon zapewnia wsparcie lotnicze dla oddziałów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Na początku naszej wizyty mieliśmy okazję obserwować wspólne ćwiczenia piechoty aeromobilnej wojsk kanadyjskich i polskich. Bardzo efektownie zaprezentowane zostało podejmowanie i zrzut desantu piechoty ze śmigłowców W-3 Sokół oraz Mi-8. Szczególne wrażenie wywarła na nas organizacja tzw. “checkpoint”. Krążacy w powietrzu Sokół, przebiegający obok żołnierze, neutralizacja potencjalnych zagrożeń – w pewnym momencie, cała ta pełna dynamiki akcja rozgrywała się dosłownie wokół nas. W bazie mieliśmy również okazję obserwować ćwiczenia spadochroniarzy z 25 BKPow. Wiecej o tym, wraz z bogatą fotorelacją, już wkrótce.

   16 marca 2016   |   SWEET HOME EPMM – REAKTYWACJA A.D. 2016

Po nijakiej zimie i ciągle pochmurnej aurze, z utęsknieniem oczekiwaliśmy na poprawę pogody. Oczekiwali również młodzi Fulcrum Driverzy, aby rozpocząć intensywne i regularne szkolenie A.D. 2016. W dniu 16 marca udało się fotografom stowarzyszenia zawitać na kilka chwil w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego, aby poobcować z pięknymi MiGami-29. Jednak głównym powodem wizyty było wręczenie Panu mjr. pil. Grzegorzowi Czubskiemu skromnego upominku od Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych Air-Action. ICEMAN w dniu 15 marca przekroczył na swoim lotniczym zegarze 2000 godzin spędzonych w powietrzu za sterami samolotów odrzutowych. Panie Majorze – gratulujemy!!

   14 marca 2016   |   GRY WOJENNY NA WYSPACH

Z oficjalnych i z tych też mniej wiarygodnych źródeł dochodzą do nas zapowiedzi o dwóch manewrach wojskowych na Wyspach Brytyjskich. W dniach od 9 do 22 kwietnia 2016 r. odbędą się ćwiczenia „Joint Warrior”, a od 11 do 22 kwietnia będą miały miejsce manewry „Griffin Strike”. Z oczywistych względów nie znamy jeszcze dokładnych szczegółów, ale ze względu na obecną sytuację polityczną na świecie spodziewamy się bardzo intensywnych ćwiczeń ofensywnych. Już od początku marca w bazie RAF Coningsby goszczą niemieckie Eurofightery EF-2000. Zaobserwowano też niespotykaną aktywność w amerykańskiej bazie RAF Lakenheath (z oficjalnych oświadczeń wynika, że każda eskadra przeprowadza ponad 50 lotów dziennie gdzie średnia dla tej bazy to około 14). Przez ostatnie dni amerykańskie myśliwce F-15 Strike Eagle ćwiczyły na terenie Walii walki w powietrzu na dużych wysokościach. W dniu 10 marca 2016 r., gdy pogoda dopisała mieliśmy przyjemność obserwować symulację lotów poniżej zasięgu radaru w LFA 7, czyli w słynnym Mach Loop. Zapraszamy więc do śledzenia naszej strony internetowej www.spfl.pl , być może już wkrótce przedstawimy Wam relację z kwietniowych manewrów.

   12 marca 2016   |   TICO WARBIRDS AIRSHOW 2016

Karuzela pokazów anno domini 2016 ruszyła! Co prawda nieoficjalnie bo nikt statusu pierwszeństwa organizatorom zdaje się w tej materii nie przyznał, do tego daleko bo na Florydzie, ale za to z udziałem “FiFi” – jedynej latającej Superfotecy B-29 na świecie. Tico Airshow organizuje rok w rok Valliant Air Command Warbird Museum w Titusville przy czym tegoroczna edycja po raz pierwszy rozpoczęła się pokazami popołudniowo-wieczornymi z fantastycznym twilight show w wykonaniu Randy Balla, jedynego pilota certyfikowanego do akrobacji dziennej i nocnej na…Lim-5. Miejsce jest szczególne, klimatyczne, w pobliżu kusi Kennedy Space Center, ale to już zupełnie inna historia. Relacja z Titusville wkrótce.

