Aktualności z życia SPFL Air-Action

   17 sierpnia 2017   |   BOJOWE WIATRAKI NAD USTKĄ

Krótki wypad nad morze nie dla wszystkich oznacza wakacyjny wypoczynek? W ostatnim tygodniu nad plażami Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce odbyło się szkolenie wydzielonego komponentu 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. W działaniach poligonowych wzięły udział załogi i personel 49. i 56. Bazy Lotniczej. Ćwiczenie obejmowało strzelanie do celów powietrznych i nawodnych z wykorzystaniem uzbrojenia rakietowego i artyleryjskiego. W powietrzu szkoliły się załogi śmigłowców Mi-2, Mi-24 i W-3PL Głuszec. Dobre warunki pogodowe i duża aktywność w powietrzu zaowocowały sporą liczbą ciekawych kadrów do których obejrzenia zapraszamy już wkrótce.

   12 sierpnia 2017   |   NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 2017

IX już edycja Nowotarskiego Pikniku Lotniczego odbyła się 12-13 sierpnia 2017 r. Na gościnnym lotnisku należącym na co dzień do Aeroklubu Nowotarskiego przez dwa weekendowe dni zaroiło się od znakomitych pilotów i ich latających maszyn. Jak co roku organizatorzy zadbali o mnogość lotniczych atrakcji, a dzięki stałej współpracy z wojskową 56. Bazą Lotniczą z Inowrocławia zobaczyliśmy w pokazie dynamicznym także śmigłowce MI-24/MI-35. Choć pogoda nie rozpieszczała na nowotarskim niebie lotnicze ewolucje wykonywali min. Jurgis Kairys na samolocie SU-31, Adam Labus, Łukasz Świderski, Sebastian Nowicki z zespołu akrobacyjnego Firebirds, Łukasz Czepiela na samolocie EDGE 540 TK. Nie zabrakło wiatrakowców, śmigłowców, samolotów zabytkowych tj. Piper Cub, Boening Stearman… Wkrótce pełna relacja z tej imprezy.

   11 sierpnia 2017   |   GDYNIA AEROBALTIC 2017

W dniach 11 i 12 sierpnia na gdyńskiej plaży odbyły międzynarodowe wieczorno-nocne pokazy lotnicze Gdynia AeroBaltic 2017. Na tej imprezie nie mogło zabraknąć członków naszego STO. Jak zwykle pogoda i humory dopisały. To niecodzienne widowisko składało się z dwóch części: bloku lotniczego i części audiowizualnej. Na blok lotniczy składały się zarówno występy zespołów akrobacyjnych jak i solistów. Swoje umiejętności zaprezentowali: grupa AeroSPARX na motoszybowcach Grob G109 ze swoim liderem Guy Westage. Przepiękne malowane światłem widowisko pokazał Johan Gustafsson. Następnie lotnicze niebo wypełnili: grupa FIREFLIES na Van’s RV-4, Sky Magic, 3AT3 Formation Flying Team, Artur Kielak Xtreme Aerobatics, Grupa Akrobacyjna Żelaźni, PZL TS-11 ISKRA, Marek Choim na Extra 330SC, W-3 Anakonda, PZL M-2 z Sky Camp. Na obszerniejszą relację zapraszamy wkrótce.

   10 sierpnia 2017   |   A PO NOCY PRZYCHODZI DZIEŃ, A PO BURZY… SŁOŃCE

10 sierpnia b.r. mieliśmy możliwość ponownego zagoszczenia w progach 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Powodem naszej wizyty był jeden z kilku treningów do defilady, która odbędzie się 15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego. Podziwialiśmy starty w różnych konfiguracjach samolotów MiG-29 oraz Su-22, śmigłowców PZL W3 Sokół, Mi-24 i Mi-8, jak również późniejsze przeloty w formacjach. Na obszerniejszą fotorelację zapraszamy już niebawem.

   8 sierpnia 2017   |   XTREME SKY FORCE A.D. 2017

W dniach 7 -9 sierpnia treningi wznowił zespół akrobacyjny Xtreme Sky Force. W jego skład w tym roku wchodzą Artur Kielak, pilotujący XA-41 oraz por. pil Jacek Stolarek, który zasiada za sterami MiGa-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Jacek jest również pilotem pokazowym Fulcrum Solo Display Team na samolocie MiG-29. Zespół Xtreme Sky Force będziemy mogli podziwiać przy okazji najbliższych lotniczych imprez. Życzymy wielu sukcesów.

