Aktualności z życia SPFL Air-Action

   18 czerwca 2016   |   DNI AEROKLUBU – RYBNIK 2016

W dniach 18-19 czerwca 2016 roku byliśmy na Dniach Aeroklubu, które odbyły się na rybnickim lotnisku. Była to już trzecia edycja tej cyklicznej imprezy i jak co roku było kilka atrakcji, dla których warto było spędzić tam kilka godzin. Między innymi mieliśmy okazję zobaczyć pokaz czeskiej grupy rekonstrukcyjnej Pterodactyl Flight. Do dobrze znanej nam z innych pokazów pary Sopwith 1½ Strutter i Fokker E.III dołączył w tym roku angielski myśliwiec S.E.5a oraz gościnnie czerwony Fokker Dr.1 z grupy „Knights of the sky”. Samoloty stoczyły zacięty bój, któremu towarzyszyły liczne efekty pirotechniczne z potężnymi eksplozjami włącznie. Tradycyjnie w Rybniku na niebie pojawił się Artur Kielak z niesamowitym pokazem indywidualnej akrobacji samolotowej oraz grupa „Firebirds”, tym razem w dwusamolotowym składzie. Ponadto były Dromadery, wiatrakowiec, akrobacje na dwupłatowym Jungmannie oraz skoki spadochronowe. „Wisienką na torcie” był majestatyczny pokaz akrobacji szybowcowej wykonany przez siedmiokrotnego mistrza świata – Jerzego Makulę.

   18 czerwca 2016   |   10. JUBILEUSZOWY PIKNIK SZYBOWCOWY W LESZNIE

Coroczna impreza dla miłośników podniebnych pokazów na leszczyńskim lotnisku aeroklubowym zgromadziła wielu widzów. W tym roku przypadł 10. jubileusz pikniku szybowcowego. Z tej okazji przygotowano dużo atrakcji, zaproszono pilotów i grupy akrobacyjne z kraju i z zagranicy. Można było podziwiać między innymi takie maszyny jak: Mustang P-51D, Jak-3, Boeing Stearman, T-6 Texan, szybowce, motoszybowce, paralotnie oraz balony. W sobotę tuż przed zachodem słońca rozpoczął się bardzo widowiskowy nocny pokaz z wieloma samolotami, szybowcami i motoparalotniami specjalnie oświetlonymi diodami i zimnymi ogniami. Dużą atrakcją wieczoru był również F- 16 Tiger Demo, za sterami którego zasiadł kpt. pil. Robert „Bluto” Gałązka z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Niebawem napiszemy szerzej o tej udanej imprezie. Serdecznie zapraszamy.

   16 czerwca 2016   |   AIR(2AIR) – ACTION

W dniach 16-17 czerwca 2016 roku dwóch fotografów SPFL wzięło udział w zorganizowanej przez Aviation Photo Crew sesji Air-to-Air nad piękną Danią. Głównym celem sesji było sfotografowanie samolotów, które przylatywały na pokazy lotnicze w bazie Vojens. Działo się dużo i fotograficznie i lotniczo. Udało się też wygrać walkę z pogodą, której prognozy nie dawały najmniejszych szans na latanie. Fotografowanie z pokładu leciwego Skyvana to nie lada wyzwanie zwłaszcza gdy ktoś po raz pierwszy w życiu siedzi z nogami wywieszonymi poza krawędź rampy na wysokości 1,5 kilometra z potężnym F-16 lecącym kilkanaście metrów poniżej. Gwoździem programu była możliwość sfotografowania pewnych pięknych samolotów o ponadczasowej sylwetce. Jakich? Przekonacie się niebawem.

