Aktualności z życia SPFL Air-Action

   27 maja 2016   |   MEETING DE L’AIR CREIL 2016

Ponownie odwiedziliśmy Francję. Tym razem naszym celem była 110. Baza Lotnicza Francuskich Sił Powietrznych w Creil. W dniach 27-29 maja odbyły się tam pokazy lotnicze połączone z dniami spotterskimi. W programie oprócz wielu maszyn historycznych, śmigłowca Tiger, belgijskiego F-16 i polskiego MiGa-29 zobaczyć mogliśmy również specjały „lotniczej kuchni francuskiej”: Patrouille de France, Rafale Alpha Solo Display oraz fenomenalne Ramex Delta Tactical Demo. Na ten ostatni zespół liczyliśmy najbardziej. Rok 2016 jest, niestety, ostatnim sezonem pokazowym tego Teamu. Dodatkowo bardzo chcieliśmy uwiecznić malowanie okolicznościowe, upamiętniające 100-lecie francusko-amerykańskiej eskadry Lafayette jakim udekorowano samolot prowadzący zespołu. Świetnie zorganizowane dni spotterskie, kilka rodzajów pogody, bliskie spotkanie z Ramex Delta oraz niesamowity, pełen „oderwań” pokaz Rafale na zakończenie imprezy, zawsze już będzie nam się kojarzyć z imprezą w Base Arienne 110. Szerszą relację znajdziecie już wkrótce, tam gdzie zawsze, czyli na naszej stronie w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”. Zapraszamy!

   22 maja 2016   |   TYGRYSY NA HISZPAŃSKIEJ ZIEMI – CZYLI “NATO TIGER MEET 2016″

20 maja 2016 roku organizatorzy NATO Tiger Meet 2016 zaprosili miłośników huku dopalaczy do hiszpańskiej Saragossy, gdzie zorganizowano ćwiczenia eskadr mających w swoim godle tygrysa lub pumę. Państwa uczestniczące w zlocie prześcigają się w efektownych malowaniach samolotów wysyłanych na ćwiczenia – a okazja żeby je sfotografować ściąga na NTM za każdym razem setki fotografów. W tym roku malowaniami zachwyciły szczególnie „psychodeliczny” czeski Mi-24, Eurofighter „Cyber Tiger” z grupy bawarskich Tygrysów, a także francuski Mirage z białym tygrysem i hiszpańską flagą. Obok „popularnych” F-16, Gripenów i Eurofighterów, ciekawostką były dwa amerykańskie Hawkeye, które po lądowaniu uraczyły nas pokazem… składania skrzydeł w trakcie kołowania. Bonusem był dzień otwarty bazy, zaplanowany na sobotę 21 maja. W jego trakcie zaprezentowały się hiszpańskie siły powietrzne – na czele z demo Eurofightera i Horneta. Emocje podgrzał świetny pokaz gości – pary francuskich Rafale oraz belgijskiego F-16. Jednak najbardziej wyczekiwanym i oklaskiwanym punktem programu była rodzima Patrulla Aguila, która zakończyła część pokazową dnia otwartego. Dla nas jednak najciekawsza była tym razem statyka – na niej bowiem mogliśmy dokładnie przyjrzeć się tygrysim malowaniom wszystkich samolotów uczestniczących w ćwiczeniach Tiger Meet i podziwiać kreatywność w konkurencji na najciekawsze „dekoracje”. Już wkrótce zapraszamy na „tygrysią” relację zdjęciową.

   21 maja 2016   |   ŚWIĘTO BAZY W LATKOWIE

W dniu 21 maja 2016 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w obchodach święta 56. Bazy Lotniczej w Latkowie. Wystawa statyczna obejmowała większość śmigłowców bojowych Polskich Sił Powietrznych uzupełnionych o amerykańskie AH-64 Apache, Blackhawk czy niemieckie Eurocopter’y. Pokazy dynamiczne, choć krótkie, należy zaliczyć do bardzo udanych. W powietrzu mogliśmy obserwować między innymi Mi-24, SW-4, F-16 i Su-22. Dynamiczne pokazy Mi-24 jak zawsze dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Miłą niespodzianką był pokaz F-16′tek z Łasku – które zaskoczyły publiczność ilością zrzucanych flar! Nowe figury w pokazie zespołu Orlik robią wrażenie. Kto miał okazję wcześniej podziwiać kunszt pilotów na Orlikach zdecydowanie powinien zobaczyć nowy program! Wisienką na torcie był niski przelot grupowy śmigłowców Mi-24 z efektownym rozejściem – czapki z głów! Pełna relacja wkrótce…

   17 maja 2016   |   RAZ SŁOŃCE, RAZ DESZCZ

Dnia 17 maja 2016 roku kolejny raz zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Pogoda nie mogła się zdecydować – potraktować nas deszczem czy słońcem? W takiej mieszanej aurze podziwialiśmy starty i lądowania F-16. Mogliśmy też obejrzeć efekty ciężkiej pracy Grupy Archeo Łask. Niedługo szersza relacja z tej wizyty.

