Aktualności z życia SPFL Air-Action

   6 lipca 2019   |   XI NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY

Kolejna edycja pikniku lotniczego, który odbył się na jednym na najpiękniej położonych lotnisk w Polsce. Tym razem na tle tatrzańskich szczytów mogliśmy podziwiać czołówkę nie tylko polskiej akrobacji samolotowej jak Maciej Pospieszyński czy Łukasz Czepiela ale również takie legendarne nazwiska jak Zoltan Veres czy Péter Besenyei! Po raz pierwszy w historii Podhalem wstrząsnął huk dopalacza który zagwarantował nasz F-16 Tiger Demo Team. Nie zabrakło także stałych bywalców w postaci pary naszych Mi-24. A co jeszcze mogliśmy zobaczyć w Nowym Targu dowiecie się wkrótce z szerszej relacji na naszej stronie.

   6 lipca 2019   |   FLY FEST 2019

W dniach 6 i 7 lipca na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej odbyła się kolejna edycja Fly Fest. Na zaproszonych gości jak i zwykłych odwiedzających lotnisko Aeroklubu czekało mnóstwo atrakcji zarówno w na ziemi jak i w powietrzu. Nie zabrakło takich gwiazd jak Artur Kielak, Łukasz Czapiela, Maria Muś oraz Marek Choim. Dodatkowo przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się takie grupy jak CellFast Flying Team oraz grupa akrobacyjna FireBirds. Z utęsknieniem czekamy już na kolejną edycję tej wspaniałej imprezy a póki co już niebawem zapraszamy do szerszej fotorelacji z tego wydarzenia.

   5 lipca 2019   |   ATAM 6

ATAM 6 przeszedł do historii i zapisał się w niej cudownymi chwilami! Zapamiętam ilość wspaniałych lotników, którzy wzięli udział w meetingu, niesamowitą zmianę pogody, która postanowiła się cudownie poprawić podczas sesji. Niebywałe przeloty nad pasem naszych solistów – Artur Kielak i Łukasz Czepiela – które sprawiły frajdę nie tylko nam na rampie Skyvana ale też i fotografom na lotnisku. Mega precyzyjne latanie naszych formacji Firebirds i Celfast Flying Team, mimo sporego wiatru, który nie pomagał. Jednoczesny zrzut wody pary Dromaderów i Maria Muś, która wygrała piękne światło. Wojciech Hajdukiewicz, który zakończył sesję w cudownym klimacie zachodzącego słońca. Nie można nie wspomnieć o idealnym lataniu Skyvanem, Piotr Jafernik i Edyta Bulowska ze SKY FORCE Polskie Centrum Spadochronow , bez których żadne z naszych zdjęć by nie powstało. Rewelacyjna atmosfera wśród fotografów to coś, co daje mi zawsze jeszcze więcej energii!

   5 lipca 2019   |   GOŚCINNIE W MATECZNIKU ISKIER

W dniu 5 lipca 2019 r., na zaproszenie 41. BLSz ekipa Air-Action zawitała na lotnisku w Dęblinie. Tego dnia były przewidziane rutynowe loty szkolne jak również trening BCI oraz starty i powroty do pokazów nad Wisłą z okazji pikniku przyjaźni polsko-amerykańskiej. Na więcej zapraszamy wkrótce.

