Aktualności z życia SPFL Air-Action

   1 lipca 2016   |   FESTIWAL BALONOWY W SZCZECINKU

Od pewnego czasu myśleliśmy o fotografowaniu jednego rodzaju statków powietrznych. Chcieliśmy wykonać zdjęcia po zachodzie słońca, aby uwiecznić efekt, który daje ogień nierozerwalnie z nimi związany. I nie chodzi tu o samoloty wojskowe startujące na dopalaczach. Naszym celem były… balony! Świetną okazją do realizacji zamierzenia był Festiwal Balonowy w Szczecinku, odbywający się w dniach 1-3 lipca 2016. Wzięło w nim udział 50 balonów z Polski, Niemiec, USA, Szwajcarii, Szwecji, Danii i Włoch. Pierwszy start wszystkich załóg od godziny 19.30 wyglądał niesamowicie! Jednak okazało się, że to był dopiero początek. To, na co czekaliśmy, nastąpiło około godziny 22.30. Wtedy to 11 rozświetlonych balonów (w tym amerykański Angry Bird oraz polski- replika balonu braci Montgolfier) i 3 kosze stworzyły super pokaz w rytm muzyki! Było pięknie! Dziękujemy!

   25 czerwca 2016   |   PIKNIK LOTNICZY W ŚWIDWINIE

W dniu 25 czerwca 2016 r. w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie odbył się piknik lotniczy. Jak co roku przyciągnął dużą rzeszę fanów lotnictwa z odległych zakątków Polski. Przy początkowo pięknej, słonecznej pogodzie na niebie można było podziwiać wspaniałe akrobacje w wykonaniu pary Su-22 świdwińskiego Demo Teamu oraz zaproszonych gości z Krzesin (F-16 Tiger Demo Team) i Malborka MiG- 29. Zaprezentowała nam się również para Dromaderów w symulacji gaszenia pożaru. Przy okazji tego święta lotnictwa, w hangarze, można było obejrzeć wystawę wspaniałych zdjęć Sławka Krajniewskiego “Odloty hesji”. Pomimo skrócenia programu pokazów ze względu na nadciągającą w stronę lotniska burzę, widzowie byli bardzo zadowoleni z tego, co zobaczyli. Jednym słowem – warto zaglądać do Świdwina, bo tam zawsze się dużo dzieje. Do zobaczenie za rok.

   25 czerwca 2016   |   BELGIAN AIR FORCE DAYS – 2016

W ostatni weekend czerwca fotografowie SPFL zawitali do Belgii na dużą imprezę lotniczną – “Belgian Air Force Days”. Kilkanaście solo jetów w powietrzu, dwa topowe zespoły akrobacyjne i nieprzewidywalna pogoda sprawiły, że na niebie nie wiało nudą, a my mieliśmy “robotę”. Na wyniki naszej pracy z lotniczego weekendu w Belgii zapraszamy już niebawem. Będzie się działo!

   25 czerwca 2016   |   XII MAŁOPOLSKI PIKNIK LOTNICZY

Już po raz dwunasty krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego było gospodarzem Małopolskiego Pikniku Lotniczego – bodaj jedynej w Polsce tego rodzaju imprezy, odbywającej się na lotnisku położonym w centrum miasta. Mimo pewnej konkurencji ze strony mistrzostw Europy w piłce kopanej nie zabrakło chętnych do oglądania w locie starych znajomych – Jurgisa Kairysa, Artura Kielaka, Jerzego Makuli, czy Uwe Zimmermanna. Gwiazdą i specjalnym gościem tegorocznej edycji Pikniku był P-51D Mustang, który po raz pierwszy miał sposobność zaprezentować się krakowskiej publiczności. Niestety coraz większe obostrzenia, nakładane z roku na rok przez Urząd Lotnictwa Cywilnego na organizatorów, nie pozostały bez wpływu na widowiskowość tegorocznych pokazów.

   19 czerwca 2016   |   RAF COSFORD AIR SHOW 2016

Sezon fotolotniczy na Wyspach Brytyjskich powoli się rozkręca! W dniu 19 czerwca 2016 roku odbyły się pokazy Cosford Air Show 2016. Impreza odbywa się każdego roku w bazie RAF Cosford i jest jedną z najpopularniejszych w środkowej Anglii. Mimo typowej angielskiej pogody działo się i to naprawdę dużo! Na obszerną relacje zapraszamy już wkrótce!

   19 czerwca 2016   |   DANISH AIR SHOW 2016

Gang Olsena, czyli krótka historia jak to nieliczna delegacja przedstawicieli SPFL odwiedziła tegoroczne pokazy Danish Air Show. W tym roku impreza odbyła się w dniu 19 czerwca i był to jedyny dzień oprócz tzw. spotter day, gdzie można było podziwiać to, co przygotowali organizatorzy. Chociaż aura nie rozpieszczała i warunki do wykonania poprawnego zdjęcia były naprawdę trudne to i tak udało nam się uchwycić kilka ciekawych kadrów. Tym bardziej, że program jaki przygotowali organizatorzy naprawdę napawał optymizmem. Co było w programie ciekawego ? Na to pytanie odnajdziecie odpowiedź w nadchodzącej niebawem relacji z tych właśnie pokazów.

