Aktualności z życia SPFL Air-Action

   12 maja 2017   |   A2A METTINGPiątek dla wielu z nas jest jednym z najbardziej ulubionych dni tygodnia, wszak weekend za pasem. Jednakże ostatni piątkowy poranek był dla mnie czymś więcej niż tylko zapowiedzią zbliżającego się weekendu. Tuż po godzinie 8:00 mijam bramę Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, aby przed budynkiem klubowym dołączyć do zacnego grona świrów lotniczych którzy tak jak i ja czekali na wielkie wydarzenie. Już za chwilę rozpocznie się pierwsza komercyjna sesja a2a z udziałem wspaniałych pilotów akrobacyjnych i zasłużonego „staruszka” w postaci AN-2 „Wiedeńczyk”. Pogoda marzenie, piloci gotowi, Sławek i Paweł z Air-To-Air Meeting 1 kończą briefing, aby za chwilę przenieść się do naszego Skayvan’a, jeszcze ostatnie poprawki zabezpieczeń, kontrola aparatów, napięcie narasta wraz z coraz mocniejszym rykiem siników. Stajemy na pasie startowym, huk i wiatr wewnątrz Skayvan narasta i już widać uciekający pas startowy, uśmiechy, poklepywania, radość w oczach, bo o to pierwsza sesja a2a z naszym udziałem stała się faktem. Cóż może życzyć sobie więcej, fotograf, pasjonat lotnictwa… Pełna relacja już wkrótce.
   7 maja 2017   |   MAJÓWKA W MACH LOOP

W pierwszym tygodniu maja skromna reprezentacja Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych udała się na słynne walijskie rondo-czyli Mach Loop. Już nie raz mogliśmy się przekonać, że to legendarne miejsce ma wielki potencjał i potrafi zaskakiwać. Jednak nikt nie mógł przepuszczać, że trafimy na jeden z najlepszych dni w historii Mach Loopa. Na pełną relację zapraszamy już niebawem.
   6 maja 2017   |   RYCERZE NIEBA W DOBREJ

Niedaleko czeskiego miasta Frydek-Mistek leży wieś Dobra. 6 maja 2017 roku odbywał się tam festyn. Jak to na festynie, były zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, wata cukrowa, kiełbaski i piwo. W ramach festynu zorganizowano również małe pokazy lotnicze i to było coś, co spowodowało, że postanowiliśmy wybrać się na tę imprezę. Czterokrotnie na niebie pojawiały się samoloty grupy “Knights of the sky” – dwa trójpłatowe Fokkery i dwupłatowy Camel. Symulowana walka powietrzna, kilka wybuchów i niskie przeloty samolotów bardzo podobały się publiczności a nam dały okazję do sprawdzenia sprzętu i własnych umiejętności fotograficznych przez zbliżającym się sezonem pokazów lotniczych.

   5 maja 2017   |   END OF THE FILM – POŻEGNANIE GRECKICH PHOTO PHANTOMÓW

„End of The Film” – czyli “Koniec filmu”; pod takim hasłem w dniu 5 maja odbyła się w bazie lotniczej w Larisa oficjalna uroczystość zakończenia eksploatacji samolotów rozpoznania taktycznego RF-4E Rece Phantom w Helleńskich Siłach Powietrznych. Tym samym pożegnano również ostatnie tego typu samoloty w siłach powietrznych państw NATO. Zawieszono również działalność operacyjną latającej na tym typie 348.eskadry rozpoznawczej. Oficjalne uroczystości pożegnalne poprzedzone zostały dniem spotterskim, na który ściągnęły liczne rzesze „Phantom Phanatics” z całej Europy (i nie tylko). Nie zabrakło tam również naszej skromnej delegacji. Gospodarze zaprezentowali w powietrzu ostatnie trzy pozostające w służbie „eref-czwórki”. Jedna z maszyn otrzymała na tę okazje specjalnie malowanie okolicznościowe. Poza Phantom-ami mogliśmy podziwiać pokazy w locie w wykonaniu znanego wszystkim „Zeusa” (F-16), mniej znanego (w Polsce) ”Dedalusa” (T-6) oraz działania greckich i belgijskich F-16. Dla nas jednak najważniejsze były oczywiście Phantom-y, których zdjęcia przedstawimy wkrótce w szerszej photo-relacji.
   26 kwietnia 2017   |   ZASKAKUJĄCE NIEBO NAD ŚWIDWINEM

Zatęskniliśmy już trochę za hukiem i ogniem. Gdzie można ukoić ten głód? Oczywiście w 21. BLT w Świdwinie. Ale kiedy? Dzięki uprzejmości dowództwa było to możliwe 26 kwietnia 2017 roku. Przywitał nas huk rozgrzewanych silników Su-22. Piękny dźwięk! A później było już tylko lepiej. Przez kilka godzin nasze aparaty miały naprawdę pełne karty roboty. Aby nasze szczęście było jak najpełniejsze, dopisała również pogoda. Deszcz, słońce, rozmaite chmury – na niebie działo się nie tylko lotniczo. Zapraszamy na pełna relacje już wkrótce!
   10 kwietnia 2017   |   MALBORK PO RAZ DRUGI

