Aktualności z życia SPFL Air-Action

   15 sierpnia 2018   |   LOTNICZA SZARŻA W GRUDZIĄDZU

Because I was inverted! Czyli Lotnicza szarża w Grudziądzu – wyczyn Artura Kielaka, który na stałe zapisze się na kartach lotniczej historii. 15 sierpnia corocznie w całym kraju odbywają się pikniki militarno-patriotyczne. W tym dniu Aeroklub Nadwiślański na czele z Panią Prezes Hanną Gołuńską i UM Grudziądza – miasta z lotniczymi tradycjami zorganizowały niezwykły pokaz wpisany w uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Publiczność zgromadzona nad brzegiem Wisły miała możliwość podziwiania akrobacji samolotowej na mistrzowskim poziomie w wykonaniu Artura Kielaka, który przygotował dla widzów niezwykłą niespodziankę, rozpoczynając swój pokaz od efektownych przelotów pod najdłuższym w Polsce mostem drogowo-kolejowym. Artur wykonał 3 przeloty za każdym razem zwiększając stopień trudności poprzez ustawienie swojego XA-41 w “lot trawersem” podczas drugiego przelotu, a trzeci przelot wykonał w pozycji odwróconej.

   13 sierpnia 2018   |   ZLOT SAMOLOTOWY – PŁOCK 2018

Już po raz drugi w tym roku Stowarzyszenie Aeroklub Ziemi Mazowieckiej zorganizowało Zlot Samolotowy. Sprzyjająca pogoda przyciągnęła tysiące płocczan i nie tylko, na nasze lotnisko. Nasze Stowarzyszenie reprezentowałem tylko ja w swojej skromnej osobie, a szkoda, bo impreza lotniczo była bardzo ciekawa. Kilkadziesiąt statków powietrznych przyleciało na lotnisko Aeroklubu m.in. RAF Harvard T2B, Tecnam P2006T, Carbon Cub EX, Piper Cub, Cessna 152, Zliny była Wilga, MP-02 “Czajka”. Swoje umiejętności zaprezentował Wojciech Bógdał mistrz świata w paralotniarstwie. Nie lada atrakcją był skok spadochronowy z szybowca, rzadkość na krajowych pokazach. Pięknie prezentowała się znana Grupa Sky Magic.

   4 sierpnia 2018   |   MAZURY AIR SHOW 2018

Gdyby tak podsumować tegoroczne Mazury AirShow 2018, to można by je streścić słowami piosenki: “Błękit jeziora dokoła, a tam w oddali gdzieś las. Słońce i przestrzeń nas woła, tutaj więc spędź wolny czas. Hej, Mazury, jak wy cudne! Gdzie jest taki drugi kraj!”. No powiedzcie sami, czy gdzieś tak na pokazach lotniczych pachnie tak lasem, jeziorem, wolnością i przestrzenią? A przy tym możliwość ochłody w wodach Niegocina, albo rozłożenie się na kocyku na plaży… ech… Wszystko to przy obserwacji tych co skaczą i pływają, a dodatkowo co latają, to miły dla oka relaks, o którym niedługo przeczytacie w relacjach wypoczętego reportera AirAction :)
   28 lipca 2018   |   BRAY – AIR DISPLAY 2018

W ostatni weekend lipca na południe od stolicy Irlandii, odbyły się 13 coroczne pokazy lotnicze Bray – Air Display. Na niebie podziwiać mogliśmy między innymi maszyny z przełomu lat 30. -40. ubiegłego stulecia jak Messerschmitta 109 i Mustanga TF-51D. Następnie pochmurne irlandzkie niebo przecięły Czerwone Strzały w swoim 11 występie na zielonej wyspie. „Naszych” również nie mogło zabraknąć – patrolującego przybrzeżne wody S-92 Sikorsky oraz wojskowych Pilatusów PC-9M. A to wszystko w pięknej scenerii nadmorskiej promenady ze stolicą w tle. Do Pełnej relacji zapraszamy już niebawem.

   28 lipca 2018   |   FOYNES AIR SHOW 2018

Ostatni weekend lipca w Irlandii to nie tylko słynne Bray – Air Display. Przenieśmy się więc na zachód Irlandii. FoynesAir Show świętowało swoją piątą rocznicę z przytupem. Program rozpoczął szwedzki Viggen SE-DXO, z przerwami na krótki oddech, zza otaczającej urokliwe miasteczko Foynes góry, wyleciały dwie CASA CN 235, które patrolują na co dzień wody przybrzeżne Irlandii. Nie mogło również zabraknąć uwielbianego przez widownię byłego pilota RAF-u Richarda Goodwina w specjalnie przygotowanym na pokazy lotnicze dwupłatowcu Pitts S2S. Międzynarodowego charakteru dodał również zespół akrobatyczny z Francji Patrouille Tranchant z maszynami Fouga CM-170 Magister. Tłem dla całej imprezy było miasteczko, które zapisało się w historii lotnictwa w czasie II WŚ. Więcej w relacji już niebawem.

