Aktualności z życia SPFL Air-Action

   11 czerwca 2016   |   LETECKY DEN MLADA BOLESLAV 2016

Mlada Boleslav słusznie i zasłużenie kojarzy się z motoryzacją. Jednakże co dwa lata organizuje się tam jednodniowe święto lotnictwa z mocno skondensowanym programem lotów. Prawie cztery godziny pokazów organizatorzy zapełnili po brzegi oldtimerami, klasykami i drewutniami. Oko i ucho cieszyły pokazy i ryk wysilonych silników Mustanga, Jaka-3 i Mitchella. Z zapowiadanych klasyków zabrakło tylko oczekiwanego P-40 Kittyhawk. Dla fanów techniki odrzutowców wystąpił MiG-15 i Gripen, niestety w dosyć zachowawczym programie. Cała impreza okazała się udana, pogoda na granicy załamania nie przeszkodziła organizatorom w wypełnieniu programu, a piknikowa i swobodna atmosfera na trawiastym lotnisku w Mlada Boleslav na pewno zachęciła do odwiedzin następnej edycji już w 2018 roku. Relacja wkrótce.

   10 czerwca 2016   |   ANAKONDA 16 Z KC-135

Za sprawą zaproszenia ze strony Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, jak również dzięki wyjątkowemu wsparciu kolegów ze środowiska fotograficznego z Piotrem Łysakowskim na czele, 10 czerwca 2016 roku wziąłem udział w locie amerykańskiej latającej cysterny – samolotu KC-135 Stratotanker. Celem lotu było przeprowadzenie tankowania w powietrzu polskich samolotów F-16 biorących udział w manewrach Anakonda 2016 oraz Swift Response 2016. Szersza relacja i fotoserwis już wkrótce. /hesja/

   9 czerwca 2016   |   LUCHTMACHTDAGEN 2016

10 i 11 czerwca 2016 roku, to dni pokazów „Luchmachtdagen” w bazie w Leeuwarden w Holandii. Zaczęły się jednak one dzień wcześniej, w czwartek, 9 czerwca. Ten dzień zapowiadał się podobnie jak i przy innych pokazach, czyli przyloty zaproszonych gości i treningi. Pogoda do opalania tego dnia była wyśmienita, czego niektórzy z nas doświadczyli. Fotograficznie już trochę gorzej – wszechobecna termika skutecznie przeszkadzała. Głód zdjęć po całonocnej podróży okazał się silniejszy i z górki spotterskiej w okolicach Marsum, przystąpiliśmy do działania. Nic szczególnego się jednak nie działo, przyloty poszczególnych maszyn, m.in. Red Devils, hiszpański Eurofigter, czeski JAS-39 Grippen, AH-64 Apache, E-3A AWACS, C-17 Globemaster, treningi Black Cats, Turkish Stars, czeskiego Grippena oraz Patrouille Suisse. W trakcie treningu tych ostatnich przytrafił się przykry wypadek, w wyniku którego jedna z maszyn spadła na ziemię. Pilot na szczęście uratował się. Pozostawało pytanie czy pokazy się odbędą, na potwierdzenie musieliśmy poczekać do wieczora i na szczęście impreza nie została odwołana. Ci którzy przyjechali na pokazy w piątek na pewno nie czują się zawiedzeni, główna atrakcja – Air Power Demo czyli symulowany atak na cele naziemne z udziałem samolotów F-35 i F-16 oraz helikopterów AH-64 Apache i CH-47 Chinook musieli być pod wielkim wrażeniem. Nie inaczej było w sobotę, przy czym podwójne oderwania na F-35 i mogliśmy zbierać nasze szczęki z ziemi. Zapraszamy wkrótce do przeczytania pełnej relacji z tej imprezy.

   9 czerwca 2016   |   ANATOLIAN EAGLE 2016

W czasie, kiedy cała Polska żyje wielkimi manewrami Anakonda 16, postanowiliśmy przyjrzeć się jeszcze innym ćwiczeniom lotniczym – odbywającym się z dala od naszego kraju, w znacznie mniejszej skali, ale również bardzo ciekawym. W dniach 30.05-10.06 na terenie południowo-zachodniej Turcji odbyła się kolejna edycja ćwiczeń Anatolian Eagle. W tych, wzorowanych na słynnych Red Flag manewrach, wzięły udział siły powietrzne Turcji, Holandii, Włoch, Pakistanu oraz Arabii Saudyjskiej. Dla miłośników lotnictwa z całego świata Tureckie Siły Powietrzne przygotowały trzy, świetnie zorganizowane dni spotterskie. W czasie ich trwania mogliśmy obserwować (i uwiecznić na zdjęciach) operacje powietrzne prowadzone z lotniska Konya przez wiele typów maszyn wojskowych: C-130, KC-135, KC-10, Ił-76, E-3 Awacs, E-7, A-400, C-235, UH-1, Cougar, F-16, Tornado oraz F-4 Phantom (!). Na szerszą relację oraz materiał zdjęciowy zapraszamy już wkrótce.

   7 czerwca 2016   |   GOŚCIE Z BUŁGARII

7 czerwca to dzień, w którym nasze stowarzyszenie odwiedziło 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Okazja ku temu była nie byle jaka – na tzw. przebazowaniu w Królewie stacjonowały MiG-29 z dobrze nam znanej 23. BLT z Mińska Mazowieckiego. Jak by tego było mało w ramach ćwiczenia Anakonda ‘16 do 22. BLT przybyli goście z Bułgarii: dwa MiGi-29, jeden w wersji szkolnej, drugi w wersji bojowej. Jako samolot wsparcia towarzyszył im C-27 Spartan. Zaplanowano dwie tury startów, mieliśmy okazję podziwiać starty parami w wykonaniu gości z Bułgarii, bardzo energiczne starty pilotów z Mińska oraz wiele innych podniebnych atrakcji na królewskim niebie. Ale o tym przeczytacie w szerszej relacji już wkrótce.

