Aktualności z życia SPFL Air-Action

   3 września 2016   |   CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2016

Jak co roku w czeskim Hradec Kralove odbyła się dwudniowa 23. edycja Czech International Air Fest (CIAF) Organizator i tym razem zadbał o zgromadzoną publiczność dając im moc lotniczych wrażeń. Na czeskim niebie pojawiły się takie atrakcje jak ukraiński SU-27, belgijski F-16, JAS-39 Gripen i wiele innych statków powietrznych. Tradycyjnie i tam nie zabrakło przedstawicieli SPFL-lu którzy mieli swoją fotolotniczą ucztę, ale o tym już w szerszej relacji.

   3 września 2016   |   NORDIC WARBIRD AIRSHOW 2016

W dniu 3 września 2016 w szwedzkim Skovde odbyły się pokazy lotnicze o nazwie Nordic Warbird Airshow. Mała, kameralna impreza lotnicza, która przyciągnęła do siebie wiele gwiazd nie tylko skandynawskiego lotnictwa. Na niebie Skovde podziwialiśmy zarówno maszyny z czasów II Wojny Światowej, takie jak między innymi A-26 Invader, P-51D Mustang, Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire, jak i te z okresu powojennego ze Saabem 91 Safirem czy Hawkerem Hunterem na czele. Końcówkę pokazów uświetnił najnowocześniejszy szwedzki samolot wojskowy czyli oczywiście Saab JAS 39 Gripen. Wielką wartością imprezy była możliwość bezpośredniego spotkania z wyjątkowymi ludźmi nordyckiego lotnictwa. Jan Andersson, Jacob Hollander, Per Cederqvist to tylko nieliczni z nich. Pokazy zakończyły się ekskluzywną kolacją, którą uświetnił wieczorny pokaz lotniczy z fajerwerkami.

   31 sierpnia 2016   |   OSTATNI RYK WIELKIEGO KOTA

Sześć Jaguarów z 238. eskadry Royal Air Force ruszyło z hangarów by po raz ostatni w historii wydać ryk z silników i pokazać się przed publicznością. W dniu 31 sierpnia 2016, udaliśmy się do bazy RAF Cosford by uczestniczyć i opowiedzieć wam o tym wydarzeniu. Na pełną relację z pożegnania Jaguarów zapraszamy już wkrótce.

   28 sierpnia 2016   |   PODWÓJNY JUBILEUSZ NA LOTNISKU GLIWICE

28 sierpnia 2016 r. na gliwickim lotnisku aeroklubowym odbył się wyjątkowy Piknik Lotniczy z okazji 100-lecia istnienia lotniska w Gliwicach i 60-lecia Aeroklubu Gliwickiego. Dosyć intensywny program pokazów w locie zgromadził sporo publiczności spragnionej lotniczych atrakcji i luźnej piknikowej atmosfery. Jedno i drugie dopisało za sprawą pilotów, trawiastego lotniska i upalnej pogody. Zdecydowanym gwoździem programu Pikniku Lotniczego okazał się “przelot z elementami pokazu” samolotu MiG-29. Zaledwie kilkuminutowy pokaz, na który ściągnęły tłumy Gliwiczan pokazał wszystkie walory Fulcruma: huk dopalaczy, oderwania i ciasne manewry. Dwie tury pokazów akrobacji lotniczej przedzielone były skokami spadochronowymi, pokazami szybowców a szczególnie wdzięcznym fotograficznie obiektem okazał się PZL M-18 Dromader w efektownym pokazie zrzutu wody. Następny taki piknik za… 100 lat!

   27 sierpnia 2016   |   XIII MIĘDZYNARODOWY PIKNIK LOTNICZY BIELSKO – BIAŁA 2016

W dniach 27-28 sierpnia 2016 na Lotnisku Aeroklubu Bielsko-Bialskiego odbywał się XIII Piknik Lotniczy. Aeroklub obchodził jednocześnie 80-cio lecie istnienia. W czasie dwudniowych pokazów lotniczych zaprezentowali się goście z Polski i Czech. Mogliśmy podziwiać inscenizację historyczną z okresu I wojny światowej jak i pokaz akrobacji MiG-29. To, co jeszcze działo się w czasie tych dwóch upalnych dni już niebawem w szerszej relacji.

