Aktualności z życia SPFL Air-Action

   31 sierpnia 2016   |   OSTATNI RYK WIELKIEGO KOTA

Sześć Jaguarów z 238. eskadry Royal Air Force ruszyło z hangarów by po raz ostatni w historii wydać ryk z silników i pokazać się przed publicznością. W dniu 31 sierpnia 2016, udaliśmy się do bazy RAF Cosford by uczestniczyć i opowiedzieć wam o tym wydarzeniu. Na pełną relację z pożegnania Jaguarów zapraszamy już wkrótce.

   28 sierpnia 2016   |   PODWÓJNY JUBILEUSZ NA LOTNISKU GLIWICE

28 sierpnia 2016 r. na gliwickim lotnisku aeroklubowym odbył się wyjątkowy Piknik Lotniczy z okazji 100-lecia istnienia lotniska w Gliwicach i 60-lecia Aeroklubu Gliwickiego. Dosyć intensywny program pokazów w locie zgromadził sporo publiczności spragnionej lotniczych atrakcji i luźnej piknikowej atmosfery. Jedno i drugie dopisało za sprawą pilotów, trawiastego lotniska i upalnej pogody. Zdecydowanym gwoździem programu Pikniku Lotniczego okazał się “przelot z elementami pokazu” samolotu MiG-29. Zaledwie kilkuminutowy pokaz, na który ściągnęły tłumy Gliwiczan pokazał wszystkie walory Fulcruma: huk dopalaczy, oderwania i ciasne manewry. Dwie tury pokazów akrobacji lotniczej przedzielone były skokami spadochronowymi, pokazami szybowców a szczególnie wdzięcznym fotograficznie obiektem okazał się PZL M-18 Dromader w efektownym pokazie zrzutu wody. Następny taki piknik za… 100 lat!

   27 sierpnia 2016   |   XIII MIĘDZYNARODOWY PIKNIK LOTNICZY BIELSKO – BIAŁA 2016

W dniach 27-28 sierpnia 2016 na Lotnisku Aeroklubu Bielsko-Bialskiego odbywał się XIII Piknik Lotniczy. Aeroklub obchodził jednocześnie 80-cio lecie istnienia. W czasie dwudniowych pokazów lotniczych zaprezentowali się goście z Polski i Czech. Mogliśmy podziwiać inscenizację historyczną z okresu I wojny światowej jak i pokaz akrobacji MiG-29. To, co jeszcze działo się w czasie tych dwóch upalnych dni już niebawem w szerszej relacji.

   27 sierpnia 2016   |   SLOVAK INTERNATIONAL AIR FEST

Jak co roku, w słowackiej miejscowości Sliač, zostały zorganizowane pokazy lotnicze pod nazwą Slovak International Air Fest. Stałymi bywalcami tego bardzo klimatycznego wydarzenia są członkowie naszego Stowarzyszenia, nie inaczej było w tym roku. Piękna, słoneczna pogoda, niesamowite, górzyste otoczenie terenu lotniska oraz wspaniałe maszyny na niebie sprawiły, że w tym miejscu zdjęcia po prostu “robiły się same”. Lotniczymi gwiazdami słowackiego święta były, bez wątpienia, MiG-15 “Fagot”, ukraiński SU-27 “Flanker” oraz belgijski F-16 “Fighting Falcon”. Na słowackim niebie zaprezentowały się również czołowe zespoły akrobacyjne w Europie – Patrulla Aguilla oraz Flying Bulls, jak również Očovskí Bačovia. Na osobną uwagę zasługują występy węgierskiego pilota Zoltana Veresa oraz litewskiego mistrza akrobacji Jurgisa Kairysa – niesamowite lowpassy i bardzo agresywne akrobacje połączone z dużą ilością dymów wywołały falę oklasków publiczności. Więcej o innych uczestnikach i ich występach już niebawem.

   27 sierpnia 2016   |   X LECIE F-16 W POLSCE

Dzięki uprzejmości Dowództwa 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, jako członkowie SPFL, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach podwójnego święta na terenie krzesińskiego lotniska. W tę upalną, sierpniową sobotę pojawiliśmy się tam wczesnym rankiem aby wspólnie celebrować rocznicę 10-lecia obecności samolotu F-16 w polskich Siłach Zbrojnych, a także Centralne obchody Święta Lotnictwa Polskiego. Imprezę uświetniła obecność wszystkich polskich zespołów akrobacyjnych oraz solistów, nie mogło oczywiście zabraknąć występu F-16 Tiger Demo Team. Wkrótce przedstawimy obszerną fotorelację

   25 sierpnia 2016   |   EXPRESSOWA WIZYTA

Tuż przed świętem lotnictwa polskiego, które przypada 28 sierpnia odwiedziliśmy 41 Bazę Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Pretekstem był trening ZA Biało-Czerwone Iskry przygotowujący do występu na poznańskich centralnych uroczystościach święta lotnictwa polskiego. Choć było krótko, to z pewnością piękne Cumulusy, obcowanie z techniką, zapach nafty oraz pogaduchy z członkami zespołu i technikami “naładowały akumulatory” i pozwoliły stwierdzić, że w Poznaniu szykuje się z pewnością piękny występ naszych akrobatów. Do zobaczenia na Krzesinach!