   5 sierpnia 2017   |   MAZURY AIR SHOW 2017

W dniach 5-6 sierpnia 2017r. nad jeziorem Niegocin w centrum Giżycka odbyła się kolejna edycja pokazów Mazury Air Show. Na niebie pojawiła się plejada samolotów wszelkiego rodzaju, począwszy od małych awionetek, cywilnych helikopterów, skończywszy na zespołach akrobacyjnych i wojskowych akcentach w postaci 2. GPR oraz zespołu akrobacyjnego ORLIK. Oprócz największej atrakcji w postaci Miga-29 z bazy w Malborku, którego zwielokrotniony huk roznosił się po jeziorze, warto też wspomnieć o szaleństwach Uwe Zimmermanna, oślepiającym blasku Dakoty DC-3 Daisy, czy też Litwinach na Jakach-50 i 52 i licznych wodnosamolotach. Napięty program pokazów, liczne atrakcje oraz przepiękna sceneria pokazów na tle lasów i białych żaglówek sprawia, że są jednym ze stałych punktów w naszym kalendarzu. Warto wybrać się na Mazury, żeby przekonać się na własne oczy.

   30 lipca 2017   |   AIR-TO-AIR MEETING (3)

Lipiec. Piękna słoneczna pogoda, żar lejący się z nieba, dookoła przepiękne sosnowe lasy, błękitna tafla jeziora, białe łopoczące na wietrze płótna żagli…czy można pragnąć czegoś więcej?
Otóż można a nawet trzeba, bo dla wymagającego fotografa, aby kadr był zadawalający potrzebny jest dobry pierwszy plan.
A gdzie najłatwiej do tej bajkowej scenerii znaleźć interesujący pierwszy plan? Oczywiście na gościnnej ziemi piotrkowskiej, latając na Zalewem Sulejowskim. Kolejny już raz wraca to wspaniałe uczucie, kiedy spod rampy rozpędzonego Skyvana umyka pas startowy, aby za chwilę wznieść się w górę, przechył na skrzydło i już pod nami pojawiają się drzewa i błękitne wody Zalewu. Ostatnie sprawdzenie sprzętu, czy wszystko gotowe, ustawienia się zgadzają i oto na horyzoncie pojawia się Bolkow Bo105, na widok którego wszyscy zapominają o koszmarnym upale i niewygodach przebywania na rampie. Z każdej strony zaczyna dochodzić dźwięk szybkostrzelnych migawek i oto jesteśmy wszyscy w fotolotniczym raju. Po Bolkowie pojawiają dwa samoloty w „byczym” malowaniu Zivko EDGE 540. To zespół RedBull Air Race mozolnie zbliża się do rampy Skayvana. W dole piękne widok na wody Zalewu, w tle widać żaglówki, motorówki i skutery co w połączeniu z pięknie prezentującymi się niebiesko-żółto-czerwonymi „Byczkami”, latającymi w świetle zachodzącego Słońca stwarza wręcz bajkowy klimat. I tak, przed nami statki powietrzne prezentują się na przemian w formacjach, albo solo, są i dymy, kręcimy ósemki, wznosimy się i opadamy a wszystko po to by pokazać na zdjęciach zarówno piękno maszyn jak i otaczającego nas krajobrazu. Kulminacją sesji jest fantastyczny low pass nad pasem startowym lotniska Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej i zaraz po nim rozejście maszyn, ostatni krąg i już koła Skayvana uderzają o pas, droga kołowania, silniki stop i kolejna przepiękna fotoprzygoda za nami.
Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej – Home Sweet Home
   22 lipca 2017   |   BUCHAREST INTERNATIONAL AIR SHOW 2017

