Aktualności z życia SPFL Air-Action

   29 sierpnia 2015   |   WEEKEND POD LOTNICZYM NIEBEM

Już po raz kolejny w Mirosławcu odbył się festyn lotniczy z okazji Święta 12. Komendy Lotniska – „Weekend pod Lotniczym Niebem”. Na pięknie rozświetlonym niebie 29 sierpnia 2015 r. mogliśmy podziwiać w locie Su-22 Demo oraz pokaz akrobacji Tadeusza Kołaszewskiego z Grupy Akrobacyjnej „Żelazny” wykonany na samolocie Zlin 50LS. Obejrzeliśmy również symulację gaszenia pożaru z użyciem śmigłowca PZL Mi-2 oraz samolotu PZL M18B Dromader. Zwiedzającym do oglądania na płycie lotniska udostępniono Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego, Mi-24 z 56. Bazy Lotniczej z Inowrocławia, samolot CASA C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa, nielatające już samoloty MiG-21 i TS-11 Iskra, sprzęt 8. Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina oraz sprzęt gaśniczy. Czas umilał występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania oraz inne występny artystyczne.

   23 sierpnia 2015   |   AIR SHOW RADOM 2015

Niezliczone rzesze widzów, na których to organizatorzy mogą liczyć jak zawsze, mnogość maszyn w pokazach dynamicznych i statycznych, wspaniałe ewolucje wykonywane przez pilotów – to wszystko składa się na to, że radomski Air Show może śmiało pretendować do miana jednych z najlepszych pokazów lotniczych w Europie. W sumie mogliśmy zaobserwować ok. 260 statków powietrznych z 20 krajów. Lotnicza uczta jak zwykle były podzielona na dwa bloki: blok cywilny, czyli prezentacja Aeroklubu Polskiego oraz blok wojskowy z pokazami grup akrobacyjnych i pokazami indywidualnymi. Biało – Czerwone Iskry, Zespół Akrobacyjny “Orlik”, Patrouille Suisse, Patrulla Aspa, Frecce Tricolori, Baltic Bees to tylko niektóre nazwy teamów prezentujących swoje umiejętności na radomskim niebie, działające jak magnes i przyciągające do siebie fanów awiacji nie tylko z Polski ale i z zagranicy. Dla nas, członków SPFL, to były dwa wyjątkowe dni, nie tylko na lotnisku ale też poza nim. Dłuższą relację oraz serwis fotograficzny zaprezentujemy już niebawem na naszej stronie.

   19 sierpnia 2015   |   TRENINGOWE EPMM

19 sierpnia 2015 roku był kolejnym dniem, kiedy w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbywały się treningi do Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW Radom. Oprócz zaplanowanych na ten dzień wylotów do tzw. tafli, na żywo mogliśmy również sfotografować popisowy start w wykonaniu kpt. pil. Adriana Rojka, który tym manewrem w ostatnim czasie zachwycił cały świat. Dodatkowymi smaczkami w tym dniu był przelot na naszymi głowami dwóch amerykańskich śmigłowców szturmowych AH-64 Apache Longbow oraz pokaz SU-22 Demo Team. Całość relacji wraz ze zdjęciami wkrótce.

   15 sierpnia 2015   |   VULCAN NA BEACHY HEAD CZYLI ŻEGNAMY PRZYJACIELA

Sobota, 15 sierpnia 2015 r., zbliża się godzina 14.30… setki oczu zgromadzonych na rozciągających się na zachód od Eastbourne malowniczych klifach Beachy Head spogląda z wyczekiwaniem w stronę latarni morskiej. To właśnie tędy przelecieć ma na swój ostatni pokaz przy plaży w Easbourne odchodząca na emeryturę legenda brytyjskiego lotnictwa, bombowiec Avro Vulcan. Ale zaraz… zwykły przelot… to jednak byłoby zbyt proste… legendy tak po prostu nie odchodzą. I nie odeszły, bo połączenie tej legendarnej maszyny i usytuowanych ponad 500 stóp nad poziomem morza klifów Beachy Head zaowocowało czymś niezwykłym. Tuż przed właściwym “show” w Eastbourne, to własnie Beachy Head było tym miejscem, gdzie odbył się ostatni najważniejszy pokaz Vulcana. Wykonane przez Keva Rumensa przeloty dla zgromadzonych na klifach świrów lotniczych, a szczególnie ostatni frontalny nalot połączony z odejściem w stronę miasta zebrały owację na stojąco, a niejednemu ze zgromadzonych na samą myśl, że to już ostatni taki przelot, zakręciła się w oku łza. Tego dnia na Eastbourne pożegnaliśmy przyjaciela… a jak się żegnać to z hukiem :)

   14 sierpnia 2015   |   PRZYGOTOWANIA DO DEFILADY C.D.

