Aktualności z życia SPFL Air-Action

   3 marca 2017   |   WARSZAWSKA PREZENTACJA

3 marca na lotnisku Bemowo odbył się pokaz śmigłowca AW-101, biorącego udział w przetargu na śmigłowiec dla wojska polskiego. Zaproszeni widzowie mogli usłyszeć krótką prezentację przedstawiającą możliwości maszyny, a także obserwować dynamiczny pokaz możliwości lotnych w symulowanej akcji ratowniczej. Piękne wiosenne słońce dodało uroku całemu przedsięwzięciu. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć fotografa z SPFL.

   27 lutego 2017   |   ZIMOWY REKONESANS W MEIRINGEN

Gdzie udać się, kiedy ma się kilka dni wolnych w Szwajcarii? Jest takie miejsce, które ciągnie każdego lotniczego świra :). Oczywiście wszyscy je znamy. Baza lotnicza w Meiringen. Najczęściej pojawia się ona  w naszych relacjach w kontekście zakończenia fotolotniczego sezonu i ćwiczeń strzeleckich w rejonie Axalp. Tym razem mieliśmy możliwość aby odwiedzić ją, jako jedną z pierwszych w tym roku. Sprawdziliśmy, dzieje się tam sporo nie tylko w czasie tych kilku wyjątkowych dni w październiku. Początek roku to okres zintensyfikowanego szkolenia lotniczego  w bazach Szwajcarskich Sił Powietrznych. Hornety, Tigery, Super Pumy , Couguary i Pilatusy często wznoszą się w powietrze. Dzieje się tak nie tylko w Meiringen ale również w bazach w Payern i Emmen, które również na krótko odwiedziliśmy. Pięknie ośnieżone szczyty i duża liczba operacji powietrznych zaowocowały ciekawymi kadrami, którymi podzielimy się już wkrótce w szerszej fotorelacji.
   22 lutego 2017   |   MOKRA ROBOTA W ŁASKU

21 lutego po raz pierwszy w tym roku odwiedziliśmy 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. I chociaż pogoda nie napawała nas optymizmem, to po długiej zimowej przerwie z entuzjazmem przyjęliśmy możliwość obcowania z tym, co kręci nas najbardziej. Wbrew pozorom, deszczowa i wietrzna pogoda stworzyła niecodzienne warunki do fotografowania stalowych Jastrzębi. Dynamiczne starty i lądowania na mokrym pasie, ale również wizyta w hangarze zaowocowała zdjęciami, które już niedługo będziecie mogli zobaczyć w dłuższej relacji z tego wydarzenia, do czego Was niezmiernie namawiam! A korzystając z okazji chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Pani kpt. Joannie Motylińskiej – Szczych  za umożliwienie fotografowania efów szesnastych oraz za poświęcony nam czas.

   8 lutego 2017   |   GPR CZYLI GRUBA PORCJA RATOWNICTWA

W dniu 08.02.2017 postanowiliśmy sprawdzić co dobrego słychać w 3. Grupie Poszukiwawczo – Ratowniczej stacjonującej na co dzień w podkrakowskich Balicach. Nasza wizyta zbiegła się w czasie z procedurą rozkonserwowania jednej z maszyn należnych do 3. GPR co dało nam okazje podziwiania “bestii” budzącej się do życia i zrobienia kliku zdjęć.

   18 stycznia 2017   |   NOC W RAF COSFORD

W poniedziałek, 16 stycznia 2017 r. mieliśmy przyjemność spędzić dzień w bazie RAF Cosford. Mimo typowej angielskiej pogody mieliśmy okazję do zrobienia ciekawych kadrów. Już wkrótce zapraszamy na pełną relację z tej wizyty.

   23 listopada 2016   |   JESIEŃ W 23. BAZIE LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

W tym roku to nie pokazy w Ostrawie kończą nasz foto-lotniczy sezon. 23 Listopada 2016 odwiedziliśmy 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Zima prawie za pasem, a pogoda jak marzenie. Wprawdzie nie za ciepło, ale za to światełko do fotografowania było w sam raz. W takich oto pięknych, porannych okolicznościach przyrody dowiedzieliśmy się o planowanych lotach – kilka wylotów, w tym jeden o zmierzchu, uzgodniliśmy co i jak fotografujemy, gdzie możemy być a gdzie nie i zabraliśmy się do pracy. Chwila czekania no i się zaczęło – loty młodych pilotów. Humory dopisywały, zresztą ciężko żeby było inaczej w tak zacnym towarzystwie. Po południu potwierdziło się, że plany lubią się zmieniać jednak teraz na naszą korzyść gdyż odbył się dodatkowy lot i żeby było mało, był to start pary Mig-29. Najlepsze jednak zostało na koniec.

