Aktualności z życia SPFL Air-Action

   20 maja 2017   |   DZIEŃ OTWARTY – CASLAV 2017

Dnia 20 maja 2017 roku  po raz kolejny 21. Baza Lotnictwa Wojskowego Czech zorganizowała dzień otwarty. Baza położona jest w pobliżu małego miasteczka Caslav w kraju środkowoczeskim. Jak zwykle licznie zgromadzona publiczność mogła uczestniczyć w pokazach lotniczych, w których brali udział piloci z Czech (Mig-15 Flying Legends, Mi-171 z bazy w Sedlec, JAS -39 Gripen z bazy w Caslav, Mi-24/35 z bazy w Sedlec, 2x Alca L-159 z bazy w Caslav), Szwajcarii (Patruile Suisse), Belgii (F-16 Belgian Demo Team, Augusta A-109). Oprócz maszyn wojskowych zaprezentował się  także zespół Red Bull Flying Bulls, Samoloty Piper 18-150 Super Cub, DH-82 Tiger Moth, Extra 300SR oraz śmigłowiec  DSA EC/SA 135 z Hradec Kralove w bardzo dynamicznym pokazie. Nasze lotnictwo wojskowe reprezentowały  na statyce  F-16 z 31. Bazy w Krzesinach  oraz Casa C-295M z bazy w Balicach. Były to bardzo udane pokazy i niewątpliwie nasza ekipa z miła chęcią zagości tam ponownie.

   20 maja 2017   |   ŚMIGŁA NAD INOWROCŁAWIEM

W sobotę 20 maja na lotnisku 56. Bazy Lotniczej z okazji święta tejże jednostki został zorganizowany V Piknik Śmigłowcowy. Dodatkowo podczas święta zorganizowano obchody 50 lecie służby śmigłowca Mi-2 w Siłach Zbrojnych RP. Zaowocowało to bogatą wystawą statyczną wszystkich typów Mi-2 używanych przez naszą armię. Na imprezie w skromnym składzie stawiła się reprezentacja naszego stowarzyszenia. Warunki atmosferyczne nie sprzyjały powstawaniu epickich fotografii, było dość gorąco, a w powietrzu czuć było wilgoć. Pokazy dynamiczne trwały około dwóch godzin i trzeba przyznać że był to czas dobrze zaplanowany, a program był bardzo intensywny. Na niebie królowały oczywiście śmigłowce. Gospodarze zaprezentowali rzadki na takich imprezach desant skoczków spadochronowych z Mi-24 oraz efektowny taniec dwóch Hindów. Występ solo w wykonaniu Mi-24 z 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim mógł się podobać, podobnie jak pełen dynamiki pokaz dęblińskiego Puszczyka. Z kolei W-3RM Anakonda z Marynarki Wojennej dała interesujący pokaz ratownictwa morskiego. W części samolotowej gościnnie pojawił się MiG-29 z debiutującym w roli pilota pokazowego Jackiem Stolarkiem. Byliśmy również świadkami nietypowego solowego występu świdwińskiego Su-22, za sterami szef grupy demo – Dominik Łuczak. Nie mogło zabraknąć niesamowitego Artura Kielaka w jego XA-41, Full Force była grana. Koniec programu uświetnił pierwszy w tym sezonie występ Zespołu Akrobacyjnego Orlik. Na szerszą relację fotograficzną zapraszamy w najbliższym czasie.
   15 maja 2017   |   MALBORSKIE FULCRUMY W MIROSŁAWCU

Poniedziałki nie należą do najlepszych dni tygodnia, chyba że… spędza się je w ulubionym otoczeniu. Tak właśnie spędziliśmy jeden z poniedziałków 15 maja 2017 roku. Dzięki uprzejmości i otwartości pracowników 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca mogliśmy fotografować przygotowania i loty ćwiczebne pilotów przebazowanych w ten dzień z Malborka. W sumie cztery MiGi-29 startowały, lądowały i czasem zaskakiwały nas nieoczekiwanym zwrotem, przelotem z dopalaczem lub touch & go, budząc naszą niekrytą radość i stwarzając okazje do dobrych ujęć. Przerywnikiem w lotach myśliwców stawał się Mi-2, wykonujący swoje zadania. Dzień próbowały popsuć burza z ulewą, na zmianę z palącym słońcem oraz zimnym i silnym wiatrem. Jednak nic nas nie mogło zniechęcić do podziwiania i fotografowania świetnych pilotów i ich wspaniałych maszyn. Bardzo dziękujemy Pani kapitan Małgorzacie Krywiak za miłe przyjęcie i organizację pobytu w bazie, pracownikom wieży, obsłudze technicznej i innym pracownikom lotniska za cierpliwość i wyrozumiałość dla nas i naszej pasji. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć w kolejnym, rutynowym dla Was, a dla nas specjalnym i pełnym wrażeń, poniedziałku!

