Aktualności z życia SPFL Air-Action

   18 stycznia 2017   |   NOC W RAF COSFORD

W poniedziałek, 16 stycznia 2017 r. mieliśmy przyjemność spędzić dzień w bazie RAF Cosford. Mimo typowej angielskiej pogody mieliśmy okazję do zrobienia ciekawych kadrów. Już wkrótce zapraszamy na pełną relację z tej wizyty.

   23 listopada 2016   |   JESIEŃ W 23. BAZIE LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

W tym roku to nie pokazy w Ostrawie kończą nasz foto-lotniczy sezon. 23 Listopada 2016 odwiedziliśmy 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Zima prawie za pasem, a pogoda jak marzenie. Wprawdzie nie za ciepło, ale za to światełko do fotografowania było w sam raz. W takich oto pięknych, porannych okolicznościach przyrody dowiedzieliśmy się o planowanych lotach – kilka wylotów, w tym jeden o zmierzchu, uzgodniliśmy co i jak fotografujemy, gdzie możemy być a gdzie nie i zabraliśmy się do pracy. Chwila czekania no i się zaczęło – loty młodych pilotów. Humory dopisywały, zresztą ciężko żeby było inaczej w tak zacnym towarzystwie. Po południu potwierdziło się, że plany lubią się zmieniać jednak teraz na naszą korzyść gdyż odbył się dodatkowy lot i żeby było mało, był to start pary Mig-29. Najlepsze jednak zostało na koniec.

   19 października 2016   |   AXALP, KTÓREGO NIE BYŁO

Początek października to miesiąc, który w kalendarzu fotolotniczym zajmuje szczególne miejsce, za sprawą nie mniej szczególnych pokazów lotniczych odbywających się w szwajcarskich Alpach. Niestety rok 2016 okazał się wyjątkowo pechowy dla Szwajcarskich Sił Powietrznych, które w wypadkach straciły ludzi i maszyny. W wyniku tych wydarzeń pokazy lotnicze na poligonie w Axalp zostały odwołane. Jednak pokazy w Axalp to nie tylko poligon ale również wyjątkowa baza lotnicza w Meiringen, którą tym razem odwiedzaliśmy wyjątkowo często.

   18 października 2016   |   MARYLAND FLEET WEEK & BALTIMORE AIR SHOW 2016

Panie i panowie, chłopcy i dziewczęta, witamy Was serdecznie na tegorocznych pokazach Fleet Week and Air Show w mieście Baltimore. Takimi oto słowami popularny komentator lotniczy Rob Rider powitał widzów airshow w forcie McHenry w Baltimore. Show połączone z pokazami marynarki wojennej US trwały 7 dni. Ostatnie 2 dni w całości należały jednak do pokazów awiacji. W tym roku mogliśmy podziwiać sporo niespodzianek a na koniec pokazów fantastyczna grupa akrobacyjna Blue Angels. Świetne warunki atmosferyczne, gra świateł i cieni, duża wilgotność powietrza sprawiły ze z tych pokazów zrodzi się na pewno kilka fotograficznych “perełek”. Zobaczcie co działo się w jednym z amerykańskich stanów Maryland. Relacja już niebawem.

   5 października 2016   |   SAN FRANCISCO FLEET WEEK 2016

Kalifornia… piękne plaże, słońce, ocean i most Golden Gate… czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na wakacje w październiku? A jeśli dołożyć do tego np. Breitling Jet Team, F-22, F-35 oraz Blue Angels?? … otrzymamy San Francisco Fleet Week 2016… tydzień poświęcony głównie marynarce wojennej, ale z pięknymi dwudniowymi pokazami nad zatoką San Francisco.

   26 września 2016   |   POŻEGNALNY LOT GENERAŁA

26 września 2016 na terenie 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim miała miejsce szczególna, podniosła uroczystość. Zgromadzeni licznie goście oraz żołnierze jednostki byli świadkami ostatniego, pożegnalnego lotu samolotem bojowym odchodzącego na emeryturę gen. bryg. pil. dr Jana Rajchela. Ten wyjątkowy lot, który jest dla pilotów bojowych tradycyjnym już, ostatnim krokiem w ich karierze lotniczej odbył się na MiG-u 29 z mińskiej bazy, pilotowanym przez nikogo innego jak ppłk Piotra “Kumana” Iwaszko. Generał brygady pilot dr Jan Rajchel jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie (obecnie Wyższa Oficerska Szkoła Sił Powietrznych). W swojej bogatej karierze lotniczej odbył przeszkolenie m.in. na samolotach TS-11 Iskra, MiG-21, MiG-23. W 2003 roku ukończył kurs dowódców baz lotniczych oraz studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej, po ukończeniu której zajmował m.in. stanowisko dowódcy w 23 Bazie Lotniczej w Mińsku Mazowieckim. Tutaj właśnie odbył przeszkolenie do lotów na samolotach MiG-29. Generał Rajchel, kilka minut po swoim pożegnalnym locie, przemawiając do zgromadzonych gości oraz żołnierzy, nie krył wzruszenia i emocji. Jak sam stwierdził, jego kariera lotnicza i wojskowa zatoczyła pełne koło. Będąc dowódcą tutejszej bazy wyszkolił i wychował podporucznika, który teraz już w stopniu podpułkownika odbył wraz z nim ten ostatni, wieńczący piękną karierę lot.

