Aktualności z życia SPFL Air-Action

   9 września 2015   |   PODWIECZOREK NA EPMM

9 września 2015 roku, skromna, dwuosobowa ekipa SPFL po raz kolejny zawitała w gościnne progi 23. BLT w Mińsku Mazowieckim. Głównym celem wizyty było omówienie kilku, bardzo ważnych kwestii dotyczących naszej przyszłej współpracy oraz podtrzymanie doskonałych relacji z pilotami i dowództwem bazy. Nie bylibyśmy jednak sobą, wiedząc o planowanych na to popołudnie lotach, gdyby w bagażniku naszego auta nie znalazły się fotograficzne plecaki. Około godziny 17.00, po załatwieniu wszystkich pilnych spraw mogliśmy oddać się przyjemnościom związanym z uwiecznianiem na matrycach naszych aparatów pięknych Smokerów z mińskiej bazy. Z informacji jakie uzyskaliśmy wynikało, że jedna para znajduje się już w powietrzu i wkrótce powinna zbliżać się do lądowania. Pospiesznie udaliśmy się w dogodne naszym zdaniem miejsce w pobliżu pasa. Wkrótce po tym, na horyzoncie dostrzegliśmy zbliżające się maszyny. MiGi przelatując nad lotniskiem kilkukrotnie wykonały odejście w prawo po czym powracały ćwicząc tzw. lądowanie z breake’a czyli gwałtowny nawrót w kierunku pasa startowego. Po przećwiczeniu tych manewrów jeden za drugim z gracją wylądowały wyrzucając za sobą spadochrony hamujące. Następnym punktem odbywających się ćwiczeń był start pary MiGów. Kilka minut później miała zaprezentować się nasza pokazowa “szparka” z ogromnym kościuszkowskim emblematem wymalowanym na grzbiecie. Dwie pierwsze maszyny, startując co prawda bez dopalaczy, za to ze sporą ilością dymu, fantastycznie rysowały się na tle co raz bardziej malowniczego nieba. Gwoździem programu jak się jednak okazało był kolejny start. Pełny dopalacz, przechył w lewo, idealnie pod nasze obiektywy wywołał w nas dziecinny wprost entuzjazm. To jest to na co czekaliśmy! Kwintesencja tego o czym marzy każdy fotograf lotniczy – piękna maszyna w kadrze, światło i dopalacze! Po kilkudziesięciu minutach maszyny powracają do bazy, jedna z nich wykonuje przy tym fantastyczne low-passy znikając co chwila za linią drzew na horyzoncie. Jest na co popatrzeć. Przed nami finał dzisiejszych ćwiczeń, jest około 20.00, robi się naprawdę ciemno. Jak nas poinformowano, wystartują jeszcze cztery maszyny w dwóch parach. Oczekując na ich starty mamy okazję do fotograficznych zabaw z lądującą co chwila Casa C-295, która intensywnie krążąc nad lotniskiem ćwiczy w warunkach nocnych. Przemieszczamy się na ostatnią dzisiaj już miejscówkę blisko miejsca startu. Pierwsza para uruchamia światła oraz dopalacze. Ruszają! Huk jest niesamowity. Białe, oślepiające wręcz dopalacze rozświetlają na chwilę panujący mrok. Druga para rusza po chwili za nimi, tym razem o wiele ciszej gdyż startują bez wspomagania. Po kilkudziesięciu sekundach, wykonując zwrot, maszyny znikają nam z pola widzenia. To już koniec na dzisiaj – co za podwieczorek na EPMM !

   9 września 2015   |   KATASTROFA LOTNICZA – SPOKOJNIE TO TYLKO ĆWICZENIA!

Awaryjne lądowanie samolotu ATR-72 na podkrakowskim zalewie oraz likwidacja skutków katastrofy lotniczej – to scenariusz dużych ćwiczeń ratowniczych zorganizowanych przez krakowski port lotniczy w dniu 9 września b.r. Wzięło w nich udział ponad sto osób zaangażowanych bezpośrednio w działania oraz wszystkie kluczowe dla bezpieczeństwa służby w tym Wojskową Straż Pożarną z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego oraz Lotniskową Służbę Ratowniczo-Gaśniczą z Kraków Airport. Lotniczy epizod sprawdzianu zakładał włączenie do działań pełniącej przez 24 godziny służby SAR czyli 3 Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej z Krakowa bowiem na jej terenie odpowiedzialności zaistniało zdarzenie. Rola krakowskich ratowników lotniczych obejmowała lokalizację pływających na powierzchni wody rozbitków ocalałych z wypadku, udzielenie im pomocy poprzez zrzucenie tratwy ratowniczej oraz podjęcie z powierzchni wody i szybka ewakuacja. Na miejscu ćwiczeń nie zabrakło śledzącego przebieg akcji aparatu SPFL.

