Aktualności z życia SPFL Air-Action

   22 września 2016   |   HYDROZAGADKA CZYLI GIDROAVIASALON 2016

Tam nas jeszcze nie było. Tam czyli w hydrobazie biura konstrukcyjnego im. Berieva. Siedziba główna biura to co prawda Taganrog nad Morzem Azowskim, ale baza testowa znajduje się w czarnomorskim kurorcie Gelendżyk,w którym od 20 lat organizuje się targi, konferencję naukową i pokazy techniki wodnosamolotów pod wdzięczną nazwą Gidroaviasalon. Cztery dni imprezy starano się wypełnić dwiema, trzema godzinami lotów. Liczba statków powietrznych nie była może oszałamiająca, ale za to można było liczyć na regularne loty zespołów Striżi i Vitjazi, z wody podrywano wodnosamoloty Be-200, Be-103 i malutkiego Ptieńca, a z pobliskiego lotniska Gelendżyk do pokazów startowały Ił-114, Mi-28 i Ka-52. Impreza mała, zwarta, egzotyczna i godna polecenia. Relacja wkrótce.

   17 września 2016   |   ATHENS FLYING WEEK 2016

W czasie kiedy większość „foto-lotniczej Polski” podziwiała powietrzne akrobacje w Ostrawie my postanowiliśmy odwiedzić inną ciekawą imprezę. W bazie lotniczej Helleńskich Sił Powietrznych Tanagra AB odbyła się piąta już edycja Athens Flying Week. Choć w skali pokazów europejskich jest to impreza nieduża, ale na pewno warta była odwiedzenia. Jak co roku dla miłośników lotnictwa z zagranicy dużą atrakcją były statki powietrzne wystawiane przez gospodarzy. Podziwiać mogliśmy Mirage 2000-5 w pokazie walki powietrznej; F-4 Phantom II – niestety tylko w bardzo krótkim przelocie; F-16 w pokazie znanego wszystkim „Zeusa”, T-6A w obfitującym w efektowne „kosiaki” pokazie „Teamu Dedalus”, S-70 Aegean Hawk w bardzo dynamicznej prezentacji możliwości pilotażowych oraz desantu sił specjalnych; Super Pumę w akcji Combat SAR oraz Team „Pegasus” czyli demo na AH-64 Apache. Ponadto w powietrzu zaprezentowali się również goście z zagranicy. Zarówno cywilni, jak i wojskowi. Największą delegację zagraniczną wystawiły Polskie Siły Powietrzne. Zapowiadane było F-16 Tiger Demo (które niestety nie dotarło), ale do Tanagry przyleciały „Iskry” oraz Su-22UM3K. Dodatkowo miłośnicy wojskowych skrzydeł mogli zobaczyć hiszpańskie „Patrouilla Aguila” oraz belgijskie demo F-16. Bardzo ciekawie prezentowała się także wystawa statyczna, na której oprócz maszyn uczestniczących w pokazach dynamicznych (oprócz F-4) można było podziwiać taż takie rarytasy jak A-7 Corsair II, F-86, Mirage F1 czy F-104. Działo się dużo, pogoda nie rozpieszczała (choć zupełnie inaczej niż w Ostrawie) ale bawiliśmy się świetnie ;). Na pewno nie była to nasza ostatnia wizyta na Athens Flying Week. Na szerszą relację zapraszamy już wkrótce.

   17 września 2016   |   NATO DAYS – OSTRAVA 2016

W miniony weekend, 17-18 września odbyły się pokazy NATO Days w Ostrawie. Jedna z nielicznych imprez lotniczych gdzie oglądając pokazy można podziwiać samoloty latające tuż nad głową a do tego skosztować bramboraka i napić się wyśmienitego czeskiego piwa. Obawialiśmy się trochę o pogodę – zmoknąć żadna przyjemność a i sprzęt fotograficzny wody nie lubi. Niestety w sobotę spędziliśmy kilka godzin stojąc w deszczu i błocie, jednak to co działo się na niebie w tym czasie pozwoliło zapomnieć o tych „drobnych” niedogodnościach. Masa oderwań, niskie przeloty, huk i ogień dopalaczy skutecznie rozgrzewały sobotnie deszczowe popołudnie. W tym weekendowym lotniczym koncercie przygrywali nam między innymi: F-18 Demo Team (Szwajcaria), 5x Eurofighter (Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Austria i Niemcy), Rafale Solo Display (Francja), MiG-21 (Rumunia), “ojczyznę Ikei” reprezentowała rodzinka Saabów – Tunnan, Draken, Viggen oraz Gripen. Zapraszamy wkrótce do szerszej relacji i zdjęć z tej imprezy, będzie co podziwiać!

