Aktualności z życia SPFL Air-Action

   24 maja 2015   |   VE DAY W DUXFORD

Dokładnie 70 lat temu II Wojna Światowa dobiegła końca. W słynnym przemówieniu z 8 maja 1945 roku Winston Churchill ogłosił zwycięstwo sił alianckich w Europie. Aby upamiętnić tę rocznicę, udaliśmy się 24 maja 2015 r. do Duxford, gdzie przelotem myśliwców Spitfire, Hurricane, latającej fortecy B-17 i całej kolekcji historycznych samolotów podziękowano dzielnym lotnikom za powstrzymanie inwazji Hitlera. Oprócz historycznej części pokazów mogliśmy podziwiać występy nowoczesnych maszyn jak Eurofighter Typhoon FGR4, helikopterów AH-64 Apache, no i oczywiście zespołu akrobacyjnego Red Arrows. Serdecznie zapraszamy na pełną relację już wkrótce.

   23 maja 2015   |   LA FERTE-ALAIS AIR SHOW 2015

W poszukiwaniu lotniczych atrakcji ponownie wyruszyliśmy na zachód Europy. Naszym celem było pięknie położone lotnisko La Ferte-Alais pod miasteczkiem Cerny we Francji, na którym odbywały się pokazy lotnicze. W powietrzu można było podziwiać blisko 100 samolotów reprezentujących prawie wszystkie etapy rozwoju lotnictwa. Mieliśmy więc maszyny pionierów, samoloty z Wielkiej Wojny, okresu międzywojennego i drugiej wojny światowej. Następnie podziwialiśmy maszyny okresu powojennego, wojny wietnamskiej i wreszcie czasów współczesnych, z fenomenalnymi pokazami w wykonaniu Rafale. Ten ostatni samolot można było oglądać aż w dwóch prezentacjach: lotnictwa morskiego i sił powietrznych. Wielu pokazom towarzyszyły efekty pirotechniczne i inscenizacje. Dodatkowo zgromadzeni widzowie mogli zwiedzać bardzo ciekawą wystawę statyczną, której niezwykły klimat wzbogacała obecność grup rekonstrukcyjnych odtwarzających scenki rodzajowe odpowiednie dla danej maszyny.  Więcej szczegółów oraz to, co udało nam się zarejestrować, już wkrótce w pełnej relacji.

   23 maja 2015   |   DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W CASLAV

23 maja 2015 roku, w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w czeskim Čáslav zorganizowano „Dzień otwartych drzwi”. Główną atrakcją imprezy były pokazy lotnicze, podczas których wystąpiło kilku gości z zagranicy, a także zaprezentowano w powietrzu prawie wszystkie typy statków powietrznych jakie obecnie użytkuje czeskie lotnictwo wojskowe. Do ciekawszych prezentacji można zaliczyć przelot formacji złożonej z 10 Gripenów, którą utworzyły samoloty z Czech, Węgier i Szwecji oraz występy solistów z Belgii i Szwecji. Oprócz współczesnych maszyn wojskowych licznie zaprezentowały się maszyny historyczne, w tym Mustang i Spitfire. Nie zabrakło także akrobacji w wykonaniu maszyn cywilnych. Pogoda, z powodu pełnego pokrycia nieba chmurami, nie pomagała w fotografowaniu. Walczyliśmy jednak dzielnie.

   16 maja 2015   |   MIĘDZYNARODOWY ZLOT DWUPŁATOWCÓW W PILE – HISTORIA BEZ HISTORII…

W sobotę 16 maja po raz drugi odbył się Międzynarodowy Zlot Dwupłatowców w Pile. Stare samoloty mają duszę, mają swoją historię, która fascynuje niejednego fana awiacji, mają w sobie jakiś magnes, który przyciąga do nich wielu obserwatorów. Dlatego też kilku członków naszego stowarzyszenia, kierowanych chęcią obejrzenia i uwiecznienia na zdjęciach tych pięknych maszyn, wybrało się do Piły. Dla nas – doświadczonych i zaprawionych w bojach bywalców różnych pokazów lotniczych i pikników, wystarczy kilka pierwszych minut aby stwierdzić – „Będzie się działo!!!”. Tutaj, niestety, nikt nie mógł wypowiedzieć tych słów. Działo się mało, żeby nie powiedzieć, że nie działo się nic. Jeden grupowy przelot dwupłatowców (kilka sztuk) na dużej wysokości, dwa Dromadery z pobliskiej Leśnej Bazy Lotniczej, które starały się ugasić ledwo co widoczny ogień, mała liczba widzów, spiker, który z minuty na minutę coraz bardziej wszystkich zniechęcał do pobytu na lotnisku oraz mało uprzejmi pracownicy ochrony, którzy chcieli uprzykrzyć nam życie, mimo posiadania przez nas akredytacji prasowych – to nie było to, na co wszyscy czekaliśmy. Śmiało można stwierdzić, że był to zlot bez historii… Jednak na każdej mało udanej imprezie jest ktoś, kto ją ratuje lub ma szansę uratować. W tym przypadku, tym kimś byli Jacob Holländer i zespół – Scandinavian Airshows, którzy udźwignęli ten ciężar i uraczyli nas dwukrotnie dynamicznym pokazem. Dzięki Scandinavian Airshows wracaliśmy do domów bogatsi o kolejne zdjęcia, którymi w niedługim czasie podzielimy się na naszej stronie.