   18 czerwca 2016   |   DNI AEROKLUBU – RYBNIK 2016

W dniach 18-19 czerwca 2016 roku byliśmy na Dniach Aeroklubu, które odbyły się na rybnickim lotnisku. Była to już trzecia edycja tej cyklicznej imprezy i jak co roku było kilka atrakcji, dla których warto było spędzić tam kilka godzin. Między innymi mieliśmy okazję zobaczyć pokaz czeskiej grupy rekonstrukcyjnej Pterodactyl Flight. Do dobrze znanej nam z innych pokazów pary Sopwith 1½ Strutter i Fokker E.III dołączył w tym roku angielski myśliwiec S.E.5a oraz gościnnie czerwony Fokker Dr.1 z grupy „Knights of the sky”. Samoloty stoczyły zacięty bój, któremu towarzyszyły liczne efekty pirotechniczne z potężnymi eksplozjami włącznie. Tradycyjnie w Rybniku na niebie pojawił się Artur Kielak z niesamowitym pokazem indywidualnej akrobacji samolotowej oraz grupa „Firebirds”, tym razem w dwusamolotowym składzie. Ponadto były Dromadery, wiatrakowiec, akrobacje na dwupłatowym Jungmannie oraz skoki spadochronowe. „Wisienką na torcie” był majestatyczny pokaz akrobacji szybowcowej wykonany przez siedmiokrotnego mistrza świata – Jerzego Makulę.

   18 czerwca 2016   |   10. JUBILEUSZOWY PIKNIK SZYBOWCOWY W LESZNIE

Coroczna impreza dla miłośników podniebnych pokazów na leszczyńskim lotnisku aeroklubowym zgromadziła wielu widzów. W tym roku przypadł 10. jubileusz pikniku szybowcowego. Z tej okazji przygotowano dużo atrakcji, zaproszono pilotów i grupy akrobacyjne z kraju i z zagranicy. Można było podziwiać między innymi takie maszyny jak: Mustang P-51D, Jak-3, Boeing Stearman, T-6 Texan, szybowce, motoszybowce, paralotnie oraz balony. W sobotę tuż przed zachodem słońca rozpoczął się bardzo widowiskowy nocny pokaz z wieloma samolotami, szybowcami i motoparalotniami specjalnie oświetlonymi diodami i zimnymi ogniami. Dużą atrakcją wieczoru był również F- 16 Tiger Demo, za sterami którego zasiadł kpt. pil. Robert „Bluto” Gałązka z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Niebawem napiszemy szerzej o tej udanej imprezie. Serdecznie zapraszamy.

   16 czerwca 2016   |   AIR(2AIR) – ACTION

W dniach 16-17 czerwca 2016 roku dwóch fotografów SPFL wzięło udział w zorganizowanej przez Aviation Photo Crew sesji Air-to-Air nad piękną Danią. Głównym celem sesji było sfotografowanie samolotów, które przylatywały na pokazy lotnicze w bazie Vojens. Działo się dużo i fotograficznie i lotniczo. Udało się też wygrać walkę z pogodą, której prognozy nie dawały najmniejszych szans na latanie. Fotografowanie z pokładu leciwego Skyvana to nie lada wyzwanie zwłaszcza gdy ktoś po raz pierwszy w życiu siedzi z nogami wywieszonymi poza krawędź rampy na wysokości 1,5 kilometra z potężnym F-16 lecącym kilkanaście metrów poniżej. Gwoździem programu była możliwość sfotografowania pewnych pięknych samolotów o ponadczasowej sylwetce. Jakich? Przekonacie się niebawem.

   15 czerwca 2016   |   POD POWIDZKIM PŁOTEM

Stęskniliśmy się za Herkulesami. Postanowiliśmy więc, że pojedziemy pod płot EPPW, by je zobaczyć. I oczywiście sfotografować. Na spotkanie wybraliśmy 15 dzień czerwca. Nasza mała grupka dzielnie czekała na samoloty. I doczekaliśmy się… w pewnym sensie. Przyleciała PZL M28 Bryza a później nasze oczy ucieszył Boeing KC-135 Stratotanker z USAF. Po chwili – niespodzianka, rozległ się znajomy huk silnika i z chmur wyskoczył F-16 z biało-czerwoną szachownicą. Podziwialiśmy go dłuższy czas, ponieważ ku naszej radości nie poprzestał na jednym przelocie. Po jakimś czasie ponownie pojawiła się Bryza oraz PZL W-3 Sokół. Mimo, iż nie doczekaliśmy się Herkulesa, dzień uważamy za udany.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.