   14 maja 2017   |   MAJÓWKA Z GRUPĄ AKROBACYJNĄ ŻELAZNY

Dnia 14 maja 2017 GA Żelazny rozpoczęła oficjalnie sezon lotniczy. W programie oprócz oczywiście pokazów lotniczych, nie zabrakło słodkiej niespodzianki-tortu oraz karaoke z Michałem Wiśniewskim. Pogoda była naprawdę majowa, odbyły się wszystkie trzy zaplanowane pokazy. Chętni mogli odbyć również loty krajobrazowe. Dziękujemy za zaproszenie!
   13 maja 2017   |   ŚWIĘTO 33. BLT W POWIDZU

13 dzień maja 2017 roku. Gorący dzień… Na lotnisku w Powidzu trwa święto 33. BLT i Dzień Otwartych Koszar. Tłumy odwiedzających, stoiska z pamiątkami lotniczymi, wystawa statyczna polskiego i amerykańskiego sprzętu wojskowego, uroczysty apel, defilada i to, na co wszyscy czekali- pokazy lotnicze. Na statyce między innymi C-130 Herkules, F-16, MiG- 29, Sikorsky UH-60 Black Hawk. W powietrzu: MiG-29 z 23. BLT z Mińska Mazowieckiego, F-16 z 31. BLT Poznań-Krzesiny, Su-22 z 21. BLT ze Świdwina. To jednak nie wszystko… Na szerszą relację zapraszamy wkrótce!
   13 maja 2017   |   LOTNICZA MAJÓWKA – IŁAWA 2017

W gorącą majową sobotę zawitaliśmy do Iławy. Tego dnia w pięknych okolicznościach przyrody województwa warmińsko-mazurskiego odbywała się Lotnicza Majówka. Po zniesieniu pikników w Płocku czy w Michałkowie brakowało takich imprez w lotniczym kalendarzu. Iława nas zaskoczyła. Nad Jeziorem Jeziorak w iście piknikowym klimacie podziwialiśmy szereg statków powietrznych. Czy warto było tam się wybrać? Na pełną relację z tego wydarzenia zapraszamy już niedługo.
   12 maja 2017   |   A2A METTING

Piątek dla wielu z nas jest jednym z najbardziej ulubionych dni tygodnia, wszak weekend za pasem. Jednakże ostatni piątkowy poranek był dla mnie czymś więcej niż tylko zapowiedzią zbliżającego się weekendu. Tuż po godzinie 8:00 mijam bramę Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, aby przed budynkiem klubowym dołączyć do zacnego grona świrów lotniczych którzy tak jak i ja czekali na wielkie wydarzenie. Już za chwilę rozpocznie się pierwsza komercyjna sesja a2a z udziałem wspaniałych pilotów akrobacyjnych i zasłużonego „staruszka” w postaci AN-2 „Wiedeńczyk”. Pogoda marzenie, piloci gotowi, Sławek i Paweł z Air-To-Air Meeting 1 kończą briefing, aby za chwilę przenieść się do naszego Skayvan’a, jeszcze ostatnie poprawki zabezpieczeń, kontrola aparatów, napięcie narasta wraz z coraz mocniejszym rykiem siników. Stajemy na pasie startowym, huk i wiatr wewnątrz Skayvan narasta i już widać uciekający pas startowy, uśmiechy, poklepywania, radość w oczach, bo o to pierwsza sesja a2a z naszym udziałem stała się faktem. Cóż może życzyć sobie więcej, fotograf, pasjonat lotnictwa… Pełna relacja już wkrótce.
   7 maja 2017   |   MAJÓWKA W MACH LOOP

W pierwszym tygodniu maja skromna reprezentacja Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych udała się na słynne walijskie rondo-czyli Mach Loop. Już nie raz mogliśmy się przekonać, że to legendarne miejsce ma wielki potencjał i potrafi zaskakiwać. Jednak nikt nie mógł przepuszczać, że trafimy na jeden z najlepszych dni w historii Mach Loopa. Na pełną relację zapraszamy już niebawem.
   6 maja 2017   |   RYCERZE NIEBA W DOBREJ

Niedaleko czeskiego miasta Frydek-Mistek leży wieś Dobra. 6 maja 2017 roku odbywał się tam festyn. Jak to na festynie, były zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, wata cukrowa, kiełbaski i piwo. W ramach festynu zorganizowano również małe pokazy lotnicze i to było coś, co spowodowało, że postanowiliśmy wybrać się na tę imprezę. Czterokrotnie na niebie pojawiały się samoloty grupy “Knights of the sky” – dwa trójpłatowe Fokkery i dwupłatowy Camel. Symulowana walka powietrzna, kilka wybuchów i niskie przeloty samolotów bardzo podobały się publiczności a nam dały okazję do sprawdzenia sprzętu i własnych umiejętności fotograficznych przez zbliżającym się sezonem pokazów lotniczych.

   5 maja 2017   |   END OF THE FILM – POŻEGNANIE GRECKICH PHOTO PHANTOMÓW

„End of The Film” – czyli “Koniec filmu”; pod takim hasłem w dniu 5 maja odbyła się w bazie lotniczej w Larisa oficjalna uroczystość zakończenia eksploatacji samolotów rozpoznania taktycznego RF-4E Rece Phantom w Helleńskich Siłach Powietrznych. Tym samym pożegnano również ostatnie tego typu samoloty w siłach powietrznych państw NATO. Zawieszono również działalność operacyjną latającej na tym typie 348.eskadry rozpoznawczej. Oficjalne uroczystości pożegnalne poprzedzone zostały dniem spotterskim, na który ściągnęły liczne rzesze „Phantom Phanatics” z całej Europy (i nie tylko). Nie zabrakło tam również naszej skromnej delegacji. Gospodarze zaprezentowali w powietrzu ostatnie trzy pozostające w służbie „eref-czwórki”. Jedna z maszyn otrzymała na tę okazje specjalnie malowanie okolicznościowe. Poza Phantom-ami mogliśmy podziwiać pokazy w locie w wykonaniu znanego wszystkim „Zeusa” (F-16), mniej znanego (w Polsce) ”Dedalusa” (T-6) oraz działania greckich i belgijskich F-16. Dla nas jednak najważniejsze były oczywiście Phantom-y, których zdjęcia przedstawimy wkrótce w szerszej photo-relacji.
Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.