Aktualności z życia SPFL Air-Action

   10 września 2016   |   PIKNIK LOTNICZY W 23. BAZIE LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

10 września 2016 roku, 23. Baza Lotnictwa Taktycznego zorganizowała piknik lotniczy. W pokazie dynamicznym mogliśmy podziwiać Fulcrum Solo Display Team, Xtreme Sky Force, Su-22 Display Team oraz pokaz dynamiczny śmigłowca W3 Sokół. Ponadto na terenie lotniska zorganizowano mnóstwo atrakcji i wystaw, m.in. wystawy sprzętu wojskowego i innych służb mundurowych oraz prezentacje modeli samochodów dealerów poszczególnych marek. Pokaz dynamiczny działania Wojskowej Straży Pożarnej – ewakuacja rannego z pojazdu oraz działania ratownictwa medycznego na motocyklach. Świetna organizacja i pogoda pozwoliła nam na kolejne spotkanie się w gronie SPFL i wspólne fotografowanie.

   10 września 2016   |   FLIEGERTREFFEN HAHNWEIDE 2016 CZYLI WSZYSTKO O STARTACH I LĄDOWANIACH

Trzydniowy zlot oldtimerów w Hahnweide uchodzi za największą i najlepszą niemiecką imprezę tego typu. Trudno nie zgodzić się z tą opinią mając swobodny fotograficzny dostęp do dziesiątek latających pterodaktyli na statyce, ruch lotniczy na trawiastym poletku jak nie przymierzając na lotnisku we Frankfurcie, no i autentycznie przyjazną atmosferę stworzoną przez organizatorów. A więc startami i lądowaniami można było nasycić się do woli. Tyle, że latano daleko, baaardzo daleko a może jeszcze dalej. Kto bywa na ILA w Berlinie niech sobie jeszcze doda dystansu, przemnoży przez faktor “pod słońce” i wyjdzie mu sytuacja na Fliegertreffen 2016. Nie pomógł lotniczy temperament Francuzów, Czechów czy co bardziej wyrywnych Austriaków. Zmora BHP dotarła do Hahnweide i opuściła je dopiero po oficjalnym zakończeniu imprezy. I wtedy nie wiadomo skąd, bez zapowiedzi, pojawił się Lightning i dosłownie pozamiatał. W zachodzącym słońcu schodząc do nas nisko i z animuszem wyglądał zjawiskowo. Tak więc dla mnie prawdziwe Hahnweide zaczęło się dopiero wtedy kiedy się skończyło. Pełna relacja wkrótce.

   9 września 2016   |   SANICOLE SUNSET AIRSHOW 2016

Jak co roku we wrześniu na lotnisku Hechtel-Eksel odbyła się kolejna edycja pokazów lotniczych Sanicole Sunset Airshow. Te odbywające się w wyjątkowej scenerii zachodzącego słońca pokazy za każdym razem ściągają ogromne rzesze miłośników lotnictwa. W tym roku w powietrzu mogliśmy oglądać maszyny bojowe, akrobacyjne i historyczne. Dla miłośników lotnictwo wojskowego niewątpliwą atrakcją była prezentacja, rzadko widywanego (na pokazach) w Europie amerykańskiego bombowca strategicznego B-1B Lancer. Oprócz niego (z maszyn wojskowych) w powietrzu zaprezentował się jeszcze Gripen z Czeskich Sił Powietrznych, Super Puma i zespół PC-7 TEAM ze Szwajcarii oraz F-16 reprezentujący gospodarzy. Szczególnie wrażenie zrobił na nas występ „Belga”. Jak zwykle fenomenalny pokaz w połączeniu z bajkowym wręcz światłem zachodzącego słońca wykreowały wyjątkowy spektakl. Mocnym punktem programu były również prezentacje samolotów akrobacyjnych i historycznych. Występ duetu Lightning & Corsair w promieniach popołudniowego słońca solidnie zapełnił nasze karty. ;) Nie można również zapomnieć o widowiskowych Breitling Wingwalkers, które bardzo atrakcyjnie prezentują się zarówno w powietrzu,… jak i na ziemi ;). Dla większości publiczności z pewnością gwoździem programu były odbywające się już po zachodzie słońca pokazy wzbogacone o fajerwerki. Bogaty zestaw tego typu atrakcji robił spore wrażenie. Sanicole Sunset Air Show to impreza, o której warto pamiętać układając swój kalendarz pokazów na przyszły rok. Na fotorelacja zapraszamy już niebawem, tam gdzie zawsze.

   3 września 2016   |   FESTYN LOTNICZY W MIROSŁAWCU

3 września 2016 r. piękny słoneczny poranek powitał nas na terenie lotniska 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, gdzie odbył się festyn lotniczy. Gospodarze zadbali aby każdy z przybyłych gości znalazł coś dla siebie zarówno na wystawie statycznej jak i podczas pokazów dynamicznych. W powietrzu można było podziwiać szeroki wachlarz statków powietrznych Polskich Sił Zbrojnych od śmigłowców po odrzutowce F-16 i MiG-29 oraz drona. Impreza wypadła naprawdę świetnie. Na szerszą fotorelacje na naszej stronie zapraszamy wkrótce.

