Aktualności z życia SPFL Air-Action

   24 czerwca 2017   |   XIII MAŁOPOLSKI PIKNIK LOTNICZYTradycyjnie w ostatni weekend czerwca krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego było gospodarzem Małopolskiego Pikniku Lotniczego – jedynej w Polsce (a może i w Europie) tego typu imprezy, odbywającej się nie na podmiejskim lotnisku, ale w samym sercu miasta, w tym przypadku na terenach dawnego lotniska w Czyżynach. Specjalnym gościem tegorocznej edycji Pikniku był North American Rockwell OV-10B Bronco, który w niezwykle widowiskowy sposób zaprezentował się w locie. Drugą gwiazdą imprezy był „nasz człowiek” w ekipie Red Bull – Łukasz Czepiela na Zivko Edge 540. Nie zabrakło także stałych uczestników MPL – Jurgisa Kairysa, Artura Kielaka, grupy Żelazny i Fierbirds. Grupa Retro Sky Team ze Słowacji w dynamicznym pokazie, połączonym z efektami pirotechnicznymi, „odegrała” sceny walk powietrznych z II wojny światowej.
   19 czerwca 2017   |   SALON DU BOURGET

W dniach od 19 do 25 czerwca 2017 roku, pod Paryżem w Le Bourget odbył się 52. Międzynarodowy Salon Lotniczy. Są to jedne z największych targów na świecie, mających swój początek w roku 1908. Salon International de l’Aéronautique et de l’Espace, to również pokazy lotnicze, na których w tym roku można było zobaczyć na ziemi i w powietrzu dziesiątki maszyn. Mimo rozgrzanego do tropikalnych temperatur powietrza, oglądanie przelotów takich perełek jak Airbus A380, grupy akrobacyjnej Patrouille de France, Douglas DC-3, śmigłowców NHI NH90 i Eurocopter Tiger, Rafale C oraz F-35 było ogromnym przeżyciem. Przekrój wiekowy i gabarytowy sprzętu był iście imponujący, a szerszą relację o imprezie pokażemy niebawem.

   17 czerwca 2017   |   DNI AEROKLUBU – RYBNIK 2017

Piknik w Rybniku na stałe zapisał się już w kalendarzu imprez lotniczych. Chociaż jest to raczej impreza dla lokalnej społeczności, to co roku organizatorzy starają się zaprosić kilka lotniczych gwiazd, które sprawiają, że nasze Stowarzyszenie jest tam za każdym razem obecne. Nie inaczej było i w tym roku. W dniach 17-18 czerwca odbyła się czwarta edycja tego pikniku. Nie zabrakło stałych bywalców – czeskiej grupy Pterodactyl Flight, Artura Kielaka i zespołu Firebirds. Kolejny raz wystąpili mistrzowie świata w akrobacji szybowcowej – Jerzy Makula i Maciej Pospieszyński. Ten drugi zakończył już karierę akrobaty szybowcowego i tym razem zaprezentował się na samolocie Extra 330. Miejscowe Dromadery wykonały pokaz akcji gaśniczej, a pilot wiatrakowca, Andrzej Wybraniec, po raz kolejny zaprezentował w powietrzu ten coraz bardzie popularny w kraju typ statku powietrznego. Oprócz tego po raz pierwszy pojawiła się w Rybniku formacja 3 AT3 Team, natomiast zapowiadany na sobotę czeski zespół Follow Me nie dotarł z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zresztą za sprawą pogody pierwszy dzień pokazów został całkowicie odwołany. Na szczęście w niedzielę pogoda była już łaskawa i w powietrzu pojawiły się nie tylko samoloty i szybowce biorące udział w pokazach.

   14 czerwca 2017   |   BALTOPS 2017 – D-DAY W USTCE

W środę 14 czerwca na  należącej do Centralnego Poligonu Sił Powietrznych plaży wylądowały oddziały desantowe 1 batalionu 23 Pułku Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.  Z wnętrza lądujących na plaży ciężkich transporterów pływających AAV7 wysypały się drużyny Marines, które po krótkiej „walce” zajęły przyczółki strefy lądowania. Po zabezpieczeniu terenu. Odziały desantowe ponownie  załadowały się na pokłady  pojazdów i ruszyły w głąb lądu…. prosto  na wystawę statyczną sprzętu wojskowego ;). Następnie na opuszczonej plaży wylądowały poduszkowce desantowe LCAC. Całe to wydarzenie było zorganizowaną dla mediów oraz VIPów demonstracją  stanowiąca kulminację odbywających się od XX ćwiczeń Baltops 2017. Oprócz sił amerykańskich w prezentacji wzięły również udział pododdziały 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Lądowanie sił  desantowych wspierane było z powietrza. Na pozycje obrońców symulowane ataki  przeprowadziły polskie F-16, niemieckie  Eurofightery oraz należące do USAF ciężkie bombowce B-52 i B-1B. Lądowanie wspierały również przemiennopłaty V-22 Osprey należące do Piechoty Morskiej USA. Obsługę wydarzenia  oraz transport VIP realizowały śmigłowce SH-60 Seahawk US NAVY i W-3 z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego.

