Aktualności z życia SPFL Air-Action

   7 kwietnia 2016   |   GŁUSZCE W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Przez ostatni tydzień na lotnisku w Mińsku Mazowieckim gościły śmigłowce W-3 Głuszec i Mi-24 z 56. Bazy Lotniczej z Inowrocławia. Korzystając z wiosennej aury wybraliśmy się podejrzeć nietypowych dla ziemi mazowieckiej gości. Więcej wkrótce w naszej relacji.

   7 kwietnia 2016   |   ŚWIDWIŃSKA WIOSNA

W dniu 7 kwietnia br. 13 przedstawicieli SPFL miało okazję wizytować w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Liczba 13 okazała się jednak wyjątkowo szczęśliwa, ponieważ zmienna aura jak i intensywność zadań, jakie dowództwo w tym dniu nałożyło na swoich podwładnych pilotów sprawiły, że karty pamięci w aparatach napełniały się w zastraszającym tempie. Pełniejsza relacja z tego wypadu już niebawem.

   5 kwietnia 2016   |   SŁONECZNY ŁASK

W dniu 5 kwietnia 2016 roku mieliśmy po raz pierwszy w tym sezonie okazję odwiedzić 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Pogoda tego dnia nas wprost rozpieszczała. Bezchmurne niebieskie niebo i ciepłe słoneczne światło stworzyły idealne warunki dla fotografów. Mieliśmy przyjemność zatrzymać w kadrach samolot CASA C-295, śmigłowiec PZL-SOKÓŁ W3P VIP no i oczywiście samoloty F-16, każdemu dobrze kojarzące się z 32. BLT. Jastrzębie w czasie naszej wizyty miały dużo zaplanowanych zadań, zarówno w czasie dnia jak i podczas lotów nocnych. Możliwość zobaczenia samolotów F-16 po zachodzie słońca była dla nas dodatkową atrakcją. Wizytę zaliczamy do bardzo udanych. Przyczynił się do tego również personel bazy, tworząc jak zwykle przyjazną atmosferę i możliwości zapełniania kart pamięci w naszych aparatach. Już wkrótce szersza fotorelacja. Zapraszamy.

   5 kwietnia 2016   |   BELGIAN AIR FORCE SUNSET SHOOT

W bieżącym roku Belgijskie Siły Powietrzne obchodzą swoje 70-te urodziny. W związku z tym jubileuszem zaplanowano szereg wydarzeń propagujących belgijskie lotnictwo wojskowe. Jedną z nich była, zorganizowana 5 kwietnia w bazie 1W Beauvechain wieczorno- nocna sesja zdjęciowa. W grupie kilkuset lotniczych świrów nie zabrakło również naszej delegacji. W promieniach zachodzącego słońca zaprezentowano prawie wszystkie typy maszyn użytkowanych obecnie przez BAF: od szkolnych SF-260 i Alpha Jet, przez transportowego C-130, dyspozycyjnego ERJ-135 po wielozadaniowy F-16. Nie zapomniano również o śmigłowcach. Wojskowe „wiatraki” reprezentowały Alouette III, dwie Augusta A-109 (w wersji łącznikowej i sanitarnej), oraz najnowsze nabytki: NH-90 w wariancie transportu taktycznego i zwalczania okrętów podwodnych. Zestaw dopełniał policyjny MD-900. Choć przez cały dzień pogoda nie rozpieszczała, to (z godnie z obietnicą organizatorów) tuż przed początkiem imprezy pięknie się wypogodziło i mogliśmy cieszyć się malowniczym zachodem słońca. Oprócz prezentacji maszyn na statyce mogliśmy również sfotografować procedury przedstartowe i same starty Alouette III, NH-90 i C-130. Impreza, choć nie obfitowała w „akcenty powietrzne”, była bardzo ciekawa. Pozwoliła zobaczyć (i uwiecznić na zdjęciach) maszyny i personel lotniczy w warunkach, o które trudno „na co dzień”. Więcej zdjęć już wkrótce w naszej galerii.

   31 marca 2016   |   DEFEXPO 2016

W dniach 28-31 marca 2016 roku w stanie Goa w Indiach, odbyły się Międzynarodowe Targi Systemów Bezpieczeństwa Defexpo 2016. Mimo, że impreza miała zdecydowanie charakter „naziemny”, uatrakcyjnieniem targów były krótkie pokazy w powietrzu szwedzkiego zespołu akrobacyjnego „Scandinavian Airshow”, indyjskiego zespołu „Sarang” oraz przeloty prototypu indyjskiego samolotu NAVY LCA. Dodatkową przyprawą tej indyjskiej imprezy, było ponad tygodniowe stacjonowanie w porcie lotniczym Goa, na którym poza zwykłym ruchem pasażerskim, stacjonują ciekawe statki powietrzne lotnictwa marynarki wojennej Indii.