W sobotę 22 lipca na lotnisku Bukareszt-Banasa odbyła się kolejna edycja pokazów lotniczych Bucharest International Air Show. Dla tłumnie zgromadzonych widzów organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Największą reprezentację wystawili oczywiście gospodarze: Rumuńskie Siły Powietrzne oraz Aeroklub Rumunii. W powietrzu mogliśmy podziwiać praktycznie wszystko, czym dysponuje tamtejsze lotnictwo wojskowe. W bardzo widowiskowych pokazach zaprezentowały się śmigłowce IAR-330 (licencyjna Puma) oraz IAR-316 (licencyjna Alouette III), samoloty transportowe C-27 i C-130 oraz oczywiście myśliwce: MiG-21 Lancer i najnowszy nabytek – F-16. Z zagranicznych gości największą reprezentację wystawiły Polskie Siły Powietrzne. Do Bukaresztu przyleciał TIGER DEMO Team oraz Fulcrum Drivers Demo Team. Obaj nasi soliści dali świetne pokazy, przyjęte przez publiczność oklaskami i wiwatami. Ponadto w powietrzu mogliśmy podziwiać SOLO Turka oraz demo na Gripenie z Węgier. Przez moment nad lotniskiem pojawiła się także para myśliwców F-15, która wykonała kilka szybkich przelotów. Oprócz tego na niebie zaprezentowało się kilka zespołów i solistów cywilnych z Jurgisem Kairysem na czele. Ciekawostką na pewno był brawurowy pokaz śmigłowca agrolotniczego Ka-26 oraz możliwość podziwiania w locie samolotów PZL-104 Wilga, które wciąż dzielnie służą w tamtejszym aeroklubie. Jest już tradycją BIASu, że pokazy są podzielone na dwie części: poranno-południową i popołudniowo-wieczorną. Obie części nie różniły się bardzo, jeżeli chodzi o program. Różnice jednak stanowiło oświetlenie. Organizatorzy tak „ustawili” największe atrakcje, aby odbywały się one w okolicach lub tuż po zachodzie słońca. Różnica – ogromna. Efekt – niesamowity. Na tę część pokazów większość prezentujących się zespołów wzbogaciło swoje prezentacje o dodatkowe zestawy flar. Takiego pokazu „Lancera” jeszcze nie widziałem. Bardzo dynamiczny, agresywny i z mnóstwem flar. Naprawdę było na co popatrzeć. Pokazy jak co roku zakończyła „wielka pożoga” ? …czyli pokaz formacji Air Bandits z towarzyszącymi jej seriami wybuchów, efektów pirotechnicznych oraz pokazem sztucznych ogni na zakończenie. Bukareszteński BIAS to mało znana u nas impreza, a naprawdę warta odwiedzenia. Z Rumunii wróciliśmy bardzo zadowoleni z mnóstwem (mamy nadzieję) ciekawych kadrów, do których obejrzenia zapraszamy już wkrótce.

   18 lipca 2017   |   MAKS 2017

MAKS czyli Międzynarodowy Salon Lotniczo-Kosmiczny odbył się w podmoskiewskim mieście Żukowski w dniach 18-23 lipca. Na tej imprezie nie mogło zabraknąć nas. Stawiliśmy się tam w dwóch kilkuosobowych grupach. To jedyna możliwość zobaczenia wszystkich starych i nowych samolotów Rosji, których na co dzień nie zobaczymy na europejskich pokazach lotniczych. Przez 6 dni codziennie 4 godziny czystego latania. Rosyjskie Siły Powietrzne reprezentowane były przez m. in. przez: Mig 29, Su 27, Su34, grupy helikopterowe i akrobacyjne – Ruskije Witjazi, Striżi oraz oczywiście najnowszy Sukhoj PAK-FA T50. Tego samolotu nie można zobaczyć nigdzie indziej. Targi to dobra okazja do promocji najnowszego samolotu pasażerskiego Sukhoj Superjet 100, który popisywał się na niebie prawie akrobacyjnymi możliwościami. Ze względu na nadal trwającą złą sytuację polityczną nie było żadnych przedstawicieli europy zachodniej. Zagranica reprezentowana była przez zespół akrobacyjny Al Fursan ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pokaz grupy nieco statyczny ale kolorowe dymy jedne z najlepszych na świecie oraz wszędobylskie Bałtyckie Pszczoły. Na uwagę zasługuje żywiołowa reakcja publiczności i wyczuwalny szacunek dla swoich ,,ljotczików” broniących ,,strany”. Największy aplauz wywoływały nie tylko najnowsze konstrukcje ale i historyczny odrestaurowany IŁ-2 nagradzany przez widownię brawami i kilkukrotnym okrzykami ,,urrrra”.

   15 lipca 2017   |   WIECZORNE POKAZY W OLD WARDEN

15 lipca 2017 roku odwiedziliśmy Old Warden w środkowo-wschodniej Anglii. Odbyła się tam impreza pod nazwą Shuttleworth Classic Evening Airshow: WWI. Były to małe pokazy rozpoczynające się o godzinie 18 i trwające aż do zachodu słońca, które zdominowane były przez samoloty z I wojny światowej i okresu międzywojennego. Niesprzyjająca pogoda, a w szczególności silny wiatr nie pozwolił niestety na udział w pokazach najstarszych eksponatów z kolekcji Shuttleworth, jednak pozostałe maszyny, które pojawiły się w powietrzu sprawiły, że nie czuliśmy się zawiedzeni. Więcej o imprezie i o tym, co działo się na ziemi i w powietrzu przeczytanie niedługo w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.