   29 czerwca 2019   |   DNI AEROKLUBU RYBNICKIEGO

W ostatni weekend czerwca odbyła się szósta edycja Dni Aeroklubu Rybnickiego. W przeciwieństwie do ubiegłego roku pogoda nie miała ochoty straszyć przybyłych na piknik fanów lotnictwa i przywitała ich skwarem. Niewątpliwą gwiazdą programu był należący do światowej czołówki pilotów akrobacyjnych Artur Kielak latający na samolocie Sbach Xtreme Air-41. Na szczęście osób przybyłych na piknik nieco później Artur dał dwa oszałamiające i niezwykle dynamiczne pokazy. W te upalne dwa dni mieliśmy też przyjemność oglądać pokaz pilotażu śmigłowca Bölkow Bo 105, za którego sterami siedziała Maria Muś. W rybnickim aeroklubie zawitała też grupa pokazowa z graniczących z nami Czech. Mowa tu o zespole Follow Me latającym na Zlinach, których to piloci podczas pokazu popisali się utrzymywaniem bardzo ciasnych formacji. Podczas imprezy nie mogło oczywiście zabraknąć grupy akrobacyjnej Firebirds, która zaprezentowała w powietrzu imponującą precyzję pilotażu i wiele figur akrobatycznych. Podczas pikniku mogliśmy też oglądać na niebie wiatrakowiec, dwupłatowiec Hatz Classic, samolot Piper, skoczków spadochronowych i rzecz jasna piknikowy „szlagier” czyli zrzut wody z Dromaderów.

   29 czerwca 2019   |   DZIEŃ OTWARTY W 21. BLT

Wizytę w Świdwinie planowałem już od dłuższego czasu. Wreszcie, w zeszłą sobotę, 29. czerwca, po raz pierwszy udało się znaleźć czas, by tam zawitać. Pikniki lotnicze są bardzo przyjemną formą spędzania czasu, toteż spodziewałem się stuprocentowego odprężenia. No i się nie zawiodłem. Kolejna okazja do spotkania starych znajomych oraz nawiązania nowych znajomości. Dodatkowo bieżąca edycja była dniem szczególnym z uwagi na fakt, iż w tym roku przypadała 35. rocznica eksploatacji samolotu Su-22. Ponadto dzień 1. lipca – decyzją MON – ustanowiony został oficjalnym Świętem 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego, okazja była więc podwójna. W programie przewidziano sporo przelotów i akrobacji na niebie, więc fotografowie mieli pełne ręce roboty, a zwiedzający – mnóstwo radości z oglądania. Nie zabrakło oczywiście zespołu Biało-Czerwone Iskry, który zaprezentował przelot z dymami w naszych barwach narodowych podczas porannego otwarcia imprezy, połączonego z uroczystym apelem. W późniejszym czasie, kilkakrotnie w ciągu dnia zaprezentowali przepiękne układy na niebie. Główną atrakcją była para samolotów “lokalnych” Su-22, dwukrotnie pokazująca możliwości manewrowe. Potężne, ciężkie maszyny znane już z ogromnej mocy także i tym razem dostarczyły wrażeń wzrokowo-słuchowych wszystkim obecnym. Na niebie można było zobaczyć także solistów w samolotach Extra 300, czy F-16. Do tego sporo kolorowych, sportowych samolotów z aeroklubów. Były również i helikoptery, w tym Mi-24 oraz W-3 z pokazem ratowniczym. Także i na ziemi było co oglądać: zaprezentowano m. in. Su-22 z rozłożonym uzbrojeniem możliwym do podczepienia, potężnego Herculesa, TS-11 Iskrę, Casę, czy F-16 stojącego przy namiocie rodzimego F-16 Tiger Demo Team. Tutaj była też okazja, by osobiście poznać naszego nowego pilota demonstracyjnego, Pana Witolda “Ramroda” Kieczura. Wystawa statyczna była więc oblegana przez cały dzień, nie tylko przez najmłodszych widzów. Były także pojazdy wojskowe oraz sprzęt gąsienicowy. Poza częścią widowiskową, sporo miejsca poświęcono na stoiska gastronomiczne i pamiątkowe. Jak zawsze przy takiej okazji – można było prędko pozbyć się gotówki. Pogoda wręcz plażowa i niektórzy ze zwiedzających ten dzień spędzili w typowy, wakacyjny sposób: można było zauważyć leżaki tu i tam i opalające się na nich osoby oraz sporo wycieczek rodzinnych, wielopokoleniowych nawet. Na całe szczęście przez cały dzień wiał lekki wiatr, dzięki czemu skwar nie był aż tak dotkliwy, choć pod koniec imprezy sam mogłem pochwalić się niezłą opalenizną. Był to dla mnie kolejny, fantastyczny dzień w tym roku, zarówno fotograficznie, jak i towarzysko. Na koniec chciałbym bardzo serdecznie podziękować organizatorom, wszystkim obecnym, a zwłaszcza kadrze 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego za bardzo serdeczne i życzliwe przyjęcie oraz wszelką pomoc, gdy tylko jej potrzebowaliśmy.