   15 czerwca 2016   |   POD POWIDZKIM PŁOTEM

Stęskniliśmy się za Herkulesami. Postanowiliśmy więc, że pojedziemy pod płot EPPW, by je zobaczyć. I oczywiście sfotografować. Na spotkanie wybraliśmy 15 dzień czerwca. Nasza mała grupka dzielnie czekała na samoloty. I doczekaliśmy się… w pewnym sensie. Przyleciała PZL M28 Bryza a później nasze oczy ucieszył Boeing KC-135 Stratotanker z USAF. Po chwili – niespodzianka, rozległ się znajomy huk silnika i z chmur wyskoczył F-16 z biało-czerwoną szachownicą. Podziwialiśmy go dłuższy czas, ponieważ ku naszej radości nie poprzestał na jednym przelocie. Po jakimś czasie ponownie pojawiła się Bryza oraz PZL W-3 Sokół. Mimo, iż nie doczekaliśmy się Herkulesa, dzień uważamy za udany.

   11 czerwca 2016   |   LETECKY DEN MLADA BOLESLAV 2016

Mlada Boleslav słusznie i zasłużenie kojarzy się z motoryzacją. Jednakże co dwa lata organizuje się tam jednodniowe święto lotnictwa z mocno skondensowanym programem lotów. Prawie cztery godziny pokazów organizatorzy zapełnili po brzegi oldtimerami, klasykami i drewutniami. Oko i ucho cieszyły pokazy i ryk wysilonych silników Mustanga, Jaka-3 i Mitchella. Z zapowiadanych klasyków zabrakło tylko oczekiwanego P-40 Kittyhawk. Dla fanów techniki odrzutowców wystąpił MiG-15 i Gripen, niestety w dosyć zachowawczym programie. Cała impreza okazała się udana, pogoda na granicy załamania nie przeszkodziła organizatorom w wypełnieniu programu, a piknikowa i swobodna atmosfera na trawiastym lotnisku w Mlada Boleslav na pewno zachęciła do odwiedzin następnej edycji już w 2018 roku. Relacja wkrótce.

   10 czerwca 2016   |   ANAKONDA 16 Z KC-135

Za sprawą zaproszenia ze strony Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, jak również dzięki wyjątkowemu wsparciu kolegów ze środowiska fotograficznego z Piotrem Łysakowskim na czele, 10 czerwca 2016 roku wziąłem udział w locie amerykańskiej latającej cysterny – samolotu KC-135 Stratotanker. Celem lotu było przeprowadzenie tankowania w powietrzu polskich samolotów F-16 biorących udział w manewrach Anakonda 2016 oraz Swift Response 2016. Szersza relacja i fotoserwis już wkrótce. /hesja/

   9 czerwca 2016   |   LUCHTMACHTDAGEN 2016

10 i 11 czerwca 2016 roku, to dni pokazów „Luchmachtdagen” w bazie w Leeuwarden w Holandii. Zaczęły się jednak one dzień wcześniej, w czwartek, 9 czerwca. Ten dzień zapowiadał się podobnie jak i przy innych pokazach, czyli przyloty zaproszonych gości i treningi. Pogoda do opalania tego dnia była wyśmienita, czego niektórzy z nas doświadczyli. Fotograficznie już trochę gorzej – wszechobecna termika skutecznie przeszkadzała. Głód zdjęć po całonocnej podróży okazał się silniejszy i z górki spotterskiej w okolicach Marsum, przystąpiliśmy do działania. Nic szczególnego się jednak nie działo, przyloty poszczególnych maszyn, m.in. Red Devils, hiszpański Eurofigter, czeski JAS-39 Grippen, AH-64 Apache, E-3A AWACS, C-17 Globemaster, treningi Black Cats, Turkish Stars, czeskiego Grippena oraz Patrouille Suisse. W trakcie treningu tych ostatnich przytrafił się przykry wypadek, w wyniku którego jedna z maszyn spadła na ziemię. Pilot na szczęście uratował się. Pozostawało pytanie czy pokazy się odbędą, na potwierdzenie musieliśmy poczekać do wieczora i na szczęście impreza nie została odwołana. Ci którzy przyjechali na pokazy w piątek na pewno nie czują się zawiedzeni, główna atrakcja – Air Power Demo czyli symulowany atak na cele naziemne z udziałem samolotów F-35 i F-16 oraz helikopterów AH-64 Apache i CH-47 Chinook musieli być pod wielkim wrażeniem. Nie inaczej było w sobotę, przy czym podwójne oderwania na F-35 i mogliśmy zbierać nasze szczęki z ziemi. Zapraszamy wkrótce do przeczytania pełnej relacji z tej imprezy.

