Aktualności z życia SPFL Air-Action

   12 lipca 2016   |   MACH LOOP

Mach Loop – nazwa, na dźwięk której każdemu świrowi lotniczemu serce bije mocniej. Malownicze walijskie doliny, w których samoloty wojskowe ćwiczą loty na niskim pułapie przyciągają obietnicą niezapomnianych widoków m.in. brytyjskich Tornad, czy amerykańskich F-15. Tegoroczny wyjazd do Wielkiej Brytanii na RIAT musiał więc zakończyć się wizytą w Walii. Szczęście dopisało – mimo niekorzystnych prognoz pogody przy Bwlch pojawił się Hercules i trzy brytyjskie Tornada w specjalnych okazjonalnych malowaniach. Więcej zdjęć z tego krótkiego wypadu już wkrótce.

   9 lipca 2016   |   ROYAL INTERNATIONAL AIR TATTOO 2016

Drugi weekend lipca (9­-10.07) 2016 roku był ważną datą dla miłośników lotnictwa. Wtedy bowiem odbywał się Royal International Airshow Tattoo (lub w skrócie RIAT), czyli jedne z większych, jak nie największych europejskich pokazów. O skali tego wydarzenia nie decyduje tylko i wyłącznie liczba pokazów w powietrzu, ale również liczba uczestników wystawy statycznej. Oprócz licznej grupy europejskich gości, przybyli również reprezentanci z tak odległych państw jak Pakistan, Kanada, Stany Zjednoczone czy Australia. Polskę w powietrzu reprezentowali F-­16 Tiger Demo, MiG­-29 i zespół akrobacyjny Orlik, a na statyce samolot Bryza. Tegoroczne pokazy były szczególne z powodu dwóch uczestników ich dynamicznej części. Pierwszy raz w Europie odbył się pokaz F-­35B, czyli najnowszego amerykańskiego samolotu w wersji umożliwiającej pionowy start i lądowanie. Niestety po raz ostatni swoje lotnicze umiejętności prezentował Ramex Delta, francuski zespół dwóch samolotów Mirage 2000N, który po tych pokazach zakończył swoją działalność lotniczą. Zdjęcia i szersza relacja pojawią się wkrótce.

   9 lipca 2016   |   FLYING LEGENDS AIRSHOW – DUXFORD 2016

“O historii każdego z tych samolotów można by napisać oddzielną książkę” – powiedział komentator wymieniając listę prezentowanych tego dnia samolotów. W miniony weekend (9-10.07.2016 r.) odbyły sie pokazy będące gratką dla fanów lotnictwa historycznego: Flying Legends 2016. Na niebie Duxford oglądać można było w stanie latającym prawdziwe perełki lotniczego dziedzictwa – Messerschmitt, Hurricain, Corsair, Hawker, Mustang, osławione Spitfire i wiele innych. Wspaniałe airshow połączone ze zwiedzaniem muzeum lotnictwa w Duxford. Wkrótce pełna relacja z tego wyjątkowego wydarzenia.

   8 lipca 2016   |   SZCZYT NATO

Z okazji szczytu NATO w Warszawie, w piątkowy wieczór nad Stadionem Narodowym odbyła się defilada lotnicza z udziałem ponad 30 maszyn, wśród których mogliśmy oglądać m.in. polskie i tureckie F-16, hiszpańskie F/A-18 Hornet czy rumuńskie Lancery, słowackie i polskie MiGi-29, węgierskie JAS 39 Gripen, a także niemieckie Eurofighter Typhoon. Rodzina spod znaku Mikojana i Gurevica jako miejsce swojego stacjonowania obrała 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, reszta maszyn natomiast gościła w podpoznańskiej, 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Na szerszą fotorelację z samej defilady, jak również i… z przygotowań do niej dzień wcześniej zapraszamy już niebawem.

   3 lipca 2016   |   SHUTTLEWORTH MILITARY PAGEANT AIRSHOW – OLD WARDEN

3 lipca 2016 roku odwiedziliśmy The Shuttleworth Collection – angielskie muzeum słynące przede wszystkim z bogatej kolekcji brytyjskich samolotów z czasów pionierskich, w tym wielu maszyn utrzymywanych w stanie zdatności do lotu. Muzeum to usytuowane jest na lotnisku w miejscowości Old Warden i co roku organizuje kilkanaście różnego rodzaju imprez. W jednej z nich, zatytułowanej Military Pageant Airshow, postanowiliśmy wziąć udział. Czy było warto? Na pewno, szczególnie jeżeli ktoś lubi stare samoloty. Głównymi bohaterami pokazów nie były co prawda miejscowe „drewutnie”, ale kilka warbirdów z okresu II wojny światowej, jednak gospodarze również zaprezentowali w locie kilka swoich skarbów, w tym takie rarytasy jak słynne myśliwce - jednomiejscowy S.E 5a i dwumiejscowy Bristol F.2 Fighter. Szczegółowo, o tym co latało i jak się nam fotografowało będziecie mogli wkrótce przeczytać i zobaczyć na naszej stronie, jak zwykle w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   2 lipca 2016   |   FLY FEST PIOTRKÓW TRYBUNALSKI 2016