   28 lipca 2018   |   IV PODKARPACKIE POKAZY LOTNICZE

W ostatnią sobotę lipca w Mielcu odbyła się IV edycja Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Program rozpoczął się od prezentacji w locie samolotu Fieseler Fi-156 ”Storch”, później mogliśmy zobaczyć w locie między innymi : CSS-13, Piper Cub L-4H,RWD-5R, Jak-18 i oczywiście samolot, który był produkowany przez wiele lat w mieleckich zakładach lotniczych (powstało tu prawie 12 000, a ostatnie cztery sztuki w 2002r. ) czyli An-2. Popularny „Antek” to jeden z wielu samolotów które można było zobaczyć na mieleckim niebie historycznie związanych z PZL Mielec. Oprócz wspomnianego tu „Antka” obserwowaliśmy PZL M-28 „Bryza”, którego pilot zademonstrował możliwości tego płatowca oraz TS-11 Iskra z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Nie zabrakło oczywiście pary „Dromaderów”, które dały efektowny pokaz zrzutu środków gaśniczych. Jedną z gwiazd tegorocznych pokazów był łotewski zespół „Baltic Bees”, który tego dnia wykonywał pokazy dwa razy, a licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała podniebne akrobacje łotewskich „Pszczółek”. Oczywiście Łotysze to nie jedyny zespół akrobacyjny jaki widzieliśmy. „Celfast Flying Team”, „FireBirds” to dwa kolejne zespoły, które zaprezentowały się na tegorocznych pokazach. Maciej Pospieszyński, Mateusz Strama i Artur Kielak to piloci których nazwiska pasjonatom lotnictwa nie trzeba przybliżać. W sobotę każdy z nich pokazał co można „wycisnąć’ z samolotu, który był przez nich pilotowany. Szczególne pokaz akrobacji w wykonaniu Artura Kielaka wzbudził – jak zawsze – zachwyt zgromadzonej publiczności. Niewątpliwą atrakcją tego dnia był pokaz F-16 Tiger Demo Team Poland, nawiasem mówiąc był to powrót na mieleckie niebo po 21 latach. Kapitan Dominik “Zippity” Duda zaprezentował nowy program pokazowy, który obfitował w to co lubimy najbardziej – flary. Na pewno na długo zapadnie widzom w pamięci element pokazu „Slow pass” z flarami, który moim zdaniem jest najefektowniejszym elementem nowego programu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

   28 lipca 2018   |   BIAS 2018 NA 100-LECIE ZJEDNOCZENIA RUMUNII

Bukaresztański BIAS (Bucharest International Air Show) to renomowana impreza z gwarantowaną obecnością SPFL na pokładzie. Tegoroczne wydanie, jako że jubileuszowe, z okazji 100-lecia zjednoczenia Rumunii, zapowiadało się nadzwyczajnie, ale… trochę zawiodło. Było wszystko co zwykle na BIASie jest – flary o zachodzie słońca, gęsty program, wyjątkowe zaangażowanie Aeroklubu Rumunii, Jurgis Kairys, Air Bandits, Turkish Stars, ale odgrodzono nas od linii pokazów podwójnym płotem i, co najważniejsze, zabrakło głównej atrakcji czyli rumuńskiego MiGa-21 Lancer. To bezpośredni efekt utraty jednego z nich w niedawnej katastrofie, a i pewnie Rumuni zachwycili się swoimi F-16 kosztem Lancera właśnie. W zamian swój debiut na BIAS zaliczyły nasze Biało-Czerwone Iskry. Dwukrotnie w ciągu dnia wyjątkowo dobry pokaz dał rolniczy Kamov Ka-26 a Red Bullsi dokończyli dzieła. W sumie impreza na dużym plusie, gdyby jeszcze tylko pojawił się Lancer, do którego wszyscy nieustannie wzdychali…

   21 lipca 2018   |   PIKNIK LOTNICZY ŁOSOSINA 2018

Przed górami za lasami w dolinie kwitnącej jabłoni Firebirds i Łukasz Czepiela piknik w Łososinie urozmaicili i piknie to zrobili. Zagościły w Łososinie Mi-24 czadu dodając swym pokazem dynamicznym wraz z Czepielą. Z przyczyn wiadomych, zapowiadany MiG-29 nie wykonał ewolucji w powietrzu, co nie zniechęciło przybyłych pasjonatów lotnictwa do udziału w tym wydarzeniu. Piknik kameralny, bez reklamy w mediach, ale udany – pogoda była zdecydowanie najmocniejszą stroną! Szersza relacja, pojawi się wkrótce.

   14 lipca 2018   |   FLYING LEGENDS 2018

Co roku w lipcu jesteśmy w Duxford aby delektować się widokiem i posłuchać dźwięku maszyn z lat trzydziestych i czterdziestych poprzedniego wieku. 14 i 15 lipca 2018 roku nie mogło być inaczej. W tych dniach odbyła się kolejna edycja kultowego „Flying Legends”. Oczywiście kolejna udana. Już sama lista maszyn, które wzięły udział w pokazach powoduje szybsze bicie serca u osób zakochanych w warbirdach. Okoł 50 maszyn – 15 Spitfire’ów, 4 Hurricane’y, 4 Mustangi, 4 Buchony, 3 Corsair’y , 3 Hawki, 2 Sea Fury, Thunderbolt, Lightning, Bearcat, Wildcat, B-17, Lancaster, Mitchell, Blenhaim, 2 Dakoty, 3 Baech 18, DC-6 i Jungmann. Był też wspólny przelot najnowszego F-35 Lightning w asyście Mustanga i Spitfire’a. Czy uda nam się oddać atmosferę tej imprezy? Ocenicie sami czytając relację, którą pojawi się niebawem na naszej stronie w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   14 lipca 2018   |   WIECZÓR W SHUTTLEWORTH

Jeżeli za jakiś czas zadamy sobie pytanie, jakie pokazy lotnicze odbywały się 14 lipca 2018 roku, to zapewne pierwszą myślą będzie Royal International Air Tatoo w Fairford. Może wielbiciele starych samolotów wymienią na pierwszym miejscu Flying Legends w Duxford, ale zapewne niewielu wymieni Shuttleworth Evening Airshow w Old Warden. Czy jednak można przejść obojętnie obok tej ostatniej imprezy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć już niedługo w relacji, którą jak zwykle znajdziecie na naszej stronie w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.