   15 maja 2015   |   WIZYTA W DĘBLINIE

Dziewięćdziesiąta rocznica pojawienia się polskich skrzydeł nad Dęblinem jest doskonałym pretekstem do pochwalenia się gospodarzy lotniska w Dęblinie dotychczasowym wysiłkiem włożonym w modernizację infrastruktury 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Nowe inwestycje mają przygotować lotnisko do bezpiecznego użytkowania nowych samolotów szkolnych M-345 “Master” które niebawem pojawią się na dęblińskim niebie. Jako jednym z pierwszych udało nam się zobaczyć niektóre z zakończonych inwestycji. Wszyscy będą mogli je podziwiać w trakcie zbliżającego się Pikniku Lotniczego z okazji 90-tej rocznicy powstania Szkoły Lotniczej w Dęblinie.

   14 maja 2015   |   ĆWICZENIA LION EFFORT – CASLAV, CZECHY

Ćwiczenia dla użytkowników samolotu JAS-39 Gripen przeprowadza się w cyklu trzyletnim i po poprzednich edycjach zorganizowanych na Węgrzech (2009) i w Szwecji (2012) przyszła kolej na Czechy i bazę Gripenów w miejscowości Caslav. Tradycyjnie organizatorzy zadbali o fotografujących, organizując w dniu 14 maja Spotters Day, który wypełniły dwie tury startów do ćwiczeń (a więc i lądowań) takich maszyn jak L-159 ALCA, Mi-171, Mi-24 i oczywiście samych Gripenów. Na szczęście załamanie pogody, które nawiedziło zachodnie Czechy wcześnie rano, z pewnym trudem, ale skutecznie wycofało się znad lotniska, umożliwiając zarówno przeprowadzenie ćwiczeń, jak i fotografowanie. Szersza relacja już wkrótce.
   13 maja 2015   |   AKADEMIA NIKONA W ŁASKU

W dniach 12-13 maja 2015 roku na terenie 32. Bazy Lotniczej odbyła się kolejna edycja warsztatów fotografii lotniczej w ramach Akademii Nikona. Edycja wyjątkowa, gdyż udało się zgrać w jednym czasie i miejscu bardzo dużo trudnych do wcześniejszego zaplanowania elementów. Przede wszystkim trafiliśmy na dwa obfite w loty dni, podczas których naprawdę dużo się działo. Przeżywaliśmy nie tylko całe serie widowiskowych startów, lądowań i przelotów, ale również atak pary F-16 na lotnisko. Dzięki uprzejmości dowódcy bazy płk. Ireneusza Nowaka, jak również wspaniałych ludzi z łaskiego „Archeo”, mieliśmy możliwość fotografowania niebywale wiernie odrestaurowanych historycznych maszyn z najnowszym dziełem – samolotem MiG-23 włącznie. Wszystko to we wspaniałych warunkach pogodowych i w niesamowitej atmosferze jaką stworzyła grupa kursantów! :) Wieczorne, kilkugodzinne spotkanie z dowódcą 10. Eskadry – ppłk. Marcinem Modrzewskim, wielu z nas otworzyło oczy na to kim tak naprawdę jest współczesny polski pilot F-16. Wrażeń mnóstwo. Zdjęcia niebawem!

   3 maja 2015   |   Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI – CZYLI 3 MAJA W RIVOLTO

3 maja niewątpliwie kojarzy się nam ze świętowaniem rocznicy uchwalenia polskiej Konstytucji. Tymczasem w bazie wojskowej w Rivolto, będącej domem Frecce Tricolori, odbył się występ włoskiego zespołu otwierający sezon pokazowy. Mistrzowie zespołowego pilotażu zaprezentowali nowy program na 2015 rok, w którym to przypada 55-lecie grupy. Huczne świętowanie jubileuszu zaplanowano na 5-6 września.

   3 maja 2015   |   ABINGDON AIR & COUNTRY SHOW 2015

Długi majowy weekend i narodziny “Royal Baby” wprawiły mieszkańców Wysp Brytyjskich w doskonały nastrój. Był to więc znakomity czas na otwarcie sezonu lotniczego. W niedzielę 3 maja udaliśmy się w okolice Oxfordu na pierwsze pokazy w tym roku – Abingdon Air & Country Show 2015. Oprócz kilku bardzo dobrych pokazów akrobacyjnych oraz prezentacji “Battle Of Britain Memorial Flight” szczególnie wyczekiwany był występ pary: nowoczesnego Typhoona i legendarnego Supermarine Spitfire’a. Oba słynne myśliwce bojowe pokazały się po raz pierwszy w nowych barwach, które zostały przygotowane specjalnie z okazji 75 rocznicy bitwy o Anglię. Zapraszamy na pełną relację już wkrótce!

   29 kwietnia 2015   |   WIOSENNY ŚWIDWIN

Nie minął miesiąc, a SPFL ponownie odwiedziło gościnne progi 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. W środę 29 kwietnia dzięki uprzejmości dowództwa bazy mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy personelu naziemnego. Podziwialiśmy kilkanaście startów i lądowań SU-22 w bazie, w tym starty parami, oraz przelot niezapowiedzianego gościa z 23 BLT. Niezaprzeczalnym zwieńczeniem pobytu był wieczorne starty i lądowania w promieniach zachodzącego słońca. Zdjęcia i pełna relacja – wkrótce!

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.