   9 czerwca 2016   |   ANATOLIAN EAGLE 2016

W czasie, kiedy cała Polska żyje wielkimi manewrami Anakonda 16, postanowiliśmy przyjrzeć się jeszcze innym ćwiczeniom lotniczym – odbywającym się z dala od naszego kraju, w znacznie mniejszej skali, ale również bardzo ciekawym. W dniach 30.05-10.06 na terenie południowo-zachodniej Turcji odbyła się kolejna edycja ćwiczeń Anatolian Eagle. W tych, wzorowanych na słynnych Red Flag manewrach, wzięły udział siły powietrzne Turcji, Holandii, Włoch, Pakistanu oraz Arabii Saudyjskiej. Dla miłośników lotnictwa z całego świata Tureckie Siły Powietrzne przygotowały trzy, świetnie zorganizowane dni spotterskie. W czasie ich trwania mogliśmy obserwować (i uwiecznić na zdjęciach) operacje powietrzne prowadzone z lotniska Konya przez wiele typów maszyn wojskowych: C-130, KC-135, KC-10, Ił-76, E-3 Awacs, E-7, A-400, C-235, UH-1, Cougar, F-16, Tornado oraz F-4 Phantom (!). Na szerszą relację oraz materiał zdjęciowy zapraszamy już wkrótce.

   7 czerwca 2016   |   GOŚCIE Z BUŁGARII

7 czerwca to dzień, w którym nasze stowarzyszenie odwiedziło 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Okazja ku temu była nie byle jaka – na tzw. przebazowaniu w Królewie stacjonowały MiG-29 z dobrze nam znanej 23. BLT z Mińska Mazowieckiego. Jak by tego było mało w ramach ćwiczenia Anakonda ‘16 do 22. BLT przybyli goście z Bułgarii: dwa MiGi-29, jeden w wersji szkolnej, drugi w wersji bojowej. Jako samolot wsparcia towarzyszył im C-27 Spartan. Zaplanowano dwie tury startów, mieliśmy okazję podziwiać starty parami w wykonaniu gości z Bułgarii, bardzo energiczne starty pilotów z Mińska oraz wiele innych podniebnych atrakcji na królewskim niebie. Ale o tym przeczytacie w szerszej relacji już wkrótce.

   4 czerwca 2016   |   60. ROCZNICA LUFTWAFFE – ILA BERLIN 2016

Cykliczna impreza – targi i pokazy lotnicze ILA Berlin – odbywająca się co dwa lata, w tym roku była wyjątkowa, gdyż rok 2016 to 60. rocznica Luftwaffe. Na płycie lotniska Berlin – Schönefeld w dniach 1 – 4 czerwca można było oglądać wiele wspaniałych maszyn, takich jak Rockwell B-1B Lancer, Boeing E-3A Sentry AWACS, Boeing C-17 Globemaster III, Boeing CH-47 Chinook i wiele innych. Nam, ostatniego dnia imprezy, udało się zobaczyć to co organizatorzy przewidzieli w programie pokazów dynamicznych. Nad naszymi głowami latały śmigłowce Bundeswehry, Airbus A350-900, Boeing B-52, Antonov-178, Messerschmitt Me-262, Douglas DC-6, North American B-25, Tornado, i wiele innych. Zaprezentowano również samolot Eurofighter Typhoon w specjalnym malowaniu z okazji jubileuszu Luftwaffe. Mieliśmy okazję także podziwiać wspaniały kunszt pilotażu kapitana Adriana Rojka na MiGu-29 oraz grupę Patrouille Suisse. Niebawem szersza relacja z tego wydarzenia. Zapraszamy.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.