   4 czerwca 2016   |   60. ROCZNICA LUFTWAFFE – ILA BERLIN 2016

Cykliczna impreza – targi i pokazy lotnicze ILA Berlin – odbywająca się co dwa lata, w tym roku była wyjątkowa, gdyż rok 2016 to 60. rocznica Luftwaffe. Na płycie lotniska Berlin – Schönefeld w dniach 1 – 4 czerwca można było oglądać wiele wspaniałych maszyn, takich jak Rockwell B-1B Lancer, Boeing E-3A Sentry AWACS, Boeing C-17 Globemaster III, Boeing CH-47 Chinook i wiele innych. Nam, ostatniego dnia imprezy, udało się zobaczyć to co organizatorzy przewidzieli w programie pokazów dynamicznych. Nad naszymi głowami latały śmigłowce Bundeswehry, Airbus A350-900, Boeing B-52, Antonov-178, Messerschmitt Me-262, Douglas DC-6, North American B-25, Tornado, i wiele innych. Zaprezentowano również samolot Eurofighter Typhoon w specjalnym malowaniu z okazji jubileuszu Luftwaffe. Mieliśmy okazję także podziwiać wspaniały kunszt pilotażu kapitana Adriana Rojka na MiGu-29 oraz grupę Patrouille Suisse. Niebawem szersza relacja z tego wydarzenia. Zapraszamy.

   3 czerwca 2016   |   ANAKONDA 2016 – ROZPOZNANIE

W dniu 3 czerwca 2016 roku gościliśmy z krótką wizytą zapoznawczą w Królewie Malborskim, gdzie na lotnisku wojskowym stacjonują samoloty MiG-­29 Polskich Sił Powietrznych, zarówno z 22. jak i 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Personel naziemny i piloci przygotowują się do ćwiczenia ANAKONDA 16, którego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Ćwiczenie rozpocznie się 6 czerwca i będzie trwało przez 11 dni. Postaramy się również fotograficznie uczestniczyć w tych manewrach.

   1 czerwca 2016   |   AKADEMIA NIKONA W KRZESINACH

W dniach 1 i 2 czerwca 2016 roku w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w podpoznańskich Krzesinach odbyła się kolejna edycja warsztatów fotografii lotniczej Akademii Nikona. W warsztatach tych wzięło udział , między innymi, dwóch członków naszego stowarzyszenia. Mieliśmy możliwość fotografowania wspaniałych maszyn F­-16 podczas wielu startów, jak i lądowań oraz wykonać zdjęcia statyczne w hangarze. Wisienką na torcie był pokaz naszego F-­16 Tiger Demo Team zorganizowany z okazji Dnia Dziecka. Za sterami samolotu oczywiście zasiadł nie kto inny jak kpt. pil. Robert “Bluto” Gałązka, który pokazał zebranym widzom możliwości manewrowe samolotu. Zgromadzone w tym dniu dzieci, ich opiekunowie oraz członkowie warsztatów Akademii Nikona z zapartym tchem obserwowali różnego rodzaju akrobacje wykonywane na niebie przez naszego “Jastrzębia”. Na obszerniejszą relację, jak również na fotoserwis zdjęciowy z tego wydarzenia zapraszamy już niebawem.

   29 maja 2016   |   AEROFESTIVAL POZNAŃ – ŁAWICA

W ostatni weekend maja 2016 roku odbył się Aerofestival w Poznaniu. Organizatorzy tym razem zgrali pokazy z normalnym ruchem lotniczym. Odbyły się one w kilku blokach, a pomiędzy nimi był czas dla samolotów pasażerskich linii Lufthansa i Ryanair. Pogoda dopisała na tyle, że nie obyło się bez opadów deszczu, natomiast szare niebo nie było najlepszym tłem dla pokazów lotniczych. Na niebie mogliśmy podziwiać między innymi: F-16 Tiger Demo Team Polska, Zespół Akrobacyjny “Orlik”, Grupę Akrobacyjną “Żelazny”, F-16 Belgian Demo Team, F-16 Solo Turk, Baltic Bees, Scandinavian Airshow oraz wielu innych. Więcej szczegółów oraz zdjęć już wkrótce.

   28 maja 2016   |   AVIATICKÁ POUT’ – PARDUBICE 2016

28 i 29 maja 2016 roku w czeskich Pardubicach odbyła się 26 edycja imprezy pod nazwą Aviatická Pout’. Jej główną atrakcją są pokazy w powietrzu samolotów historycznych, w szczególności warbirdów z okresu II wojny światowej. W tym roku lista samolotów biorących udział w powietrznych prezentacjach była bardzo smakowita. Znalazł się na niej m. in. rzadko widywany poza Niemcami Messerschmitt Me-262. Nie zabrakło stałych bywalców – Mustanga z Czeskiego Lotniczego Raju, Spitfire’a Stephena Steada oraz Mitchela i Corsaira z zespołu Flying Bulls. Był Jak-3, Avenger, Catalina, Dakota, Electra i jeszcze kilka innych historycznych konstrukcji. Pokazom w locie jak zwykle towarzyszyły naziemne inscenizacje bitew. Oprócz atrakcji w postaci występów samolotów historycznych, w powietrzu zaprezentowały się Siły Powietrzne Republiki Czeskiej, a także czołówka czeskich akrobatów. Więcej o tym co jeszcze latało i jak udała się impreza dowiecie się już niedługo z naszej relacji, którą jak zwykle znajdziecie w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.