   22 sierpnia 2016   |   ŁASKI PONIEDZIAŁEK

Na dzień 22 sierpnia otrzymaliśmy zaproszenie do odwiedzenia 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Okazja do wizyty była nie byle jaka, bo tego dnia do swojej macierzystej bazy w Krzesinach wracały stacjonujące czasowo w Łasku myśliwce F-16. Gwarantowało to spory ruch na lotnisku, a dla nas dużo okazji na dobre kadry. Wylot podzielony był na dwie tury: w pierwszej o godzinie 10.00 do Krzesin odleciało sześć maszyn, a o godzinie 14.00 pozostałe siedem F-16. Dodatkowo w drugiej turze startowała do lotu ćwiczebnego para łaskich jastrzębi. Wszystkie starty odbyły się z użyciem dopalaczy – lepiej dla nas być nie mogło. Oprócz szesnastek mieliśmy okazję obserwować wizyty kilku gości specjalnych. Zaraz na początku dnia lądowała popularna Kaśka (Casa C-295), koło południa zanotowaliśmy niski przelot pary Mi-24, a koniec lotów uwieńczył przylot potężnego Herculesa. To był bardzo bogaty i udany foto-lotniczo dzień w 32 BLT w Łasku. Więcej zdjęć z tej niezapomnianej wizyty już wkrótce.

   21 sierpnia 2016   |   60-LECIE AEROKLUBU PODHALAŃSKIEGO

W niedziele 21 sierpnia Aeroklub Podhalański świętował 60-lecie na lotnisku w Łososinie Dolnej. Po oficjalnych uroczystościach niebo zapełniło się samolotami, śmigłowcami, szybowcami oraz spadochroniarzami z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Można było podziwiać akrobacje szybowcowe Jerzego Makuli, popisy pilotów latających m. in. na RWD-5-R, Jak-18, TS-8 BIES, An-2 Wiedeńczyka oraz wielu innych replikach. Liczna widownia gromkimi brawami podziękowała za profesjonalny pokaz pilotowi prywatnego śmigłowca Agusta 109, kunsztem pilotażu popisali się również piloci z Pruszcza Gdańskiego latający “fortecą” Mi-24. Klasyczny program zaprezentowała grupa FireBirds którzy musieli zmagać się z dość silnym wiatrem hulającym nad lotniskiem. Niewątpliwie, największym wydarzeniem był przelot oraz symulacje bojowe pary F-16.

   20 sierpnia 2016   |   OPEN AIR DAY 2016 W 22. BAZIE LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

W sobotę, 20 sierpnia na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim odbył się Open Air Day. Dowództwo bazy zapewniło goœściom mnogośœć atrakcji. Na ziemi udostępniono oglądającym m. in. samoloty MiG-29, Su-22, Iskrę, Lima-2, Irydę, czy MiGa-21. Na stoiskach swój sprzęt prezentowali saperzy, żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, służba więzienna, strażacy cywilni i wojskowi, modelarze oraz grupy rekonstrukcyjne. Zwiedzający mogli przymierzyć strój saperski, zobaczyć bezzałogowy statek powietrzny Orbiter, działa, czy zabytkowe karabiny maszynowe. Chętni mogli także zakupić gadżety z emblematem bazy i z nieoficjalną jej maskotką – Niedźwiedziem Bogusiem. W dwóch blokach pokazów dynamicznych, oprócz dwóch pilotów z grupy Tiger Demo Team na F-16, mogliœmy zobaczyć także pierwszego pilota pokazowego z jednostki w Malborku – por. Rafała Pinkowskiego, oczywiśœcie na MiGu-29. Po zakończonych lotach zainteresowani mogli porozmawiać z nim i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Szersza relacja niebawem. Zapraszamy.

   14 sierpnia 2016   |   VIII NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 2016

Piknik Lotniczy “spod samiuśkich Tater” w Nowym Targu w miniony weekend zgromadził na lotnisku sporą grupę miłośników lotnictwa, a to za sprawą dwóch głównych atrakcji. Pierwszą z nich był niewątpliwe czeski Mi-24 w efektownym malowaniu “Alien Tiger”, druga to zespół Twister Aerobatics i ich widowiskowy nocny pokaz, dla którego warto było przyjechać na Podhale. Na nowotarskim niebie nie zabrało także piknikowych klasyków takich jak: zespół 3 AT-3, Artur Kielak, RWD-5, An-2 “Wiedeńczyk”, pojawiły się także nasze “Hindy” z Inowrocławia, oraz specjalny gość z Węgier czyli Zoltan Veres na swoim MX-2.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.