Aktualności z życia SPFL Air-Action

   12 lipca 2015   |   FLYING LEGENDS – DUXFORD 2015

11-12 lipca 2015 roku – kolejna edycja Flying Legends przeszła do historii. Było jak zwykle bajecznie, przynajmniej dla ludzi zakręconych na punkcie samolotów z okresu II wojny światowej. Formacja 11 Spitfire’ów, Blenheim w eskorcie trójki Spitów Mk. I i Hurricane’a w malowaniu Dywizjonu 303, B-17, Mustangi, Corsairy, Hawki… po prostu raj na ziemi. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć, a o tym jak było i co udało się „ustrzelić” przeczytacie i zobaczycie wkrótce w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   8 lipca 2015   |   SWEET HOME ALABAMA

W dniu 8 lipca 2015 roku ekipa lotniczych świrów, po dłuższej przerwie, ponownie zagościła w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Tym razem poszliśmy na rekord i do bazy zjechało nas 26 osób. Zbiórka pod bramą, jak zwykle o 9 rano. Humory dopisywały w 100%. Jednym słowem: dzień zapowiada się wyjątkowo smakowicie, nie tylko ze względu na dużą liczbę startów i lądowań ale również na pogodę, która mimo nie najlepszych prognoz zapowiadała się całkiem dobrze. Cała nasza grupa przebazowała się na lotnisko, gdzie rozpoczęła się lotnicza uczta. Rozpoczęły ją nasze Jastrzębie całą serią startów, którym towarzyszył widok “marchewek” i huk dopalaczy. W tym dniu czekał wszystkich nie lada smaczek. Zapowiedziano bowiem starty i lądowania 4 amerykańskich A10 Thunderbolt. Zapowiedź stała się faktem i oto przed nami pojawiły się cicho pomrukujące Thunderbolty w pięknym starcie. Następnie cała seria lądowań i ponownych startów F-16. Po kilku godzinach intensywnej pracy migawek naszego sprzętu zrobiliśmy przerwę na toaletę i posiłek. Po pewnym  czasie okazało się, że z przyczyn od nas niezależnych, to już koniec naszej uczty na  łaskim lotnisku i koniec fotografowania na dzisiaj. Czyżby? Nic bardziej mylnego. Nie bylibyśmy sobą, gdyby ten dzień, tak rewelacyjnie zaczęty, miał się już zakończyć. Krótka narada i przemieściliśmy się pod płot okalający lotnisko. Byliśmy na początku pasa startowego, gdzie mieliśmy możliwość fotografowania podchodzące do lądowania F-16 i A-10, później na drugim krańcu lotniska uchwyciliśmy startujące A-10.  Co było dalej, dowiecie się niebawem z obszernej relacji.

   5 lipca 2015   |   MARINEDAGEN – DNI FLOTY HOLENDERSKIEJ

Marinedagen, czyli dni holenderskiej floty, które odbyły się 5 lipca b.r., to dla fotografów lotniczych nieco egzotyczna impreza. Niemniej jednak pokazy marynarki w bazie Den Helder uzupełniono ciekawym komponentem lotniczym. Po wycofaniu z eksploatacji nieodżałowanych Lynksów holendrzy zaprezentowali NH90, indywidualny pokaz demo team Apache i demonstrację odbijania statku opanowanego przez terrorystów ze wsparciem Cougara MK II. Warunki pogodowe były mocno zmienne. Akurat podczas pokazu spadł deszcz, który wyczyścił powietrze i nadał scenie dramatyzmu. Kto poświęcił siebie i sprzęt i pozostał na pokładzie okrętu, z którego publika oglądała pokazy, ten zyskał. Zanim rozpętała sie prawdziwa ulewa z mocnym wiatrem, która zakończyła pokazy na niebie pojawiła się jeszcze Catalina. Jak na imprezę wodniaków było co oglądać. Szersza fotorelacja niebawem na naszej stronie.

   5 lipca 2015   |   IV. PIKNIK MODELARSKI – STRZELCE MAŁE

Po raz czwarty już, Lotnicze Stowarzyszenie Szczurowa, zorganizowało na lądowisku w Strzelcach Małych Piknik Modelarski. Choć z nazwy modelarski, piknik zapewnił nam szereg lotniczych emocji. Główną atrakcją pikniku były pokazy lotniczej akrobacji w wykonaniu prawdziwych mistrzów tj. Artura Kielaka /XA-41/, Uwe Zimmermanna /Extra 200/ oraz zespołu akrobacyjnego Firebirds /Zlin 50 i 2x Extra 330LC/. Ponadto zaprezentowano desant spadochronowy z pokładu AN-2 /Wiedeńczyka z Muzeum lotnictwa Krakowie/ oraz samoloty Jak-18 oraz replikę RWD-5R. Pokazy zakończył występ Małopolskiej Grupy Paralotniowej Flying Dragons Team. Już wkrótce więcej na temat tej imprezy.

   5 lipca 2015   |   FLY FEST 2015 – PIOTRKÓW TRYB.

W dniach 4-5 lipca 2015 r., w Piotrkowie Trybunalskim, odbyła się III. edycja Festiwalu Lotniczego „FLY FEST”. W tym roku głównymi atrakcjami pikniku były Artur Kielak na swoim pomarańczowo-czarnym XA 41 oraz przelot myśliwców F-16 Fighting Falcon z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Lotniczo piknik dopełniały m.in. przeloty samolotów DH 82 TigerMoth, Taylorcraft Auster, czy Boeing Stearman. Mogliśmy zobaczyć również pokaz akrobacji na samolocie ZLIN 526F oraz AN-2 w niskich przelotach z włączonymi zraszaczami. W przerwach między pokazami publiczność mogła podziwiać spadochroniarzy, których wynosił w górę – jak twierdzą niektórzy -”najbrzydszy samolot świata” czyli Short SC.7 Skyvan.