   5 września 2015   |   UZNAM AIR SHOW 2015

W pierwszy weekend września b.r., na świnoujskiej plaży, odbyły się pierwsze transgraniczne pokazy lotnicze pod nazwą “Uznam Airshow 2015″. Program imprezy zapowiadał się ciekawie,ale niestety załamanie pogody skutecznie zweryfikowało plan pokazów. W oczekiwaniu na okienko pogodowe można było odwiedzić wystawę statyczna na lotnisku Heringsdorf w hangarze nr 10. Mimo trudnych warunków pogodowych piloci postarali się o prezentacje swoich umiejętności przed publicznością zgromadzoną na plaży. W powietrze wzbiły się szybowce, samoloty RWD-5, PZL Ts-8 Bies, North American T-6 Texan. Poza tym wspaniały pokaz akrobacji na samolocie Extra 300 dał Robert Kowalik.

   5 września 2015   |   ŚWIĘTO 31. BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

W sobotę, 5 września 2015 r., na terenie lotniska Krzesiny odbyły się pokazy związane z obchodami święta 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Członkowie naszego stowarzyszenia znaleźli się w gronie fotografów i pasjonatów lotnictwa zaproszonych na tą imprezę. Na lotnisku podziwiać można było całkiem bogatą wystawę statyczną, którą stanowiły zarówno historyczne, jak i współcześnie eksploatowane przez wojsko samoloty. Tym, co nas najbardziej interesowało, były oczywiście pokazy dynamiczne, których punktem kulminacyjnym był pierwszy oficjalny występ polskiego F-16 Demo Team w wykonaniu kapitana pilota Roberta “Bluto” Gałązki. Pełniejsza relacja z tej imprezy wraz ze zdjęciami już wkrótce.

   5 września 2015   |   CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2015

W pierwszy weekend września (5-6.09.2015), jak co roku odbył się w czeskim Hradec Kralove Czech International Air Fest (CIAF). To już 22 edycja tej dwudniowej imprezy. I jak co roku organizatorzy zadbali o to, żeby zgromadzona licznie publiczność nie nudziła się. Główną atrakcją był pokaz repliki legendarnego niemieckiego odrzutowego myśliwca Me-262 “Schwalbe” oraz odrestaurowanego czeskiego Mig-a 15 UTI. Na pokazach nie mogło zabraknąć przedstawicieli SPFL, dlatego też więcej zdjęć i pełna relacja już wkrótce.

   31 sierpnia 2015   |   F-22 “RAPTOR” NA POLSKIM NIEBIE

W dniu 31.08 w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego rozpoczęła się kolejna zmiana kontyngentu USAF. Wraz z myśliwcami F – 16 do bazy w Łasku przyleciały z jednodniowa wizyta myśliwce V generacji F – 22 Raptor z 95 eskadry myśliwskiej z bazy w Tyndall na Florydzie. Była to pierwsza w historii wizyta najbardziej zaawansowanego technologicznie myśliwca na terenie polskiej Bazy. Takiej okazji nie mogli przepuścić członkowie SPFL, licznie stawiając się na terenie Bazy jak i w jej okolicach. Myśliwce pięknie zaprezentowały się w trakcie przylotów oraz w czasie dynamicznego startu, pokazując pełną moc silników wspomaganą dopalaczami. Mamy nadzieję iż wkrótce myśliwce te ponownie pojawia się w Łasku lub Krzesinach. Na pełna relację z naszego pobytu zapraszamy niebawem.