   25 czerwca 2019   |   NATO BALTIC AIR POLICING 2019

W dniu 25.06.2019 zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w akcji NATO Baltic Air Policing. Nasza przygoda miała miejsce w Bazie Wojskowej w Szawle. O godzinie 8:00 byliśmy na pokładzie samolotu Transportowego Alenia C-27J Spartan, który miał za zadanie przedostać się niezauważony (wyłączony transponder) nad krajami Bałtyckimi. Po przekroczeniu granic Litwy, Łotwy i Estonii, zostajemy przed Finlandią przechwyceni przez Royal Air Force Eurofighter Typhoon. To jest ten piękny moment, gdzie możemy fotografować Eurofightery w akcji.  Następnie zmuszeni do lądowania kończymy akcję. Wykonujemy jeszcze tzw. low pass i wracamy do bazy w Szawle. Cała operacja w powietrzu zajęła ok 3h. Jednak nie był to koniec atrakcji. Zostaliśmy zaproszeni na wieżę kontroli lotów, gdzie mogliśmy sfotografować przelot polskich F-16 w formacji z węgierskimi Gripen’ami. Na koniec udało się jeszcze uwiecznić wykonującego low pass McDonnell Douglas KDC-10 Holenderskich Sił Powietrznych.

   23 czerwca 2019   |   WESTON AIR FESTIVAL 2019

„Nie zawsze byki giną” mówi kelner  w kawale o hiszpańskiej restauracji, gdy klient składa reklamację na mniejszą niż poprzedniego dnia porcję miejscowego specjału „Jaja z Corridy”. Tak była też moja pierwsza myśl, gdy wracałem w niedzielę 23 czerwca 2019 roku z pokazów w nadmorskim Weston super Mare w południowo-zachodniej Anglii. Impreza była dwudniowa i pierwszego dnia całkiem udana. W każdym razie takie opinie dało się przeczytać na facebookowym profilu organizatorów. Drugiego dnia, kiedy postanowiłem tam pojechać, pogoda zrobiła się niestety typowo angielska. Cięgle padający drobny deszcz i niskie chmury, które ograniczały widzialność skutecznie popsuły atmosferę lotniczego święta. Chociaż atrakcji nie brakowało, to jednak szaro-bure niebo i kapiąca w obiektyw woda nie zachęcały do fotografowania. A gdy gwiazda imprezy, czyli zespół Red Arrows z powodu pogody musiał przerwać swój pokaz po pierwszych trzech figurach, to idąc za przykładem sporej grupy widzów zgromadzonych na plaży postanowiłem wracać. Coś pozytywnego? Na pewno pokaz Battle of Britain Memorial Flight w składzie Lancaster i dwa Spitfire’y oraz Rich Goodwin na samolocie Pitts S-2S w malowaniu stylizowanym na brytyjska flagę. Nawet niepozorny wiatrakowiec dał całkiem ciekawy pokaz. Był też Chinook i Gazelle Squadron w składzie dwóch śmigłowców, jednak pokaz tych drugich też został przerwany z powodu usterki jednej z maszyn. Odjeżdżając z plaży mogłem jeszcze popatrzeć na występ AeroSuperBatics Wingwalkers i chociaż w programie było jeszcze kilka występów, w tym pokaz grupy Great War Display Team, to jednak żaden wewnętrzny głos nie namawiał minie do pozostania jeszcze trochę. No cóż, „Nie zawsze byki giną”.