   4 lipca 2015   |   SWEDISH ARMED FORCES AIRSHOW

Największe wojskowe lotnicze pokazy Szwecji  po dziewięciu latach przerwy zagościły ponownie w Skaraborg Wing – F7 w odległym od cywilizacji, za to malowniczym Såtenäs. Szwedzi wyciągnęli wszystko co lata i z czego słynie ich przemysł lotniczy. Cała wielopokoleniowa rodzina Saabów – Tunnan, Viggen, Draken, Gripen wykonała wspólny lot z treningowym SK 60 (Saab 105). Dobrą robotę wykonały szwedzkie Herculesy prezentując tankowanie w powietrzu, zrzut skoczków i ładunków wyrzucając przy okazji mnóstwo flar. Byłoby świetnie gdyby nie tropikalne ukropy i miejsce dla fotografujących wybrane przez organizatorów, które z Såtenäs zrobiły Poznań z czasów ostatniego Aerofestivalu. Kto był ten wie o czym mowa. Fotorelacja wkrótce.

   2 lipca 2015   |   SPFL U POWIETRZNYCH KAWALERZYSTÓW (Polska, EPTM)

Produkcja filmu Karbala stała się pretekstem do złożenia w dniu 2 lipca 2015r. wizyty u tomaszowskich lotników. Z pewnością było warto. Ekipa filmowa kręciła sceny niskich przelotów w szykach co skwapliwie wykorzystaliśmy. Ponadto bez skrępowania mogliśmy obserwować loty szkolne odbywające się przy wspaniałej lipcowej pogodzie. Relacja niebawem.

   2 lipca 2015   |   ŚMIGŁOWCE NA PODHALU

Górzyste ukształtowanie terenu, gdzie położone jest lotnisko w Nowym Targu, oraz bardzo dobre warunki atmosferyczne towarzyszyły śmigłowcom Mi24d oraz Mi2 podczas lotów szkolono – treningowych. Brały w nich udział maszyny z 56. Bazy Lotniczej z Inowrocławia oraz 49. Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego. Obydwie wchodzą w skład 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Loty odbywały się w dwóch tygodniowych turach. Ćwiczono realizację zadań w terenie górzystym oraz współpracę z personelem zabezpieczającym podczas lotów dziennych i nocnych. Fotorelacja z ćwiczeń niebawem.

   28 czerwca 2015   |   DESZCZOWY MPL

Pogoda w tym roku nie rozpieszczała widzów Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie, którzy dość tłumnie przybyli do Czyżyn. Ale pomimo niesprzyjającej aury XI edycja imprezy, która mocno wbiła się już w czerwcowy kalendarz imprez lotniczych może zostać uznana za udaną i sprawnie przeprowadzoną. Na niebie zobaczyliśmy m in. nasze Orliki oraz latający na samolotach odrzutowych Baltic Bees. Nie zabrakło stałych punktów programu z Jurgisem Kairisem na czele. Szersza relacja w wymiarze fotograficznym niebawem!

   27 czerwca 2015   |   PIKNIK SZYBOWCOWY “LESZNO. ROZWIŃ SKRZYDŁA”

Tradycyjnie już, w ostatni weekend czerwca, w dniach 27-28, odbył się Piknik Szybowcowy “Leszno. Rozwiń Skrzydła”. Najciekawszym, a jednocześnie najbardziej odróżniającym od innych pikników był sobotni, wieczorny blok pokazów. Samoloty, szybowce i inne statki powietrzne “uzbrojone” w efekty świetlne lub/i pirotechniczne dały niesamowity podniebny występ. W tym roku gwiazdą wieczoru był zdecydowanie szybowiec MDM-1 Fox. Niesamowite pulsujące światło spowijające kadłub szybowca powodowało, że wyglądał jak baśniowy stwór z innego wymiaru rzeczywistości. Podczas podniebnych ewolucji do efektów świetlnych dołączyły pirotechniczne – całe leszczyńskie niebo rozświetliło się fajerwerkami wystrzelonymi z Foxa. Godnymi uwagi były również występy “konkurencyjnych” grup paralotniarzy krakowkich Flying Dragons i loklanej grupy ze szkoły paralotniarstwa Fly2live. W tym przypadku efekty pirotechniczne połączono z bardzo efektownymi dymami. Bardzo ciekawie zaprezentował się zespół AeroSparx złożony z dwóch motoszybowców Grob-109 – lot w bardzo ciasnej formacji połączony z intensywnym wyrzucaniem iskier z końcówek skrzydeł na długo pozostanie w pamięci. Cały nocny pokaz w Lesznie odbył w bardzo ciężkich warunkach atmosferycznych, przez większość czasu padał deszcz połączony z dużym zachmurzeniem. Z tego też powodu nie doszło do występu spadochroniarzy z grypy Sky Magic. Podsumowując, leszczyński wieczór, mimo niesprzyjającej aury, był bardzo intensywnym, wizualnym przeżyciem. Liczymy, że za rok warunki będą łaskawsze i pozwolą na jeszcze większą dawkę emocji.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.