Aktualności z życia SPFL Air-Action

   28 sierpnia 2016   |   PODWÓJNY JUBILEUSZ NA LOTNISKU GLIWICE

28 sierpnia 2016 r. na gliwickim lotnisku aeroklubowym odbył się wyjątkowy Piknik Lotniczy z okazji 100-lecia istnienia lotniska w Gliwicach i 60-lecia Aeroklubu Gliwickiego. Dosyć intensywny program pokazów w locie zgromadził sporo publiczności spragnionej lotniczych atrakcji i luźnej piknikowej atmosfery. Jedno i drugie dopisało za sprawą pilotów, trawiastego lotniska i upalnej pogody. Zdecydowanym gwoździem programu Pikniku Lotniczego okazał się “przelot z elementami pokazu” samolotu MiG-29. Zaledwie kilkuminutowy pokaz, na który ściągnęły tłumy Gliwiczan pokazał wszystkie walory Fulcruma: huk dopalaczy, oderwania i ciasne manewry. Dwie tury pokazów akrobacji lotniczej przedzielone były skokami spadochronowymi, pokazami szybowców a szczególnie wdzięcznym fotograficznie obiektem okazał się PZL M-18 Dromader w efektownym pokazie zrzutu wody. Następny taki piknik za… 100 lat!

   27 sierpnia 2016   |   XIII MIĘDZYNARODOWY PIKNIK LOTNICZY BIELSKO – BIAŁA 2016

W dniach 27-28 sierpnia 2016 na Lotnisku Aeroklubu Bielsko-Bialskiego odbywał się XIII Piknik Lotniczy. Aeroklub obchodził jednocześnie 80-cio lecie istnienia. W czasie dwudniowych pokazów lotniczych zaprezentowali się goście z Polski i Czech. Mogliśmy podziwiać inscenizację historyczną z okresu I wojny światowej jak i pokaz akrobacji MiG-29. To, co jeszcze działo się w czasie tych dwóch upalnych dni już niebawem w szerszej relacji.

   27 sierpnia 2016   |   SLOVAK INTERNATIONAL AIR FEST

Jak co roku, w słowackiej miejscowości Sliač, zostały zorganizowane pokazy lotnicze pod nazwą Slovak International Air Fest. Stałymi bywalcami tego bardzo klimatycznego wydarzenia są członkowie naszego Stowarzyszenia, nie inaczej było w tym roku. Piękna, słoneczna pogoda, niesamowite, górzyste otoczenie terenu lotniska oraz wspaniałe maszyny na niebie sprawiły, że w tym miejscu zdjęcia po prostu “robiły się same”. Lotniczymi gwiazdami słowackiego święta były, bez wątpienia, MiG-15 “Fagot”, ukraiński SU-27 “Flanker” oraz belgijski F-16 “Fighting Falcon”. Na słowackim niebie zaprezentowały się również czołowe zespoły akrobacyjne w Europie – Patrulla Aguilla oraz Flying Bulls, jak również Očovskí Bačovia. Na osobną uwagę zasługują występy węgierskiego pilota Zoltana Veresa oraz litewskiego mistrza akrobacji Jurgisa Kairysa – niesamowite lowpassy i bardzo agresywne akrobacje połączone z dużą ilością dymów wywołały falę oklasków publiczności. Więcej o innych uczestnikach i ich występach już niebawem.

   27 sierpnia 2016   |   X LECIE F-16 W POLSCE

Dzięki uprzejmości Dowództwa 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, jako członkowie SPFL, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach podwójnego święta na terenie krzesińskiego lotniska. W tę upalną, sierpniową sobotę pojawiliśmy się tam wczesnym rankiem aby wspólnie celebrować rocznicę 10-lecia obecności samolotu F-16 w polskich Siłach Zbrojnych, a także Centralne obchody Święta Lotnictwa Polskiego. Imprezę uświetniła obecność wszystkich polskich zespołów akrobacyjnych oraz solistów, nie mogło oczywiście zabraknąć występu F-16 Tiger Demo Team. Wkrótce przedstawimy obszerną fotorelację

   25 sierpnia 2016   |   EXPRESSOWA WIZYTA

Tuż przed świętem lotnictwa polskiego, które przypada 28 sierpnia odwiedziliśmy 41 Bazę Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Pretekstem był trening ZA Biało-Czerwone Iskry przygotowujący do występu na poznańskich centralnych uroczystościach święta lotnictwa polskiego. Choć było krótko, to z pewnością piękne Cumulusy, obcowanie z techniką, zapach nafty oraz pogaduchy z członkami zespołu i technikami “naładowały akumulatory” i pozwoliły stwierdzić, że w Poznaniu szykuje się z pewnością piękny występ naszych akrobatów. Do zobaczenia na Krzesinach!