   24 marca 2016   |   Z WIZYTĄ U KAWALERZYSTÓW

Sezon zimowy to generalnie pauza w naszej foto-lotniczej działalności. Spragnieni wrażeń, chętnie przyjęliśmy zaproszenie od 7 Dywizjonu Lotniczego. Dnia 24 marca odwiedziliśmy siedzibę tegoż dywizjonu w Nowym Glinniku. Dywizjon zapewnia wsparcie lotnicze dla oddziałów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Na początku naszej wizyty mieliśmy okazję obserwować wspólne ćwiczenia piechoty aeromobilnej wojsk kanadyjskich i polskich. Bardzo efektownie zaprezentowane zostało podejmowanie i zrzut desantu piechoty ze śmigłowców W-3 Sokół oraz Mi-8. Szczególne wrażenie wywarła na nas organizacja tzw. “checkpoint”. Krążacy w powietrzu Sokół, przebiegający obok żołnierze, neutralizacja potencjalnych zagrożeń – w pewnym momencie, cała ta pełna dynamiki akcja rozgrywała się dosłownie wokół nas. W bazie mieliśmy również okazję obserwować ćwiczenia spadochroniarzy z 25 BKPow. Wiecej o tym, wraz z bogatą fotorelacją, już wkrótce.

   16 marca 2016   |   SWEET HOME EPMM – REAKTYWACJA A.D. 2016

Po nijakiej zimie i ciągle pochmurnej aurze, z utęsknieniem oczekiwaliśmy na poprawę pogody. Oczekiwali również młodzi Fulcrum Driverzy, aby rozpocząć intensywne i regularne szkolenie A.D. 2016. W dniu 16 marca udało się fotografom stowarzyszenia zawitać na kilka chwil w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego, aby poobcować z pięknymi MiGami-29. Jednak głównym powodem wizyty było wręczenie Panu mjr. pil. Grzegorzowi Czubskiemu skromnego upominku od Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych Air-Action. ICEMAN w dniu 15 marca przekroczył na swoim lotniczym zegarze 2000 godzin spędzonych w powietrzu za sterami samolotów odrzutowych. Panie Majorze – gratulujemy!!

   14 marca 2016   |   GRY WOJENNY NA WYSPACH

Z oficjalnych i z tych też mniej wiarygodnych źródeł dochodzą do nas zapowiedzi o dwóch manewrach wojskowych na Wyspach Brytyjskich. W dniach od 9 do 22 kwietnia 2016 r. odbędą się ćwiczenia „Joint Warrior”, a od 11 do 22 kwietnia będą miały miejsce manewry „Griffin Strike”. Z oczywistych względów nie znamy jeszcze dokładnych szczegółów, ale ze względu na obecną sytuację polityczną na świecie spodziewamy się bardzo intensywnych ćwiczeń ofensywnych. Już od początku marca w bazie RAF Coningsby goszczą niemieckie Eurofightery EF-2000. Zaobserwowano też niespotykaną aktywność w amerykańskiej bazie RAF Lakenheath (z oficjalnych oświadczeń wynika, że każda eskadra przeprowadza ponad 50 lotów dziennie gdzie średnia dla tej bazy to około 14). Przez ostatnie dni amerykańskie myśliwce F-15 Strike Eagle ćwiczyły na terenie Walii walki w powietrzu na dużych wysokościach. W dniu 10 marca 2016 r., gdy pogoda dopisała mieliśmy przyjemność obserwować symulację lotów poniżej zasięgu radaru w LFA 7, czyli w słynnym Mach Loop. Zapraszamy więc do śledzenia naszej strony internetowej www.spfl.pl , być może już wkrótce przedstawimy Wam relację z kwietniowych manewrów.

   12 marca 2016   |   TICO WARBIRDS AIRSHOW 2016

Karuzela pokazów anno domini 2016 ruszyła! Co prawda nieoficjalnie bo nikt statusu pierwszeństwa organizatorom zdaje się w tej materii nie przyznał, do tego daleko bo na Florydzie, ale za to z udziałem “FiFi” – jedynej latającej Superfotecy B-29 na świecie. Tico Airshow organizuje rok w rok Valliant Air Command Warbird Museum w Titusville przy czym tegoroczna edycja po raz pierwszy rozpoczęła się pokazami popołudniowo-wieczornymi z fantastycznym twilight show w wykonaniu Randy Balla, jedynego pilota certyfikowanego do akrobacji dziennej i nocnej na…Lim-5. Miejsce jest szczególne, klimatyczne, w pobliżu kusi Kennedy Space Center, ale to już zupełnie inna historia. Relacja z Titusville wkrótce.

   21 lutego 2016   |   REKONESANS NA KRZESINACH

Wiosna powoli budzi się do życia, a wraz z nią nasze żelazne ptaki nieśmiało zaczynają wyjeżdżać z hangarów. W związku z tym nie zwlekając w dniu 10.02.2016 r. skorzystaliśmy z gościnności personelu w 31. BLT w Krzesinach i odbyliśmy krótką gospodarską wizytę. W trakcie pobytu odbyło się krótkie spotkanie z Dowódcą Bazy oraz OP. Mieliśmy okazję porozmawiać o planach i tym co może wydarzyć się lotniczo w Krzesinach w nadchodzącym roku oraz o możliwej współpracy SPFL z 31. BLT. Krótko po południu, korzystając z gościnności gospodarzy, choć pogoda nie rozpieszczała, udało się uwiecznić kilka pierwszych startów i lądowań w tym roku. Mam nadzieje, że już wkrótce na naszych stronach zobaczycie dłuższą relacje z pobytu SPFL na Krzesińskim lotnisku.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.