Aktualności z życia SPFL Air-Action

   17 listopada 2017   |   NIEBIESKA FLAGA NAD PUSTYNIĄ

Gorąca pustynia. Ponad osiemdziesiąt samolotów z ośmiu państw. Dwa tygodnie intensywnych lotów. Największe ćwiczenia międzynarodowe w historii Izraela. Nowe wyzwania i nowe doświadczenia. W taki sposób najczęściej określają zakończone właśnie ćwiczenie BlueFlag 2017 jego uczestnicy. Dzięki uprzejmości Izraelskich Sił Powietrznych mogliśmy wziąć udział w zorganizowanym na terenie bazy lotniczej Ovda dniu prasowym. Było to bardzo wyjątkowe wydarzenie, ponieważ chyba po raz pierwszy, bardzo dbające o bezpieczeństwo informacji Izraelskie Siły Powietrzne, dały cywilom, i to jeszcze z zagranicy, możliwość wejścia do bazy podczas lotów. Nieliczni przedstawiciele mediów (wymagane były legitymacje prasowe) mieli możliwość zapoznania się z ogólnymi założeniami ćwiczeń i złożonością kontroli przestrzeni powietrznej Izraela na co dzień i podczas ćwiczeń Blue Flag. Zaprezentowano nam też pracę jednej z rozlokowanych tam baterii systemu Partiot. Otrzymaliśmy również możliwość obserwowania serii startów i lądowań maszyn biorących udział w ćwiczeniach. W powietrze wznosiły się samoloty F-15 (IDF), F-16 (IDF, USA, PL), Tornada (IT), Mirage 2000D (FR) i Eurofighter (GER). Wizyta, chociaż krótka, była bardzo ciekawa, owocna… i mamy nadzieję, że nie ostatnia? Większa fotorelacja już wkrótce.

   11 listopada 2017   |   AVIATION NATION 2017

W dniach 11-12 listopada w amerykańskiej bazie Nellis odbywały się pokazy Aviation Nation 2017 Air and Space Expo. W tym roku dodatkowo połączone z obchodami 70. rocznicy USAF, a że jest to również baza zespołu Thunderbirds na nudę nie można było narzekać. Co działo się na ziemi i w powietrzu opowiemy i pokażemy już wkrótce… Takiego zakończenia sezonu pokazowego życzymy każdemu lotniczemu świrowi…

   5 listopada 2017   |   SPOTKANIA Z HISTORIĄ

Sezon dawno już skończony. Aparaty w serwisach, przeglądanie starych zdjęć i totalna nuda… STOP! To nie w naszym stylu! Udaliśmy się do Anglii w poszukiwaniu kadrów. Jedynie 24 godziny, dwie lokalizacje i dwie epoki lotnictwa. Jak nam się udało? Już wkrótce będziecie mogli się przekonać z naszej foto relacji. Zapraszamy serdecznie.

   18 października 2017   |   ŚWIDWIŃSKA JESIEŃ

W  październiku członkowie AirAction odwiedzili 21. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Podczas wizyty mogliśmy obserwować pracę personelu wykonującego loty ćwiczebne na poligon. Piękne jesienne warunki pogodowe umożliwiły nam zrobienie dobrego materiału. Na fotorelacje zapraszamy wkrótce.

   15 października 2017   |   AXALP 2017

Axalp to impreza na której zdecydowanie nie mogło zabraknąć członków SPFL. Te jesienne pokazy znane ze swojego wyjątkowego klimatu, w tym roku “zaliczyły” wyjątkowo udaną edycję! Po raz pierwszy od kilku lat pogoda naprawdę rozpieszczała widzów i z 4 planowanych dni lotnych obyły się aż 3 dni, co w przeciwieństwie do lat poprzednich jest bardzo dobrym wynikiem. To był naprawdę dobry Axalp!