   19 października 2016   |   AXALP, KTÓREGO NIE BYŁO

Początek października to miesiąc, który w kalendarzu fotolotniczym zajmuje szczególne miejsce, za sprawą nie mniej szczególnych pokazów lotniczych odbywających się w szwajcarskich Alpach. Niestety rok 2016 okazał się wyjątkowo pechowy dla Szwajcarskich Sił Powietrznych, które w wypadkach straciły ludzi i maszyny. W wyniku tych wydarzeń pokazy lotnicze na poligonie w Axalp zostały odwołane. Jednak pokazy w Axalp to nie tylko poligon ale również wyjątkowa baza lotnicza w Meiringen, którą tym razem odwiedzaliśmy wyjątkowo często.

   18 października 2016   |   MARYLAND FLEET WEEK & BALTIMORE AIR SHOW 2016

Panie i panowie, chłopcy i dziewczęta, witamy Was serdecznie na tegorocznych pokazach Fleet Week and Air Show w mieście Baltimore. Takimi oto słowami popularny komentator lotniczy Rob Rider powitał widzów airshow w forcie McHenry w Baltimore. Show połączone z pokazami marynarki wojennej US trwały 7 dni. Ostatnie 2 dni w całości należały jednak do pokazów awiacji. W tym roku mogliśmy podziwiać sporo niespodzianek a na koniec pokazów fantastyczna grupa akrobacyjna Blue Angels. Świetne warunki atmosferyczne, gra świateł i cieni, duża wilgotność powietrza sprawiły ze z tych pokazów zrodzi się na pewno kilka fotograficznych “perełek”. Zobaczcie co działo się w jednym z amerykańskich stanów Maryland. Relacja już niebawem.

   5 października 2016   |   SAN FRANCISCO FLEET WEEK 2016

Kalifornia… piękne plaże, słońce, ocean i most Golden Gate… czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na wakacje w październiku? A jeśli dołożyć do tego np. Breitling Jet Team, F-22, F-35 oraz Blue Angels?? … otrzymamy San Francisco Fleet Week 2016… tydzień poświęcony głównie marynarce wojennej, ale z pięknymi dwudniowymi pokazami nad zatoką San Francisco.

   26 września 2016   |   POŻEGNALNY LOT GENERAŁA

26 września 2016 na terenie 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim miała miejsce szczególna, podniosła uroczystość. Zgromadzeni licznie goście oraz żołnierze jednostki byli świadkami ostatniego, pożegnalnego lotu samolotem bojowym odchodzącego na emeryturę gen. bryg. pil. dr Jana Rajchela. Ten wyjątkowy lot, który jest dla pilotów bojowych tradycyjnym już, ostatnim krokiem w ich karierze lotniczej odbył się na MiG-u 29 z mińskiej bazy, pilotowanym przez nikogo innego jak ppłk Piotra “Kumana” Iwaszko. Generał brygady pilot dr Jan Rajchel jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie (obecnie Wyższa Oficerska Szkoła Sił Powietrznych). W swojej bogatej karierze lotniczej odbył przeszkolenie m.in. na samolotach TS-11 Iskra, MiG-21, MiG-23. W 2003 roku ukończył kurs dowódców baz lotniczych oraz studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej, po ukończeniu której zajmował m.in. stanowisko dowódcy w 23 Bazie Lotniczej w Mińsku Mazowieckim. Tutaj właśnie odbył przeszkolenie do lotów na samolotach MiG-29. Generał Rajchel, kilka minut po swoim pożegnalnym locie, przemawiając do zgromadzonych gości oraz żołnierzy, nie krył wzruszenia i emocji. Jak sam stwierdził, jego kariera lotnicza i wojskowa zatoczyła pełne koło. Będąc dowódcą tutejszej bazy wyszkolił i wychował podporucznika, który teraz już w stopniu podpułkownika odbył wraz z nim ten ostatni, wieńczący piękną karierę lot.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.