Trwają przygotowania do defilad z okazji Święta Wojska Polskiego oraz radomskiego Air Show. W dniu 14 sierpnia, w Dęblinie, zorganizowano zgrupowanie samolotów transportowych biorących udział w tym przedsięwzięciu. Więcej zdjęć niebawem!

   10 sierpnia 2015   |   PRZYGOTOWANIA DO DEFILADY

W tegorocznych defiladach powietrznych z okazji Święta Wojska Polskiego oraz Air Show w Radomiu wezmą udział, między innymi, załogi z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa. W dniu dzisiejszym, 10 sierpnia 2015 r., Casy i Bryzy odleciały do Dęblina na zgrupowanie zgrywające poszczególne elementy rzutu powietrznego.

   3 sierpnia 2015   |   MAZURY AIRSHOW 2015

W dniach 1-2 sierpnia 2015 r. odbyły się po raz piętnasty pokazy lotnicze nad jeziorem Niegocin, w pobliżu miejskiej plaży w Giżycku. W upalny i bezchmurny weekend tłumy wczasowiczów i fanów lotnictwa stawiły się na plaży, aby podziwiać i oglądać akrobacje. Na niebie można było zobaczyć licznych solistów i zespoły akrobacyjne zarówno na nowych, jak i wiekowych maszynach. Prezentowali się m. in. Marek Choim, Uwe Zimmerman oraz Patrouille Reva z Francji na przedziwnych samolotach Acroez, litweski zespół akrobacyjny na Jak-50, grupa Pterodaktyl Flight, Herkules C-130 z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego z Powidza, wiatrakowce oraz wiele innych. Niecodzienna, przepiękna sceneria nad jeziorem w połączeniu z maszynami latającymi blisko i nisko, dawała niesamowite wrażenie. Warto wybrać się na Mazury i doświadczyć tego na własnej skórze. Fotorelacja niebawem na naszej stronie.

   30 lipca 2015   |   MIŃSKI REKONESANS!

W dniu 30 lipca 2015 roku odbyliśmy krótki wieczorny rekonesans w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego celem sprawdzenia jak tam mają się nasi przyjaciele spod znaku Fulcruma po tak długim czasie przebazowań. Stwierdzamy, że czują się znakomicie i wyglądają pięknie. Jedynie z samolotami coś się wydarzyło dziwnego. Prawdopodobnie zablokowano im w ostatnim czasie opcję wyłączania dopalacza i muszą się przy każdym wylocie borykać z tymi dwiema wystającymi z tyłu marchewkami, które zwłaszcza wieczorową porą robią niebywałe wrażenie :)

   19 lipca 2015   |   ROYAL INTERNATIONAL AIR TATTOO 2015

To już tradycja, że na tych jednych z największych pokazów lotniczych na świecie obecna jest liczna grupa członków SPFL. Nie inaczej było w tym roku – od 17 do 19 lipca bawiliśmy w Fairford, gdzie miała miejsce ta wspaniała impreza. Humory nam dopisywały, pogoda sprzyjała, a przy okazji powstało trochę zdjęć do kolekcji. Więcej będzie można za jakiś czas przeczytać i pooglądać na naszej stronie www oraz na Facebooku. Na zachętę nadmienimy tylko, że w programie pokazów znalazły się między innymi: występ bombowca Avro Vulcan, wspólny przelot kilkunastu Spitfire’ów i Hurricane’ów, wspólny pokaz Spitfire’a i Typhoona, Ramex Delta, nasz Mig-29, Role Demo na śmigłowcach Apache i wiele, wiele innych atrakcji.

   12 lipca 2015   |   FLYING LEGENDS – DUXFORD 2015

11-12 lipca 2015 roku – kolejna edycja Flying Legends przeszła do historii. Było jak zwykle bajecznie, przynajmniej dla ludzi zakręconych na punkcie samolotów z okresu II wojny światowej. Formacja 11 Spitfire’ów, Blenheim w eskorcie trójki Spitów Mk. I i Hurricane’a w malowaniu Dywizjonu 303, B-17, Mustangi, Corsairy, Hawki… po prostu raj na ziemi. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć, a o tym jak było i co udało się „ustrzelić” przeczytacie i zobaczycie wkrótce w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.