   23 września 2017   |   DUXFORD BATTLE OF BRITAIN AIR SHOW 2017

Co roku w drugiej połowie września brytyjskie Imperial War Museum organizuje w Duxford pokazy lotnicze. Impreza ma upamiętniać czasy, gdy była w tym miejscu jedna z ważniejszych baz lotniczych broniących Wielkiej Brytanii przed nalotami w 1940 roku. Postanowiliśmy sprawdzić, czy zapewnienia organizatorów o wyjątkowości pokazów, to nie tylko chwyt reklamowy i 23 oraz 24 września spędziliśmy w Duxford. Czy był to dobry wybór będzie się można przekonać jak zwykle w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”, gdzie wkrótce pojawi się relacja i zdjęcia z tej imprezy.

   16 września 2017   |   JAK ZAMKI NA NIEBIE

Szwajcarskie miasto Sion słynie z win, zamków i lotnictwa. Zamek Château de Tourbillon wraz z przyległym lotniskiem został zbudowany w latach 1290-1308 przez Bonifacego de Challant. Podobno w północnej wieży była przetrzymywana księżniczka Fiona natomiast południowa wieża była wykorzystywana przez kontrolerów lotów. Legenda głosi iż pierwsze pokazy lotnicze w Sion odbyły się w 1496 r. kiedy to Leonardo da Vinci oblatywał prototyp swojej maszyny latającej…niestety nie było wtedy nikogo z SPFL aby to sfotografować… ale już w roku pańskim 2017 podczas Breitling Sion Airshow byliśmy!!! Jak wspominałem w pierwszym zdaniu Sion słynie z wina… dlatego fakty opisane powyżej niekoniecznie są autentyczne. Na obszerniejszą relację zapraszam wkrótce jak kronikarz (nie mylić z kornikiem drukarzem) spisze wszystko na pergaminie.

   16 września 2017   |   NATO DAYS – OSTRAVA 2017

Już od 16 lat w weekend, przypadający na połowę września, na lotnisku im. Leoša Janáčka w Mošnovie koło Ostrawy ma miejsce dwudniowa impreza lotnicza (i nie tylko) pod nazwą Dni NATO. Tegoroczna edycja Dni była niestety pechowa, a to z racji fatalnej pogody, panującej w naszym regionie. W sobotę niski poziom chmur uniemożliwił występ zespołu akrobacyjnego Saudi Hawks, który zapowiadał się na główną atrakcję pokazów, a pozostałych uczestników zmusił do zaprezentowania jedynie „niskiego” pokazu. W niedzielę ulewny deszcz nieodwołalnie uziemił wszystkie samoloty, pozwalając na start jedynie śmigłowcom. W żadnym wypadku nie oznacza to, że tegoroczna Ostrawa była z naszego (tj. fotograficznego) punktu widzenia imprezą nieudaną. Zarówno czwartkowe i piątkowe treningi, jak i pierwszy dzień oficjalnych pokazów gwarantowały duże możliwości robienia zdjęć – także tym uczestnikom, których udział w Dniach NATO z konieczności ograniczył się do przylotu, treningu i powrotu do domu.

   16 września 2017   |   OPEN AIR DAY 2017

W dniu 16 września odbył się Open Air Day 2017 zorganizowany przez 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. I w tym roku, zarówno frekwencja, jak i pogoda dopisały. Na ziemi można było obejrzeć historyczne już samoloty bazy oraz wiele innych atrakcji przygotowanych przez inne bazy lotnicze, różne służby i organizacje z regionu i spoza niego. Jednak największymi atrakcjami były popisy w powietrzu pilotów wojskowych i cywilnych, którzy zatrzymywali w miejscu tłumy zwiedzających i sprawiali, że wszyscy dumnie spoglądali w niebo. Niestety, to już ostatnia taka impreza w bazach lotniczych w tym roku. Już za nimi tęsknimy, za tę i wcześniejsze bardzo dziękujemy organizatorom, pilotom i pracownikom obsługi. Do zobaczenia w 2018 roku!

   11 września 2017   |   SCAMPTON AIRSHOW 2017

Po raz pierwszy w historii. Po raz pierwszy w domu słynnych “The Red Arrows”. Po raz pierwszy u nas. Już wkrótce zapraszamy na pełną relację z międzynarodowych pokazów Scampton Airshow.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.