   11 czerwca 2017   |   COSFORD AIR SHOW 2017

W dniu 11 czerwca 2017 r. udaliśmy się do Anglii na międzynarodowe pokazy Cosford Air Show. Przez ostatnie dwie edycje tych jednodniowych pokazów mieliśmy dużego pecha z typową angielską pogodą. Więc w tym roku to już była kwestia ambicji! Czy nam się udało przełamać złą passę? Będziecie mogli się sami przekonać już niedługo w pełnej relacji. Zapraszamy!

   10 czerwca 2017   |   LOTNICZE DEPUŁTYCZE

W drugi weekend czerwca, w dniach 10-11.06 w Depułtyczach Królewskich koło Chełma zorganizowano drugą edycję pikniku Lotnicze Depułtycze.  Gospodarzem imprezy było Centrum Lotnicze PWSZ w pobliskim  Chełmie. Pogoda dopisała i przez dwa dni miłośnicy awiacji mieli idealne warunki do podziwiania podniebnych ewolucji. A działo się nie mało… Z największych atrakcji należy wymienić bohatera bitwy o Anglię – Supermarine Spitfire. Mieliśmy również okazję podziwiać  lekki samolot szturmowy OV-10 Bronco, jego zwrotność i umiejętności pilotów wzbudziły zachwyt widowni. Duże emocje wywołały również występy czeskiej grupy rekonstrukcyjnej Pterodactyl Flight. Walki powietrzne replik samolotów z I Wojny Światowej połączone z symulacją ataku na lotnisko zrobiły na nas wrażenie. Oczekiwanymi gośćmi byli na pewno: zespół akrobacyjny Biało Czerwone Iskry z Dęblina (występ w sobotę) oraz MiG-29 z 23 Bazy Lotrnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim (występ w niedzielę). Na więcej zdjęć z tej udanej imprezy zapraszamy już wkrótce.
   10 czerwca 2017   |   PLANES OF FAME AIRSHOW

P-51 Mustang, N9MB Flying Wing, P-38 Lightning, oryginalne japońskie Zero, F8F Bearcat i F-35 Lightning II… to tylko ułamek tego, co zaprezentowało muzeum w Chino podczas dorocznego Planes of Fame Airshow… pokazów, które po tej stronie Atlantyku są raczej mało znane, ale w niczym nie ustępują, a śmiem twierdzić, że nawet pod wieloma względami przewyższają znane większości pokazy warbirdów w Europie. Choć zarówno o miejscu, w którym pokazy się odbyły, jak i historii większości znajdujących się w nim samolotów możnaby napisać oddzielną książkę… to my ograniczymy się do skromnej relacji okraszonej skromną galerią.

   4 czerwca 2017   |   27. AVIATICKA’ POUT’ 2017

Pardubice to zdecydowanie impreza niosąca ze sobą sporą dawkę energii. Dużą ilość w postaci wspaniałych historycznych maszyn, od pionierów lotnictwa takich jak Bleriot po słynne maszyny II Wojny Światowej z Mustangiem i Spitfire’em na czele. Jak zwykle część energii uwalniano także na ziemi licznymi wybuchami pirotechnicznymi połączonymi z rekonstrukcjami. Jednak największą jej dawkę przyniosła ze sobą pogoda raz za sprawą upalnej soboty a dwa burzową i ulewną niedzielą. Całą relację z tej imprezy jak zwykle znajdziecie wkrótce na naszej stronie!

   3 czerwca 2017   |   DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR W 23. BLT

W dniu 03.06.2017 r. na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego odbył się „Dzień Otwartych Koszar” na którym nie mogło nas zabraknąć. Piękna słoneczna pogoda przyciągnęła w tym dniu tłumy odwiedzających. Były stoiska z pamiątkami i gadżetami, wystawa statyczne statków powietrznych oraz sprzętu obsługi naziemnej. Około godziny 11.40 rozpoczęły się pokazy w powietrzu a udział w nich brały min. MiG-29, Su-22, Mi-24, PZL-130 „Orlik”, W3-Sokół Oraz Artur Kielak na swoim XA-41. Czy warto było się wybrać tego dnia do Mińska Mazowieckiego? Odpowiedź na to pytanie już niebawem w szerszej relacji.

   2 czerwca 2017   |   THE MID ATLANTIC

W miniony weekend tj. 2-4 czerwca br. w mieście Reading w stanie Pensylwania odbyły się jedne z bardziej rozpoznawalnych imprez o tematyce wojennej – The Mid Atlantic Air Museum’s World War II Weekend. To ogromne przedsięwzięcie organizacyjne to nie tylko pokazy lotnicze. Przez 3 dni pokazów zaangażowano ponad 2000 osób, pokazano ponad 200 pojazdów z epoki i około 80 samolotów. Każdy zainteresowany tematyką wojenną mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Obszerna relacja z tego weekendu już wkrótce.
Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.