   27 sierpnia 2016   |   SLOVAK INTERNATIONAL AIR FEST

Jak co roku, w słowackiej miejscowości Sliač, zostały zorganizowane pokazy lotnicze pod nazwą Slovak International Air Fest. Stałymi bywalcami tego bardzo klimatycznego wydarzenia są członkowie naszego Stowarzyszenia, nie inaczej było w tym roku. Piękna, słoneczna pogoda, niesamowite, górzyste otoczenie terenu lotniska oraz wspaniałe maszyny na niebie sprawiły, że w tym miejscu zdjęcia po prostu “robiły się same”. Lotniczymi gwiazdami słowackiego święta były, bez wątpienia, MiG-15 “Fagot”, ukraiński SU-27 “Flanker” oraz belgijski F-16 “Fighting Falcon”. Na słowackim niebie zaprezentowały się również czołowe zespoły akrobacyjne w Europie – Patrulla Aguilla oraz Flying Bulls, jak również Očovskí Bačovia. Na osobną uwagę zasługują występy węgierskiego pilota Zoltana Veresa oraz litewskiego mistrza akrobacji Jurgisa Kairysa – niesamowite lowpassy i bardzo agresywne akrobacje połączone z dużą ilością dymów wywołały falę oklasków publiczności. Więcej o innych uczestnikach i ich występach już niebawem.

   27 sierpnia 2016   |   X LECIE F-16 W POLSCE

Dzięki uprzejmości Dowództwa 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, jako członkowie SPFL, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach podwójnego święta na terenie krzesińskiego lotniska. W tę upalną, sierpniową sobotę pojawiliśmy się tam wczesnym rankiem aby wspólnie celebrować rocznicę 10-lecia obecności samolotu F-16 w polskich Siłach Zbrojnych, a także Centralne obchody Święta Lotnictwa Polskiego. Imprezę uświetniła obecność wszystkich polskich zespołów akrobacyjnych oraz solistów, nie mogło oczywiście zabraknąć występu F-16 Tiger Demo Team. Wkrótce przedstawimy obszerną fotorelację

   25 sierpnia 2016   |   EXPRESSOWA WIZYTA

Tuż przed świętem lotnictwa polskiego, które przypada 28 sierpnia odwiedziliśmy 41 Bazę Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Pretekstem był trening ZA Biało-Czerwone Iskry przygotowujący do występu na poznańskich centralnych uroczystościach święta lotnictwa polskiego. Choć było krótko, to z pewnością piękne Cumulusy, obcowanie z techniką, zapach nafty oraz pogaduchy z członkami zespołu i technikami “naładowały akumulatory” i pozwoliły stwierdzić, że w Poznaniu szykuje się z pewnością piękny występ naszych akrobatów. Do zobaczenia na Krzesinach!

   22 sierpnia 2016   |   ŁASKI PONIEDZIAŁEK

Na dzień 22 sierpnia otrzymaliśmy zaproszenie do odwiedzenia 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Okazja do wizyty była nie byle jaka, bo tego dnia do swojej macierzystej bazy w Krzesinach wracały stacjonujące czasowo w Łasku myśliwce F-16. Gwarantowało to spory ruch na lotnisku, a dla nas dużo okazji na dobre kadry. Wylot podzielony był na dwie tury: w pierwszej o godzinie 10.00 do Krzesin odleciało sześć maszyn, a o godzinie 14.00 pozostałe siedem F-16. Dodatkowo w drugiej turze startowała do lotu ćwiczebnego para łaskich jastrzębi. Wszystkie starty odbyły się z użyciem dopalaczy – lepiej dla nas być nie mogło. Oprócz szesnastek mieliśmy okazję obserwować wizyty kilku gości specjalnych. Zaraz na początku dnia lądowała popularna Kaśka (Casa C-295), koło południa zanotowaliśmy niski przelot pary Mi-24, a koniec lotów uwieńczył przylot potężnego Herculesa. To był bardzo bogaty i udany foto-lotniczo dzień w 32 BLT w Łasku. Więcej zdjęć z tej niezapomnianej wizyty już wkrótce.

   21 sierpnia 2016   |   60-LECIE AEROKLUBU PODHALAŃSKIEGO

W niedziele 21 sierpnia Aeroklub Podhalański świętował 60-lecie na lotnisku w Łososinie Dolnej. Po oficjalnych uroczystościach niebo zapełniło się samolotami, śmigłowcami, szybowcami oraz spadochroniarzami z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Można było podziwiać akrobacje szybowcowe Jerzego Makuli, popisy pilotów latających m. in. na RWD-5-R, Jak-18, TS-8 BIES, An-2 Wiedeńczyka oraz wielu innych replikach. Liczna widownia gromkimi brawami podziękowała za profesjonalny pokaz pilotowi prywatnego śmigłowca Agusta 109, kunsztem pilotażu popisali się również piloci z Pruszcza Gdańskiego latający “fortecą” Mi-24. Klasyczny program zaprezentowała grupa FireBirds którzy musieli zmagać się z dość silnym wiatrem hulającym nad lotniskiem. Niewątpliwie, największym wydarzeniem był przelot oraz symulacje bojowe pary F-16.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.