Aktualności z życia SPFL Air-Action

   7 września 2017   |   BOURNEMOUTH AIR FESTIVAL 2017

Ostatnie dwa dni sierpnia i początek września, to czas na cykliczną imprezę lotniczą w Zjednoczonym Królestwie. W tym roku była to już dziesiąta edycja Bournemouth Air Festival, zlokalizowana w przepięknej scenerii południowego brytyjskiego wybrzeża. Impreza jak co roku rozpoczyna się w czwartek, a kończy w niedzielę i na dobrą sprawę każdego dnia można spotkać inne statki powietrzne. W tym roku największą (dosłownie) atrakcją lotniczą był bez wątpienia B-17 Flying Fortress „Sally B” z Duxford. Piękny, odrestaurowany amerykański ciężki bombowiec z okresu II wojny światowej majestatycznie unosił się nad taflą wody wzbudzając entuzjazm zgromadzonych widzów… I jakby tego było mało, po chwili dołączył do niego Bristol Blenheim Mk I ! Uwierzcie, widok tych dwóch oldschoolowych maszyn robił piorunujące wrażenie.

Sobotnie pokazy rozpoczęły się punktualnie o 12:00 przylotem niebywale popularnej wśród Brytyjczyków grupy akrobacyjnej Red Arrows… Dlaczego aż tak popularnej? Bo to jedna z najlepszych grup akrobacyjnych na świecie. I jak na tę grupę przystało nie zawiedli publiczności swoim występem. Piękne, kolorowe dymy, zapierające dech w piersiach figury, zadymienie całego nadmorskiego nieba i dynamiczny pokaz musiały się podobać nie tylko fanom awiacji, ale wszystkim zgromadzonym tam obserwatorom. W trakcie pokazów można było podziwiać takie niecodzienne maszyny jak Strikemastery czy de Havilland Sea Vampire, ale także Yaki- 50, Hawker Hurricane, grupę akrobacyjną Breitling Wingwalkers, czy też samoloty okresu I wojny zadysponowane z The Great War Display Team. I żeby się nie zachłysnąć tak do końca tą imprezą dodam, że całe pokazy odbywały się w sporej odległości od widzów zgromadzonych na plaży. Anglicy podwyższyli standardy bezpieczeństwa, a w związku z tym piloci latali na znacznym pułapie i w sporej odległości od linii brzegowej. To chyba jeden z największych mankamentów tej imprezy. Sobotnie show zakończył nocny pokaz świateł i fajerwerków, po którym na zakończenie nastąpił kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni. Impreza moim zdaniem na tyle udana, że nie mogłem doczekać się powtórki w niedzielę. Ale niestety, moje plany zweryfikowała dość okrutnie typowa angielska pogoda. Ze względu na szalejący wiatr oraz bardzo intensywne opady deszczu, niedzielna powtórka tego emocjonującego widowiska została odwołana przez organizatorów. Bezpieczeństwo pilotów i publiczności, co zrozumiałe, jest najważniejsze.
   4 września 2017   |   MOKRO W BIELSKU-BIAŁEJ

Na pierwszy weekend w stolicy podbeskidzia zaplanowano już XIV edycję pikniku lotniczego. Tegoroczna odsłona już w programie nie zapowiadała wielkich lotniczych emocji a na dodatek plany pokrzyżowała pogoda, która w sobotę “zablokowała” przelot pary F-16 a w niedzielę praktycznie wszystkie przewidziane atrakcje. Niestety tej edycji zdecydowanie nie możemy zaliczyć do udanych, dzięki czemu ostrzą się nam apetyty na kolejną, która mamy nadzieję przysporzy sporo emocji w przyszłym roku!

   4 września 2017   |   FESTYN LOTNICZY W 12. BBSP W MIROSŁAWCU

Początek września przyniósł nam zaproszenie na festyn lotniczy do 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. W planie, oprócz atrakcji naziemnych takich jak stoiska baz lotniczych, przewidziano oczywiście również pokazy w powietrzu. Na samym początku mogliśmy obserwować start śmigłowca M-28 ze skoczkami na pokładzie. Po ich szczęśliwym wylądowaniu, w powietrzu prezentowały się SH-2G Kaman z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, BSP ORBITER, następnie Mi-17 wraz z W-3 Sokół. Niewątpliwą atrakcją był pokaz dwóch Su-22 z bazy w Świdwinie. Ich lot naprawdę mógł się podobać. I na pewno podobał się wszystkim obserwującym. Czekaliśmy z niecierpliwością na pokaz MiG-29, za sterami którego zasiadał niezastąpiony por. pil. Rafał “Pinek” Pinkowski. I nie zawiedliśmy się – to była prawdziwa uczta dla oczu spragnionych widoku tego dla wielu najpiękniejszego samolotu. Następnie ponownie podziwialiśmy W-3 Sokół w pokazie ratowniczym, krótko po nim na niebie zagościł PZL M18 Dromader w symulacji gaszenia pożaru. Lotniczo festyn oficjalnie zakończył M-28 ze skoczkami. Czekaliśmy już tylko na odloty, chcieliśmy zobaczyć przelot w jednej formacji samolotów Su-22 i MiG-29. Festyn na pewno można uznać za udany. Dziękujemy 12. BBSP w Mirosławcu za jego organizację!