   22 września 2016   |   HYDROZAGADKA CZYLI GIDROAVIASALON 2016

Tam nas jeszcze nie było. Tam czyli w hydrobazie biura konstrukcyjnego im. Berieva. Siedziba główna biura to co prawda Taganrog nad Morzem Azowskim, ale baza testowa znajduje się w czarnomorskim kurorcie Gelendżyk,w którym od 20 lat organizuje się targi, konferencję naukową i pokazy techniki wodnosamolotów pod wdzięczną nazwą Gidroaviasalon. Cztery dni imprezy starano się wypełnić dwiema, trzema godzinami lotów. Liczba statków powietrznych nie była może oszałamiająca, ale za to można było liczyć na regularne loty zespołów Striżi i Vitjazi, z wody podrywano wodnosamoloty Be-200, Be-103 i malutkiego Ptieńca, a z pobliskiego lotniska Gelendżyk do pokazów startowały Ił-114, Mi-28 i Ka-52. Impreza mała, zwarta, egzotyczna i godna polecenia. Relacja wkrótce.

   17 września 2016   |   ATHENS FLYING WEEK 2016

W czasie kiedy większość „foto-lotniczej Polski” podziwiała powietrzne akrobacje w Ostrawie my postanowiliśmy odwiedzić inną ciekawą imprezę. W bazie lotniczej Helleńskich Sił Powietrznych Tanagra AB odbyła się piąta już edycja Athens Flying Week. Choć w skali pokazów europejskich jest to impreza nieduża, ale na pewno warta była odwiedzenia. Jak co roku dla miłośników lotnictwa z zagranicy dużą atrakcją były statki powietrzne wystawiane przez gospodarzy. Podziwiać mogliśmy Mirage 2000-5 w pokazie walki powietrznej; F-4 Phantom II – niestety tylko w bardzo krótkim przelocie; F-16 w pokazie znanego wszystkim „Zeusa”, T-6A w obfitującym w efektowne „kosiaki” pokazie „Teamu Dedalus”, S-70 Aegean Hawk w bardzo dynamicznej prezentacji możliwości pilotażowych oraz desantu sił specjalnych; Super Pumę w akcji Combat SAR oraz Team „Pegasus” czyli demo na AH-64 Apache. Ponadto w powietrzu zaprezentowali się również goście z zagranicy. Zarówno cywilni, jak i wojskowi. Największą delegację zagraniczną wystawiły Polskie Siły Powietrzne. Zapowiadane było F-16 Tiger Demo (które niestety nie dotarło), ale do Tanagry przyleciały „Iskry” oraz Su-22UM3K. Dodatkowo miłośnicy wojskowych skrzydeł mogli zobaczyć hiszpańskie „Patrouilla Aguila” oraz belgijskie demo F-16. Bardzo ciekawie prezentowała się także wystawa statyczna, na której oprócz maszyn uczestniczących w pokazach dynamicznych (oprócz F-4) można było podziwiać taż takie rarytasy jak A-7 Corsair II, F-86, Mirage F1 czy F-104. Działo się dużo, pogoda nie rozpieszczała (choć zupełnie inaczej niż w Ostrawie) ale bawiliśmy się świetnie ;). Na pewno nie była to nasza ostatnia wizyta na Athens Flying Week. Na szerszą relację zapraszamy już wkrótce.

   17 września 2016   |   NATO DAYS – OSTRAVA 2016

W miniony weekend, 17-18 września odbyły się pokazy NATO Days w Ostrawie. Jedna z nielicznych imprez lotniczych gdzie oglądając pokazy można podziwiać samoloty latające tuż nad głową a do tego skosztować bramboraka i napić się wyśmienitego czeskiego piwa. Obawialiśmy się trochę o pogodę – zmoknąć żadna przyjemność a i sprzęt fotograficzny wody nie lubi. Niestety w sobotę spędziliśmy kilka godzin stojąc w deszczu i błocie, jednak to co działo się na niebie w tym czasie pozwoliło zapomnieć o tych „drobnych” niedogodnościach. Masa oderwań, niskie przeloty, huk i ogień dopalaczy skutecznie rozgrzewały sobotnie deszczowe popołudnie. W tym weekendowym lotniczym koncercie przygrywali nam między innymi: F-18 Demo Team (Szwajcaria), 5x Eurofighter (Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Austria i Niemcy), Rafale Solo Display (Francja), MiG-21 (Rumunia), “ojczyznę Ikei” reprezentowała rodzinka Saabów – Tunnan, Draken, Viggen oraz Gripen. Zapraszamy wkrótce do szerszej relacji i zdjęć z tej imprezy, będzie co podziwiać!

   15 września 2016   |   HURRICANE W WARSZAWIE!

Przez kilka dni w Warszawie możemy podziwiać prawdziwą latającą legendę i to w polskich barwach! Pretekstem do wizyty w kraju latającego oldtimera w barwach dywizjonu 303 są trwające zdjęcia do filmu fabularnego o tej legendarnej jednostce. Na jednym z podwarszawskich lotnisk odtworzono namiastkę baz w Northolt z czasów Bitwy o Anglię. Dzięki statystom, rekwizytom i makietom zabudowań i samolotów będąc na planie można przez chwilę poczuć klimat dni chwały, które przeszły do historii polskiego oręża. Jednak prawdziwym magnesem jest efektownie latający Hurricane w barwach Dywizjonu 303.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.