W dniu 10 kwietnia 2017 roku mieliśmy okazję ponownie odwiedzić gościnne progi 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Wizyta pełna wrażeń i na pełnej petardzie. Na początek start pary dyżurnej. Huk silników, krótki rozbieg i maszyny w powietrzu. Zaraz za parą idzie w powietrze mjr pil. Łukasz “Łuki” Marciniak na rekonesans warunków meteo, “Łuki” jest jednym z pilotów “Fulcrum Drivers Demo Team”, z Malborka. Oblot meteo okazał się przepięknym pokazem pilotażu MiG’a 29, zwroty, pętle, dopalacze… idealny wstęp dla kolejnego punktu programu – treningu pełnego pokazu w wersji “wysokiej”, za sterami por. pil. Rafał “Pinek” Pinkowski. Był to pierwszy tegoroczny trening demo w którym mieliśmy okazję uczestniczyć. Pokaz dostarcza wrażeń zarówno dla oka jak i dla ucha, jesteśmy przekonani iż wariancie “wysokim” nie zawiedzie oczekiwań miłośników lotnictwa. Po pokazie demo obserwowaliśmy starty na zadania pilotów pozostałych pilotów. Kołowania, zrzuty spadochronów i przejazdy do CPPS. Zakończeniem dnia były starty w bajecznym świetle zachodzącego słońca. Start w wykonaniu płk pil. Mariusza Biajgo na długo pozostanie w naszej pamięci, nic nie odda startu na dopalaczu na tle pastelowych barw burzowego nieba o zachodzie słońca. To trzeba zobaczyć na własne oczy! Dziękujemy dowództwu, pilotom i rzecznikowi 22. Bazy za miłe przyjęcie. Personel  bazy w Malborku jest przykładem iż lotnictwo to przede wszystkim ludzie, ich pasja i zaangażowanie. Urokliwe miejsce, wspaniali ludzie. Fanom lotnictwa przypominamy iż pierwszy oficjalny pokaz demo MiG 29 z Malborka już 13 maja w Iławie. Pełna relacja z wizyty wkrótce na stronie.

   30 marca 2017   |   INAUGURACJA SEZONU W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Pod koniec marca 2017 a dokładnie 30 grupa SPFL w kameralnym składzie zainaugurowała sezon fotograficzny w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Podczas wizyty w bazie dane nam było fotografować kilka startów i lądowań pary dyżurnej oraz rutynowych lotów najmłodszych stażem pilotów mińskich “smokerów”. Jak zwykle atmosfera była gorąca o czym będziecie się mogli przekonać w naszej fotorelacji już
niebawem. Zapraszamy!
   29 marca 2017   |   POCZĄTEK WIOSNY W MALBORKU

W dniu 29 marca 2017, dzięki uprzejmości Dowódcy 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego mieliśmy okazję odwiedzić lotnisko w Malborku. Kilkanaście dynamicznych startów, w tym większość na dopalaczach dostarczyło wrażeń zarówno dla oka jak i ucha. Wieczorne starty z dopalaczami wyglądały imponująco! Pomimo iż pogoda pokrzyżowała trening demo MiG-29 z Rafałem “Pinkiem” Pinkowskim za sterami, wizytę zaliczamy do bardzo udanych. Wszystkich którzy nie byli w 22. BLT zachęcamy do jej odwiedzenia, a chętnym do obejrzenia pokazu demo na MiG-29 z Malborka przypominamy, iż pierwszy w tym sezonie pokazy planowany jest już na 13 maja w Iławie! Pilotom, rzecznikowi bazy, oraz kolegom na co dzień współpracującym z 22. BLT raz jeszcze dziękujemy za miłe przyjęcie! Rafałowi, jak i wszystkim pilotom  Bazy w Malborku życzymy dużo lotniczego szczęścia i tylu lądowań co startów. Pełna relacja wkrótce!

   15 marca 2017   |   TRENING F-16 TIGER DEMO TEAM – AKADEMIA NIKONA

W dniu 15 marca 2017 roku na lotnisku 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach odbył się kolejny w tym roku trening F-16 Tiger Demo Team. Za sterami maszyny zasiadł kpt. pil. Dominik „Zippity” Duda. Było spektakularnie, dynamicznie i nie zabrakło flar. Skromna ekipa członków SPFL Air Action była świadkami tego emocjonującego pokazu, jak i wielu innych lotów samolotów F-16. Pogoda była idealna do robienia zdjęć. Dziękujemy bardzo za zaproszenie.

   15 marca 2017   |   POŻEGNANIE ANTKA

15 marca na białostockim lotnisku Krywlany odbył się pożegnalny lot ostatniego aeroklubowego An-2. Wraz z nim skończyła się pewna epoka na białostockim niebie – to był najbardziej charakterystyczny samolot, którego kształt i dźwięk znał każdy mieszkaniec. Niebo płakało, smutek gościł na twarzach ludzi, na szczęście krótko przed lotem niebo się rozpogodziło i wyszło piękne słońce. Niedługo Antek zacznie swoją nową przygodę w Argentynie.
Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.