   2 września 2017   |   CIAF 2017

Już po raz kolejny, w dniach 2-3 .9.2017 roku, u naszych Czeskich sąsiadów, w stolicy kraju Hradeckiego, na pobliskim lotnisku odbyła się impreza znana w skrócie pod nazwą CIAF (Czech International Air Fest). Tegoroczne pokazy, jak zwykle utrzymane były na wysokim poziomie, a największe emocje i zainteresowanie wzbudzali goście z Ukrainy, latający na rzadko u nas widywanym samolocie SU-27. Imprezę osobiście uważam za bardzo udaną i niewątpliwie ja i nasze stowarzyszenie zagościmy tam jeszcze nie raz, a na szerszą relację zapraszam wkrótce.

   2 września 2017   |   LOTNICZE ŚWIĘTO W 31. BAZIE LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

Nic nie wskazywało na to że będzie to udana pod względem lotniczym impreza. Piątek przywitał organizatorów widocznym od kilku dni na mapach synoptyków załamaniem pogody. Obfite opady deszczu spędziły sen z oczu odpowiedzialnym za należyte przygotowanie imprezy oraz utrudniły przyloty i uniemożliwiły treningi. Na szczęście sobota przywitała wszystkich względnie dobrą pogodą zapowiadając udany dzień. Jak na święto przystało podczas okolicznościowej zbiórki wręczono nagrody i wyróżnienia. Po uroczystościach rozpoczęły się pokazy podczas których miłośnicy lotnictwa mogli oglądać w powietrzu wszystkie typy samolotów bojowych znajdujących się na wyposażeniu naszych Sił Powietrznych na czele ze stacjonującymi na Krzesinach F-16. Dodatkowymi atrakcjami był pokaz akrobacji samolotowej  Żelaznych oraz symulowana akcja gaszenia pożaru przez samolot gaśniczy An-2. Zdjęcia i bogatsza relacja niebawem.

   2 września 2017   |   SZWEDOM POTOP NIE STRASZNY

Obfitujący w lotnicze wydarzenia deszczowy weekend 2/3 września br. spędziliśmy także w Szwecji. W dwóch miastach, które szczęśliwie dało się logistycznie dobrze ogarnąć dzień po dniu, odbyły się dwie ciekawe imprezy. W sobotę 2 września jako pierwszy wystartował Örebro flygdag, a w niedzielę można było się przenieść do Nyköping gdzie na lotnisku Skavsta muzeum lotnicze F11 zorganizowało Nyköpings Flyg&Motordag. Całość wyszła dosyć atrakcyjnie ze względu podobny, ciekawy zestaw maszyn w locie, które można było fotografować pierwszego dnia na tle rozbudowujących się chmur, a drugiego w pełnym deszczu. Tak, Szwedom te warunki zupełnie nie przeszkadzały i piątka odrzutowych weteranów (Tunnan, Lansen, Draken, Saab 105, Vampire) wykonała program jak gdyby nigdy nic… No cóż, że ze Szwecji? Większy dramat dało się odczuć na ziemi, zalany sprzęt a w szczególności błotnisty parking dla wielu okazały się pułapką nie do pokonania.

   26 sierpnia 2017   |   SIAF 2017

Zgodnie z corocznym lotniczym kalendarzem ostatni weekend sierpnia to największe pokazy lotnicze na Słowacji znane jako SIAF. Od ostatnich trzech lat również tak się składa, że i “kalendarz pogodowy” dokładnie w ten sam weekend funduje nam pogodę, której fotografowie lotniczy nie lubią najbardziej! :) Ponad 30 stopni w cieniu to walka zarówno na ziemi jak i w powietrzu gdzie termika rozdaje swoje karty, skutecznie utrudniając wykonanie ostrych zdjęć. Co jednak nie zmienia faktu, że słowacy przygotowali nam sporą dawkę atrakcji z takimi rodzynkami jak B-1, B-52 czy czarny koń tegorocznej edycji Airbus A380. Szerzej o tym co jeszcze znalazło się w powietrzu już wkrótce, w pełnej relacji.

   26 sierpnia 2017   |   AIR SHOW RADOM 2017

XV edycja Pokazów Lotniczych w Radomiu stała pod znakiem zapytania. Zbyt późne przygotowania nie rokowały dobrze. Z obawami, ale i nadzieją na podniebne atrakcje w ostatni weekend sierpnia pojawiliśmy się w Radomiu. Organizatorzy deklarowali przylot takich perełek jak Su-27, B-52, B1 oraz wielu innych maszyn. Na pewno jedną z gwiazd radomskiego nieba był niesamowity duet: Artur Kielak – por. Jacek Stolarek. Nie obyło się też bez atrakcji meteorologicznych. Czy organizatorom udało się spełnić obietnice o bogatym programie? Jak ta edycja wypadła na tle poprzednich? Co udało nam się sfotografować? Odpowiedzi na te pytania już niebawem w obszerniejszej relacji.

   23 sierpnia 2017   |   EASTBOURNE INTERNATIONAL AIRSHOW 2017

Plaża, słońce, lody, zapach ryby z frytkami i zimne piwko- kto z nas nie lubi wakacji nad morzem? Jeśli dołączyć do tego kilkudniowe pokazy lotnicze, to na pewno nas tam nie zabraknie! Już wkrótce zapraszamy do relacji z Airbourne International Airshow w Eastbourne w południowej Anglii.

   18 sierpnia 2017   |   DZIEŃ OTWARTY W 41. BAZIE LOTNICTWA SZKOLNEGO

Osiemnastego sierpnia br. odwiedziliśmy Dęblińską bazę w ramach dnia otwartego. Poza możliwością obejrzenia z bliska codziennych zadań pracowników, Dowództwo bazy zorganizowało małe show w powietrzu, z którego zdjęcia już niedługo będziecie mogli oglądać.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.