   21 lutego 2016   |   REKONESANS NA KRZESINACH

Wiosna powoli budzi się do życia, a wraz z nią nasze żelazne ptaki nieśmiało zaczynają wyjeżdżać z hangarów. W związku z tym nie zwlekając w dniu 10.02.2016 r. skorzystaliśmy z gościnności personelu w 31. BLT w Krzesinach i odbyliśmy krótką gospodarską wizytę. W trakcie pobytu odbyło się krótkie spotkanie z Dowódcą Bazy oraz OP. Mieliśmy okazję porozmawiać o planach i tym co może wydarzyć się lotniczo w Krzesinach w nadchodzącym roku oraz o możliwej współpracy SPFL z 31. BLT. Krótko po południu, korzystając z gościnności gospodarzy, choć pogoda nie rozpieszczała, udało się uwiecznić kilka pierwszych startów i lądowań w tym roku. Mam nadzieje, że już wkrótce na naszych stronach zobaczycie dłuższą relacje z pobytu SPFL na Krzesińskim lotnisku.

   6 stycznia 2016   |   MACH LOOP NA DZIEŃ DOBRY!

Nastał nowy rok. Okres poświąteczno – noworoczny to zawsze czas podsumowań, ładowania baterii, grzebania w szufladach w poszukiwaniu zapomnianych kart pamięci itp. Ale to nie w naszym stylu! My ruszamy, i to z impetem! 6-7 stycznia 2016 r. wybraliśmy się w góry środkowej Walii. Zapraszamy na podróż do słynnego Mach Loop. Relacja już niebawem.

   11 listopada 2015   |   OSA-S CZYLI SKOKI SPADOCHRONOWE POD DACHEM

Tunel aerodynamiczny w Leźnicy Wielkiej jest częścią Ośrodka Szkolenia Aeromobilno – Spadochronowego. To jedyny tego typu obiekt w Wojsku Polskim. Pod okiem doświadczonej kadry w kontrolowanych warunkach adepci sztuki spadochronowej mogą uczyć się i doskonalić techniki swobodnego spadania podczas skoku ze spadochronem. Jako jedni z nielicznych cywili mieliśmy możliwość poznania “od środka” obiektu i stojących przed instruktorami Ośrodka zadań.

   7 listopada 2015   |   LIGHTNING O ZMIERZCHU!!!

W dniu 7 listopada 2015 mieliśmy niebywałą okazję fotografować angielskie myśliwce z czasów zimnej wojny – Lightnings. Nasze spotkanie odbyło się przy pięknym zachodzie słońca. Byliśmy bardzo blisko, było bardzo głośno i były dopalacze! Serdecznie zapraszamy na pełną fotorelację już wkrótce!

   23 października 2015   |   ADEX 2015 – SEOUL AIRSHOW

Za nami Dni NATO w Ostrawie, ćwiczenia strzeleckie w Axalp i Fleet Week w San Francisco. Czy to oznacza, że sezon pokazowy jest już definitywnie zakończony? Nie dla nas! W poszukiwaniu (prawdopodobnie) ostatnich już w tym roku kadrów z pokazów lotniczych wyruszyliśmy na daleki wschód. Dokładniej do Korei Południowej na odbywający się tam w ramach wystawy ADEX 2015 airshow. Egzotyka miejsca, świetna atmosfera, a przede wszystkim fenomenalne pokazy Black Eagles i F-22 Demo Team to wizytówka tej imprezy. Ponad to można było podziwiać U-2 Dragon Lady, C-17, pokazy różnych formacji sił zbrojnych Republiki Korei Południowej i wiele innych atrakcji. Już wkrótce zapraszamy na szerszą relację.

   23 października 2015   |   MOKRA LEKCJA NA KRZESINACH

Jesienna edycja warsztatów Akademii Nikona na Poznańskich Krzesinach udowodniła wszystkim kursantom starą dobrą teorię, że do zrobienia wyjątkowych ujęć nie jest potrzebna potężna liczba startów i lądowań. Wystarczy tylko, by panujące warunki atmosferyczne były wyjątkowe. Dodatkowo też przydała się lekcja, która mówiła o tym, że gdy leje deszcz to należy chować sprzęt fotograficzny. Chować nie do toreb czy plecaków, tylko do osłon przeciwdeszczowych i nie przestawać fotografować! Już niebawem kilka dowodów na słuszność powyższych teorii oczywiście w „Gdzie i Kiedy Byliśmy” /hesja

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.