   30 sierpnia 2015   |   OLD RHINEBECK AERODROME

30 sierpnia b.r., jeden z naszych członków miał możliwość gościć w OLD RHINEBECK AERODROME, w mieście Rhinebeck, niedaleko Nowego Jorku na piknikowym air show. Old Rhinebeck Aerodrome jest prawdziwym “żywym” muzeum zabytkowego lotnictwa i jednym z największych zbiorów zabytkowych samolotów na świecie, a także samochodów, motocykli, silników, obejmujących okres od 1900-1939. Pokazy odbywają się w każdą sobotę i niedzielę od czerwca do października. Sobota jest poświęcona pionierom lotnictwa, zaś niedziela to latające maszyny z okresu I wojny światowej. Na niebie pojawiły się takie perełki jak: Hanriot z 1910r, Bleriot XI z 1909r, Caudron G.III z 1914r, Curtiss JN-4H z 1917r, Fokker D.VII z 1918r, Nieuport 10 z 1915r, SPAD VII 1917r, Taylor J-2 Cub z 1936r i wiele innych. Pogoda i humory dopisywały, zapach oleju rycynowego roznosił się po okolicy, jednym słowem sielska atmosfera i zarazem lotnicza uczta. Więcej dowiecie się z szerszej fotorelacji, która za chwil kilka będzie opublikowana na naszej stronie.

   30 sierpnia 2015   |   MAKS 2015

Nasz tegoroczny wyjazd na tą imprezę był pełen obaw, jak i wielkich nadziei – żaden z tych punktów jednak się nie spełnił. Nadzieje na to, że w obecnej sytuacji politycznej rosyjskie lotnictwo pokaże muskuły i zobaczymy cały przekrój BBC okazały się płonne, gdyż program tegorocznego MAKSa nie był zbyt nachalny. Na szczęście obawy o to jak będziemy tam postrzegani jako ci źli z NATO również okazały się bezpodstawne, z większą serdecznością i otwartością jakiej doświadczyliśmy ze strony zwykłych Rosjan trudno się spotkać w jakimkolwiek innym kraju. Oczywiście pomimo słabszego programu, dalej jest to jedna z najciekawszych imprez lotniczych na świecie. Pokazy solistów na Su-30, Su-35, Su-34, T-50, Mig-35 – czyli taki MAKSowy „Russkij Standart” [również do nabycia w każdym monopolowym] w połączeniu z niesamowicie zmienna pogodą sprawiły że nasze karty pamięci w aparatach zapełniały się szybko, a wspomnienia pozostaną na bardzo długo. Więcej zdjęć jak i obszerniejsza relacja już niedługo.

   30 sierpnia 2015   |   SLOVAK INTERNATIONAL AIR FEST 2015

Jak co roku, w słowackiej miejscowości Sliac, zostały zorganizowane pokazy lotnicze SIAF 2015. Stałymi bywalcami tego bardzo klimatycznego wydarzenia są członkowie naszego Stowarzyszenia, nie inaczej było w tym roku. Lotniczymi gwiazdami słowackiego święta były, bez wątpienia, obydwa MiG-29, polski i słowacki. Bardzo energetyczny występ odnotował jak zawsze Tom “GIZMO” De Moorte w belgiskim F-16, ogień dopalacza tylko momentami przygasał w dyszy F-16. Niewątpliwą atrakcją tej edycji był wspólny przelot szwajcarskiego F-18 Hornet wraz z grupą PC-7 Team. Na słowackim niebie zaprezentowały się również dwa czołowe zespoły akrobacyjne w Europie – Frecce Tricolori oraz Patrouille de France. Na osobną uwagę zasługuje występ węgierskiego pilota Zoltana Veresa – niesamowite lowpassy i bardzo agresywne akrobacje wywołały fale oklasków publiczności. Więcej o innych uczestnikach i ich występach już niebawem.

   29 sierpnia 2015   |   STEWART AIR NATIONAL GUARD BASE

W dniu 29 sierpnia br. członek SPFL miał okazję przebywać niedaleko Nowego Jorku w Stewart Air National Guard Base, gdzie przez dwa dni odbywały się pokazy lotnicze. Z niecierpliwością wszyscy czekali na rozpoczęcie pokazów, a szczególnie na występ F-22 Raptor Demo. Inne, bardzo ciekawe jednostki latające, które pojawiły się na niebie to USMC Harrier Demo, B-25J Mitchell ‘ Panchito’, Geico Skytypers, Andrew Wright G-202, Lucas Oil Pitts, P-51 Mustang, solo i we wspólnym przelocie z Raptorem, L-39 Jet Demo, Zespół Spadochronowy West Point. Obszerniejsza fotorelacja niebawem.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.