   22 czerwca 2019   |   NEWCASTLE – FESTIVAL OF FLIGHT 2019

22 czerwca na plaże w Newcastle w północnej części Irlandii, zjechały się tłumy gapiów by podziwiać wyczyny pilotów w swoich maszynach. W porównaniu do zeszłego roku pogoda jak najbardziej dopisała i „Newcastle festiwal of Flight” – bo tak nazywa się impreza, odbyła się! Na niebie zaprezentowali się: Red Arrows, Team Raven, Global Stars, The Blades, Aerosuperbatics Wing Walkers, Rich Goodwin i inni. Nie lada gratką było podziwiania odrestaurowanego, wciąż latającego Douglasa C-47 Skytrain z okresu II Wojny Światowej. Chwilę przed nim można było oglądać na niebie współczesne maszyny wojskowe takie jak: Casa CN 235 Maritime, Agusta Westland AW139 czy Eurocopter EC 135.Widowisko organizowana nad wodą, więc nie mogło także zabraknąć pokazu ratownictwa morskiego z wykorzystaniem Śmigłowców oraz łodzi do tego przystosowanych.Ciepły dzień, wspaniałe otoczenie, rodzina, przyjaciele, niecodzienne show… Czego chcieć więcej żeby spędzić sobotnie popołudnie? W przyszłym roku również odwiedzimy tą zatokę.

NEWCASTLE – FESTIVAL OF FLIGHT 2019

22 czerwca na plaże w Newcastle w północnej części Irlandii, zjechały się tłumy gapiów by podziwiać wyczyny pilotów w swoich maszynach. W porównaniu do zeszłego roku pogoda jak najbardziej dopisała i „Newcastle festiwal of Flight” – bo tak nazywa się impreza, odbyła się!

Na niebiezaprezentowalisię: Red Arrows, Team Raven, Global Stars, The Blades, Aerosuperbatics Wing Walkers, Rich Goodwin iinni.

Nie lada gratką było podziwiania odrestaurowanego, wciąż latającego Douglasa C-47 Skytrain z okresu II Wojny Światowej. Chwilę przed nim można było oglądać na niebie współczesne maszyny wojskowe takie jak: Casa CN 235 Maritime, Agusta Westland AW139 czy Eurocopter EC 135.

Widowisko organizowana nad wodą, więcnie mogło także zabraknąć pokazu ratownictwa morskiego z wykorzystaniem Śmigłowców oraz łodzi do tego przystosowanych.

Ciepły dzień, wspaniałe otoczenie, rodzina, przyjaciele, niecodzienne show… Czego chcieć więcej żeby spędzić sobotnie popołudnie?

W przyszłym roku również odwiedzimy tą zatokę. J

   22 czerwca 2019   |   XV MAŁOPOLSKI PIKNIK LOTNICZY – KRAKÓW 2019

Wbrew pesymistycznym przepowiedniom sprzed roku sztandarowa impreza lotnicza w (i nad) Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie żyje i ma się dobrze. Co prawda większość maszyn, biorących w niej udział, startowała i lądowała na aeroklubowym lotnisku w Pobiedniku, dolatując na Muzeum jedynie na „swoje” pokazy, tym niemniej program Pikniku był bogatszy, niż w kilku ubiegłych edycjach. Główną atrakcją pokazów była niewątpliwie biała Catalina, która podczas tego weekendu zaprezentowała się widzom kilkakrotnie. W pamięci pozostaną też niezwykle widowiskowe wspólne przeloty dwóch Harvardów z czasów 2 wojny światowej z trzema Orlikami oraz niecodzienna formacja siedmiu maszyn: Ana-2 w towarzystwie połączonych ekip 3AT3 i Cellfast Flying Team. Szersza fotorelacja niebawem.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.