Aktualności z życia SPFL Air-Action

   3 czerwca 2016   |   ANAKONDA 2016 – ROZPOZNANIE

W dniu 3 czerwca 2016 roku gościliśmy z krótką wizytą zapoznawczą w Królewie Malborskim, gdzie na lotnisku wojskowym stacjonują samoloty MiG-­29 Polskich Sił Powietrznych, zarówno z 22. jak i 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Personel naziemny i piloci przygotowują się do ćwiczenia ANAKONDA 16, którego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Ćwiczenie rozpocznie się 6 czerwca i będzie trwało przez 11 dni. Postaramy się również fotograficznie uczestniczyć w tych manewrach.

   1 czerwca 2016   |   AKADEMIA NIKONA W KRZESINACH

W dniach 1 i 2 czerwca 2016 roku w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w podpoznańskich Krzesinach odbyła się kolejna edycja warsztatów fotografii lotniczej Akademii Nikona. W warsztatach tych wzięło udział , między innymi, dwóch członków naszego stowarzyszenia. Mieliśmy możliwość fotografowania wspaniałych maszyn F­-16 podczas wielu startów, jak i lądowań oraz wykonać zdjęcia statyczne w hangarze. Wisienką na torcie był pokaz naszego F-­16 Tiger Demo Team zorganizowany z okazji Dnia Dziecka. Za sterami samolotu oczywiście zasiadł nie kto inny jak kpt. pil. Robert “Bluto” Gałązka, który pokazał zebranym widzom możliwości manewrowe samolotu. Zgromadzone w tym dniu dzieci, ich opiekunowie oraz członkowie warsztatów Akademii Nikona z zapartym tchem obserwowali różnego rodzaju akrobacje wykonywane na niebie przez naszego “Jastrzębia”. Na obszerniejszą relację, jak również na fotoserwis zdjęciowy z tego wydarzenia zapraszamy już niebawem.

   29 maja 2016   |   AEROFESTIVAL POZNAŃ – ŁAWICA

W ostatni weekend maja 2016 roku odbył się Aerofestival w Poznaniu. Organizatorzy tym razem zgrali pokazy z normalnym ruchem lotniczym. Odbyły się one w kilku blokach, a pomiędzy nimi był czas dla samolotów pasażerskich linii Lufthansa i Ryanair. Pogoda dopisała na tyle, że nie obyło się bez opadów deszczu, natomiast szare niebo nie było najlepszym tłem dla pokazów lotniczych. Na niebie mogliśmy podziwiać między innymi: F-16 Tiger Demo Team Polska, Zespół Akrobacyjny “Orlik”, Grupę Akrobacyjną “Żelazny”, F-16 Belgian Demo Team, F-16 Solo Turk, Baltic Bees, Scandinavian Airshow oraz wielu innych. Więcej szczegółów oraz zdjęć już wkrótce.

   28 maja 2016   |   AVIATICKÁ POUT’ – PARDUBICE 2016

28 i 29 maja 2016 roku w czeskich Pardubicach odbyła się 26 edycja imprezy pod nazwą Aviatická Pout’. Jej główną atrakcją są pokazy w powietrzu samolotów historycznych, w szczególności warbirdów z okresu II wojny światowej. W tym roku lista samolotów biorących udział w powietrznych prezentacjach była bardzo smakowita. Znalazł się na niej m. in. rzadko widywany poza Niemcami Messerschmitt Me-262. Nie zabrakło stałych bywalców – Mustanga z Czeskiego Lotniczego Raju, Spitfire’a Stephena Steada oraz Mitchela i Corsaira z zespołu Flying Bulls. Był Jak-3, Avenger, Catalina, Dakota, Electra i jeszcze kilka innych historycznych konstrukcji. Pokazom w locie jak zwykle towarzyszyły naziemne inscenizacje bitew. Oprócz atrakcji w postaci występów samolotów historycznych, w powietrzu zaprezentowały się Siły Powietrzne Republiki Czeskiej, a także czołówka czeskich akrobatów. Więcej o tym co jeszcze latało i jak udała się impreza dowiecie się już niedługo z naszej relacji, którą jak zwykle znajdziecie w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   28 maja 2016   |   AMERICAN AIR SHOW DUXFORD 2016

W dniu 28 maja 2016 r. dzięki uprzejmości Imperial War Museum mieliśmy okazję gościć na „American Air Show” w Duxford. Niesamowita kolekcja amerykańskich samolotów z różnych epok wraz z porywającymi pokazami Patrouille De France czy tez Eurofighter Typhoon. Tego nie można było przegapić. Zapraszamy na pełną relację już wkrótce!