   15 września 2016   |   HURRICANE W WARSZAWIE!

Przez kilka dni w Warszawie możemy podziwiać prawdziwą latającą legendę i to w polskich barwach! Pretekstem do wizyty w kraju latającego oldtimera w barwach dywizjonu 303 są trwające zdjęcia do filmu fabularnego o tej legendarnej jednostce. Na jednym z podwarszawskich lotnisk odtworzono namiastkę baz w Northolt z czasów Bitwy o Anglię. Dzięki statystom, rekwizytom i makietom zabudowań i samolotów będąc na planie można przez chwilę poczuć klimat dni chwały, które przeszły do historii polskiego oręża. Jednak prawdziwym magnesem jest efektownie latający Hurricane w barwach Dywizjonu 303.

   10 września 2016   |   PIKNIK LOTNICZY W 23. BAZIE LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

10 września 2016 roku, 23. Baza Lotnictwa Taktycznego zorganizowała piknik lotniczy. W pokazie dynamicznym mogliśmy podziwiać Fulcrum Solo Display Team, Xtreme Sky Force, Su-22 Display Team oraz pokaz dynamiczny śmigłowca W3 Sokół. Ponadto na terenie lotniska zorganizowano mnóstwo atrakcji i wystaw, m.in. wystawy sprzętu wojskowego i innych służb mundurowych oraz prezentacje modeli samochodów dealerów poszczególnych marek. Pokaz dynamiczny działania Wojskowej Straży Pożarnej – ewakuacja rannego z pojazdu oraz działania ratownictwa medycznego na motocyklach. Świetna organizacja i pogoda pozwoliła nam na kolejne spotkanie się w gronie SPFL i wspólne fotografowanie.

   10 września 2016   |   FLIEGERTREFFEN HAHNWEIDE 2016 CZYLI WSZYSTKO O STARTACH I LĄDOWANIACH

Trzydniowy zlot oldtimerów w Hahnweide uchodzi za największą i najlepszą niemiecką imprezę tego typu. Trudno nie zgodzić się z tą opinią mając swobodny fotograficzny dostęp do dziesiątek latających pterodaktyli na statyce, ruch lotniczy na trawiastym poletku jak nie przymierzając na lotnisku we Frankfurcie, no i autentycznie przyjazną atmosferę stworzoną przez organizatorów. A więc startami i lądowaniami można było nasycić się do woli. Tyle, że latano daleko, baaardzo daleko a może jeszcze dalej. Kto bywa na ILA w Berlinie niech sobie jeszcze doda dystansu, przemnoży przez faktor “pod słońce” i wyjdzie mu sytuacja na Fliegertreffen 2016. Nie pomógł lotniczy temperament Francuzów, Czechów czy co bardziej wyrywnych Austriaków. Zmora BHP dotarła do Hahnweide i opuściła je dopiero po oficjalnym zakończeniu imprezy. I wtedy nie wiadomo skąd, bez zapowiedzi, pojawił się Lightning i dosłownie pozamiatał. W zachodzącym słońcu schodząc do nas nisko i z animuszem wyglądał zjawiskowo. Tak więc dla mnie prawdziwe Hahnweide zaczęło się dopiero wtedy kiedy się skończyło. Pełna relacja wkrótce.

