Aktualności z życia SPFL Air-Action

   23 października 2015   |   MOKRA LEKCJA NA KRZESINACH

Jesienna edycja warsztatów Akademii Nikona na Poznańskich Krzesinach udowodniła wszystkim kursantom starą dobrą teorię, że do zrobienia wyjątkowych ujęć nie jest potrzebna potężna liczba startów i lądowań. Wystarczy tylko, by panujące warunki atmosferyczne były wyjątkowe. Dodatkowo też przydała się lekcja, która mówiła o tym, że gdy leje deszcz to należy chować sprzęt fotograficzny. Chować nie do toreb czy plecaków, tylko do osłon przeciwdeszczowych i nie przestawać fotografować! Już niebawem kilka dowodów na słuszność powyższych teorii oczywiście w „Gdzie i Kiedy Byliśmy” /hesja

   9 października 2015   |   FLEET WEEK, SAN FRANCISCO

Pokazy lotnicze podczas tygodnia floty w San Francisco to wisienka na torcie raczej wodniackiego święta składającego się z koncertów, parad i prezentacji związanych z marynarką. Program nie jest napięty i w trakcie prawie czterech godzin pokazów prezentuje się klasyczną “konfekcję” w postaci akrobacji solowych (Team Oracle i Lucas Oil Air Show na Pitts, Embry-Riddle Aeronautical University na Extra), oldtimerów (T-33 Shooting Star), akrobacji zespołowych (Red Star Pilots Formation Team na chińskich CJ-6) i pokazów skoczków spadochronowych (U.S. Navy Leap Frogs Parachute Team). Gwiazdą pokazów był zespół Blue Angels, a ciekawostką przelot United Airlines 747 Demo, który akurat w dniu pisania newsa pokazał się w Boeingu 757. Tego czego na pewno nie można odmówić “konfekcji” czyli zaangażowania, chyba tym razem zabrakło gwiazdom. Pamiętajmy jednak, że piątek, 9 października 2015 r. to był dzień raczej treningowy, a “Fleet Week” wynagradza wszystko wspaniałymi okolicznościami przyrody – widokiem na most Golden Gate i wyspę Alcatraz. Obszerniejsza relacja wkrótce.

   8 października 2015   |   RAF LAKENHEATH – ORLE GNIAZDO

W dniu 8 października 2015 r., udaliśmy się do jednego z najlepiej strzeżonych miejsc w Wielkiej Brytanii. To nie było słynne więzienie Tower of London, a amerykańska baza lotnictwa RAF LAKENHEATH. Bardzo szybko opuszczamy oficjalny punkt widokowy i mijamy tabliczkę „Zakaz wstępu”. Docieramy do miejsca, gdzie idealnie nadaje się do robienia zdjęć. Momentalnie podjeżdża wielki pick-up na amerykańskich tablicach z uzbrojoną ochroną. Machamy przyjaźnie. Na naszej kurtce SPFL widzą błękitne logo z F-15. Pomogło, odjechali! W tym samym momencie z hangarów zaczęły dobiegać odgłosy kompresorów potężnych silników F-15. Jeśli chcecie się dowiedzieć co z tego powstało, zapraszamy do obszernej fotorelacji już wkrótce na naszej stronie!

   6 października 2015   |   AXALP 2015

Axalp – to słowo znają chyba wszyscy miłośnicy fotografii lotniczej. Pod tą nazwą kryją się pokazy lotnicze kończące sezon w Europie, położone nad malowniczym jeziorem Brienz w Szwajcarii. Jak co roku, w pierwszej połowie października, ściągają tutaj największe Świry lotnicze z całej Europy. Dwugodzinna wspinaczka na KP na wysokość ok. 2,300 m , nierzadko w deszczu, śniegu i mrozie nie jest w stanie zniechęcić największych fanatyków lotnictwa. Trening strzelecki z ostrej amunicji prezentowany przez pilotów latających na F-5 i Hornetach, flary, dużo flar i jeszcze więcej flar, oderwania na płatowcach myśliwców, huk dopalaczy odbijających się echem od alpejskich szczytów w pełni wynagradzają trud i wysiłek jaki każdy z widzów musi ponieść wspinając się z samego rana na szczyt KP. W tym roku w w dniach 6-8 października odbywa się kolejna edycja tych niezwykłych pokazów i jak to miało miejsce w latach poprzednich, członkowie SPFL stawili się w Axalp silną i prężna ekipą, czego owocem będą po raz kolejny kadry którymi już niedługo podzielimy się z Wami.

   26 września 2015   |   DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR W ŁASKU

W dniu 26 września swoje podwoje dla zwiedzających otworzyła 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, organizując Dni Otwartych Koszar. Jednostka ta od dawna nie organizowała tego typu imprez dla ludności cywilnej, co miało chyba niebagatelny wpływ na frekwencję zwiedzających, mimo niezbyt sprzyjającej pogody. Dla fanów lotnictwa organizatorzy przygotowali nie tylko wystawę statyczną statków powietrznych, ale także bardzo ciekawe pokazy dynamiczne, w trakcie których obok stacjonujących tu F-16 można było podziwiać także MiGa-29 czy SU-22. Po raz pierwszy otwartej publiczności zaprezentował się F-16 Tiger Demo Team z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Swoje wysokie umiejętności zaprezentował po raz kolejny Artur Kielak, a niewątpliwą niespodzianką było pojawienie się w powietrzu gości z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, czyli C-17 Globemaster. Szersza relacja już wkrótce na naszej stronie. Zapraszamy!