   22 sierpnia 2016   |   ŁASKI PONIEDZIAŁEK

Na dzień 22 sierpnia otrzymaliśmy zaproszenie do odwiedzenia 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Okazja do wizyty była nie byle jaka, bo tego dnia do swojej macierzystej bazy w Krzesinach wracały stacjonujące czasowo w Łasku myśliwce F-16. Gwarantowało to spory ruch na lotnisku, a dla nas dużo okazji na dobre kadry. Wylot podzielony był na dwie tury: w pierwszej o godzinie 10.00 do Krzesin odleciało sześć maszyn, a o godzinie 14.00 pozostałe siedem F-16. Dodatkowo w drugiej turze startowała do lotu ćwiczebnego para łaskich jastrzębi. Wszystkie starty odbyły się z użyciem dopalaczy – lepiej dla nas być nie mogło. Oprócz szesnastek mieliśmy okazję obserwować wizyty kilku gości specjalnych. Zaraz na początku dnia lądowała popularna Kaśka (Casa C-295), koło południa zanotowaliśmy niski przelot pary Mi-24, a koniec lotów uwieńczył przylot potężnego Herculesa. To był bardzo bogaty i udany foto-lotniczo dzień w 32 BLT w Łasku. Więcej zdjęć z tej niezapomnianej wizyty już wkrótce.

   21 sierpnia 2016   |   60-LECIE AEROKLUBU PODHALAŃSKIEGO

W niedziele 21 sierpnia Aeroklub Podhalański świętował 60-lecie na lotnisku w Łososinie Dolnej. Po oficjalnych uroczystościach niebo zapełniło się samolotami, śmigłowcami, szybowcami oraz spadochroniarzami z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Można było podziwiać akrobacje szybowcowe Jerzego Makuli, popisy pilotów latających m. in. na RWD-5-R, Jak-18, TS-8 BIES, An-2 Wiedeńczyka oraz wielu innych replikach. Liczna widownia gromkimi brawami podziękowała za profesjonalny pokaz pilotowi prywatnego śmigłowca Agusta 109, kunsztem pilotażu popisali się również piloci z Pruszcza Gdańskiego latający “fortecą” Mi-24. Klasyczny program zaprezentowała grupa FireBirds którzy musieli zmagać się z dość silnym wiatrem hulającym nad lotniskiem. Niewątpliwie, największym wydarzeniem był przelot oraz symulacje bojowe pary F-16.

   20 sierpnia 2016   |   OPEN AIR DAY 2016 W 22. BAZIE LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

W sobotę, 20 sierpnia na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim odbył się Open Air Day. Dowództwo bazy zapewniło goœściom mnogośœć atrakcji. Na ziemi udostępniono oglądającym m. in. samoloty MiG-29, Su-22, Iskrę, Lima-2, Irydę, czy MiGa-21. Na stoiskach swój sprzęt prezentowali saperzy, żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, służba więzienna, strażacy cywilni i wojskowi, modelarze oraz grupy rekonstrukcyjne. Zwiedzający mogli przymierzyć strój saperski, zobaczyć bezzałogowy statek powietrzny Orbiter, działa, czy zabytkowe karabiny maszynowe. Chętni mogli także zakupić gadżety z emblematem bazy i z nieoficjalną jej maskotką – Niedźwiedziem Bogusiem. W dwóch blokach pokazów dynamicznych, oprócz dwóch pilotów z grupy Tiger Demo Team na F-16, mogliœmy zobaczyć także pierwszego pilota pokazowego z jednostki w Malborku – por. Rafała Pinkowskiego, oczywiśœcie na MiGu-29. Po zakończonych lotach zainteresowani mogli porozmawiać z nim i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Szersza relacja niebawem. Zapraszamy.

   14 sierpnia 2016   |   VIII NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 2016

Piknik Lotniczy “spod samiuśkich Tater” w Nowym Targu w miniony weekend zgromadził na lotnisku sporą grupę miłośników lotnictwa, a to za sprawą dwóch głównych atrakcji. Pierwszą z nich był niewątpliwe czeski Mi-24 w efektownym malowaniu “Alien Tiger”, druga to zespół Twister Aerobatics i ich widowiskowy nocny pokaz, dla którego warto było przyjechać na Podhale. Na nowotarskim niebie nie zabrało także piknikowych klasyków takich jak: zespół 3 AT-3, Artur Kielak, RWD-5, An-2 “Wiedeńczyk”, pojawiły się także nasze “Hindy” z Inowrocławia, oraz specjalny gość z Węgier czyli Zoltan Veres na swoim MX-2.

   6 sierpnia 2016   |   MAZURY AIRSHOW 2016

W dniach 6-7 sierpnia 2016 nad malowniczym jeziorem Niegocin, dokładnie w Giżycku, odbyła się kolejna edycja Mazury AirShow. Pogoda od początku nie rozpieszczała, w sobotę szare niebo co jakiś czas częstowało nas deszczem, jednak po południu pojawiło się na chwilę słońce… aby po zakończeniu pokazów deszcz mógł uderzyć ze zwielokrotnioną siłą. Licznie zgromadzonym widzom prezentowało się wiele różnorodnych statków powietrznych, wśród nich Eurocopter EC-120 Colibri, wodnosamolot Piper PA-18- 150, śmigłowiec Schweizer 300, TS-8 Bies, Jak 18, W3 Sokół i 2. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Mińska Mazowieckiego prezentująca swoje umiejętności. Oglądaliśmy także Litewski Zespół Akrobacyjny na samolotach Jak-52 i Jak-50, pokaz akrobacji w wykonaniu Uwe Zimmermanna, grupę Sky Magic i Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry. Piknik odwiedził również „nieco” większy od innych tu obecnych samolotów Lockheed C-130 Herkules oraz jako wisienka na tym lotniczym torcie – MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Zdecydowanie warto było pojechać!

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.