   3 września 2016   |   CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2016

Jak co roku w czeskim Hradec Kralove odbyła się dwudniowa 23. edycja Czech International Air Fest (CIAF) Organizator i tym razem zadbał o zgromadzoną publiczność dając im moc lotniczych wrażeń. Na czeskim niebie pojawiły się takie atrakcje jak ukraiński SU-27, belgijski F-16, JAS-39 Gripen i wiele innych statków powietrznych. Tradycyjnie i tam nie zabrakło przedstawicieli SPFL-lu którzy mieli swoją fotolotniczą ucztę, ale o tym już w szerszej relacji.

   3 września 2016   |   NORDIC WARBIRD AIRSHOW 2016

W dniu 3 września 2016 w szwedzkim Skovde odbyły się pokazy lotnicze o nazwie Nordic Warbird Airshow. Mała, kameralna impreza lotnicza, która przyciągnęła do siebie wiele gwiazd nie tylko skandynawskiego lotnictwa. Na niebie Skovde podziwialiśmy zarówno maszyny z czasów II Wojny Światowej, takie jak między innymi A-26 Invader, P-51D Mustang, Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire, jak i te z okresu powojennego ze Saabem 91 Safirem czy Hawkerem Hunterem na czele. Końcówkę pokazów uświetnił najnowocześniejszy szwedzki samolot wojskowy czyli oczywiście Saab JAS 39 Gripen. Wielką wartością imprezy była możliwość bezpośredniego spotkania z wyjątkowymi ludźmi nordyckiego lotnictwa. Jan Andersson, Jacob Hollander, Per Cederqvist to tylko nieliczni z nich. Pokazy zakończyły się ekskluzywną kolacją, którą uświetnił wieczorny pokaz lotniczy z fajerwerkami.

   31 sierpnia 2016   |   OSTATNI RYK WIELKIEGO KOTA

Sześć Jaguarów z 238. eskadry Royal Air Force ruszyło z hangarów by po raz ostatni w historii wydać ryk z silników i pokazać się przed publicznością. W dniu 31 sierpnia 2016, udaliśmy się do bazy RAF Cosford by uczestniczyć i opowiedzieć wam o tym wydarzeniu. Na pełną relację z pożegnania Jaguarów zapraszamy już wkrótce.

   28 sierpnia 2016   |   PODWÓJNY JUBILEUSZ NA LOTNISKU GLIWICE

28 sierpnia 2016 r. na gliwickim lotnisku aeroklubowym odbył się wyjątkowy Piknik Lotniczy z okazji 100-lecia istnienia lotniska w Gliwicach i 60-lecia Aeroklubu Gliwickiego. Dosyć intensywny program pokazów w locie zgromadził sporo publiczności spragnionej lotniczych atrakcji i luźnej piknikowej atmosfery. Jedno i drugie dopisało za sprawą pilotów, trawiastego lotniska i upalnej pogody. Zdecydowanym gwoździem programu Pikniku Lotniczego okazał się “przelot z elementami pokazu” samolotu MiG-29. Zaledwie kilkuminutowy pokaz, na który ściągnęły tłumy Gliwiczan pokazał wszystkie walory Fulcruma: huk dopalaczy, oderwania i ciasne manewry. Dwie tury pokazów akrobacji lotniczej przedzielone były skokami spadochronowymi, pokazami szybowców a szczególnie wdzięcznym fotograficznie obiektem okazał się PZL M-18 Dromader w efektownym pokazie zrzutu wody. Następny taki piknik za… 100 lat!

   27 sierpnia 2016   |   XIII MIĘDZYNARODOWY PIKNIK LOTNICZY BIELSKO – BIAŁA 2016

W dniach 27-28 sierpnia 2016 na Lotnisku Aeroklubu Bielsko-Bialskiego odbywał się XIII Piknik Lotniczy. Aeroklub obchodził jednocześnie 80-cio lecie istnienia. W czasie dwudniowych pokazów lotniczych zaprezentowali się goście z Polski i Czech. Mogliśmy podziwiać inscenizację historyczną z okresu I wojny światowej jak i pokaz akrobacji MiG-29. To, co jeszcze działo się w czasie tych dwóch upalnych dni już niebawem w szerszej relacji.

   27 sierpnia 2016   |   SLOVAK INTERNATIONAL AIR FEST

Jak co roku, w słowackiej miejscowości Sliač, zostały zorganizowane pokazy lotnicze pod nazwą Slovak International Air Fest. Stałymi bywalcami tego bardzo klimatycznego wydarzenia są członkowie naszego Stowarzyszenia, nie inaczej było w tym roku. Piękna, słoneczna pogoda, niesamowite, górzyste otoczenie terenu lotniska oraz wspaniałe maszyny na niebie sprawiły, że w tym miejscu zdjęcia po prostu “robiły się same”. Lotniczymi gwiazdami słowackiego święta były, bez wątpienia, MiG-15 “Fagot”, ukraiński SU-27 “Flanker” oraz belgijski F-16 “Fighting Falcon”. Na słowackim niebie zaprezentowały się również czołowe zespoły akrobacyjne w Europie – Patrulla Aguilla oraz Flying Bulls, jak również Očovskí Bačovia. Na osobną uwagę zasługują występy węgierskiego pilota Zoltana Veresa oraz litewskiego mistrza akrobacji Jurgisa Kairysa – niesamowite lowpassy i bardzo agresywne akrobacje połączone z dużą ilością dymów wywołały falę oklasków publiczności. Więcej o innych uczestnikach i ich występach już niebawem.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.