   24 września 2015   |   POCHMURNE EPMM

Pomimo, że prognozy pogody nie były optymistyczne, 24 września postanowiliśmy odwiedzić mińskich Fulcrum Driverów i spróbować fotograficznego szczęścia. Mała liczba maszyn na lotach nie oznaczała wcale, że będzie mało się działo – wręcz przeciwnie, po raz kolejny okazało się, że te niedostatki zostały zastąpione przez jak zwykle wspaniałe podejście do nas mińskich pilotów, którzy po wykonaniu zaplanowanych zadań, efektowanie prezentowali siebie i swoje maszyny przed naszymi obiektywami. Już niedługo będziecie mogli obejrzeć efekty naszej wizyty w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego

   23 września 2015   |   JESIENNY SPRAWDZIAN PRZECIWLOTNIKÓW

Początek jesieni to nadal pracowity okres dla personelu Sił Powietrznych. Korzystając z przychylnej aury można zweryfikować w poligonowej praktyce nabytą i szlifowaną przez cały sezon wiedzę. Służą temu między innymi niezwykle widowiskowe strzelania bojowe. Na stanowiskach ogniowych pododdziały 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

   20 września 2015   |   NATO DAYS – OSTRAVA 2015

“Dni NATO” w Ostrawie – to już impreza niemal tak kultowa, jak Air Show w Radomiu, czy alpejskie pokazy w szwajcarskim Axalp. W Ostrawie po prostu nie wypada nie być. Dla większości z nas “Dni NATO” to ostatnia duża impreza kończąca fotolotniczy sezon. Najważniejszą rzeczą jest jednak to, że możemy się spotkać w tak licznym gronie (w tym roku było nas ok. 30 osób), porozmawiać o mijającym sezonie, wymienić doświadczenia, pobiesiadować wspólnie przy grillu i znakomitym czeskim piwie na słynnym już “buraczanym polu”, po prostu pobyć ze sobą i cieszyć się chwilą. Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie przywieźli do swych domów kart zapełnionych zdjęciami samolotów. W tej edycji “Dni NATO” mogliśmy podziwiać nad naszymi głowami m.in. zespół Ramex Delta (Mirage 2000N), szwedzką rodzinę (JAS-39C Gripen, AJS37 Viggen, J29F Tunnan, SK 35C Draken, Saab 105), F-16 (Zeus Team), MiG-29 (Słowackich Sił Powietrznych), a także dostojny przelot samolotu Boeing E-3 Sentry AWACS. Bardzo duże wrażenie zrobił na widzach pokaz polskich “ORLIKÓW” oraz występ pary czeskich samolotów ALCA okraszony pięknymi flarami. Każdy wyjazd do Ostrawy jest inny, niepowtarzalny, wyjątkowy. Ten też taki był i niestety przeszedł już do historii. Do zobaczenia za rok na błękitnym szlaku.

   20 września 2015   |   BELGIJSKI LOTNICZY WEEKEND

W Belgii weekend 18-20 września 2015 r. był prawdziwym lotniczym świętem. Na piątek 18.09 był zaplanowany Sunset Airshow, jedna z najciekawszych imprez na lotniczej mapie Europy. Z kolei w sobotę 19.09 w bazie wojskowej Kleine Brogel był zorganizowany Spotter Day, gdzie prezentowały się maszyny biorące udział w niedzielnym Sanicole Airshow. Oczywiście ekipa SPFL brała udział w tych wszystkich wydarzeniach ale tym razem w bardzo ograniczonym zakresie. Wynikło to z faktu, iż głównym celem naszego wyjazdu był udział w innym projekcie odbywającym się w powiązaniu z tymi imprezami, projekcie polegającym na sesjach zdjęciowych Air to Air, w których uczestniczyły Belgijskie Siły Powietrzne jak i samoloty z innych państw przybyłych na Airshow. Wkrótce zaprezentujemy obszerniejszą relację z tych wydarzeń jak i materiał zdjęciowy.

   19 września 2015   |   SOUTHPORT AIR SHOW – CZYLI OSTATNI TAKI POKAZ

W sobotę, 19 września 2015 r., wybraliśmy się do Wielkiej Brytanii do uroczego miasteczka Southport. Ten nadmorski kurort przywitał tysiące entuzjastów lotnictwa, którzy tłumnie przybyli aby zobaczyć ostatni w historii przelotu Avro Vulcan w eskorcie zespołu akrobacyjnego Red Arrows. Jednak prawdziwą gwiazdą pokazów okazał się Eurofighter Typhoon w magicznym pokazie. Pełna fotorealacja już wkrótce na naszej stronie.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.