   9 września 2016   |   SANICOLE SUNSET AIRSHOW 2016

Jak co roku we wrześniu na lotnisku Hechtel-Eksel odbyła się kolejna edycja pokazów lotniczych Sanicole Sunset Airshow. Te odbywające się w wyjątkowej scenerii zachodzącego słońca pokazy za każdym razem ściągają ogromne rzesze miłośników lotnictwa. W tym roku w powietrzu mogliśmy oglądać maszyny bojowe, akrobacyjne i historyczne. Dla miłośników lotnictwo wojskowego niewątpliwą atrakcją była prezentacja, rzadko widywanego (na pokazach) w Europie amerykańskiego bombowca strategicznego B-1B Lancer. Oprócz niego (z maszyn wojskowych) w powietrzu zaprezentował się jeszcze Gripen z Czeskich Sił Powietrznych, Super Puma i zespół PC-7 TEAM ze Szwajcarii oraz F-16 reprezentujący gospodarzy. Szczególnie wrażenie zrobił na nas występ „Belga”. Jak zwykle fenomenalny pokaz w połączeniu z bajkowym wręcz światłem zachodzącego słońca wykreowały wyjątkowy spektakl. Mocnym punktem programu były również prezentacje samolotów akrobacyjnych i historycznych. Występ duetu Lightning & Corsair w promieniach popołudniowego słońca solidnie zapełnił nasze karty. ;) Nie można również zapomnieć o widowiskowych Breitling Wingwalkers, które bardzo atrakcyjnie prezentują się zarówno w powietrzu,… jak i na ziemi ;). Dla większości publiczności z pewnością gwoździem programu były odbywające się już po zachodzie słońca pokazy wzbogacone o fajerwerki. Bogaty zestaw tego typu atrakcji robił spore wrażenie. Sanicole Sunset Air Show to impreza, o której warto pamiętać układając swój kalendarz pokazów na przyszły rok. Na fotorelacja zapraszamy już niebawem, tam gdzie zawsze.

   3 września 2016   |   FESTYN LOTNICZY W MIROSŁAWCU

3 września 2016 r. piękny słoneczny poranek powitał nas na terenie lotniska 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, gdzie odbył się festyn lotniczy. Gospodarze zadbali aby każdy z przybyłych gości znalazł coś dla siebie zarówno na wystawie statycznej jak i podczas pokazów dynamicznych. W powietrzu można było podziwiać szeroki wachlarz statków powietrznych Polskich Sił Zbrojnych od śmigłowców po odrzutowce F-16 i MiG-29 oraz drona. Impreza wypadła naprawdę świetnie. Na szerszą fotorelacje na naszej stronie zapraszamy wkrótce.

   3 września 2016   |   CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2016

Jak co roku w czeskim Hradec Kralove odbyła się dwudniowa 23. edycja Czech International Air Fest (CIAF) Organizator i tym razem zadbał o zgromadzoną publiczność dając im moc lotniczych wrażeń. Na czeskim niebie pojawiły się takie atrakcje jak ukraiński SU-27, belgijski F-16, JAS-39 Gripen i wiele innych statków powietrznych. Tradycyjnie i tam nie zabrakło przedstawicieli SPFL-lu którzy mieli swoją fotolotniczą ucztę, ale o tym już w szerszej relacji.

   3 września 2016   |   NORDIC WARBIRD AIRSHOW 2016

W dniu 3 września 2016 w szwedzkim Skovde odbyły się pokazy lotnicze o nazwie Nordic Warbird Airshow. Mała, kameralna impreza lotnicza, która przyciągnęła do siebie wiele gwiazd nie tylko skandynawskiego lotnictwa. Na niebie Skovde podziwialiśmy zarówno maszyny z czasów II Wojny Światowej, takie jak między innymi A-26 Invader, P-51D Mustang, Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire, jak i te z okresu powojennego ze Saabem 91 Safirem czy Hawkerem Hunterem na czele. Końcówkę pokazów uświetnił najnowocześniejszy szwedzki samolot wojskowy czyli oczywiście Saab JAS 39 Gripen. Wielką wartością imprezy była możliwość bezpośredniego spotkania z wyjątkowymi ludźmi nordyckiego lotnictwa. Jan Andersson, Jacob Hollander, Per Cederqvist to tylko nieliczni z nich. Pokazy zakończyły się ekskluzywną kolacją, którą uświetnił wieczorny pokaz lotniczy z fajerwerkami.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.