W pierwszy weekend lipca, w Piotrkowie Trybunalskim, odbyła się kolejna edycja pikniku Fly Fest. Miłośnicy lotnictwa mogli w tym roku zobaczyć samoloty z kolekcji pana Jacka Mainki: Tiger Moth, DHC-1 CHIPMUNK 22 i Taylorcraft Auster Mk IV. Obok wymienionych samolotów z kolekcji można było również obejrzeć: Piper Cub i Boeing Stearman. Tradycyjnie już w pokazach dynamicznych i na wystawie statycznej uczestniczyły śmigłowce z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego. W powietrzu obserwowaliśmy pokaz akrobacji szybowcem oraz grupę akrobacyjną “Fire Birds”. Wisienką na torcie był przelot pary F-16 z pobliskiej 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Więcej zdjęć wkrótce.

   1 lipca 2016   |   FESTIWAL BALONOWY W SZCZECINKU

Od pewnego czasu myśleliśmy o fotografowaniu jednego rodzaju statków powietrznych. Chcieliśmy wykonać zdjęcia po zachodzie słońca, aby uwiecznić efekt, który daje ogień nierozerwalnie z nimi związany. I nie chodzi tu o samoloty wojskowe startujące na dopalaczach. Naszym celem były… balony! Świetną okazją do realizacji zamierzenia był Festiwal Balonowy w Szczecinku, odbywający się w dniach 1-3 lipca 2016. Wzięło w nim udział 50 balonów z Polski, Niemiec, USA, Szwajcarii, Szwecji, Danii i Włoch. Pierwszy start wszystkich załóg od godziny 19.30 wyglądał niesamowicie! Jednak okazało się, że to był dopiero początek. To, na co czekaliśmy, nastąpiło około godziny 22.30. Wtedy to 11 rozświetlonych balonów (w tym amerykański Angry Bird oraz polski- replika balonu braci Montgolfier) i 3 kosze stworzyły super pokaz w rytm muzyki! Było pięknie! Dziękujemy!

   25 czerwca 2016   |   PIKNIK LOTNICZY W ŚWIDWINIE

W dniu 25 czerwca 2016 r. w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie odbył się piknik lotniczy. Jak co roku przyciągnął dużą rzeszę fanów lotnictwa z odległych zakątków Polski. Przy początkowo pięknej, słonecznej pogodzie na niebie można było podziwiać wspaniałe akrobacje w wykonaniu pary Su-22 świdwińskiego Demo Teamu oraz zaproszonych gości z Krzesin (F-16 Tiger Demo Team) i Malborka MiG- 29. Zaprezentowała nam się również para Dromaderów w symulacji gaszenia pożaru. Przy okazji tego święta lotnictwa, w hangarze, można było obejrzeć wystawę wspaniałych zdjęć Sławka Krajniewskiego “Odloty hesji”. Pomimo skrócenia programu pokazów ze względu na nadciągającą w stronę lotniska burzę, widzowie byli bardzo zadowoleni z tego, co zobaczyli. Jednym słowem – warto zaglądać do Świdwina, bo tam zawsze się dużo dzieje. Do zobaczenie za rok.

   25 czerwca 2016   |   BELGIAN AIR FORCE DAYS – 2016

W ostatni weekend czerwca fotografowie SPFL zawitali do Belgii na dużą imprezę lotniczną – “Belgian Air Force Days”. Kilkanaście solo jetów w powietrzu, dwa topowe zespoły akrobacyjne i nieprzewidywalna pogoda sprawiły, że na niebie nie wiało nudą, a my mieliśmy “robotę”. Na wyniki naszej pracy z lotniczego weekendu w Belgii zapraszamy już niebawem. Będzie się działo!

   25 czerwca 2016   |   XII MAŁOPOLSKI PIKNIK LOTNICZY

Już po raz dwunasty krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego było gospodarzem Małopolskiego Pikniku Lotniczego – bodaj jedynej w Polsce tego rodzaju imprezy, odbywającej się na lotnisku położonym w centrum miasta. Mimo pewnej konkurencji ze strony mistrzostw Europy w piłce kopanej nie zabrakło chętnych do oglądania w locie starych znajomych – Jurgisa Kairysa, Artura Kielaka, Jerzego Makuli, czy Uwe Zimmermanna. Gwiazdą i specjalnym gościem tegorocznej edycji Pikniku był P-51D Mustang, który po raz pierwszy miał sposobność zaprezentować się krakowskiej publiczności. Niestety coraz większe obostrzenia, nakładane z roku na rok przez Urząd Lotnictwa Cywilnego na organizatorów, nie pozostały bez wpływu na widowiskowość tegorocznych pokazów.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.