   27 maja 2016   |   MEETING DE L’AIR CREIL 2016

Ponownie odwiedziliśmy Francję. Tym razem naszym celem była 110. Baza Lotnicza Francuskich Sił Powietrznych w Creil. W dniach 27-29 maja odbyły się tam pokazy lotnicze połączone z dniami spotterskimi. W programie oprócz wielu maszyn historycznych, śmigłowca Tiger, belgijskiego F-16 i polskiego MiGa-29 zobaczyć mogliśmy również specjały „lotniczej kuchni francuskiej”: Patrouille de France, Rafale Alpha Solo Display oraz fenomenalne Ramex Delta Tactical Demo. Na ten ostatni zespół liczyliśmy najbardziej. Rok 2016 jest, niestety, ostatnim sezonem pokazowym tego Teamu. Dodatkowo bardzo chcieliśmy uwiecznić malowanie okolicznościowe, upamiętniające 100-lecie francusko-amerykańskiej eskadry Lafayette jakim udekorowano samolot prowadzący zespołu. Świetnie zorganizowane dni spotterskie, kilka rodzajów pogody, bliskie spotkanie z Ramex Delta oraz niesamowity, pełen „oderwań” pokaz Rafale na zakończenie imprezy, zawsze już będzie nam się kojarzyć z imprezą w Base Arienne 110. Szerszą relację znajdziecie już wkrótce, tam gdzie zawsze, czyli na naszej stronie w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”. Zapraszamy!

   22 maja 2016   |   TYGRYSY NA HISZPAŃSKIEJ ZIEMI – CZYLI “NATO TIGER MEET 2016″

20 maja 2016 roku organizatorzy NATO Tiger Meet 2016 zaprosili miłośników huku dopalaczy do hiszpańskiej Saragossy, gdzie zorganizowano ćwiczenia eskadr mających w swoim godle tygrysa lub pumę. Państwa uczestniczące w zlocie prześcigają się w efektownych malowaniach samolotów wysyłanych na ćwiczenia – a okazja żeby je sfotografować ściąga na NTM za każdym razem setki fotografów. W tym roku malowaniami zachwyciły szczególnie „psychodeliczny” czeski Mi-24, Eurofighter „Cyber Tiger” z grupy bawarskich Tygrysów, a także francuski Mirage z białym tygrysem i hiszpańską flagą. Obok „popularnych” F-16, Gripenów i Eurofighterów, ciekawostką były dwa amerykańskie Hawkeye, które po lądowaniu uraczyły nas pokazem… składania skrzydeł w trakcie kołowania. Bonusem był dzień otwarty bazy, zaplanowany na sobotę 21 maja. W jego trakcie zaprezentowały się hiszpańskie siły powietrzne – na czele z demo Eurofightera i Horneta. Emocje podgrzał świetny pokaz gości – pary francuskich Rafale oraz belgijskiego F-16. Jednak najbardziej wyczekiwanym i oklaskiwanym punktem programu była rodzima Patrulla Aguila, która zakończyła część pokazową dnia otwartego. Dla nas jednak najciekawsza była tym razem statyka – na niej bowiem mogliśmy dokładnie przyjrzeć się tygrysim malowaniom wszystkich samolotów uczestniczących w ćwiczeniach Tiger Meet i podziwiać kreatywność w konkurencji na najciekawsze „dekoracje”. Już wkrótce zapraszamy na „tygrysią” relację zdjęciową.

   21 maja 2016   |   ŚWIĘTO BAZY W LATKOWIE

W dniu 21 maja 2016 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w obchodach święta 56. Bazy Lotniczej w Latkowie. Wystawa statyczna obejmowała większość śmigłowców bojowych Polskich Sił Powietrznych uzupełnionych o amerykańskie AH-64 Apache, Blackhawk czy niemieckie Eurocopter’y. Pokazy dynamiczne, choć krótkie, należy zaliczyć do bardzo udanych. W powietrzu mogliśmy obserwować między innymi Mi-24, SW-4, F-16 i Su-22. Dynamiczne pokazy Mi-24 jak zawsze dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Miłą niespodzianką był pokaz F-16′tek z Łasku – które zaskoczyły publiczność ilością zrzucanych flar! Nowe figury w pokazie zespołu Orlik robią wrażenie. Kto miał okazję wcześniej podziwiać kunszt pilotów na Orlikach zdecydowanie powinien zobaczyć nowy program! Wisienką na torcie był niski przelot grupowy śmigłowców Mi-24 z efektownym rozejściem – czapki z głów! Pełna relacja wkrótce…

   17 maja 2016   |   RAZ SŁOŃCE, RAZ DESZCZ

Dnia 17 maja 2016 roku kolejny raz zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Pogoda nie mogła się zdecydować – potraktować nas deszczem czy słońcem? W takiej mieszanej aurze podziwialiśmy starty i lądowania F-16. Mogliśmy też obejrzeć efekty ciężkiej pracy Grupy Archeo Łask. Niedługo szersza relacja z tej wizyty.

   17 maja 2016   |   LISY W WARSZAWIE

Wiosna i jesień to okres szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. I może zupełnie przeszlibyśmy nad tym obojętnie gdyby nie robiono tego za pomocą… samolotów. Okazuje się bowiem, iż najefektywniejszą metodą walki z tą groźną chorobą jest szczepienie lisów, a dystrybucji szczepionek na sporym obszarze może podołać tylko zrzut z samolotów. Od lat robi się to za pomocą doskonale znanego z naszych lotnisk Antka. Jeśli dodać do tego fakt, że jest to praktycznie jedyna możliwość spotkania watah kilkunastu samolotów, to hasło “Lisy” zaczyna brzmieć atrakcyjnie. Przynajmniej dla każdego miłośnika tych latających klasyków.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.