   17 maja 2016   |   LISY W WARSZAWIE

Wiosna i jesień to okres szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. I może zupełnie przeszlibyśmy nad tym obojętnie gdyby nie robiono tego za pomocą… samolotów. Okazuje się bowiem, iż najefektywniejszą metodą walki z tą groźną chorobą jest szczepienie lisów, a dystrybucji szczepionek na sporym obszarze może podołać tylko zrzut z samolotów. Od lat robi się to za pomocą doskonale znanego z naszych lotnisk Antka. Jeśli dodać do tego fakt, że jest to praktycznie jedyna możliwość spotkania watah kilkunastu samolotów, to hasło “Lisy” zaczyna brzmieć atrakcyjnie. Przynajmniej dla każdego miłośnika tych latających klasyków.

   14 maja 2016   |   MEETING AERIEN LA FERTE ALAIS 2016

W dniach 14-15 maja na lądowisku Cerny odbyła się 44 edycja pokazów lotniczych Meeting Aerien La Ferte Alais. Ta coroczna impreza gromadzi miłośników historii lotnictwa z całej Europy. Nie zabrakło tam również naszej delegacji. Jak co roku mogliśmy podziwiać samoloty praktycznie wszystkich epok lotnictwa: od pierwszych (pionierskich) maszyn Bleriot po supernowoczesne Rafale. Maszyny prezentowano w blokach tematycznych, a niektóre z prezentacji wzbogacone zostały widowiskowymi efektami pirotechnicznymi. Obok bogatej kolekcji prywatnych maszyn historycznych mocną reprezentacje wystawiły Francuskie Siły Zbrojne. Siły powietrzne reprezentowane były przez zespół Patrouille de France, Rafale, Alfa Dolo Display oraz pokaz taktycznych możliwości C-160 Transal. Lotnictwo morskie zaprezentowało połączony pokaz czterech Rafale N, patrolowego Atlantique II oraz maszyn historycznych. Chociaż, w porównaniu do zeszłorocznej edycji, pokazy w powietrzu były trochę skromniejsze impreza była bardzo ciekawa i utrzymała naszą wysoką ocenę. Po dwóch dniach lotniczych emocji wróciliśmy zadowoleni z kartami pełnymi ciekawych kadrów. Na pełniejszą relację zapraszamy już wkrótce.

   10 maja 2016   |   EPMM REPLAY

Wydawałoby się, że dzień jak codzień dla większości z nas. Dom, praca, dom. My wybraliśmy jednak wariant: dom, EPMM, dom. A to oznacza spotkanie z przyjaciółmi ze stowarzyszenia, przyjaciółmi z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, wspólne pogawędki, obcowanie z pięknymi maszynami, a przy okazji ich fotografowanie. Ponoć wtedy zdjęcia same się robią. Bo przecież gdyby chodziło tylko o zdjęcia, to po co to wszystko … No właśnie. A zdjęcia z naszych pogawędek wkrótce na stronie stowarzyszenia i na FB

   6 maja 2016   |   GPR CZYLI… GRUBA PORCJA RATOWNICTWA

W dniu 06.05.2016 r. doszło do wyjątkowego spotkania aż trzech formacji, których wspólnym mianownikiem jest ratownictwo.W trakcie spotkania personel 3. GPR Kraków, Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej OSP Kęty i Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej Kraków Airport miał okazję omówić zagadnienia związane z ratownictwem oraz wymienić doświadczenia z kolegami “po fachu” z jednostek, które na co dzień realizują inny profil działań ratowniczych.

   27 kwietnia 2016   |   ŚWIDWIŃSKA GRA W KOLORY

Wczorajszy dzień w Świdwinie, tj. 27 kwietnia 2016 roku, zdecydowanie stał pod znakiem kolorów. Zostaliśmy zaproszeni przez dowódcę bazy, w celu wykonania zdjęć podczas lotów formacji dwóch samolotów Su-22. Formacja była wyjątkowa, gdyż jednym z jej samolotów miał być Su-22UM3K w malowaniu „zielonym” a drugim Su-22MLU w malowaniu „szarym”. Dodatkowo sam Świdwin, po obfitym, nocnym opadzie, przywitał nas o poranku w białej otulinie śniegu. Czy „szara suka” poleciała z „zieloną”? A może z „czarną”? Czy udało się uchwycić obie na białym tle śniegu? A może na błękicie nieba? Dowiecie się czytając relację z wczorajszego „kolorowego” wydarzenia, która już niebawem w „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   27 kwietnia 2016   |   F-16 TIGER DEMO TEAM

27 kwietnia 2016 w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego miała miejsce uroczystość objęcia przez AMW patronatu nad zespołem F-16 Tiger Demo Team. Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem jakie towarzyszyć będzie zespołowi F-16 Tiger Demo Team w czasie oficjalnych pokazów w sezonie 2016. Po części oficjalnej w której uczestniczyli m. in. dowódca 31. BLT płk  pil. mgr inż. Grzegorz ŚLUSARZ, dowódca 2. SLT gen. bryg. pil. Dariusz MALINOWSKI oraz prezes AMW Mateusz Mróz wszyscy zebrani mieli okazję podziwiać pełny pokaz w wykonaniu naszego F-16 Tiger Demo za sterami którego zasiadał kapitan Robert „Bluto” Gałązka. Było głośno, było szybko, nie zabrakło flar i ryku dopalacza czyli wszystko to co lubimy najbardziej. Wkrótce dłuższa relacji z pobytu SPFL w Krzesinach.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.